Kediler neden bu kadar çok uyuyor

Başlıktaki soruya çoğu kedisever “Bizim bundan niye haberimiz yok?” şeklinde tepki gösterebilirler. Haklı oldukları bir yan var. Çünkü kedilerin uyumadıkları zaman diliminin bizim uyuduğumuz döneme denk gelmesi işleri tersine döndürüyor. Ama tüm bunların hepsi aslında çok eskilere dayanan, nesilden nesile aktarılan davranış biçimi yüzünden oluyor.

Haberin Devamı

Kediler aslında alacakaranlık canlıları. En aktif oldukları zaman dilimi gün batımı ve gün doğumu arasındaki kısımda yaşanıyor. Sebebi de avlanma dürtüleri. Çünkü av için en iyi zaman alacakaranlık. Kediler atalardan gelen davranışı günümüze taşıyarak apartman dairesindeyken de bunu sürdürüyorlar. Avlanmanın enerji isteyen bir eylem olması nedeniyle de bütün gün buna hazırlanıyorlar. Görüyor musunuz, meğer bizim minnoşlar neler yapıyormuş!

Kediler neden bu kadar çok uyuyor

15 SAATTEN FAZLA UYUYORSA DİKKAT!

Evrimin bu zorlaması şuna yol açıyormuş: Kediler için en az 12-14 saat uyku gerekiyor. İyi uyku enerji tasarrufu, kas onarımı, bağışıklığın güçlenmesi gibi konularda onlara iyi geliyor. Bu sürenin sadece yüzde 25’ini derin uykuda geçiriyorlar bu arada. Kalanında hep tetikteler. Uyku esnasında bıyıkları, patileri hareket ediyor ya da sesler çıkarıyorlarsa rüya görmeleri de muhtemelmiş. Buraya da gözünden kalp çıkan bir emoji bırakıyorum.

Haberin Devamı

Yetişkin bir kedi günde 15-16 saatten fazla uyuyorsa bu bazı problemlerin habercisi olabiliyormuş. Şüphelenebileceğiniz durumlar: Ağrısı, hipertiroidi, depresyonu olabilir. Kilolu kedilerde bu durumu görmeniz daha olası. Uyku düzeninde gördüğünüz farklılıkta veterinere danışmanız iyi olur.

Kediler neden bu kadar çok uyuyor

HERKES ONU KÖPEK SANIYOR

Maine Coon cinsi kediler irilikleriyle tüm dünyaya nam saldılar ama kendi içlerinde de sıradışı büyüklükte üyelerine rastlıyoruz. Son örneği Rusya’da ortaya çıktı ve tüm dünyanın ilgisini çekti. Küçük bir kasaba olan Stari Oskol’da Yulia Minina’nın Kefir adını verdiği kedi 10 aylıkken yetişkin bir Maine Coon’un ağırlığını geçti.

Kediler neden bu kadar çok uyuyor

Kefir halihazırda 12,5 kilo ve dünyanın en büyük kedisi olma yolunda ilerliyor. Yulia Minina, “Herkes onu önce köpek zannediyor” diyor. Kefir’in göz koyduğu tahttaysa 2018’in mayıs ayından beri, İtalya’da yaşayan ve sahibinin “Utangaç” olarak nitelediği 120 santimlik boyuyla ve dev cüssesiyle Barivel oturuyor.

Haberin Devamı

TAKİP ÖNERİSİ
O ARTIK 5 ÇOCUK ANNESİ

Kediler neden bu kadar çok uyuyor

ABD’li yıldız Jessica Alba, birdenbire iki köpek sahiplendi ve hayatı değişti. Bunu da sürekli Instagram hesabından paylaşıyor. Halihazırda 3 çocuğu olan oyuncu, Dolly ve Lucy’yi sahiplenerek artık “5 çocuk annesi” olduğunu söylüyor. Instagram hesabında günlük yaşam kesitleri paylaşıyor. Instagram.com/jessicaalba adresinden takip edebilirsiniz.

OKUR FOTOSU
PATİ VE PIRTIK

Kediler neden bu kadar çok uyuyor

OKURUMUZ Akın Erkoç, kedilerinin fotoğrafını, “Pati ile Pırtık’ın sıcak keyfi” notuyla paylaştı. Kutuyu kapma mücadelesinde kardeşlik kazanmış anlaşılan. Pati ve Pırtık’a sevgilerimi yolluyorum, sizden de fotoğraflarınızı bekliyorum.

NOT: Kediniz ya da köpeğinizin fotoğrafını #dunyagüzeli etiketiyle ve Hürriyet’i mention’layarak sosyal medyada paylaşın ya da sdemirel@hurriyet.com.tr adresine mail atın, seçip paylaşalım...

Yazarın Tüm Yazıları