"Savaş Özbey" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Savaş Özbey" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Savaş Özbey

Sütlüce’mizi nasıl bilirsiniz?

Haliç kıyısında, Rahmi Koç Müzesi’nden Miniatürk’e kadar uzanan beş kilometrelik sahil şeridi. Sütlüce. Benim mahallem. Nasıl bilirsiniz?

Çöken binalarıyla mı? (24 Temmuz’da toprak kaydı; neyse ki ölen/yaralanan olmadı, üç bina sıkı kontrol altında.)
Silah sesleri ve cinayetle mi? (11 Eylül 2016’da bir sahil restoranına otomobilden ateş açıldı, sahibi Kemal Saran hayatını kaybetti.)
Trafik ve kazayla mı? (28 Kasım 2018’de minibüs hafriyat kamyonuna çarptı; iki kişi ağır yaralandı.)
Kavga ve gürültüyle mi? (17 Temmuz 2018’de bir polis ve komşusu otopark kavgasına tutuştu, polis ambulansla hastaneye kaldırıldı.)
Kötü ve pahalı uykulukçularıyla mı? (Haklısınız; düzgününü yiyebileceğiniz o kadar az yer kaldı ki...)

Sütlüce’mizi nasıl bilirsiniz
Evet, bu saydıklarımın hepsi doğru ve vuku buldu. Ama İstanbul’un hangi semtinde olmuyor ki?
O yüzden biraz da bilmediğiniz yüzünü anlatayım istedim semtimizin.
Geçen hafta perşembe akşamı... Sütlüce sahili bir zamanların Kuruçeşme’si gibi. Trafik sıkışık, taksiler girip çıkamıyor. Eski İplik Fabrikası’nda ‘Game of Thrones’ partisi var. Sabaha kadar süren eğlencede DJ’lerden sonra sahne alan Evrencan Gün-düz’ü 1000 kişi dans ederek izledi.
Partiye gelenlerden bazıları Lazzoni Hotel’de kaldı. Sabaha kadar açık harika bir SPA’sı, kapalı yüzme havuzu ve gurme lezzetler sunan bir teras restoranı var. Tarhana cipsini bir kere yerseniz, bir daha patatesin yüzüne bakmazsınız.
Lazzoni’nin hemen yanı Hilton Garden Inn.
Sahildeki irili ufaklı bir sürü kafe ve restoranın arasında Divan ve Marmaris Büfe de var. Olması da lazım çünkü Santralis-tanbul’a kadar Haliç Üniversitesi, Ticaret Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesi yan yana.
Rahmi Koç Müzesi’nden Miniatürk’e kadar uzanan sahil, şahane bir park. Belediye esirgememiş, Bebek Parkı’ndan bakımlı, adım attıkça yerde kaç metre yürüdüğünüz yazıyor. İster seril çimlere piknik yap, yelkenci ve kürek takımlarını izle, istersen de elektrikli gondola bin, Haliç turu ısmarla kendine.
Evet, Sütlüce muhafazakâr bir semt ama yazın parkta gece 12.00’de şortla spor yapan kadınlar da görebiliyorsunuz.

Tünellerden, Karaköy sahilden ve E-5’ten gelinebiliyor. Taksim’den taksiyle 20 lira, Nişantaşı’ndan arabayla 20 dakika.
Tamam, Balat güzel ve trend ama beş kere üst üste aynı yere gideceğinize bir pazar da sahilin karşı yakasına, Sütlü-ce’ye bekleriz.

Sütlüce’mizi nasıl bilirsiniz

1000 KİŞİLİK PARTİ

Geçen hafta İplik Fabrikası’ndaki Game of Thrones partisine 1000 kişi katıldı. Sütlüce sahilindeki trafik Kuruçeşme’ye döndü. Altta solda, Lazzoni Oteli’nin gurme lezzetler sunan teras restoranını görüyorsunuz. Manzaraya karşı kahvaltısını eden, alt kattaki SPA ve yüzme havuzuna iniyor.
Ortadaki fotoğrafsa Haliç’te yapılan Dragon Bot Yarışları’ndan.

Şimdi uykuluğun tam zamanı

Uykuluk, hazırlaması zahmetli ama yemesi lezzetli bir sakatat. Tadı biraz kokoreci andırıyor. Mart ve nisan aylarında tüketilmesi gerekiyor çünkü kışın yavrulayan büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar, baharda yavrularını sadece sütleriyle besliyor. Uykuluk da işte bu süt kuzusu ve süt danalarından elde ediliyor. Hayvanlar sütten kesilince uykuluklar da küçülüyor ve zamanla kayboluyor. Sütlüce’de uykuluk yiyebileceğiniz bir sürü yer var. Ama benim favorim, Haliç Kongre Merkezi’nin hemen karşısındaki Sadrazam Kemal. Diğer pek çok yer gibi uykuluk diye insanlara yağ yedirmiyorlar, iyisi varsa “Var”, yoksa “Yok” diyorlar. Daha gerdan uykuluk 24, kuzu gerdan 27, fındık uykuluk 26 lira. Çöpşişle karışık söyleyin. Bulgur pilavı çok güzel, yanında mutlaka manda yoğurdu isteyin. Birçok yerin aksine içki servis ediyorlar ve arkadaşlarınızla, ailenizle hatta kadın kadına güvenle gidebilirsiniz. Güzel havalarda bahçeden yer isteyin. (0212) 255 84 94

Sütlüce’mizi nasıl bilirsiniz

Dersaadet’te yaşıyorsun peki bunları biliyor musun?

◊ 2. Uluslararası Hikâye Anlatıcılığı Festivali’nin 20-23 Mart’ta Kadıköy’de gerçekleşeceğini...
Türkiye ve Avrupa’dan 20’den fazla masalcının 20 anlatı yapacağını (www.storyfestist.com)...
◊ Taksim’deki CVK Bosphorus Oteli’ne her ay farklı bir ülkenin mutfağının konuk olduğunu...
21-23 Mart’taki İtalya Günleri’nde somon carpaccio, İtalyan mezesi ‘vitello tonnato’ gibi lezzetler sunulacağını...

Sütlüce’mizi nasıl bilirsiniz

CUMARTESİ ATEŞİ
Bu akşam sen neredesin

Ezginin Günlüğü Üsküdar Emaar AVM’de, Leman Sam Urfa City AVM’de, Gülşen Vadistanbul Jolly Joker’de, Sagapo Kajmer Bursa Club Inferno’da, Teoman İzmir Ooze Venue’de, Duman Isparta Süleyman Demirel KM’de, Yıldız Tilbe Ankara Congressium’da, Feridun Düzağaç Beyoğlu Sanat Performance’ta...

179 TL

Bu akşam 20.00’de Volkswagen Arena’da dünyanın  en tanınmış DJ’lerinden  Steve Aoki’nin  dev partisine  giriş ücreti...

X