Vajen genişlemesi ve perine yırtığı onarımı

Kadınlar için hayattaki en heyecanlı ve en önemli yaşadığı anlardan birisi doğumdur.

Haberin Devamı

Vajen genişlemesi ve perine yırtığı onarımı

Doğuma bağlı olarak doğum sonrası süreçte bazı istenmeyen fiziki değişikliler ve durumlar ortaya çıkabilir. Doğum sorası vajen genişlemesi, idrar kaçırma şikâyetinin olması, idrar torbası sarkması ve rahim sarkmasına neden olabilmektedir. Özellikle zor doğumlar sonrası sıklıkla bu durumlarla karşılaşırız. Annenin ileri yaşta olması, sık aralıklarla doğum yapılması, doğum sayısının fazla olması, annede bir kronik hastalık olması, doğum eyleminin uzaması, iri bebek olması, müdahaleli doğumun olması zor doğuma neden olabilmektedir. Zor doğumlar sonrası ‘perine yırtığı veya vajina genişlemesi gibi durumlardan sonra neler yapılır? Nasıl tedavi edilir?’ sorularını Doç. Dr. Coşkun Şimşir’e sordum.

Vajen genişlemesi ve perine yırtığı onarımı

PELVİS KASLARI GEVŞEMEKTEDİR

“Doğum sırasında esnek bir yapıya sahip olan vajina iri bir bebeğin normal doğumundan sonra oldukça genişler. Doğum sırasında aşırı gerilen pelvis taban kaslarının gevşemesi buna en büyük sebeptir. Doğum sayısı arttıkça vajina genişliği ve sarkması da büyük oranda artabilmektedir. Normal doğum esnasında kas dokusunda meydana gelen yırtıklar sonrasında vajina eski yapısına dönmez ve eski darlık ortadan kalkar. Ayrıca, çiftler arasında cinsel ilişki sayısının artmasına bağlı olarak da vajinada genişlemeler yaşanabilmektedir. Bu durum az da olsa vajinal genişlemeye etki edebilmektedir.
Vajinanın genişlemesi ile özellikle cinsel birliktelikler esnasında eşler arasında ciddi sıkıntılar olmakta ve oldukça endişe yaratmaktadır. Özellikle, kadınlarda cinsel ilişki sırasında his kaybına veya vajinanın yeterince nemlenmemesi sonucu acı hissedilmesine neden olabilmektedir. Bu durum haliyle kadınlarda cinsel isteksizliğe ve öz güven kaybına yol açabilmektedir. Bu sorunlar günümüzde hem cerrahi yolla hem de cerrahi olmayan teknikler ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.
Özellikle menopoz, vajina genişlemesinde önemli bir faktördür. Doğurgan dönem içerisinde aktif olarak salgılanan östrojen hormonu, pelvik yapılarındaki kas ve bağ dokularının güçlü olmasına yardımcı olabilmektedir. Yalnız menopoz dönemi sonrasında östrojen seviyesinin düşmesi ile birlikte bu pelvik bölgesindeki güç kaybedilmekte ve vajinal bölgede haliyle gevşemeler görülmektedir. Vajinal genişlemeye sebep olan unsurları özetle şöyle sıralayabiliriz; doğum, yaş, menopoz, ırk, obezite, dokuların ve kasların deformasyonları, sinirlerdeki ve dokulardaki işlev bozuklukları, geçirilmiş pelvik cerrahiler.

AMELİYAT 1 SAAT SÜRMEKTEDİR

Vajina daraltma ameliyatları yani vajinoplasti, vajina genişlemesi sorunu yaşayan tüm kadınlara uygulanabilmektedir. Bu ameliyatlar tam teşekküllü hastanelerde lokal veya genel anestezi eşliğinde gerçekleştirilebilmektedir. Vajina daraltma operasyonlarında aynı zamanda vajina ve vulvadaki şekil bozuklukları da giderilmektedir. Vajinoplasti operasyonu oldukça basit bir işlem olup, ortalama 1 saat sürmektedir. Hasta ameliyattan 3-4 saat sonra genellikle taburcu edilmektedir.
Operasyon sonrasında hastada neredeyse hiç ağrı olmaz. Ameliyatta kullanılan dikişler kendiliğinden kaynayan dikişler olup, alınmasına gerek kalmaz. İşlemden 1-2 gün sonra hasta işine ya da sosyal hayatına dönebilmektedir. Hastalar çok çabuk iyileşir ve psikolojik rahatlamanın yanısıra kendilerine olan güvenleri de oldukça artar. Vajina daraltma operasyonlarında herhangi bir risk ya da yan etki oluşturmaz. Bu ameliyat sonucunda vajinal bölge hem genç ve sıkı bir görünüm alır hem de kadınların psikolojileri düzelir, cinsel yaşamları normale döner.

KEGEL EGZERSİZİ DE FAYDALIDIR

Vajina egzersizi de denen kegel egzersizleri vajina genişlemesi önlemede az da olsa etkilidir. Son derece basit ve masrafsızdır. İdrar çıkartırken idrarı tutma kasları kegel egzersizi yaparken çalıştırdığınız kaslardır. Bunları idrar çıkartırken yapılmamalı. Tutma-bırakma şeklinde egzersizde tutma 3-5 saniye ve tekrarlama 15-20 kez yapılmalı. Bu egzersizler genelde vajinal sıklık ve cinsel performans açısından oldukça fayda sağlayacaktır.”

Yazarın Tüm Yazıları