Yumurtalık kanserinde erken tanı önemli

Kadınlardaki önemli kanser türlerinden birisi olan ve halk arasında yumurtalık kanseri olarak bilinen ‘over kanseri’, her yaş grubunda görülebilse de özellikle menopoz sonrası dönemde daha sık karşımıza çıkar.

Haberin Devamı

Yumurtalık kanserinde erken tanı önemli

Ailesinde yumurtalık veya meme kanseri hikâyesi olan kadınların hastalığa yakalanma riski daha yüksektir. Kadınlarda görülen jinekolojik kanserler arasında en sık ölüme neden olan hastalıkların başında gelmektedir. Her 100 kadında 1.4 oranında görülen yumurtalık kanserinde erken teşhis çok önemli. Erken teşhis ve uygun tedavi ile yüzde 80-90 oranında iyileşme mümkün.

BU ŞİKÂYETLERE DİKKAT

Erken evrelerde belirti vermeyen yumurtalık kanseri, sinsi bir şekilde ilerler. Yumurtalık kanserinin en önemli belirtilerini şöyle sıralanabiliriz. İlerlemiş olan hastalıkta hazımsızlık, şişkinlik, karnın özellikle alt bölgesinde ve kasıklarda ağrı, gaz şikâyetleri gibi belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler genellikle birçok rahatsızlıkta görülebilen ve yumurtalık kanserine spesifik olmayan belirtiler olduğu için sıklıkla önemsenmez, hastalık ilerlemeye devam eder.
Bu şikâyetlerin son bir yıl içinde ilk defa ortaya çıkması ya da ayda birçok kez tekrar etmesi, hastalık açısından önemlidir. Bu problemleri yaşayan hastaların vakit kaybetmeden alanında uzman bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı hekimine muayene olması gerekmektedir.

DÜZENLİ MUAYENE YAPILMALI

Yumurtalık kanserinin yaklaşık yüzde 10’luk bölümü kalıtsal gen mutasyonları ile ilişkilidir. BRCA-1 ve BRCA-2 geninde mutasyonu olan kadınlarda hayat boyunca yumurtalık kanseri gelişme riski yüzde 15-40 civarındadır. Ayrıca ailesinde meme, yumurtalık, rahim kanseri ve bağırsak kanseri bulunan kadınlar da bazı kalıtsal sendromlarla ilişkili olarak yumurtalık kanseri riski artmaktadır. Diğer risk faktörleri olarak ilerleyen yaş, obezite, kısırlık ve çocuk sahibi olunmaması olarak sayılabilir. 50 yaş üzeri her kadının düzenli olarak jinekolojik muayenesinin yapılması ve özellikle de ailesel risk faktörleri bulunan kadınların daha yakından takibi erken teşhis açısından son derece önemlidir. Bu kanser türünde riskli hastaların belli aralıklarla kontrol edilmesi ve devam eden inatçı şikâyetlerin önemsenerek hastaneye gidilmesi erken teşhis imkânı sağlayabilir.

Yazarın Tüm Yazıları