Sonradan yorumlamalı yeni yıl kararları

Karar almak kolay. Mühim olan uygulamak. Biz ‘Oğlak’lar yeni bir yıl ile yeni bir yaşın muhasebesini aynı dönemde yaptığımızdan işimiz çifte kavrulmuş oluyor. Aldığım yeni yıl kararlarını sonra bir de salim kafayla okudum.

Haberin Devamı

Geçen seneden bakiyeler

İnsanlarımı daha sık arayıp soracağım... Daha vefalı bir dost, daha hayırlı akraba, daha yardımsever bir komşu, vatandaş olacağım. (Kolay)

Bayramları tatil değil, sosyalleşme zamanı olarak kullanacağım... Jenerik tebrik mesajlarına sinirlenmeyip tek tek cevap yazacağım. (Biraz yaş)

Afetlerde, felaketlerde “Ah ah, vah vah” paylaşımları yerine sahada olacağım...

Mesela AFAD gönüllüsü olmak için kursa katılacağım. (Yap artık!)

Paçama yapışanlar

Halletmediğim mezuniyet işlemlerimi, el konulan ehliyetimi, süresi dolan pasaport ve vizelerimi, unuttuğum şifrelerimi yeniden çıkaracağım. (Şimdiden ya sabır...)

Sabah kalkar kalkmaz ilk iş günlük vaka sayısını, o günün döviz kurlarını falan takip etmeyi bırakacağım.

Hiçbir etkim olmuyor, kendi kendime sevinip üzüldüğümle kalıyorum. (Sayı detoksu iyi fikir!)

Haberin Devamı

Yakama yapışanlar

Okumam gereken ama hâlâ el süremediğim kitaplar listesine savaş açacağım.

Sıkılıp sıkılıp yarım bıraktığım ya da yarısında uyuyakaldığım klasik filmler serisini tamamlayacağım. (Ha cesaret!)

Kötü alışkanlıklarımı en aza indirip beslenmeme, sağlığıma, uykuma, sporuma, kontrollerime özen göstereceğim... Uzmanların uyarılarını harfiyen yerine getireceğim.

(Hadi len!)

Gündelik haller

Yadırgayıp yargılayacağıma, empati kuracağım, “Yerinde olsam ben ne karar verirdim?” diye tartacağım.(Kendinden pay biç.)

Yazmak-çizmek, evrene ‘secret’ göndermek, Hıdırellez’de kağıt boyamakla olmuyor. Gönül işlerini kadere teslim etmek gerek. Yoksa heveslendikçe hayat heves kırmak için elinden geleni yapıyor. (Bak akıllanmaya başladın!)

Senenin seyahatleri

Nemrut heykellerine tırmanacağım, Hatay’da kilo alacağım, eski güzelliğine kavuşan Pamukkale’yi göreceğim. (Bana bunlarla gel.)

Üç büyük dünya seferinden birini aradan çıkaracağım: - Ya Tunus-Cezayir-Fas Mağrip turu: En sonuna da Senegal veya Fildişi Sahili takılabilir. (Dene bakalım.)

- Ya Orta Asya turu: Moğolistan’dan başlayıp Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Semerkant, Buhara... Kırgızistan ile Azerbaycan’ı ziyaret etmiştim. (E vakit?)

Haberin Devamı

- Ya Orta Amerika turu: Meksika, Peru, Machu Picchu, sonuna ya Paraguay ya Uruguay... Brezilya ve Arjantin zaten cepte. Şili’ye de bulunur bir formül. (E para?)

İnsani haller

Hayatımdan çıkardığım en az üç kişiyi geri kazanacağım. Göze batan huylarını değil, iyi yönlerini görmeye çalışacağım. Onlardan bahsederken bu hasletlerini öne çıkaracağım. (Akıllanmadın gitti!)

İnsan içinde istediğiniz kadar sosyal olun. Eğer başka bir canlı türüyle ilişki kurmuyorsanız “doğal yalnız”sınız.

Bu yıl artık beni “sahiplenecek” bir hayvan sahibi olmak istiyorum. (Köpek! Köpek! Köpek!)

 

 

Yazarın Tüm Yazıları