Deri altı implant yöntemi

Sevgili Hürriyet okurları... Bu haftaki konumuz; korunma çubuğu olarak da bilinen deri altı implant yöntemi. Bu doğum kontrol yönteminin ayrıntılarını ve merak edilenleri sizler için yanıtlayacağım.

Haberin Devamı

Deri altı implant, en etkili doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Kolda dirsek üst kısmına, cilt altına yerleştirilen 4 cm büyüklüğünde, 2 mm kalınlığında plastik bir çubuk ve içerisinde progesteron bulunan bir doğum kontrol yöntemidir. Gebeliği önlemede doğum kontrol hapları kadar etkilidir, ayrıca her gün hap almaya ihtiyaç duyulmayan konforlu bir doğum kontrol yöntemidir.

-GEBELİKTEN NASIL KORUR?

Cilt altına yerleştirilen implant, progesteron hormonu salgılayarak gebeliğe karşı koruma sağlar. Progesteron yumurtlamayı engellemesinin yanı sıra rahim ağzı salgısının yapısını değiştirerek spermin rahim içinde ilerlemesini bozar.

Deri altı implant yöntemi

Haberin Devamı

-ETKİNLİĞİ KAÇ YIL SÜRER?

3 yıl süre ile gebelikten koruyucudur. Sonra cerrahi bir kesi ile çıkarılması gereklidir.

-NASIL UYGULANIR?

Aktif olarak kullanılmayan kolun (sağ elini kullananlarda sol kol, sol elini kullananlarda sağ kol) üst kısmına küçük bir cerrahi işlem ile yerleştirilir ve istendiğinde yine küçük bir cerrahi işlem ile çıkartılır. Takma ve çıkarma işlemi sadece bu iş için özel eğitim almış hekimlerce yapılmalıdır. Lokal anestezi eşliğinde yapılan takma işlemi yaklaşık 1-2 dakika sürer.

Deri altı implant yöntemi

AVANTAJLARI NELER?

* Kullanımı kolaydır.
* Hatırlama ya da günlük kullanım gerektirmez.
* Uzun süreli bir yöntemdir.
* Emziren kadınlarda kullanılabilir.

DEZAVANTAJLARI NELER?

* Özel eğitim gerektiren bir takma ve çıkarma süreci vardır.
* Cerrahi bir işlem ile takılıp çıkartılır.
* Her beş kadından birinde adet düzensizliği ve adet kanamalarının kesilmesine neden olabilir. Bazı kadınlarda ise kanamalar çok düzensiz ve miktarı değişken olabilir. Hangi kadında ne tür kanama bozukluğu olacağı önceden bilinemez. Bu nedenle adet düzensizliğini tolere edemeyen kadınlarda kullanılması uygun değildir.
* Yerleştirme yerinde cerrahi işleme bağlı hassasiyet ya da enfeksiyon ortaya çıkabilir.
Tüm okurlarımıza sağlıklı, mutlu günler...

Yazarın Tüm Yazıları