GeriSavaş ÖZBEY Doğada mücadele: Platinum Park Ve evde bir dizi: ‘Wild District’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğada mücadele: Platinum Park Ve evde bir dizi: ‘Wild District’

Size İstanbul’a ilk yağmur damlası düştüğünde, en salaş kıyafeterinizi giyip gideceğiniz bir yer önereceğim: Ayazağa Platinum Park.

Doğada mücadele: Platinum Park Ve evde bir dizi: ‘Wild District’
Platinum Park, ormanlık bir alanın içinde Off Road eğitim kampı. Yapay ve doğal parkurlar hazırlamışlar, önce bir saat teorik eğitim alıyorsunuz, sonra bir saat de uzman hoca eşliğinde sahada çalışıp dev Off Road araçları zorlu yollarda artık kendiniz kullanabilecek hale geliyorsunuz.

Çocuklarınızı da götürebilirsiniz; salıncaklar, çocuk oyun alanları, açık hava sineması, hayvanları canlı canlı izleyebileceğiniz bir geyik bahçesi ve ‘Geyikli’ adında bir restoran yapmışlar, kahvaltı ve yemek servisi de veriyorlar.
Doğada mücadele: Platinum Park Ve evde bir dizi: ‘Wild District’
Vadistanbul’un, Maslak gökdelenlerinin hemen dibinde, ağaçlar arasında, oksijen deposu bir vaha. Yalnız hemen belirteyim, ben kahvaltı yapmadım ama Geyikli Restoran’ın servis sorunuyla ilgili internette birkaç olumsuz yoruma rastladım. Onun dışında her şey temiz pak, personel güler yüzlü görünüyordu.

İki saatlik Off Road dersi ve deneyiminin ücreti 470 lira. Fakat Turkcell buraya sponsor olup ismini vermiş, Platinum üyelerine yüzde 50 indirim yapılıyor. Aynı şekilde restoranda da yüzde 15 indirim sağlıyorlar. İçki servisi yok.

Yeni Narcos geliyor

Turkcell, dijital platformu TV+’ın yeni dizisi ‘Wild District’in lansmanını da çanşamba akşamı bu Off Road Park’taki açık hava sinemasında yaptı. Türkiye’de çok ilgi gören ‘Narcos’un yeni muadili olarak sunulan dizi aslında bir Netflix yapımı ama burada sadece TV+ Özel kapsamında yayınlanacak. Zaten başrolünde de ‘Narcos’tan tanıdığımız Juan Pablo Raba yer alıyor. Kolombiya’da FARC’ın silah bırakma sürecini konu alan ‘Wild District’, dağılan hayatlar, evden kopan babalar, kaçırılan çocuklar gibi aslında bize de çok tanıdık gelecek hikâyelerle yakın tarihe bol aksiyonlu bir ışık tutuyor.
Doğada mücadele: Platinum Park Ve evde bir dizi: ‘Wild District’
Bu da bizim Şakira
ASMALIMESCİT’TE BİR AFRİKA LOKANTASI: BARA LA AFRIKA

Shaakirah Hilbert, İstanbul’da farklı ülkelerin mutfaklarını, özellikle de Afrika mutfağını bulmanın kolay olmadığını fark edince, anneannesinin tarifleriyle bir restoran açmaya karar vermiş.
Doğada mücadele: Platinum Park Ve evde bir dizi: ‘Wild District’
Restoranın sahibi Shaakirah’ın (Hilbert) karışık bir hayat hikâyesi var. Anne tarafı Eritreli. Aneannesi, çocuklarına daha iyi bir gelecek sağlamak için annesini ve diğer kardeşlerini de yanına alarak Almanya’ya yerleşmeye karar veriyor. Almanya’ya geldiklerinde birçok kültürel farklılıkla karşılaşıyorlar, özellikle yemek konusunda. Anneannesi, Eritre’deki yemeklerini yapabilmek için kendi baharatını üretmeye başlıyor, kendi kahvesini kavuruyor, kasaba gittiğinde eti nasıl kesmesi gerektiğini dahi tarif ediyor. Çocukluğunda anneanesinin pişirdiği yemekler onun Afrika’sı oluyor.
Doğada mücadele: Platinum Park Ve evde bir dizi: ‘Wild District’
Babası Amerikalı. O sırada Almanya’da görevli bir Amerikan askeri. Bir şekilde annesiyle tanışıyorlar ve sonrasında Shaakirah dünyaya geliyor. İlkokulu Almanya’da, liseyi İsviçre’de, üniversiteyi de ABD’de okuyor.

İstanbul’a ilk geldiği gün çarpılıyor. Üniversiteyi bitirdikten sonra İstanbul’da staj şansı çıkınca hemen kabul ediyor ve buraya taşınıyor.

İstanbul’da farklı ülkelerin mutfaklarını, özellikle de Afrika mutfağını bulmanın kolay olmadığını fark edince, anneannesinin tarifleriyle bir restoran açmaya karar veriyor: Bara la Afrika. Svahili dilinde Afrika kıtası demek. 

Tasarımcı olduğu için restoranın dekorasyonunu da tamamen kendisi yapıyor. Mönüye sadece Eritre değil Afrika’nın her yerinden yemekler koyuyor: Mesela Eritre-Etiyopya mutfağından yahniler (Sega wat ve doro wat), Etiyopya ekmeği injera, niter kibbe (Etiyopya tereyağı) ve özel Afrika baharatlarının  kısık ateşte uzun süre pişirilmesiyle yapılıyor. Tapaslar 15-26, ana yemekler 39-45, kokteyller 45 lira. Mekânın müdavimleri İstanbul’da yaşayan yabancılar, turistler ve yeni lezzetleri denemek isteyenler ve tabii Afrika’nın birçok ülkesinden misafirler...
Doğada mücadele: Platinum Park Ve evde bir dizi: ‘Wild District’
Bara la Afrika’da hafta sonu geceleri Doun Doun grubunun müzikleriyle tam bir Afrika eğlencesine dönüşüyor. (0212) 249 39 93

Kahvenin yanında pikan cevizli lezzetler

İstanbul Kahve Festivali 19-22 Eylül’de, Küçükçiftlik Park’ta altıncı yılını kutluyor. Kahve severleri bir araya getiren festivalde dört gün boyunca dünyanın farklı kahve lezzetleri ve kahve eşleşmelerine yer veriliyor. Bunlardan ilginç biri de Dr. Mehmet Öz’ün tavsiye ettiği pikan cevizi eşleşmeleri. Kurulan stantta bu faydalı yemişle yapılmış dondurma, biscotti, şeker ilavesiz lokum, ekşi maya ekmeği kahvelere eşlik ediyor.
Doğada mücadele: Platinum Park Ve evde bir dizi: ‘Wild District’

5 + 1 kadın komedyen TOUCHE SEZONU AÇIYOR
Geçen yıl canlı caz performansları ve stand-up gösterileriyle hayatımıza giren Zorlu PSM’deki Touché, yeni sezona hazır.

“Hayatla dalga geçemezsek vallahi çatlarız” diyen, kimi oyuncu, kimi yazar, kimi İngiltere’lerde stand-up yapıp gelmiş beş kadın komedyenden oluşan ‘Çok da Fifi Hatunlar’ın ilk performansı pazartesi akşamı 21.00’de. Biletler 49-85 lira.

Yıllarca birçok farklı sektörde çalıştıktan sonra, 40’lı yaşlarında komedyen olma yolculuğunun mizahını bize muzır bir şekilde sunan Lesli’nin stand up gösterisi ‘Upgrade’ salı akşamı 21.00’de. Biletler yine 49-85 lira.

Neue! Step tüm hızıyla sürüyor

Zorlu PSM’nin yeni sonbahar festivalindeyse bu hafta şunlar ilginizi çekebilir:

* Poetik söz yazarlığını minimal melodilerle bir araya getiren İngiliz şarkıcı ve söz yazarı Douglas Dare konseri salı akşamı 21.00’de. Biletler 60-71 lira.

* Klasik müziği deneysel elektronik tınılarla harmanlayan İtalyan Roberto Cacciapaglia da yine salı akşamı 21.00’de sahnede olacak. Biletler 79-99 lira.

* İngiliz indie rock grubu Wild Beasts’in solisti Hayden Thorpe, solo çalışmalarıyla 26 Eylül, 21.30’da İstanbul izleyicisinin karşısında. Biletler 60-71 lira.

* BBC Music Magazine Awards’ta ‘Yılın Albümü’ ödülü sahibi İzlandalı piyanist Víkingur Ólafsson 27 Eylül, 20.30’da piyano başında. Biletler 90-154 lira.

Dersaadet’te yaşıyorsun, peki bunları biliyor musun?

* Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde bugün 18.30’da Takadhimi Hint Dans Topluluğu’nun 2018-2019 dönem sonu gösterisi olduğunu...
Festival anlamına gelen “Parvan” teması ile kathak, bhangra, gharba, dandiya ve Bollywood dans türlerinden farklı örnekler sunulacağını...
Doğada mücadele: Platinum Park Ve evde bir dizi: ‘Wild District’
* İstanbullullara 24 şubeyle hizmet veren Çengelköy Börekçisi’nin meşhur suböreğinde altı ay dinlendirilmiş Ezine peyniri kullandığını...Formuna dikkat edenler için hazırladıkları cevizli börekteyse sızma zeytinyağı kullandıklarını (Kilosu 49 lira - 0216 318 51 39)...
Doğada mücadele: Platinum Park Ve evde bir dizi: ‘Wild District’

* Bugün Ortaköy’deki Feriye’de, oyun fenomenlerinin de katılacağı Gençlik ve Oyun Festivali Chapter 8’in yapılacağını...
Bir öncekine 6 bin 200 kişinin katıldığı festivalin akşamında Multiplayer’ın 10’uncu yılı şerefine VIP bir parti düzenleneceğini...

ETKİNLİK

Oturmaya mı geldik!

Her türden müzik, komedi, hobi, festival... Haftanın rehberi burada.
Yapı Kredi 75. Yıl Konserleri: David Garrett
21 Eylül, İstanbul 
2008’de ‘Flight of the Bumblebee’ şarkısını, saniyede 13 nota basarak, 1 dakika 6.56 saniyede çalıp adını Guinness Rekorlar Kitabı’na yazdıran David Garrett, Volkswagen Arena’ya geliyor. Bilet fiyatları 160 TL’den başlayıp 1000 TL’ye kadar çıkıyor.
Doğada mücadele: Platinum Park Ve evde bir dizi: ‘Wild District’

Color Sensation Fest Vol 2

21 Eylül, Antalya
Larena Beach festival alanında Şanışer feat. Sokrat ST, Mert Şenel, DJ Siavash ve Arda Öz sahnede olacak. Biletler 55 TL.

Küçük Hayaller Festivali

21-22 Eylül, İstanbul
Aden Park Göktürk’te ilk kez yapılacak festivalde doğal yaşam etkinlikleri, aile ve çocuk atölyeleri, sahne performansları, söyleşiler ve alışveriş standları var. 0-13 yaş çocuklar ve aileleri için. Biletler 56.50-203.50 TL aralığında.

Doğada mücadele: Platinum Park Ve evde bir dizi: ‘Wild District’

Antalya Komedi Festivali

21 Eylül-1 Ekim, Antalya
Festival Ozan Güven ve Günay Karacaoğlu’nun başrolde olduğu tiyatro oyunu ‘Donkişot’um Ben’le açılacak. Bilet fiyatları oyunlara göre değişiyor, kombine bilet 420 TL.

ÖrgüFest

22 Eylül, İstanbul
İlki geçen sene düzenlenen festival bu yıl da İstanbul Deniz Müzesi’nde, 11.00’den 19.00’a kadar. Giriş bileti 20, giriş ve atölye 60 TL.

KadFest Caz Günleri

25-28 Eylül, İstanbul
KadFest Uluslararası Kadıköy Festivali’nin son ayağı olan Caz Günleri’nde açılış Berlinli caz orkestrası Jayjaybece’yle Kalamış Parkı’nda. Programda TRT İstanbul Radyosu Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’yla Kerem Görsev konseri de var.

Urla Caz Festivali

27-29 Eylül, İzmir
Festivalin ilk gününde Kerem Görsev Trio, Bülent Ortaçgil ve Fatih Erkoç’u dinleyeceğiz. 28 Eylül’de Ibis Maria Latin Project, Allstar Jazz Band, Jehan Barbur ve Ricky Ford Quartet sahnede olacak. Son günün sanatçılarıysa Erkan Oğur Anatolian Blues, Birsen Tezer ve İlhan Erşahin İstanbul Sessions. Kombine bilet 295 TL.

Doğada mücadele: Platinum Park Ve evde bir dizi: ‘Wild District’

Animal Charm

25 Eylül, İstanbul
Babylon’da 25 Eylül’de bir insan ve hayvan konseri gerçekleşecek. Sanatatak’ın 16’ncı İstanbul Bienali’nin kavramsal çerçevesi ‘Yedinci Kıta’dan esinlenerek Ayşegül Sönmez’in müzik küratörlüğünde organize ettiği konser, Türkiye müziğindeki hayvanlara adanıyor. Biletler 25-45 TL.

20. Blok Hip Hop Festivali

25 Eylül, Denizli
Türkçe rap’in iddialı isimleri Denizli Açıkhava Tiyatrosu’na geliyor: Gazapizm, Anıl Piyancı, Çağrı Sinci, Kamufle, Aga B ve Cash Flow. Biletler 84 TL.

Aydın Esen

27 Eylül, İstanbul
Arter’in sanatın tüm dallarından örnekler sunacak etkinliği 27 Eylül Cuma akşamı saat 21.00’de piyanist ve besteci Aydın Esen’in konseriyle start alıyor. Biletler 50 ve 70 TL.

Doğada mücadele: Platinum Park Ve evde bir dizi: ‘Wild District’

 

X

Usta-çırak ilişkisiyle de şahane olur

“Oyunculukta eğitim” tartışmasında Nilgün Belgün de açıklama yaptı: “Finalde aynı şeyi düşünüp söylüyoruz. Tabii ki en önemlisi yetenek. Ama eğitim güçlendirir her zaman.”

Önceki yazılarımda Damla Sönmez’in, oyunculukta eğitimle ilgili görüşlerini yayımladığımız bir haberin başlığına itirazına yer vermiş, haklı olabileceği noktaları taramıştım.
Çok yakın bir zaman önce Nilgün Belgün’ün de aynı şekilde “oyunculukta eğitim” konusuyla gündeme geldiğini hatırlatmıştım.
“Aman yine yanlış anlaşılmayayım” notuyla Nilgün Belgün’den bir açıklama geldi.
Özetle herkesin aynı şeyi düşündüğünü söylüyor:
“Oyunculuk eğitimle taçlanır. Bu sözümün sonuna kadar arkasındayım. Usta-çırak ilişkisiyle de şahane olur. Damla da ben de finalde aynı şeyi düşünüp söylüyoruz. Tabii ki en önemlisi yetenek. Ama eğitimi dışlayamayız, eğitim güçlendirir her zaman.”

Biri şu akımı bitirsin

Üst orta yaşlarda yani 20’li yaşları 90’lara denk gelenlerde bir telaş...

Yazının Devamını Oku

Oynayan kaşlar, gülüp üzülebilen bir surat

Burcu Biricik’i bu kadar “biricik” kılan ne? Bence güzel görüneceğim diye diğer oyuncular gibi estetik yaptırmaması. Rolünün gereğini, bakışlarını mimiklerini suratına yansıtabilmesi. Tıpkı özlediğimiz Yeşilçam oyuncularındaki gibi.

Kanal D’nin efsaneleşen dizisi “Camdaki Kız”da “Nalan” karakteri...

Aslında bir fanusun içinde yaşıyor, hayatı bilmiyor, annesinin kendisine gösterdiği hayatı camdan izliyor.

Diziyi ve karakteri bu kadar fenomen yapansa bence başrol oyuncusu Burcu Biricik.

Dijitalde yayınlanan dizisi “Fatma” da onun sayesinde bu kadar ses getirdi.

Burcu Biricik zaten güzel.

Ekranda gördüğünüzde zaplamak falan mümkün değil, takılıp kalıyorsunuz.

Ama onun ötesinde oyunculuğuyla da döktürüyor.

Yazının Devamını Oku

Arnavutköy’de enkaz neden daha büyük?

Gezdiğim yerler arasında Ortaköy, Asmalımescit gibi, insanların yeme-içme için dışarıdan geldikleri bölgelerin daha kötü etkilendiğini, içinde zaten kendi ahalisi yaşayan Cihangir, Moda gibi semtlerin daha az kayıp verdiğini gözlemlemiştim.

Hürriyet Cumartesi’deki köşemde bir süredir “pandemide semt turları” yapıyorum.
Hem o semtin kent hayatının dününe, bugününe biraz bakıyoruz hem de karantinada aldığı hasarı tespit etmeye çalışıyoruz fotoğrafçı arkadaşlarımla.
Beni en şaşırtan semtlerden biri Arnavutköy olmuştu.
Çünkü bugüne kadar gezdiğim yerler arasında Ortaköy, Asmalımescit gibi, insanların yeme-içme için dışarıdan geldikleri bölgelerin daha kötü etkilendiğini, içinde zaten kendi ahalisi yaşayan Cihangir, Moda gibi semtlerin daha az kayıp verdiğini gözlemlemiştim.
Arnavutköy ne birine ne öbürüne uyuyordu.
Yerleşik sakinleri olmasına rağmen çok dükkân kapanmıştı, hasar çok fazlaydı.
Arnavutköylü bir okurum gözlemini yazmış.

Yazının Devamını Oku

Türkiye’nin “fışkiye” fantezisi

Ülkenin en takip edilen çifti Hande Erçel ile Kerem Bürsin’in Maldivler’de çimleri sulayan fıskiyelerin altında ıslanma pozları rekorlar kırdı.

Hande Erçel’in “Sevincimiz fıskiyeleri patlatıyor... Mükemmel” notuyla paylaştığı fotoğrafa 2.7 milyon beğeni yağmış.

Kerem Bürsin’e 100 bin yorum yapılmış.

100 bin kişi işi gücü bırakmış, bu kareye tıkır tıkır bir şeyler yazmış.  

Meğer bünyede bir “ıslanma” fantezisi varmış da akacak mecra ararmış.

Yaklaşık şöyle bir şey:

“Çimlerde ikisi de mayolu ve yalınayaktı...

Islak çimenlerin üzerinde koşuyorlardı...

Kerem havada ayaklarını birbirine vuruyordu...”

Yazının Devamını Oku

Meryem Uzerli’nin taht oyunları

DNA dizilimine göre Meryem Uzerli yüzde 6-8 oranında Rusmuş.

Halbuki babası Türk, annesi Alman’dı. Yeterince karışık değil mi?
Aslında dizilimi geçen sene yaptırmış ama biz şimdi öğrendik.
Açıklamayı yaptığı yer Rusya’nın başkenti. Moskova Film Festivali’nde gösterilen “Kovan” için orada.
“Muhteşem Yüzyıl”daki “Hürrem” rolüyle bu ülkede zaten sempatisi yüksekti. Güzel bir hamleyle tribünlere iyice oynadı.
Bakalım bu zekice PR adımları Rus pazarını kendisine açacak mı?

AÇIKLAMA KARNESİ

◊ Yerindelik: 10

Yazının Devamını Oku

Pandemi günlüğü... Eski normali geri getirmek elimizde

Sadece aşı olmak yetmiyor. Etrafımızda aşılanmamış birileri kalmışsa onlarla da ilgilenmek gerekiyor. Arayıp sorsak... Özellikle de yaşlılarımızı.

Sayılar delirdi, tam kapanmanın eşiğine geldik ama iyiye giden şeyler de var.

Aşının işe yaradığının ortaya çıkması umutları güçlendiriyor.

Mesela bu konuda en cevval ülke İsrail’de ilk kez korona ölüm vakasız gün yaşandı. 

Bizde de fire büyük olmasına rağmen aşılama gittikçe daha alt yaşlara doğru ilerliyor.

Aşı tedarik etmenin kolaylaşacağı konusunda Rus aşısının Türkiye’de de üretileceği haberi düştü ekranlara. Hepsi içe su serpen gelişmeler.

Yalnız şu fire mevzuu fena.

Sadece aşı olmak yetmiyor.

Etrafımızda aşılanmamış birileri kalmışsa onlarla da ilgilenmek gerekiyor.

Yazının Devamını Oku

Doğuma saatler kala röportaj: Erkek olacağını öğrenince bu fikre alışmam gerekti ama şimdi Tamamım!

Hamile olduğunu bilmiyordum. Röportaj için aradım, doğuma 12 saat kalmasına rağmen “olur” dedi. Müzisyen Aylin Aslım, “Dreamer” gibi ABD listelerinde 1 numaraya oturan şarkılar, albümler, konserlerden sonra Kaş’a yerleşti. Evlenip hayatının yeni bir dönemine geçti. Hamilelik için “kaza kurşunu” diyor. Şimdi oğul sahibi bir lohusa, ikisi de gayet sağlıklı. Allah analı-babalı büyütsün...

Geçen yıl yaşamını yitiren müzik yazarı Çağlan Tekil ile yakın arkadaş olan Aylin Aslım, 23 Nisan’da dünyaya gelen oğluna Orman Umut Çağlan adını verdi.

◊ Öğrenciliğinizin hangi dönemi daha şamatalıydı: BAAL mi, BOUN mu?
- Açıkçası ben kendimi daha Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’ndeyken müzik ve edebiyat çalışmalarıyla buldum. Boğaziçi Üniversitesi yılları çift vardiya çalışmak, geçim derdi ve ilk albüm sürünmeleri ile geçtiği için, sanırım BAAL daha eğlenceliydi.
◊ 90’larda tam olarak ne yaşadık biz: Pop rönesansı mı, tüp patlaması mı?
- Şimdi bakınca kesinlikle popun rönesansı derim. Hatta 80’ler sonu ile. Sebebi, hâlâ yerleri dolmayan ve bence dolamayacak olan Onno Tunç, Melih Kibar, Çiğdem Talu, Aysel Gürel gibi dehâlar.
◊ Kaş’a yerleştiniz: Kaçış mı, varış mı?
- Kaş bence ne olursa olsun bir yerlerden, bir şeylerden kaçış. Varış olabilir mi? 5 senenin sonunda hâlâ emin değilim bundan. Anlayana kadar da acelem yok.

Yazının Devamını Oku

Böyle kaçamak mı olur

Hande Erçel ve Kerem Bürsin’in Maldivler tatilinin kaçamak falan olmadığı kesin. Hande Erçel’in ablası da ailesiyle orada. Üç olasılık var: Ya reklam anlaşması, ya beleş tatil ya da Kerem o kadar damat oldu ki ailece tatillere gidiliyor.

Aralarında ilişkiyi hep muallakta bırakıyorlar. Ama bir yandan da sürekli kuşkuları artıracak mizansenler yapıyorlar.
Hande Erçel ve Kerem Bürsin’in Maldivler tatili de bu yüzden ilgi görüyor.
Oradan paylaştıkları her karede aynı temcit pilavının altı tekrar yakılıyor. Soru şu: Acaba Türkiye’nin en ünlü ikilisi tatil kaçamağı mı yapıyor?
Aralarında gerçekten bir ilişki var mı yoksa bizi mi trollüyorlar, bilmiyorum.
Ama çıktıkları bu son Maldivler seferinin kaçamak falan olmadığı kesin.
Hande Erçel’in ablası da ailesiyle orada. Ablalı/yeğenli kaçamak mı olur?
Üç olasılık var...

Yazının Devamını Oku

Hasarın boyutu şaşırtıcı

200 metrelik mesafede kapanmış 20 mekân... Arnavutköy’ün pandemide bu kadar hasar almış olması şaşırtıcı. Çünkü içinde aynı zamanda kendi ahalisi yaşayan Moda, Cihangir gibi yerler nispeten kendini koruyabildi.


Onca garson, şef, barmen kim bilir nerelere dağılmış durumda. Bir daha nasıl toparlanıp ayağa kalkar, orası muamma.

Cihangir’in kedileri varsa Arnavutköy’ün de köpekleri var. Arnavutköy vapur iskelesinin baktığı Ömer Yılmaz Güven Parkı’nda sokak köpeklerine tavuk döner veren hayvanseverle karşılaşıyoruz. Küçük meydandaki Fıstık Kebap açık. Dönerleri köpeklere vermeden önce orada ısıttırıyorlar.

İnsanı mutlu eden bu şefkatten sonra ilk şok: Semtin en popüler mekânlarından Any kapalı. Sadece Any mi? Çaprazındaki Alexandra kokteyl bar, karşısında Haleti Ruhiye, onun yanındaki Jain, komşusu Xunta Kafe, Angelo Grande, yine karşı sırada Yalı Balıkçısı ve Zıpkın, Hakan, Barboon, Mira balıkçıları, karşısında Angelo, aynı sokaktaki F’roses çiçek-kafe, Levendiz meyhanesi, az ilerideki Arnavutköy Balıkçısı, Level Kulüp, nutellalı profiterol yapan Linz Cakery, Krepen krepçisi: Kapalı, kapalı, kapalı.

Yazının Devamını Oku

Kendi düşen ağlamaz

Kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in bütün yatırımları söğüşleyip...


2 milyar dolarla yurtdışına kaçtığı iddiası hanelere ateş gibi düştü.
Kimi bütün birikimini, kimi çoluk çocuğunun rızkını, kimi de eşinin dostunun parasını yatırdı bu işe.
Sebep: Kazanma hırsı. Tıpkı Tosuncuk’ta, çok daha eskiden Banker Kastelli’de olduğu gibi.
“1 koyup 10 alayım, tek seferde köşeyi döneyim” düşüncesi.
Mağdur olanlar için üzülmemek elde değil tabii. Ama kahrımdan da ölemeyeceğim.
Çünkü bu bir çeşit kumar. Kumarda kazanmak kadar kaybetmek de var.

Yazının Devamını Oku

Maldivler’e bir-iki...

Öykü Karayel’in “Bir Başkadır”daki meşhur 24 numaralı otobüsü Maldiv’den geçer mi bilmiyoruz ama böyle bir hat olsa akbil basacaklara gelin: Serenay Sarıkaya, Aleyna Tilki, Ceren Hindistan ve şimdi de Kerem Bürsin ile Hande Erçel...

Hindistan’ı bildiniz. Hemen altında Sri Lanka var, hani gözyaşı şeklinde olan. Oradan da 750 kilometre güneybatıya uçarsanız, alın size Maldivler.

1200 adadan oluşuyor.

Öyle bakir ki 100 tanesinde hiç insan yaşamıyor.

Cennet parçası...

Tek mesele... Küresel ısınmadan buzullar erimeye devam ederse, 100 sene içinde hepsinin sular altında kalacak olması...

Hiç gitmedim.

Bir gün imkân olursa çok merak ediyorum.

Ama sağ olsun ünlülerimizin paylaşımları sayesinde gidip görmüş, o bembeyaz kumlarda yürümüş, masmavi plajlarda yüzmüş kadar oluyoruz.

Yazının Devamını Oku

Film gibi dava

10 sene önce yazılan “Kalbime Gömerim O Zaman” şarkısı üzerinden “Gerçek Gökçe Kırgız kim?” polemiği yürüyor. Taraflardan biri hem şarkısının hem de isminin çalındığını iddia ediyor.

Bir arkadaşımın işaret etmesiyle bir davaya odaklandım.

Geçen hafta duruşması yapıldı. O kadar ilginç ki...

Bir taraf öbürünü şarkısını ve sonra da ismini çalmakla suçluyor.

The Beatles’tan John Lennon’un trajik şekilde öldürülmesi gibi: Asıl John Lennon benim!

Bu davada da Gökçe Kırgız adında bir kadın var. Daha doğrusu iki tane Gökçe Kırgız var.

İlki orijinali. Yani doğma-büyüme Gökçe Kırgız.

Şu anda 32 yaşında.

2006’da, daha lise öğrencisiyken “Kalbime Gömerim O Zaman” adlı bir şarkı yapıyor.

Yazının Devamını Oku

6-7 sene önceki halime bir bardak su veresim gelmiyor

Bayılıyorum İrem Derici gibi ünlülere. Menajerinin sözünden çıkmayan, etliye sütlüye karışmayanlardan değil. Kendisiyle ve hayatla derdi var. Bu dertleri de, onları izah etme biçimleri de onu komik, zeki, farklı ve aslında “hepimiz” yapıyor. Keşke herkesin kafasını böyle dağıtabileceği bir tanıdığı olsa telefon rehberinde. Ara bak, neler diyor...

Reklamcı babanız Hulusi Derici’ye en benzettiğiniz yönünüz: Argo mu, PR vizyonu mu?

- Ben minyatür bir Hulusi Derici’yim. PR vizyonu da, argo da, hazır cevap olmam da onun DNA’sından. Ama bunların hiçbiri umurumda değil.

Ben Hulusi’nin asıl merhametini almışım, o yeter.

Bir sürü dizi ve filmde rol aldınız ama hep kendinizi canlandırdınız: İrem Derici’yi oynamak kolay mı, zor mu?

- İrem Derici 34 senedir gerçek hayatında da inanılmaz gerçek olduğu için zor olmuyor. Hatta şu an kendimden 3. tekil şahıs olarak bahsettiğim için kendime sinir oldum (Gülüyor). Senaristler de benim jargonumu çok iyi bildikleri için her şey çok yerinde ve tadında geçti bugüne kadar.

Okuduğunuz okullardan Mimar Sinan Piyano mu daha şamatalıydı, Bilgi Sosyoloji mi?

- Bilgi Sosyoloji daha şamataydı çünkü ayıla bayıla girdiğim bir bölüm olmadı. Babamın yönlendirmesiyle ite kaka bitirdim. Ama MSÜ Devlet Konservatuvarı’nı aşkla bitirdim. O sene yüzlerce kişi arasından sadece beş kişi mezun olduk ve aralarında en yüksek puanı ben aldım. Bana Durkheim’le değil, Mozart’la gelin kardeşim.

Yazının Devamını Oku

Erkek milleti evde çok kalmamalı

Ünlü model Ebru Şancı futbolcu eşi Alpaslan Öztürk için “Benim eserim” dedi. Ofsayt kuralını bir türlü anlamadığını söylüyor ya... İşte tam da bu Ebru.

Ebru Şancı, özel hayatıyla ilgili dobra dobra konuştuğu çok ilginç bir röportaj verdi Behlül Aydın’a.
Her satırından mutlu bir birlikteliğin ayrıntıları ve samimiyet akıyor.
Futbolcu eşi Alpaslan Öztürk’ün milli takıma seçilince yaptığı zıplamalı sevinç gösterisinin videosunu anlatıyor mesela:
“Kızdığı zaman çok kızar. Sevindiğinde de çocuk gibidir. Çok duygusal bir insan. Yengeç burcu. Her şeyi en uçta yaşıyor. İzleyince gözlerim doldu. O kadar iyi biliyorum ki nasıl emek verdiğini... Hiçbir zaman ‘Onu aldılar, beni almadılar’ demedi. Hep ‘Allah bana ne zaman nasip ederse o zaman olacak’ dedi. Nasip bugüneymiş...”
İnsan onlarla birlikte seviniyor.
Karı-koca birlikte atlattıkları zor günlerden bahsediyor Şancı:
“Alpaslan, 6 ay top oynayamadı. Televizyondan arkadaşlarının maçını izleyip çocuklarının gazını çıkarıyordu. 1 sene boyunca 1 lira bile kazanmadı. Arkasında durmam gerekiyordu. En ümidi kestiği zaman bile ‘Sen yaparsın, sende yetenek var’ dedim...”

Yazının Devamını Oku

Bu kaçıncı salgın?

Yeryüzündeki en kadim meydanlardan biri... 35 yüzyıl önceden kalma Dikilitaş’tan Halide Edip’e kadar koca bir geçmiş... İster kısıtlamalarda vakit geçirmeye gidin, ister pandemi sonrası için şimdiden nokta atışı adreslerinizi belirleyin... Şu sıra biraz buruk tabii. Ama duymaya hevesli kulaklara her adımda başka bir şey fısıldıyor.

Sultanahmet’in en şenlikli sokağı İncili Çavuş. Atmeydanı’nda Ayasofya’ya sırtınızı verin, sağ çaprazınızda Yerebatan Sarnıcı kalıyor. Sarnıcın hemen yanından girilen sokak. Yol boyunca tepenizden rengârenk avizeler sarkıyor; sağlı sollu kafeler, barlar... Normalde bu mevsimde gürültücü İspanyol gençleri çoktan doldurmuş olurdu buraları. Şimdi şamatacı İspanyollar yerine korona kol geziyor sokaklarda. Üstelik ramazanın birinci günü.

Garsonlar, şefler, müdürler, ellerinde telefon, Cumhurbaşkanı’nın açıkladığı ramazan tedbirlerini takip ediyor. Ohh... Neyse ki şimdilik tam kapanma yok. En azından paket servise devam edebilecekler.

Ne salgınlar, ne vebalar, ne koleralar gördü bu meydan. Bunu da atlatır elbette.

Kendi bölümündeki avizeleri limon kasalarını boyayarak yapan Fuego Kafe’de soluklanmaya karar veriyoruz.

“Americano biraz uzun sürer. Kahve makinesinin ısınması lazım. Malum, müşteri az, bu makine de çok elektrik yakıyor. Kapatıp tasarruf yapıyorum” diyor işletmeci Heybet Bey. 10 senedir bu sokakta. Şimdiye kadar hiç böyle bir dönem yaşamadığını anlatıyor: “Kısıtlamalar gelir, sonra gevşer. Bizim asıl korkumuz uçuşların iptali. Rus turist çekilirse asıl o zaman biteriz” diyor.

ÖNERECEĞİM AMA UTANIYORUM...

Hakikaten de yürüdükçe fark ediyorsunuz: Eğer koca sokakta 10 masa doluysa bunun 8’i Rus. Yalnız fiyatlar uçmuş, her şey çok pahalı. Pizzalar 46-54, iskender 65 lira. Sadece Fuego’da değil, bütün Sultanahmet’te durum böyle. Herhalde dövizin delirmesiyle ilgili.

Yazının Devamını Oku

Hiç acımadı ki

Medya çalışanı olduğum için aşı hakkı çıktı. İlk dozumu yaptırdım. Aşı hakkınız gelince neler yaşandığını 14 adımda özetledim.

PANDEMİ GÜNLÜĞÜ

◊ Önce e-devlet’te kendinize bir e-nabız hesabı oluşturuyorsunuz. Uygulamayı telefonunuza da indiriyorsunuz.

◊ Uygulama size evde aşı olma hakkınızın olup olmadığını, aşıyı hastanede mi aile hekiminde mi tercih edeceğinizi soruyor.

◊ Bunları ve randevu tarihini/saatini ayarlıyorsunuz ve BioNTech mi Sinovac mı, hangi aşıyı tercih ettiğinizi belirtiyorsunuz.

◊ Ben BioNTech seçtim ama nedenini sormayın. Hiçbir tıbbi gerekçem yok. Çok yoruldum anlamadığım bu konuda izahat vermekten.

◊ Benim hastanem Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ydi.

Geç kalmıştım ama sorun çıkarmadan yardımcı oldular.

◊ Bir form doldurup imzalıyorsunuz.

Yazının Devamını Oku

Bütün beyaz yakalılar blogger mı olacak?

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, beyaz yakalıların çok tartıştığı “uzaktan çalışma” meselesine tıbbi açıdan girdi. Eğer insanların işyerine gitmesi elzem değilse uzaktan çalışmanın özendirilmesi, zorlanması gerektiğini söylüyor. Bakalım Ceyhan yine, daha doğrusu ne zaman haklı çıkacak?

PANDEMİ GÜNLÜĞÜ

Bundan sonra işe gider miyiz, gitmez miyiz?
Hiç mi gitmesek yoksa haftada iki gün gitsek mi daha iyi?
Peki normal ofis mi, yoksa günlük kiralanabilen ofisler mi?
İşletmenin ofis masrafları azalıyor... Evden çalışınca artan masraflar için personele ayrıca destek verilmeli mi?
İşe gidiş yok, dönüş yok, akşam trafiği, öğle tabldotu yok...
Bilgisayarın yanında olduğu sürece ister evden eşofman altıyla, ister tatil köyünden mayoyla katıl toplantıya...

Yazının Devamını Oku

Turizmde geri sayım

Günlük vaka sayısını 1-2 ayda 1000’ler düzeyinden 50’ye katladık. Kültürel kodlarımız da çok müsait. Pandemi olmasa da zaten birçok mekân Ramazan tatiline/tadilatına girişecekti. Şurada yapmamız gereken, 1 ay daha dişimizi sıkıp vaka sayılarını düşürmek, o sırada aşılayabildiğimiz kadar insanı aşılayabilmek. Yoksa bu yıl ülkemizi turistik açıdan pazarlamamız çok zorlaşacak.

Pandemiye muhteşem başlamıştık. Virüs bize geç gelmişti.

Önümüzde İtalya, İspanya gibi ülkelerin deneyimleri vardı, onlardan ders alıp 2 hafta önceden önlemler alabiliyorduk.

Yabancı haber kanalları Türkiye’ye gelip başarı sırrımızı araştırıyordu.

İnsanlarımız da daha ciddi, bu kadar bıkkın değildi. Evine aldığı suyun damacanasını bile dezenfekte ediyordu.

Sonra bütün tedbirlerimizi birer birer saldık.

Pandemiyi hayatın olağan bir parçası, açıklanan ölüm sayılarını akşam haberleri olarak algılamaya başladık.

Taziye benim, doğum günü senin, düğün benim, dernek senin gezdik dolaştık. 

Bütün uyarılara rağmen sokaklara çıktık, alışverişe, tatile gittik, kalabalık ortamlara girdik.

Yazının Devamını Oku