Şehnaz Askeroğlu

Sarkmalara karşı alınabilecek önlemler ve yapılması gerekenler

14 Ekim 2020
Yaşa ve yerçekimine bağlı olarak zamanla yüzde ve vücutta çeşitli sarkmalar ortaya çıkıyor. Bunu tam olarak engellemek pek mümkün olmasa da, önleyici tedbirler ile geciktirmek mümkün olabiliyor.

Estetik cerrahide önleyici botoks ve dolgu uygulamaları olarak geçiyor bu teknikler. İsterlerse hem kadınlar hem de erkekler bu imkandan 20’li yaşlarından itibaren faydalanabiliyorlar.

Günümüzde özellikle gençler görünüşlerinin estetik olmasına çok dikkat ediyorlar. Estetik görünüm onlar için eski nesillere göre çok önemli.

Üstelik bunun için gerekli tüm önlemleri ve tedavileri de almaya özen gösteriyorlar. Sadece botoks ve dolgu enjeksiyonları değil, cilt sağlıklarını korumak için PRP tedavileri ya da lazerli sistemlerden de destek alabiliyorlar.

Göz kapağı, yanak ya da gıdı bölgesindeki sarkmalar ise ameliyatlı ve ameliyatsız teknikler ile giderilebiliyor. Bu tekniklerden kişi kendisi için en uygun olanı seçerek tedavi imkanı bulabiliyor.

Vücuttaki sarkmalar da düzeltilebiliyor

Vücutta sarkma oluşmasının nedenleri arasında yaşlanma, hamilelik ve aşırı kilo alıp verme geliyor. Göğüsler, karın ya da popo bölgesindeki sarkmaları gidermek için germe operasyonları uygulanması gerekiyor.

Bunun için meme dikleştirme estetiği yapılabiliyor. Hatta göğüsler dolgunluğunu kaybettiyse meme büyütme estetiği de uygulanabiliyor. Öyle ki meme estetiği operasyonundan sonraki göğüsler orijinal halinden bile daha güzel olabiliyor.

Gelelim vücuttaki karın bölgesi sarkmalarına… Karın bölgesindeki doğum ya da kilo vermeye bağlı olarak oluşan sarkmalardan sporla ve egzersizle tam anlamıyla kurtulmak de mümkün olmayabiliyor.

Yazının Devamını Oku

2020’nin estetik trendleri

8 Ekim 2020
2020 beklendiği gibi geçmese de, pandemi dönemine rağmen, estetik cerrahiye olan talebin artmasıyla herkesi şaşırtan bir yıl olmaya devam ediyor.

Herkes koronavirüsün ve pandeminin yarattığı tedirgin ve depresif dönemi mümkün olduğunca en az hasarla geçirmeye çalışıyor. Estetik cerrahiye olan talebin artış sebebinin de bu olduğu düşünülüyor.

Bu dönemde en fazla tercih edilen estetik operasyonlar arasında ameliyatsız cilt gençleştirme, endoskopik kaş kaldırma, burun estetiği, meme estetiği ve bölgesel incelme prosedürleri yer alıyor. Erkelerde ise saç ekimi, karın germe ve jinekomasti yani erkeklerde meme küçültme operasyonlarının ön plana çıktığı gözlemleniyor.

Görüntülü görüşmeler, fotoğraf ve video paylaşımı yapılan sosyal medya siteleri insanların kendilerindeki kusurları fark etmesine yol açabiliyor. Giderek bu sorunları takıntı haline getirerek mutsuz olabiliyorlar. Ve çareyi estetik cerrahiye başvurmakta buluyorlar.

Yapılan açıklamalara göre tüm dünyada en çok kırışık tedavisi ve yüz gençleştirme estetiği için enjeksiyon tekniklerinin talep görüyor. Botoks ve dolgu enjeksiyonuyla hızlı bir şekilde sonuç almak oldukça cazip geliyor. Özellikle sonuçların birkaç gün içinde çabucak ortaya çıkması, iyileşme süresinin çok kısa olması ve tabii ki yara izinin oluşmaması botoks ve dolgu uygulamalarının en cazip yönleri.

Kırışıklık tedavisi, elmacık kemiği ile çene şekillendirme ve dudak dolgusu dolgu ve botoks enjeksiyonuyla gerçekleştiren estetikler arasındadır. Ameliyatsız kaş kaldırma ve masseter botoksu yani çene şekillendirme prosedürleri gerçekten de yüzde ciddi oranda düzeltme sağlayabiliyor. Ve yüzün estetik görünümüne önemli katkılar sağlayabiliyorlar. Bunun yani sıra yeni trend Bella Eyes ve Hollywood Yanağı gibi yüzde iz bırakmadan çok ciddi fark yaratan ameliyatla giderek trend oldu. Mesela endoskopik kaş kaldırma ve orta yüz germe çok fazla tercih ediliyor çünkü genelde mutsuzluk ve stres yüze yansıyor, göz ve orta yüz düşüyor, ancak endoskopik yani kameralarla cilt altından yapılan bu ameliyatlarla kişinin estetik olduğunu anlamak bile mümkün değil.  2020’ye damgasını vuran ve yükselen trend olan estetik ameliyatlar kuskusuz badem göz ve orta yüz germe estetiği.

Meme büyütme estetiği her zaman kadınların en favori estetik operasyonları arasında yer alıyor. Çünkü güzel göğüslere sahip olmak kadınlar için güzel ve çekici hissetmenin en olmazsa olmazı. Hatta dişiliklerinin bir sembolü gibi. Güzel göğüslerle kendilerini daha özgüvenli ve kadınsı hissettikleri inkar edilemez bir gerçek.

Burun estetiğine gelince yüz estetiğinin en önemli ögesi. Burun gerçekten de yüzdeki bütün ögeleri bastırabildiği gibi göz önüne de çıkarabilir. Eğer yüzle uyumlu, düzgün bir burnunuz varsa gözlerinizin ve dudaklarınızın güzelliği de ön plana çıkabiliyor. Büyük, kemerli ya da eğri bir burun ise gözler çok güzel olsa bile ön plana çıkarak onu gölgede bırakabiliyor. Kısacası güzel bir buruna sahip olmak yüz estetiği açısından gerçekten çok önemli.

Gelelim bir türlü erimek bilmeyen bölgesel yağlara bunun için çeşitli liposuction teknikleri bulunuyor. Lazer destekli, ses dalgalarının kullanıldığı ultrason uygulamaları, soğuk uygulama gibi birçok liposuction tekniği bulunmaktadır. Bunlar arasından kişi kendine en uygun olanı seçerek diyet ve egzersizle bir türlü eritemediği yağlarına veda edebiliyorlar.

Yazının Devamını Oku

Doğum sonrası yapılabilecek estetik operasyonlar nelerdir?

26 Eylül 2020
Hamilelik ve doğum sonrasında vücudun özellikle belirli bölgelerinde birtakım değişiklikler meydana gelebiliyor. Özellikle karın ve göğüs bölgelerinde maalesef kendiliğinden düzelemeyecek deformasyonlar oluşabiliyor.

Eski görünümüne yeniden kavuşmak isteyen annelerin yardımına ise yine estetik cerrahi yetişiyor. Doğum sonrası estetik operasyonlar arasında ise meme dikleştirme, karın germe, bölgesel inceltme için kullanılan liposuction operasyonları geliyor.

Örneğin karın germe estetiği ile eskisi gibi düz bir karına sahip olmak mümkün. Özellikle hamilelik ve emzirme döneminde alınan kilolar geri verildiğinde göğüslerde ve karın bölgesinde sarkmalar oluşabiliyor. Bu durum birçok kadının mutsuz ve öz güvensiz hissetmesine neden olabiliyor. Meme dikleştirme ya da büyütme, karın germe, bel ve basen inceltme gibi operasyonlar annelerin psikolojik açıdan kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olabiliyor. Hatta bu operasyonlardan sonra vücut eskisinden bile daha iyi bir görünüme kavuşabiliyor.

Karnın düzelmesi mümkün

Karın germe estetiği doğum sonrası deformasyonları ortadan kaldırabiliyor. Çünkü karın bölgesindeki sarkıklık ve yağlar sporla tam olarak giderilemiyor. Bunun için estetik operasyon gerekebiliyor. Tabii fazla kilolar verildiyse tam olarak etkili oluyor. Ardından karın germe ile sarkık olan fazla deri alınarak germe işlemi yapılabiliyor.

Göğüsler de eski görünümüne kavuşturulabiliyor

Hamilelik ve emzirme süresince alınan kilolar verildiğinde göğüslerde sarkma ve hacim kaybı oluşuyor. Göğüslerin eski formuna getirilmesi için meme dikleştirme hatta bazı durumlarda meme dolgunlaştırma estetiği de yapılması gerekebiliyor. İki operasyon bir arada da yapılabiliyor. Aynı ameliyatta göğüsler dikleştirilerek büyütülebiliyor.

Doğum sonrası estetikleri anne estetiği operasyonları da deniliyor. Dünyaya bebek getirmenin sevincini daha da artmasını sağlayan operasyonlardan oluşuyor. Kadınlar hem anne olmanın hatta belki de eskisinden çok daha iyi bir vücuda sahip olmanın mutluluğunu yaşayabilirler.

 

Yazının Devamını Oku

Kadınların en çok tercih ettiği estetik operasyonlar

25 Eylül 2020
Kadınlar her zaman kendilerini daha güzel, daha öz güvenli ve daha iyi hissetmek isterler. Genç görünen bir cilt, dolgun ve dik göğüsler, güzel bir burun, dolgun ve şekilli bir dudak, ince vücut şekline sahip olmak için estetik cerrahiden destek alırlar.

En çok göz çevresinde oluşan kırışıklık, torba ve düşüklükten kurtulmak için destek alınıyor. Çünkü üst göz kapağı sarkmaları ve göz kenarlarındaki kazayağı kırışıklıkları yaşlanmanın ilk belirtileri arasında yer alıyor. O yüzden öncellikle bu bölgelerdeki kırışıklıkların giderilmesi isteniyor. Daha genç yaşlardaki kişilere ise kırışık oluşumunu önlemek için enjeksiyon yöntemleri uygulanabiliyor. Botoks ve dolgu enjeksiyonu ile cilt kırışıklıkları önlenebilir, kaş düşüklüğü giderilebilir ve göz kapakları kaldırılarak gözler ön plana çıkarılabilir.

Bunun yanında göz kapağı ve göz yapısının düşük olması kişiyi yorgun ve çokluk gösterdiğinden endoskopik kas kaldırma ameliyatı son donemde çığır açan bir ameliyat haline geldi. Endoskopik yani kapalı ve kameralar yardımı ile yapılan cerrahi ile yüzde iz kalmadığından estetik de arkasında iz bırakmıyor. Estetik ameliyatların genelde bir sır olarak kaldığını düşünürsek mükemmel değişim büyük bir gizlilik içinde elde edilebiliyor.

Dolgun ve şekilli dudaklar ise her kadının hatta birçok erkeğin hayali. Çünkü dolgun dudaklar gençliğin, sağlığın ve cazibenin göstergeleri arasındadır. Güzel bir gülümsemenin olmazsa olmazıdır. Hatta yüzün en çekici ögesidir. Dolgu enjeksiyonu ile dudak dolgunlaştırma operasyonu kadınlar tarafından en fazla talep edilen yöntemdir.

Kadınları en mutsuz eden estetik sorun ise burunlarındaki şekil bozukluklarıdır. Öyle ki eğer burunlarında şekil bozukluğu varsa, sorun giderilmeden kendilerine olan güvenleri tam olarak yerine gelmez. Kendilerini yeterince güzel bulmazlar. Burun estetiği, kadınları en çok mutlu eden ve öz güvenlerini kazanmasını sağlayan estetik operasyonların başında geliyor.

Vücut estetikleri de çok önemli

Göğüs ve kalça estetiği de kadınlar için genç ve cazibeli görünümün en önemli göstergelerinden biridir. Meme büyütme estetiği ile hayal edilen dolgunlukta ve büyüklükte göğüslere sahip olunabiliyor. Kadınları en mutlu eden ve cazibeli hissettiren operasyon olarak listenin en başında yer alıyor.

Kalça estetikleri de yaygın olarak tercih edilir. Liposuction yöntemi ve yağ enjeksiyonları ile kalça yeniden şekillendirilebiliyor. Yuvarlak ve dolgun kalçalar bütün kadınların kendilerini daha cazibeli hissetmesini sağlayan özelliktir.

Estetik cerrahi her geçen gün biz kadınlara daha güzel ve genç görünmek için çeşitli imkanlar sunmaya devam ediyor. Günümüzde çok sayıda kadın sunulan bu imkanları değerlendirmek için her fırsatı değerlendirmeye devam ediyor.

Yazının Devamını Oku