GeriSerhat Tekin Başka Hikayeler  
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başka Hikayeler  

Buray’ın 10 şarkıdan oluşan merakla beklediğim yeni albümü ‘Başka Hikayeler’ nihayet çıktı. Albümün çıkış şarkısı ve video klibi ‘Yüreksiz Tilki’ye gelmiş.

‘Bir Şişe Aşk’ albümü ile 2015 yılında müzik dünyasına sağlam bir giriş yapan Buray, devamında nokta atışı işlerle müzikal kariyerini nakış gibi işledi. İlk çıktığı günkü heyecanını kaybetmeyen Buray, disiplini ve müzik aşkıyla üretime devam ederek müzik dünyasındaki yerini sağlamlaştırdı.

 

İçinde bulunduğumuz zorlu dönemde 10 şarkıdan oluşan bir albüm yapmak kolay iş değil. Buray ve ekibi zoru başarıp üzerinde titizlikle çalışıldığı her halinden belli olan dolu dolu bir albüm yapmış.

 

‘Başka Hikayeler’ albümünde sözler Buray’ın ilk albüm yolculuğundan itibaren yanında olan Gözde Ançel, besteler ise Buray ve Gözde Ançel’in imzasını taşıyor. Bu ikilinin kimyası öyle güzel tutmuş ki ortaya çıkan işlerin duygusu ilk günden beri hep çok yoğun. Müzikal konuda tek yürek olmayı başarabilmiş Gözde ve Buray’ın bu işbirliğine şapka çıkarıyorum.

 

Sözleri Gözde Ançel, bestesi Buray ve Gözde Ançel’e, düzenlemesi ise Buray’ın kendisine ait olan albümün çıkış şarkısı ‘Yüreksiz Tilki’ kademe kademe yükselen ve nakaratla bombayı patlatan sağlam bir slow olmuş. Buray ve Gözde can alıcı melodi ve sözleri harmanlama konusundaki hünerlerini bir kez daha göstermiş.

 

Farklı türlerin bir potada ustalıkla eridiği albümde sevdiğimiz Buray tarzına ek olarak yeni tatlar eklenmiş. ‘Dünden Beri’ isimli şarkıda 80’li yılların synthleri ve o zamanın müzikal dokusu öyle güzel işlenmiş ki dinlemelere doyamadım. ‘Kumral Yazların’ isimli şarkı ise özellikle yaza girerken mutlaka kliplenmeli. Cillop bir pop dans şarkısı olmuş.

 

‘Başka Hikayeler’ derli toplu güzel bir pop albümü. Buray dinleyenlerini bir kez daha sevindirmeyi başardı. Bu arada Buray’ın fan kitlesine kocaman bir alkış. Bu kadar iyi organize olan, sevdiği şarkıcıyı sahiplenip destekleyen ve sosyal medyayı çok iyi kullanan bir grup yakın zamanda kimsede görmedim.

 

Peşimde

Kerimcan Durmaz’ın uzunca bir süredir beklenen ilk şarkısı ‘ Peşimde’ dijital ortamda yerini aldı. Ha çıktı ha çıkacak derken bu mevzunun zaten herkes peşindeydi. Düzenlemesini Serdar Özşengül’ün yaptığı şarkının sözlerini Kerimcan Durmaz ile Ömer Çelik birlikte yazmış.

 

Çıktığı an itibariyle adından söz ettiren ‘Peşimde’ görsel ve işitsel gayet güzel bir ekip çalışmasının ürünü. Herkes elinden gelenin en iyisini fazlasıyla ortaya koymuş. İlk gün 5 milyon izlenmeyi geçen videosu , sosyal platformlarda çekilen challenge videolarının çeşitliliği ve dünyanın dört bir yanından gelen reaksiyon videoları ‘Peşimde’nin hedefi kısa sürede 12’den vurduğunun kanıtı oldu.

 

Klipte mekan olarak Beverly Hills’teki bir malikane seçilmiş. Ecem Lawton yönetmenliğinde 9 saatte tamamlanan video klipte Durmaz’a 70 kişilik bir ekip eşlik etmiş. Mevzu gayet haşmetli anlayacağınız. Videoyu izlerken o iddia rüzgarını yüzünüze yüzünüze eserken her dakika zaten fazlasıyla hissediyorsunuz.

 

Yönetmen Ecem Lawton aynı zamanda Kerimcan’ın yakın arkadaşı olduğu için klip öncesi karşılıklı yapılan beyin fırtınasında neyin ses getireceğini belli ki ince ince düşünmüşler. Bu oldukça konuşulan klip sonrası Ecem’in daha çok işlerini izleyeceğiz gibi gözüküyor.

 

Kerimcan tek başına arkasına bir plak şirketi desteği almadan, her detayıyla kendi ilgilenerek bu işi ortaya çıkarmış ve görünüşe bakılırsa başarıya ulaşmış. Kurduğu hayalleri tek tek gerçekleştiren Kerimcan’ın bundan sonra yapacağı işleri hep birlikte göreceğiz. Kendi çıtasını kendisi yükselttiği için bakalım bir sonraki hamlesi nasıl ‘Olaaay!’ olacak.

X

Yaşam Çiçeği

Ziynet Sali’nin yeni albümü "Yaşam Çiçeği' geçtiğimiz hafta çıktı. Albümün çıkış şarkısı “Efkarım Var” radyo ve dijital ortamda hızlı bir şekilde yükselmeye devam ediyor. ‘Kalbim Tatilde’ ile güzel bir başarı yakalayan Sali, yeni albümün ilk video klip şarkısı ‘Efkarım Var’da tekrar Emrah Karakuyu ile güç birliği yapmış. Bu ikilinin müzikal enerjisi bir başka tutuyor.

Dijital dünyayı dibine kadar yaşadığımız şu ortamda, eskiye özlemini sık sık dile getiren Sali, cd olarak çıkan belki de son albümüm dediği çalışma için ince elemiş sık dokumuş. “Yaşam Çiçeği”, 9 tane yeni ve önceden çıkmış, hatırı sayılır başarılar elde etmiş 6 single ile tam 15 şarkıdan oluşan dolu dolu bir albüm olmuş.

 

Albümde tüm hakları Umut Çocukları Derneği’ne bağışlanacak olan, Cem Adrian’ın bestelediği "Yaralım" şarkısı güzel bir amaca hizmet ediyor. Ziynet Sali aynı zamanda "İçime Atıyorum" şarkısında Mustafa Ceceli ile gönül telini sızlatan bir düet yapmış. Buray ve Gözde Ançel imzası taşıyan ‘Uyutmaz Bu Gece ‘ isimli şarkı ise yaz aylarında kliplenirse tadından yenmez diye düşünüyorum.

 

Ziynet Sali her zaman kendine yakışan ve içine sinen şarkıları seslendirdi. Yeri geldiğinde sırf trend diye bazı türleri yapmış olmak için yapmamak için elinin tersiyle itmesini bildi. Kendi tarzını koruyup, günceli müziğine adapte etmeyi iyi başardığını düşündüğüm Sali’nin ‘Yaşam Çiçeği’ albümü yine güzel başarılar elde edecek gibi gözüküyor.

 

Gülben Ergen’in NFT’si

21 Aralık 2020'de Jüpiter ve Satürn Kova burcunda bir araya gelerek, 200 yıllık Kova çağını başlattı. Bu Kova çağında bizi neler bekliyor diye araştırdığımda yapılan yorumlarda karşıma sıklıkla çıkan şey teknoloji ve dijital dönemin altın çağı olacağıydı. Dijital yaşama ve sunduklarına yavaş yavaş alışmamız gerektiğinin altı çiziliyordu.

Yazının Devamını Oku

Dolu Kadehi Ters Tut

Dolu Kadehi Ters Tut’un yeni albümü ‘DKTT’ şu sıralar en çok dinlediğim işlerden biri. Söz, müzik ve düzenlemesiyle grup bu albümde güzel bir çalışma ortaya koymuş.

 

‘DKTT’ albümü 10 şarkıdan oluşuyor. Künyeye baktığımızda vokalde Uğurhan Özay’ı, gitarda Mürsel Oğulcan Ava’yı ve geri vokallerde Billur Battal ve Dilan Balkay’ı görüyoruz. Şarkıların mix-masteringi Mürsel Oğulcan Ava’ya emanet edilmiş.

 

Demlenmiş, daha çok güçlenmiş ve gelişmiş bir Dolu Kadehi Ters Tut var karşımızda. Teklilerin cirit attığı ve albüm olayına çok yanaşılmadığı şu ortamda 10 şarkılık bir çalışma ile arz-ı endam etmek takdire şayan bir hareket.

 

Bu albümde her şey o kadar kıvam ve dozunda ki dinlerken bir eksiklik veya fazlalık hissetmiyorsunuz. Düzenlemeler, sözler ve vokal yağ gibi akan bir ‘DKTT’ ortaya koymuş. Yıllar içinde hem yerini hem de dinleyici kitlesini sağlamlaştıran grup, emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

 

Hala kendileri ile tanışmamış veya isimlerini duyup şarkılarını dinlemediyseniz bugün kendinize bir güzellik yapıp Dolu Kadehi Ters Tut’a vakit ayırın. Sonuçtan pişman olmayacağınıza eminim.

Yazının Devamını Oku

Yastık

Ece Seçkin yeni şarkısı ‘Yastık’ için hayatının ikinci döneminin başlangıcı demiş. Yenilenirken geçmişin muhasebesini yapıp, kendine nelerin kötü, nelerin iyi geldiğini tespit eden Ece, sıfırlanıp yeni Ece Seçkin dönemine girmiş. Sözü ve müziği Emrah Karakuyu'ya, düzenlemesi ise Tanerman'a ait olan "Yastık" bu yeni dönemin ilk ürünü olma özelliği taşıyor.

 

Ece, “Gözlerinizin önünde hıçkıra hıçkıra ağlayarak kırdığım duvarlarımı izleyeceksiniz.” dediği klip çekimi için Said Dağdeviren ve İdil Dizdar yönetmenliğinde kamera karşısına geçmiş. Videoyu izlerken Ece’nin gözlerindeki acıyı , mutluluğu ve içini dökmenin verdiği rahatlığını ben gayet net gördüm.

 

Yeni dönem, yeni kararlar bana kalırsa Ece’ye çok iyi gelmiş. İşindeki azim ve özen her zaman ortaya koyduğu çalışmalarda kendini gösteriyor. Güncel kalabilmeyi, yeniyi kendi tarzı ile yoğurmayı iyi beceren Ece’nin ‘Yastık’ şarkısı şimdiden dillere düştü bile.

 

Kapıldım Gitti

Nükhet Duru’nun yeni şarkısı ‘Kapıldım Gitti’ içinde bulunduğumuz yağmurlu günlere inat dinlerken bahar havası estirmeye gelmiş. ‘Kapıldım Gitti’nin müziği aslında eski bir Balkan türküsüymüş. Nükhet Duru türküyü dinler dinlemez vurulmuş ve söz yazması için Şebnem Sungur’a götürmüş. Bütün bu hikaye 4 sene öncesine dayanıyor. Şarkı iyice demlenip tamamlandıktan sonra dinleyici ile buluşmuş.

 

Yazının Devamını Oku

Çok Sevmekten

Hande Ünsal boş durmayı sevmeyen, şarkı üretimine ara vermeden devam eden bir isim. Pandemi döneminde tam gaz dinleyici ile şarkılarını paylaşan Hande, şimdi bir aşk şarkısı ile gönül telinizi titretmeye gelmiş.

Hande’nin temposu yüksek şarkılardaki hünerini biliyoruz. Nokta atışı çıkardığı bu şarkılar radyoların her daim favorisi olmayı başardı. Önceki yazılarımda aynı başarıyı slow şarkılarında gösterdiğinden bahsettiğim Hande’nin ‘İyi misin’i buna iyi bir örnekti. Şimdi mid tempo bir çalışma ile tekrar hüzünlü bir rüzgar estiren Hande, ‘Çok Sevmekten’i geçtiğimiz günlerde çıkardı.

 

Sözlerini Hande Ünsal'ın yazdığı, müziğini Hande Ünsal ve Mert Carim'in birlikte yaptığı şarkının düzenlemesinde her zaman olduğu gibi başarılı aranjör Serkan Balkan’ın imzasını görüyoruz. Hande Ünsal ile Mert Carim’in iş birliğinden ileride çıkacak şarkıları ayrıca merakla bekliyorum.

 

Şarkı için "Başımıza gelen bir çok şey insanlara çok değer vermekten, çok sevmekten... Şarkı da bunu anlatıyor. Herkese hak ettiği kadar değer vermek lazım" diyen Hande, ‘Çok Sevmekten’ ile yeni başarılar elde edecek gibi gözüküyor.

 

Miras

Rubato’nun 4. stüdyo albümü "Rubato 4 / Miras" yayınlandı. Grup bu albümde 10 yöreden 11 türküyü kendi yorumlarıyla sunmuş.

Yazının Devamını Oku

Adımız Ayyaş

Serkan Balkan, Yücel Girgin ve Hasan Gözetlik’in kurduğu Sakiler grubunun 2021’e girerken attığı golü hepimiz biliyoruz. ‘Dünyadan Uzak’ isimli Pinhani grubuyla bildiğimiz şarkıya yaptıkları yorum dinleyen herkesi mest etmişti.

Hızla yayılan şarkının etkisi hiç azalmadı. Sosyal medyada ‘Dünyadan Uzak’ın fon müziği teşkil ettiği paylaşımlar hala devam etmekte. İçinde bulunduğumuz duruma öyle uyan bir şarkı seçmişler ki biz sustuk şarkı konuştu.

 

Sakiler şimdi arayı hiç açmadan ikinci teklisini dinleyenleri ile paylaştı. Derin bir of çektirecek yeni çalışmanın ismi ‘Adımız Ayyaş’ Yine dertlenip , uzaklara dalıp gideceğimiz bir şarkı ile arz-ı endam ediyorlar. Efkara biletimizi kesen ‘Adımız Ayyaş’ın sözleri Elif Nun’a, müziği Yücel Girgin’e düzenlemesi ise Sakiler grubunun kendisine ait.

 

Poyrazköy'de bir balıkçı teknesinde, denizde Emre Abi’nin yönetmenliğinde çekilen video klip ise şarkıyı dinlerken olmak istediğimiz yer ve mekanı yansıtmış. Sakiler tam gaz dinleyiciyi memnun etmeye devam ediyor.

 

Kendi Yolumuzda

Sözü ve müziği Zeynep Bastık, Serhat Şensesli, düzenlemesi yine Serhat Şensesli’ye ait olan ‘Kendi Yolumuzda’, azimle, yılmadan kendi yolunda ilerleyen cesur ve güçlü kadınların marşı olmaya gelmiş gibi.

Yazının Devamını Oku

Sevgilim  

2020 yılında ‘Can Kenarım’, ‘Kalben’ ve ‘Gece’ isimli şarkılarını çıkartarak müzikal üretimine ara vermeden devam eden Murat Boz, şimdi 14'üncü single çalışması ‘Sevgilim’ ile 2021 defterini romantik bir çalışma ile açıyor

Sözlerini Yıldız Tilbe'nin yazdığı ‘Sevgilim’in müzik ve düzenlemesinde Devrim Karaoğlu’nun imzasını görüyoruz. İnsanın içine içine işleyen ve gayet efkarlı bir slow olan ‘Sevgilim’, Murat Boz’un tertemiz vokali ile pik yapmış.

 

İlk albümünden bu yana çıkardığı çalışmalarda slow şarkıları farklı yerde duran Boz’un bana kalırsa ilerleyen zamanlarda bu şarkılarını derlediği bir albüm hiç fena olmaz. Klip çekmediği slow ve mid tempolu şarkılar bu sayede tekrar değerlenmiş olur.

 

Yeni şarkı ‘Sevgilim’, romantik bir filmin soundtrack çalışmasının A1’i gibi vurucu bir iş olmuş. Boz’un pesinden tizine duyguyu dört dörtlük veren vokalinden söz etmeye gerek bile yok.

 

‘Sevgilim’e Murad Küçük'ün yönetmenliğinde çekilen ve çekimleri iki günde tamamlanan klip şarkıyı tamamlamış. Ben Murat Boz’un son yıllarda seçtiği şarkıları, denediği türleri ve bizden öğelerden kopmadan dünya müziğine yakınlaşmasını gayet başarılı buluyorum. Bu aralar yaydığı enerji yeniden doğmuş ve daha çok güçlenmiş gibi. Yeni yapacağı işleri ve çıkaracağı şarkıları bu varsayımdan hareketle merakla bekliyorum.

 

Yazının Devamını Oku

Bitmezse Kış  

Fikri Karayel’in 2020 yılında yayınladığı ‘Öl De Öleyim’ ve önceki yazılarımda severek dinleyip bahsettiğim ‘İyi Geliyor’ teklilerinin ardından merakla beklenen ‘Uzaktan' isimli yeni albümünün çalışmaları tamamlanmış. 

Yakında çıkacak olan ve toplam 9 şarkıdan oluşan albümden ‘Bitmezse Kış’ isimli şarkı önden girizgahı yaparak şimdi dinleyiciyi selamlıyor. Fikri Karayel’in söz ve bestesinde Ceren Deniz ve Serhan Bülbül ile ortak çalıştığı 'Bitmezse Kış' isimli mid tempo şarkı bana 2000’lerin başlarında sevdiğim pop r&b şarkılarının tadını verdi. Nakaratla birlikte sizi alıp götüren şarkının düzenlemesi Tolga Erzurumlu’ya ait.

 

Şarkı ve onun görsel anlatımına her zaman önem veren Fikri Karayel, ‘Bitmezse Kış’ın İdil Dizdar ve Sait Dağdeviren yönetmenliğinde çekilen video klip çalışmasında gayet şık bir işe imza atmış. Kapak ve imaj fotoğrafları için Fethi Karaduman ile çalışan Karayel, şarkısından videosuna yine özenli bir çalışma ile karşımızda. Heyecanla albümü beklerken, lapa lapa kar yağan şu günlerde fonda ‘Bitmezse Kış’ ile rüyalara dalacağız.

 

Kalpsiz

Efkar katsayınızı arttırmak istiyorsanız Cengiz Kurtoğlu ve Ayşen Birgör’ün birlikte seslendirdiği ‘ Kalpsiz’ isimli şarkıyı hiç düşünmeden dinleyebilirsiniz. Sözleri Hakkı Yalçın'a, müziği Orçun Kurtoğlu, Aydın Kurtoğlu, Ferit Özkan ve Seçkin Özer'e ait olan şarkı sevgiliye duyulan öfkeyi ve sitemi nokta atışı sözlerle dile getirmiş.

 

Aşk söz konusu olunca kalpsiz kesilenlere mesaj niteliği taşıyan şarkı özellikle geçtiğimiz 14 Şubat günü ayrılan çiftlerin birbirine mesaj olarak yolladığı şarkılardan biri olmuştur diye düşünüyorum.

Yazının Devamını Oku

Evdekilere Söyle

Tarzını ve müzik dünyası içindeki duruşunu çok sevdiğim Güliz Ayla’nın yeni şarkısı çıktı. Sözü ve müziği kendisine ait olan ‘Evdekilere Söyle’ biraz reggae biraz pop tertemiz bir dans şarkısı olmuş bana göre.

Dinler dinlemez yerinde sallanmana neden olan şarkının düzenlemesi ve mixi başarılı aranjör Sabi Saltiel’e ait. Saltiel’in hem retro hem de modern çizgisini yine çok iyi harmanladığı işlerinden biri olmuş. Kendisinin daha önce Yalın ve Mabel Matiz’e yaptığı çalışmaları beğendiğimden, Güliz Ayla’nın bu şarkısının düzenlemesinde imzasının olmasına ayrı bir sevindim.

 

‘Evdekilere Söyle’de her şey büyük bir uyum içinde. Şarkının ruhunu çok iyi yansıtan ve Melih Kun yönetmenliğinde çekilen videoda Güliz’e 15 kişilik profesyonel  bir dans grubu eşlik etmiş. Styling Bedirhan Taşçı tarafından yapılırken, fotoğrafları Halil Güzel çekmiş.

 

Şarkıda tıpkı kendi gibi cesur, güçlü ve eğlenceli bir kadının duygularını anlatan Güliz, karşı tarafı harekete geçmeye davet ediyor. Madem seviyoruz, ne diye kasıyoruz duygularını sal gitsin mesajını veren şarkı, keyifle eşlik edeceğiniz türden.

 

Aşka Cezalı

Soner Arıca’nın söz ve müziği kendisine, aranjesi ise Miraç Kutlu’ya ait olan "Aşka Cezalı" isimli yeni single çalışması geçtiğimiz hafta çıktı. Soner Arıca denince akla duygu yoğunluğu yüksek şarkılar geliyor. Dinler dinlemez biraz efkar biraz romantizm derken tripten tribe girerken buluyorsunuz kendinizi.

Yazının Devamını Oku

Çok Mu Zor

Yapım aşamasını yakından takip ettiğim, ilk duyduğum anda vurulduğum, sözü ve müziği Onur Özdemir’e ait olan ‘Çok Mu Zor’ isimli şarkı Gülşah Kömür’ün sesinden dinleyici ile geçtiğimiz hafta buluştu.

 

Katıldığı bir ses yarışmasında birinci seçilen Gülşah Kömür’ün vokali ile ‘Çok Mu Zor’ şarkısı dinleyeni alıp götürüyor. Akıp giden melodiye lazım olan tertemiz vokal ihtiyacı Gülşah ile tamamlanmış diyebilirim. Müzik kariyerinin ilk teklisinde Onur ile çalışması bana kalırsa Gülşah için büyük bir şans. En nihayetinde ilk şarkı her zaman önem teşkil eder. Bunun usta bir elden çıkması isabet olmuş. Onur ile sosyal medyada şarkının çıktığı gün yaptığı canlı yayında gözlemlediğim kadarıyla Gülşah, işinin her detayıyla ilgilenen, disiplinli biri. ‘Çok Mu Zor’ şarkısının çıktığı bu müzikal yolculukta kendisine uğur getirmesi dileğiyle.

 

Begefendi

Berkcan Güven namı diğer BEGE’nin toplam on iki parçadan oluşan “BEGEFENDİ” isimli albümü geçtiğimiz cuma günü çıktı. Albüm öncesi haberci niteliğinde yayınlanan Harman, Nazar ve Eksi şarkılarının ses getirmesinin ardından gelecek yeni çalışmaların ne olacağı merakla beklenirken BEGEFENDİ albümü sürpriz bir şekilde geçen hafta dinleyici ile buluştu.

 

Çalışmalarının dört ay sürdüğü albümün ilk videosu BEGE’nin Emir Taha ile birlikte söylediği B.S.G’ye gelmiş. Mert Akay yönetmenliğinde çekilen video klip çok keyifli olmuş. Azılı bir Eurovision şarkı yarışması seveni iseniz videoyu tebessüm ederek izlemeniz garanti. Zeynep Bastık, Chaby, David ve Linçsquad tayfası şarkının videosuna misafir olarak renk katmış.

 

Yazının Devamını Oku

Seni Soruyorlar

Ersay Üner sürprizli müzisyenlerden. Ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Pandemi dönemi şarkılar yazmaya ara vermeden devam eden Üner, geçtiğimiz hafta bunlardan bir tanesini dinleyici ile paylaştı.

Söz, beste ve düzenlemesi kendisine ait olan ‘ Seni Soruyorlar ‘ 3 dakika 11 saniye boyunca hem dans ettiriyor hem de severek ayrılanların duygularına tercüman oluyor. Şarkıyı kulaklıkla dinleyince Ersay’ın katman katman nakış gibi işlediği düzenlemesini keşfe çıkıyorsunuz. Retro disco tatlarının üzerine serpilmiş efkarlı yaylılar ve trompet ‘ Seni Soruyorlar’ın güzel detaylarından sadece birkaçı. Şarkı biten bir ilişkinin ardından gelen sorulara isyanı ve o durumun yarattığı bunalımı anlatıyor.

 

Ersay ‘Seni Soruyorlar’ için, ‘ Biten bir ilişkinin ardından cevaplanması en zor şeylerden biri; Eşin, dostun ve çevrendeki insanların ilişkinin neden bittiğine dair sorduğu sorularıdır. Bu sorunun cevabını henüz kendine bile verememişken ve ilişkiyi hatırlamaya dahi çekinirken; günlük bir sohbetin içinde, aniden karşımıza çıkan bu sorular hepimizin hayatında yaşadığı ve bir gün yaşayabileceği bir durum.’ demiş. Bana kalırsa Ersay, şarkıda bu durumu ‘Hay ağzına sağlık’ dedirten nokta atışı cümlelerle gayet güzel anlatmış.

 

Projenin prodüktörlüğünü Büşra Pekin ve Ersay Üner’in kendisi üstlenmiş. Şarkının video klip çalışmasının yönetmen koltuğunda ise Elif Demiralp’i görüyoruz. O zaman Ersay’ın sıradaki şarkılarını beklerken ‘Seni Soruyorlar’ ile ısınma turlarına başlayalım.

 

Tabu

Gizem’in ‘Tabu’ şarkısı nihayet çıktı. Nihayet diyorum çünkü uzunca bir süredir Gizem’in heyecanını ve paylaşmak için ne kadar sabırsızlandığını yakından bilenlerdenim. Aslında bu projenin her şeyi hazırdı fakat kimsenin ajandasında olmayan pandemi ve devamındaki süreç tüm planları bozarak çıkışı geciktirdi. Geç olsun güç olmasın diyen Gizem, en nihayetinde ‘Tabu’yu müzikseverlerin beğenisine geçtiğimiz Cuma günü sundu.

Yazının Devamını Oku

Elim Kaydı

Damla’yı ilk olarak 2018 yılında çıkardığı “Çık Dışarıya Oynayalım” şarkısı ile tanıdım. O zamanlar köşemde yazmıştım. GTR müzik ailesi ile çıktığı yolculuk onun için yerinde bir karar olmuştu. Aynı müzik dilinden konuşulan bir ortamda şarkıları pişirip dinleyici ile paylaşmak şu zamanda bir hayli zorken, Damla bu imkana sahip biri olarak çalışmalarını dinleyici ile paylaşmaya ara vermeden devam etti. 

2018’de çıkardığı “Çık Dışarıya Oynayalım” söz ve müziği kendisine , aranjesi ise Aytaç Özgümüş’e ait enerjisi gayet yüksek bir şarkıydı. Ardından yayınladığı tekliler ve ortak çalışmalarla müzikal yelpazesinden örnekleri sunmaya devam eden Damla, şimdi 2021 model şarkısı ‘Elim Kaydı’ ile rotayı pop , r&b semalarına doğru kırıyor.

 

‘Elim Kaydı’yı dinlerken 90’lardan 2000’lerin ortasına severek dinlediğim yabancı şarkıların tadını aldım. Özellikle düzenlemeyi yapan Orhun Sevindik’in bu hissiyattaki payı büyük. Melodisi, sözü ve enerjisi ile dinleyeni ikinci nakarat dönüşünde hemen kavrayan ‘Elim Kaydı’ benim pek hoşuma gitti.

 

 

Teoman Ve Piyano

Teoman’ın 1996 ile 2006 yılları arası yazdığı şarkılardan 10 tanesi, piyanist Tuluğ Tırpan tarafından yeniden düzenlenip Teoman’ın vokali ile tekrar buluşarak geçtiğimiz Cuma piyasaya çıktı.

 

Yazının Devamını Oku

Alayına  

Tiktok’un fenomen isimlerinden biri olan Kürşat Juan'ın 'Alayına' şarkısı geçtiğimiz hafta yayınlandı. Tabiri caizse çıktığı an itibariyle fırtına gibi esti. Klip yayınlandığı gün Youtube trendlerde ilk sıraya ışık hızıyla yerleşti. En son baktığımda 6 milyon izlenmeyi geçmişti bile. Şu zamanda o rakamlara şarkı çıkar çıkmaz eskisi kadar kolay erişilemezken Kürşat, hatırı sayılır bir etkileşim sağlayarak kısa sürede iyi geri dönüşler aldı. 

'Alayına' şarkısı dinler dinlemez nakaratıyla akılda kalıyor. Bir kere dinledikten sonra gün içinde söylemesi garanti dediğimiz parçalardan bir tanesi. Sözleri şu sıralar çok konuşuluyor. TikTok dünyasından bazı isimlere göndermeler yapan “Alayına”, bir nevi bu dünyaya meydan okuyor. Baştan söyleyeyim TikTok’un yabancısıysanız şarkıyı anlamak için bir kullanma kılavuzu şart. Olaylara vâkıf olunca dinlemesi daha keyifli oluyor.

 

Kürşat gördüğüm kadarıyla içinde bulunduğu TikTok dünyasına objektif eleştiri yapabilen, hoşuna gitmeyen noktaları açık açık söyleyen biri. Bu platformu kötü kullananlara karşı görüşlerini hiç esirgemiyor. Tiktok hem dünyada hem de ülkemizde çok rağbet gören bir platform. Şimdilerde oranın gücünü gören pop camiası akın akın buraya göç ediyor. Kaçı orada barınır ve platformun gerekliliklerini yerine getirir bunu zamanla göreceğiz. Kürşat’a gelecek olursak yükselen bir başarı grafiği var. Sevenleri gün geçtikçe artıyor.

 

Young Star

'Derdi Ne? ' isimli parçası ile listelerde başarı sağlayıp, sosyal medya platformlarındaki dinlenme rakamları ile dikkat çeken Samsunlu rapçi Sefo, 2020 yılında art arda çıkardığı teklilerle başarısını perçinlemiş genç bir isim. Bana göre Sefo’nun rapinin kendine has olması ve ‘Bu Sefo okuması!’ dedirten tarzı onu diğer isimler arasından sıyırıp farklı bir yere koyuyor.

 

Sefo şimdi yeni şarkısı 'Young Star' ile 2021 yılını selamlıyor. Şarkının söz ve müziğine de imza atan 22 yaşındaki rapçi, 'Young Star'ı kendisini yıldız hisseden herkes için yazdığını söylemiş. Hayallerinin peşinden koşup istediği başarıyı elde edenlerin ve ‘ Yapamazsın’ diyenlerin karşısına ‘ İşte buradayım’ diyerek eskisinden daha güçlü çıkanların marşı olmaya gelmiş “ Young Star “ şarkısı.

Yazının Devamını Oku

İrem Derici: Müzikte bağnazlık olmaz!

İrem Derici sürprizlidir. Hem iş hem de özel hayatında verdiği ani kararlarla sizi şaşırtabilir. Bu özelliğinin altını özellikle son yıllarda daha çok çizer oldu. Rutinde hareket etmeyi sevmediğini üç sene önce çıkardığı “ Sabıka Kaydı “ albümünde yer alan “ Yazsın Bana”ya 2020 yılında klip çekmesinden anlayabilirsiniz.

 

 

 

 

Benzer bir golü 2021’in ilk dakikalarında attı ve bir Sagopa Kajmer şarkısı olan ‘Vazgeçtim İnan’ı videosu ile birlikte dijital ortama saldı. Normal şartlarda kendisinden çıkardığı son maxi single’da yer alan ‘Güz Dönümü’ne klip beklenirken o rotayı bambaşka bir yere kırarak yine şaşırttı.

 

Sagopa Kajmer’in 2019 yılında çıkardığı ‘Sarkastik’ EP’sinde yer alan ‘Vazgeçtim İnan’ 2021’de İrem Derici yorumu ve Alper Atakan düzenlemesi ile karşımızda. Şarkıya Murat Joker yönetmenliğinde çekilen klip ise İrem’in bana kalırsa şu zamana kadar çektiği en cool video klip.

 

Yazının Devamını Oku

Ben Unutmayı Bilmem

Emir, “Ben Unutmayı Bilmem” isimli yeni single çalışmasını Sony Music etiketiyle geçtiğimiz hafta çıkarttı. Sözlerini kendisinin yazdığı şarkının bestesi İlker Bayraktar, düzenlemesi ise Mustafa Ceceli’ye ait.

 

Emir “ Ben Unutmayı Bilmem “ diyor ama iyi şarkı bulup dinleyicisi ile paylaşmayı her zaman iyi bilir. Takıntılı bir Başak burcu olduğunu bildiğim için, bu şarkı oluşana kadar sözünden beste ve aranjesine uzun saatler harcayıp, fikir alışverişlerinde bulunduğuna adım gibi eminim. Sonuç bana kalırsa başarılı. Yine radyoların döndüre döndüre çalacağı tertemiz bir slow şarkı olmuş ve Emir’e yakışmış.

 

Şarkı ilk dinlemede melodisi ile zaten sizi kolaylıkla yakalıyor. İkinci dinlemede ise mevzu artık tamamdır. Emir’in Mustafa Ceceli ile ilk çalışması  “ Ben Sen Olamam” albümünde yer alan “ Şiki Şiki” şarkısının düzenlemesinde olmuştu. Yıllar sonra yollar Ceceli ile tekrar kesişmiş. Özellikle slow şarkılarda Ceceli’nin düzenlemeleri bir başka oluyor. ‘Ben Unutmayı Bilmem’ buradan hareketle doğru ellere teslim edilmiş.

 

Emir’in 2020 yılının son günlerine bıraktığı bu duygu yüklü şarkının ardından 2021’de sırasıyla hangi şarkıları dinleyici ile paylaşacak hep birlikte göreceğiz. Pandemi döneminde üretimi durdurmayıp bolca şarkı yazan Emir, hazırda bekleyen şarkıları art arda bekletmeden çıkarmayı planladığını söyledi. Bu arada yeni şarkının video klip çalışması yayında. Klip, terk edilmiş bir Rum köyünde, Emir’in yönetmen olan kardeşi Erdi Sevinç tarafından çekilmiş.

 

Çek Vur

Yazının Devamını Oku

Senin Yüzünden 

Buray, DJ/prodüktörler Arem Özgüç ve Arman Aydın’ın yeni şarkısı “Senin Yüzünden” geçen haftanın keyifle dinlenen yeni şarkılarından biri oldu.

Buray, Arem Özgüç ve Arman Aydın ortaklığının ilk ürünü ‘’Rampapapam’’ı geçtiğimiz aylarda dinlemiştik. Oldukça ses getiren ve listelerde başarı gösteren bu çalışmanın ardından şimdi “Senin Yüzünden” adlı şarkı için tekrar bir araya gelen 3’lü yeni başarılara imza atacak gibi gözüküyor.

Geçtiğimiz cuma günü çıkan ‘’Senin Yüzünden’’ şarkısının sözleri Buray ve Mertkan Erkan’a, müziği ise Buray, Arem Özgüç ve Arman Aydın’a ait. Rapçi Tepki şarkıya hem söz hem de melodi olarak ilham olmuş ve fikirler vermiş. Aşıksanız ve çıkmaza girdiyseniz geçmiş olsun bu şarkı tam size göre.

Yönetmenliğini Omid Saghafi’nin yaptığı video klibin sanat yönetmenliğini Tuğçe Akış üstlenmiş. Buray’ın klip sonrası vücudundaki boyaları çıkarması tam 45 dakika sürmüş. Klibin eğlenceli kamera arkası görüntüleri 1 hafta içinde yayında olacakmış.

Buray ve son zamanlarda isimlerini yaptıkları diğer başarılı işlerle sık sık duyduğumuz Arem Özgüç ve Arman Aydın’ın işbirliğinin devamının gelmesi gerektiğine inanıyorum. Bu ortaklığı bir 3’lü seri olarak düşünürsek diğer çalışmanın ne olacağını bekleyip göreceğiz.

‘ Senin Yüzünden’ , Gomma ve Wasp Entertainment ortaklığı ile tüm dijital mecralarda klip çalışması ile birlikte yerini aldı. Dinlemediyseniz hemen kulak verin.

 

Sokağın Sesi

Sokakta söyledikleri şarkılar ile sosyal medyada hatırı sayılır izlenme ve dinlenme sayısına imza atarak isimlerini duyuran ve daha sonra yaptıkları işlerle başarılarını devam ettiren Merve Uyanık ve Mehmet Baştürk, 'Sokağın Sesi ' isimli keyifli ve enteresan bir proje için bir araya gelmiş.

Yazının Devamını Oku

Karya Kayıtları

Aşırı kıskandığım bir kararla Gümüşlük’e yerleşen Mavi’nin; Bodrum’un kendisine kattıklarından yola çıkarak hazırladığı, düzenlemeleri yine Bodrum çıkışlı olan ‘Karya Kayıtları’ isimli albümü 18 Aralık Cuma günü dinleyici ile buluşuyor.

Mavi, bugüne kadar yayınlamış olduğu şarkıları arasından seçtiklerini Karya Kayıtları’nda yeni bir müzikal yaklaşımla yorumlamak istemiş. Yani hem sevdiğimiz Mavi şarkılarının taze demlenmiş hallerini dinleyeceğiz hem de Bodrum’un havasını ciğerlerimize çekeceğiz.

 

Mavi, albümün haberini kendi sosyal medyasından “Vakti geldi. Vakti gelince şaşkınlığı da geldi biraz. O kadar içindeyim ki aylardır, zaten çoktan paylaşmışım gibi. Ki paylaşıyorum aslında, Bodrum’a geldiğimden beri yaşadığım her şeyi, büyüme sancılarını, huzuru, fotoğrafların filtrelerine takılıp hiç görülmeyen zorlukları. “Burası alır insanı yere çarpar” demişti bir arkadaşım, “doğası aman vermez, değişmek zorunda kalırsın.” Ben de değiştim, bana daha çok benzeyen biri oldum. Her gün bir zar daha soyundum. Kalanlara baktım sonra. Ne güzel şeyler biriktirmişim aslında. 6 tane “aferin kız sana” şarkısı seçtim aralarından. “ sözleri ile verdi. ‘ Karya Kayıtları ‘ onun için hem bir Bodrum günlüğü hem de geçmişten günümüze Mavi’nin yolculuğuna çakılan bir selam niteliği taşıyor.

 

Berkant Çelen’in düzenlemeleri ve gitarı eşliğinde söz ve müziği Mavi’ye ait olan şarkıların Bodrum havasını içine iyice çekmiş hallerini dinleyeceğiniz ‘Karya Kayıtları’nın ilk video klip çalışması ‘ Silmesinler İzlerimi ‘ şarkısına gelecek. Şarkının videosunu Mavi’nin kendisi yönetmiş. Sonucun iyi olduğuna hiç şüphem yok. Cuma günü dijital ortamlara zıplayıp albümü dinleyin.

 

Moawk’ın ‘Kush’u

Bu cuma çıkacak ve merakla beklediğim işlerden biri Moawk’ın yeni şarkısı “Kush”. Dolu Kadehi Ters Tut ikilisinden tanıdığımız Mürsel Oğulcan Ava, elektronik projesi Moawk’ın yeni single’ı “Kush”ın üretimini ve kayıtlarını Antalya, Kaş’ta gerçekleştirmiş. Parçanın

Yazının Devamını Oku

Solmayan Şarkılar

Cem Adrian geçtiğimiz hafta 40 yaşına bastı. O gün kendi sosyal medya hesabında ‘ Hayatta kendi istediğim her şeye sahibim.

Daha fazlasına ihtiyaç duymuyorum. İstediğim kadar seviliyor, istediğim kadar seviyorum. Minnettarım. Kendimle de dünya ile de tüm kavgalarımı çoktan bitirdim. Maddi meselelerin insana ne kazandırdığını ve ne kaybettirdiğini anladığımdan beri o konudaki tüm kaygılarımı da yitirdim. Bir hedefim ya da ulaşmak istediğim bir yer yok. Bu bir tükenmişlik değil, tam tersi bir şey. Kendimi dingin akan bir nehire düşmüş bir yaprak gibi hissediyorum. Nehir nereye akarsa, nereye götürürse oraya gidiyorum. Ne beni nehire düşüren rüzgarla, ne beni dalından düşüren ağaçla, ne de üzerine düştüğüm nehirle bir derdim var. ’ mesajını paylaştı. Bu satırları okurken kendi hayatında yakaladığı huzuru hissettim.

 

Müzik kariyerinde 15 yılı geride bırakan Cem Adrian yeni yaşına aynı zamanda güzel bir proje albümüyle girdi. “Solmayan Şarkılar” isimli bu çalışmada Türk Sanat Müziği’nin sevilen 10 eserine yer veren Adrian, şarkıları kendi düzenlemesi ve yorumu ile birlikte dinleyicinin beğenisine sunmuş.

 

Albüm baştan sona yağ gibi akıp gidiyor. Cem Adrian şarkılara kendi yorumunu katarken eserlerin aslına sadık kalmaya özen göstermiş. Öyle nokta atışı şarkılar seçilmiş ki kendinizi her birine keyifle eşlik ederken buluyorsunuz. Düzenlemelerin sadeliği mevzuyu daha sıcak hale getirmiş. Bu tarz işlere ilk başta ön yargılı yaklaşırım ama Cem’in samimiyeti ve özeni işin her aşamasında hissediliyor. Kendisini dingin akan bir nehire düşmüş yaprak gibi hisseden Cem’in yolculuğunun bu durağından ben kendi adıma memnun olduğumu söyleyebilirim. ‘Solmayan Şarkılar’ arşivlik bir albüm olmuş.

 

 

Kanun Resitali Sezen Aksu Şarkıları

Yazının Devamını Oku

Şahsiyet  

Aydın Kurtoğlu yeni şarkısı ‘ Şahsiyet ‘ ile eski sevgiliye nasıl meydan okunur gayet güzel anlatmış. Şarkının sözlerinde “Aşk nasıl yaşanırmış gelip yakından seyret. Hadi beni tebrik et ama nerde sende o şahsiyet “ diyen Aydın’ın bu şarkısı, biten ilişkinin ardından sinirini alamayan taraflar arasında iyi bir giderli mesaj trafiğine sebep olabilir. 

 

Aydın Kurtoğlu şu zamana kadar hep istediği, keyif aldığı şarkıları söyledi. Tür konusunda hiç sınırları olmadı. Vokalini şarkı ne isterse ona göre şekillendirebilmesi onun artısı. Şu zamana kadar çıkardığı işlerde hiç ıskalamayan Aydın, bu sefer ‘Şahsiyet’ ile tempoyu arttırıyor.

 

Yaylıların ahenkle dans ettiği , dozunda nağmelerle pop çizgisinden çıkmadan , kıvam gideriyle gayet güzel bir iş ortaya koyan Aydın’ın sonuçtan memnun olduğu ortada.

 

Dinler dinlemez kendini sevdiren , akılda kalıcı nakaratı ile ikinci dönüşte kolayca kana karışan ‘ Şahsiyet ‘, konserin en enerjik yerinde eller havada cümbür cemaat eşlik edilecek türden bir şarkı olmuş.

 

Aydın ile yaptığımız son röportajda bana yapmak istediği şeyin insanlara keyif vermek olduğunu söylemişti. “Yaptığım müzik ya tutmazsa diye bir kaygım olmadı hiç.  Hep bu algıyla hareket ettim, çok şükür şarkılarım sevildi. Bu konuda şanslı olduğumu düşünüyorum.” diyen Aydın, belki bu yüzden sağlam ve emin adımlarla ilerliyor.

Yazının Devamını Oku

Nanay  

Demet Evgar yeni şarkısı ‘Nanay’ ile hoş bir sürpriz yaptı. Söz ve müziği Sezen Aksu’ya ait olan  “Nanay”, Aykut Gürel’in yapımcılığında, İremrecords etiketiyle geçtiğimiz günlerde dinleyici ile buluştu. Single haberini ilk aldığımda oldukça heyecanlandım. Oyuncuların müzikal çalışmaları her zaman daha renkli ve dinlemesi keyifli oluyor. 

Demet Evgar’ı yıllar önce bir Multitap şarkısında dinlediğimde yorumunu ve ses rengini çok beğenmiştim. ‘Bu Şarkıyı Dinliyorsan’ isimli şarkıdaki performansından bu yana oynadığı müzikaller ve filmlerde seslendirdiği şarkıların ardından bu yıl ‘Nanay’ isimli yeni şarkısıyla rotayı tekrar şarkıcılığa kıran Demet Evgar’ın yola duayen müzik adamı Aykut Gürel prodüktörlüğünde devam etmesi bir başka sevindirici haber.

 

‘Nanay’ şarkısını seçme nedenini “Nanay için tek bir şey söyleme hakkım olsa “Yalnızlığa övgü” derim. Ne kıymetlidir yalnızlığımız, kendimizi tanımak için ne önemli bir kapıdır.” sözleri ile açıklayan Evgar, tam da şu zamanda duruma gayet uygun bir şarkı seçmiş. Zamanımızın çoğunu evlerde geçirdiğimiz pandemi günlerinde kendimizi tanımak, biraz yalnız kalmak için bundan güzel fırsat olur mu?

 

Şarkının düzenlemesi Murat Acar’a ait. Parçaya çekilen renkli ve eğlenceli video klibin yönetmenliğini ise Yiğit Evgar yapmış. Demet Evgar’dan bir sonraki şarkısı esaslı bir slow olsa hiç fena olmaz. Umarım arayı fazla açmadan yeni şarkıları dinleyici ile paylaşır.

 

 

Bye Bye

Yazının Devamını Oku
YAZARIN DİĞER YAZILARI