Şale Kutsal Yılmaz

Cilt Temizleyicileri Hakkında Merak Edilenler

2 Kasım 2019
Eğer cildinize temizleyici kullanmıyorsanız cilt bakımından söz etmek mümkün değildir. 

Suyla ve sabunla yapılan cilt temizliği, cildi kurutarak pH dengesini bozacağı gibi, yeterli bir temizlik de sağlamayacaktır. Kullanılan hiçbir krem veya serum iyi temizlenmemiş ciltte yeterli etkiyi sağlamaz. Bu sebeplerden ötürü herkes için iyi bir cilt temizleyici vazgeçilmez olmalıdır.

Cilt tipine uygun olmayan ürünler de sorun oluşturur. Eğer çok yağlı ürün kullanırsanız ciltte yağlanma ve sivilce oluşumu, çok sert ürün kullanırsanız cilt kuruluğu veya hassasiyet oluşur. Cildi temizledikten sonra gerginlik ve rahatsızlık hissediyorsanız büyük ihtimalle ürün size uygun değildir. 

Krem, süt veya losyon temizleyiciler: Nemlendirici maddeler ve bitkisel yağlar içerirler. Cildin yağ yapısını bozmadan yumuşak bir temizlik sağlarlar. Özellikle kuru ve hassas ciltler için tercih edilirler. Bu cilt tipleri parfüm, alkol ve sert deterjan içermeyen ürünler kullanmalıdır. Ayrıca hassas ciltler hipoalerjik ürünleri tercih etmeli, hatta cilt testi yaparak ürün almalıdır. 

Jel temizleyiciler: Adından da anlaşılacağı gibi jel kıvamında ürünlerdir. Özellikle yağlı ve akneli ciltler için uygundur. Antiseptik veya peeling özellikleri de olabilir. Yağlanmayı kontrol ederek, tıkanmış gözeneklerin daha iyi temizlenmesini sağlar. Bu şekilde akne oluşumu azalır. 

Köpük temizleyiciler: Fazla yağlanmayı kontrol ederek iyi bir temizlik sağlar. Yağlı veya karma ciltler için uygun olabilir. Karma ciltlerde ürün seçimi cildin tepkileri göz önüne alınarak yapılmalıdır.  

Kil temizleyiciler: Ciltteki fazla yağı ve toksinleri temizler. Yağlı ve karma ciltler için uygundur.

Mendil temizleyiciler: Çok pratik görünüyorlar, değil mi? Çok mecbur kalmadıkça tercih etmemelisiniz. Yeterli temizlik sağlamayacağı gibi, alkol ve parfüm içeriği nedeniyle ciltte tahriş ve hassasiyete neden olabilir.

Makyaj yapıyorsanız cildi iki kez temizlemek gerekecektir. Birinci temizlik makyaj ürünlerini ciltten uzaklaştırırken, ikinci kat temizleyici ciltte esas temizliği yapacaktır. Sabah ve akşam cilt temizliği gereklidir. Akşam temizlikte ciltte biriken bakteri, toz, kir, makyaj temizlenmeli ve gece kullanılacak ürünler sürülmelidir. Gece cildin dinlendiği, onarıldığı çok önemli bir dönemdir. Bu arada cildin iyi temizlenmiş olması bu fonksiyonlarını yapmasına olanak sağlar. Sabah ise ter, toksin atılımı nedeniyle cilt yine temizlenmeli ve gündüz ürünleri kullanılmalıdır.  Eğer cildiniz aşırı kuru ve hassas ise sabah temizliği ihmal edilebilir. Bunlara ek olarak, mevsimsel değişimlerde cildin ihtiyaçlarının değişeceği göz önüne alınarak seçim yapılmalıdır.

Yazının Devamını Oku

Yüz Şekline Göre Saç Modelleri

26 Ekim 2019
Saçlar en önemli aksesuarımızdır ve sizinle birlikte her yere gelecektir. Ona yapacağınız yatırımdan asla ödün vermeyin. Başarılı bir saç modeli sizi iyi görünmekten harika görünmeye taşır. Yüz şeklinizi bilmek makyajdan saç modeline, gözlükten şapka seçimine kadar pek çok konuda size fayda sağlar.

Saç modelinizi seçerken dergilere, TV programlarına bakarak değil yüz, vücut şeklinize uyumlu olana karar verin. Daha önce başkasında beğendiğimiz modelin bizde aynı durmadığını hepimiz üzülerek görmüşüzdür. Kuaförünüzle bu konuyu konuşmadan modele karar vermeyin.

İyi bir saç modeli, yaşam şekli, kişiliğiniz, saç dokunuz ile uyumlu olmalıdır. Başınızın büyüklüğü, vücut oranı saç modeliyle dengede olmalıdır. Saç stiliniz giyim tarzınızla uyumlu olmalıdır. Yüz hatlarınız yaşınızla beraber nasıl değişiyorsa saç modeliniz de değişen moda anlayışına, yaşınıza uyumlu ve güncel olmalıdır. Örneğin; kısa boylu kadınlar çok uzun ve aşırı hacimli saçlardan uzak durmalı, kilo fazlası olanlar boyun hizasını geçmeyen saç modellerini tercih etmelidir. Asimetrik kesimli saçlar daha uzun ve genç bir hava verir. Doğal kıvırcık saçlar başın üst kısmına uzunluk eklerken boynu gösteren kısa saçlar ise uzun bir görüntü yaratırlar ve boynu daha da uzun gösterirler. Aynı şekilde, tepeden toplanmış topuzlar da uzun bir görüntü yaratır.

Yüz şeklimize göre saç modeli seçmek

Yüz şekillerini temelde 4 ana grupta toplayabiliriz.

Oval yüz: Yüz şekliniz oval ise şanslısınız demektir, ideal yüz şeklidir. Dengelidir, bu sebeple uzun veya kısa pek çok modeli rahatça kullanabilirsiniz. 

Yuvarlak yüz: Dolgun yanaklar, yuvarlak çene yapısı vardır. Yüz genişliği ve uzunluğu birbirine yakındır. Bundan dolayı yüzü uzatarak dengeleyen modeller tercih edilmelidir. Orta uzunlukta saç modelleri kullanılabilir. Uzun modellerde çene hizasında başlayan katlı kesimler, asimetrik kesimler, çapraz kaküller, tepeden kabarık modeller daha dengeli bir görünüm yaratır.

Kare yüz: Geniş alın, geniş elmacık kemikler ve güçlü çene yapısı vardır. Yüzde belirgin köşeler vardır. Bunu yumuşatmak ve yüzü dengelemek amacıyla farklı kesimler seçilebilir. Dalgalı modeller görünümü yumuşatır, uzun katlı kesimler yüzün keskin açılarını azaltır. Kısa katlı bob kesimler ya da yandan ayrılmış kaküller tercih edilebilir. Saçın tepe bölümüne volüm verilebilir.

Üçgen yüz:

Yazının Devamını Oku

Cilt Bakımında Tonik Kullanımı

25 Ekim 2019
Kozmetik ürünler her gün inanılmaz bir gelişme gösterirken, cildin ihtiyaçlarını göz önüne alarak doğru seçimler yapabilmek çok daha önemli hale geliyor.

Markalar ürünlerini pazarlarken size inanılmaz vaatlerde bulunup aklınızı karıştırırken en iyisi bilgi sahibi olarak seçim yapmak diye düşünüyorum. Bu açıdan bakıldığı zaman tonik kullanımı ne kadar gereklidir? Aslında size sormak istiyorum, cilt bakımı rutininizde tonik kullanıyor musunuz?

Toniğin cildimize etkilerine göz atalım, kullanma veya kullanmama kararını doğru bir şekilde verelim. 

Tonik nasıl kullanılır?

Tonikler sabah ve akşam temizleyiciden sonra yüz ve boyuna uygulanan ürünlerdir. Pamuğa dökülerek veya parmak uçlarıyla uygulanır. Sonrasında serum ve krem kullanılır.

Toniğin cilt bakımında faydaları nelerdir?

Tonik, temizlenmiş cildin pH dengesini sağlar. PH düzeyi, cildin sağlıklı bir şekilde fonksiyonlarını devam ettirmesi konusunda çok önemli olmasının yanı sıra, cildin yağ dengesinin ve mikro florasının korunması için temeldir. İyi temizlenmiş ve tonik sürülmüş cilt serum ve kremden daha çok fayda sağlar. Gözenekleri daraltır, koruma kalkanı oluşturur, cildin nemini arttırır ve besler. Temizleyicinin temizleyemediği inatçı makyaj, yağ ve kiri daha detaylı temizler.

Tonik nasıl seçilir?

Ürün seçiminde cilt özellikleri göz önüne alınmalıdır.

Yazının Devamını Oku

Sağlıklı Cildin 7 Sırrı

18 Ekim 2019
En güzel kıyafet sağlıklı bir cilttir. Bütün hayatımız boyunca sahip olduğumuz yüzlerce kıyafetimiz, ama sadece tek bir cildimiz var. Bu bile değerini anlamak için yeterli bence.

İyi bir cilt özen ve istikrar gerektirir. Aslında cilt için yapacağınız hemen her şey genel sağlığımıza da iyi gelir. Çünkü cilt, vücut sağlığının aynasıdır. Ancak sağlıklı bir vücutta ışıldayan cilt bekleyebiliriz.

1- Güneşten koruma

Cilt yaşlanmasının en büyük sebeplerinden biri UV ışınlarına maruz kalmaktır. Bunu daha net görebilmek için cildin kapalı alanları ile sürekli güneşe maruz kalan alanları arasındaki farkı inceleyebilirsiniz, kapalı bölgelerde cilt kalitesinin daha iyi olduğunu göreceksiniz. Yaz, kış UVA ve UVB'ye etkili güneş koruma alışkanlığı çocuk yaşlardan başlamalı ve hayat boyu devam edilmelidir.

Güneş ışınları etkisiyle;

-Ciltte çizgi ve kırışıklılar
-Lekeler
-İyi ve kötü huylu deri oluşumları

Yazının Devamını Oku

Renkler ve Etkileri

16 Ekim 2019
Renkler bizi etkiliyor mu? Her renk üzerimizde aynı etkiyi mi gösteriyor?

Sizce renkler bizi etkiler mi?

Renklerin psikolojik etkileri tartışılmaz. Renkler enerji seviyemizden, modumuza kadar pek çok şeyi etkiler. Ayrıca çevremizdeki insanlar da giydiğimiz renklerden etkilenir. Gözünüzün önüne siyah rengi getirin, siyah elbise içinde bir kadın hayal edin. Bir de pembeler giymiş bir kadın hayal edin. Neler hissettiniz? İki görüntüyü hayal ederken farklı şeyler düşündünüz, değil mi?

Kabul edelim ya da etmeyelim renkler üzerimizde etkileri var. Kültürel farklar ve kişisel deneyimler farklı renklere farklı anlamlar yüklese de genel bakış açısı değişmiyor. Renkler farklı insanlar üzerinde benzer duyguları oluşturuyor. Markalar renklerin sihirli dünyasını bilerek logolarında, ambalaj seçimlerinde, reklam kampanyalarında ve ürünlerinde bunları kullanarak, hedef kitleleri üzerinde istediği etkiyi yönetiyor. Renkler duygularımızı, davranışlarımızı ve stres seviyemizi etkiliyor. Bunu bilerek seçimler yaparsak imaj yönetimimizde, iletişimde daha başarılı olmamız da kaçınılmaz.

Kolaylık olması açısında renkleri dört ana gruba ayıralım:

Zamansız ve şık renkler: Dolabınızda olması gereken asil ve temel renklerdir; iş hayatında, sosyal hayatta ve özel davetlerde kullanılır.

Siyah: Baştan sona siyah giymek güvenli ve kolaydır. Şık ve seçkindir. İnce ve zarif gösterir. Aynı zamanda iş ortamında sizi otoriter gösterir. İnsanlar iletişim kurmaktan uzak durur, araya mesafe koyar.

Kahverengi: Çok farklı tonları vardır. Çok dostça durur, yakınlık hissettirir. Aynı zamanda sıkıcıdır. Bankacılık sektörü gibi bazı sektörlerde tercih edilmez.

Gri:

Yazının Devamını Oku

Hamilelik Döneminde Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

12 Nisan 2019
Hamilelikte vücutta çeşitli değişimlerin yaşandığına dikkat çeken Dermatolog Dr. Şale Yılmaz, hamilelik döneminde cilt bakımı hakkında merak edilenleri sizler için anlattı.

Hamilelik dönemi bir kadının hayatının en heyecanlı, en güzel dönemlerindendir. Ancak yaşadığı fiziksel ve duygusal değişimler nedeniyle de tedirginlik hissedebilir. Değişimlerin ne olduğunu ve bunlarla ilgili neler yapması gerektiğini bilirse bu tedirginlik azalacaktır.
Öncelikle bilmemiz gerekir ki cilt en geniş organdır. Hem iyi, hem de kötü içerikleri emer. Cildimize sürdüğümüz bazı ürünler, ağızdan aldığımız ilaçlar kadar etkili olabilir. Bu ürünlerin içerikleri kan dolaşımımız yoluyla bebeğimize de geçebileceğinden, kullanılan ürünler konusunda dikkatli olmak gerekir. Saç boyatırken, kozmetik alırken, makyaj ürünlerinizi seçerken içeriklerine bakın, doğal ve organik içerikli ürünleri tercih edin. Ancak bir ürün doğal ise yine de güvenle kullanılabilir anlamı taşımaz ve doktorunuza danışmanız gerekir. Kozmetik kullanımınızı mümkün olduğunca sınırlayın, daha az makyaj yapın.

Gebelik döneminde neler değişir bir göz atalım…

Saçlar: Gebelik döneminde yüksek östrojen hormonuna bağlı hızlı uzar, gürleşir, canlı ve parlak bir görünüme kavuşur. Ancak gebelik döneminde sık görülen Fe (Demir) eksikliği anemisi gelişmişse saç kaybı, soluk cilt görünümü ve tırnaklarda kırılma olur. Bu şikayetler varsa Fe (demir) düzeyi kontrol edilmelidir.

Sivilce: Gebelikte sivilce sorununu önceden tahmin etmek mümkün değildir. Var olan sivilceler düzelebileceği gibi yeni sivilce oluşumları da görülebilir.

Benler: Gebelikte ciltteki benler ve çiller koyulaşır. Meme ucu rengi koyulaşır. Doğumdan bir süre sonra eski haline dönebilir. Melasma, gebelik maskesi denilen problem gebelikte hormonal değişimlere bağlı oluşur. Genellikle yanaklar, alın ve üst dudakta görülür. Gebelik döneminde güneşten korunmaya dikkat ederek bu sorun büyük oranda engellenir. Kullanacağınız güneş koruyucular gebeler için uygun üretilmiş olmalıdır. Bu lekeler bazı hastalarda uzun süre problem oluşturabilir, tedavi edilmesi gerekebilir.

Skin Tag:

Yazının Devamını Oku

Göz Çevresi Kremleri Nasıl Uygulanır?

12 Nisan 2019
Dermatolog Dr. Şale Yılmaz, göz çevresi kremi kullanımı hakkında dikkat edilmesi gereken noktaları sizler için anlattı.

Göz çevresi cildi hassas ve ince yapısıyla yüzümüzde zamanı en çok belli eden bölgedir. Güneşin etkileri başta olmak üzere pek çok zararlı etkene karşı çok daha duyarlıdır.

Güçlü mimik kasları nedeniyle erken yaşlarda göz çevresi kırışıklıları başlar. Bu hassas bölgeyi iyi bir bakımla desteklemek ve korumak gereklidir. Seçeceğiniz ürünler bu anlamda önemlidir.

Göz çevresine ürün seçerken beklentileriniz gerçekçi olmalıdır. Göz çevresi kremleri tüm çizgileri, torbalanmayı, sarkmayı düzeltemez. Ancak iyi bir ürün cilt kalitesini, rengini düzelterek kırışıklık görüntüsü azaltır ve elastikiyeti arttırır.

Göz çevresinin sabah ve akşam uygun bir temizleyiciyle temizlenmesi, sonrasında göz çevresi kremi kullanılması gerekir. Özellikle 25 yaşından sonra krem kullanma alışkanlığı başlanmalıdır.

Cildi temizlerken, makyaj yapıp, silerken hırpalamak, ovuşturmaktan kaçınmak gerekir.

Göz çevresi kremi alırken kavanozda olan ürünleri tercih etmeyin, kapak açıldığı zaman hava temasının çok fazla olması içeriklerin etkinliğini azaltır. Ayrıca ürünü kullanırken hijyen sorunları yaşanabilir.

Göz çevresi ürünlerini kullanırken göze çok yakın uygulamayın. Az miktarda ürünü yumuşak hareketlerle uygulayın, sonrasında makyaj uygulanacaksa bir süre bekleyin.

Göz çevresi cildi daha kolay reaksiyon vereceğinden parfümsüz içerikleri tercih edin.

Yazının Devamını Oku

Gece Kremi Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

8 Nisan 2019
Krem seçerken markadan çok cildin yapısına dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Dermatolog Dr. Şale Yılmaz, gece kremleri hakkında bilgi verdi.

Cildimizin bakımı, ezbere ve kulaktan dolma bilgilerle değil, cilt özellikleri ve ihtiyaçları bilinerek yapılması gereken bir konudur. Aksi taktirde fayda göremeyeceğimiz gibi sorun da yaşayabiliriz. Uyku sırasında cilt dinlenir ve yenilenir. Bu nedenle bu zaman dilimi bizim için değerlidir. Gece kremi kullanımı cilt bakımının ayrılmaz bir parçasıdır.

Gece kremleri onarım, nemlendirme ve yenilenme yapar, yapı olarak gündüz kremlerinden farklıdır ve güneş koruyucu içermez. Ancak nem ve destek içerikleri daha yoğundur. Krem seçerken marka seçmekten çok cildin yapısını dikkate alın, hangi içeriğin size ne kazandıracağını bilin ve buna göre seçim yapın.

Sonuç olarak gece ürünleri seçerken ve kullanırken yapacağınız doğru tercihler size nemli, dengeli ve canlı bir cilt sağlayacaktır.

Dermatolog Dr. Şale Kutsal Yılmaz

https://www.instagram.com/sale_yilmaz/

Yazının Devamını Oku