Şale Kutsal Yılmaz

Koronavirüsten Nasıl Korunuruz?

7 Nisan 2020
Hepinizin bildiği gibi, son günlerde gündemimizi koronavirüs oluşturuyor.  

Tüm dünyayı ilgilendiren bu sorunla ilgili endişe yaşamaktansa, alınacak temel önlemlerle hastalıktan korunmak mümkün. Herkesin üzerine düşeni yaparak, uzmanların önerilerine uyması durumunda hastalık kısa sürede kontrol altına alınabilir.

Bize düşen görev çok önemli, kendimizi ve çevremizi korumak. Bilinçli olmak.

65 yaş üstü kişiler, diyabet, kalp ve solunum yolu sorunu olanlar için çok daha özen gösterilmesi gereken bir süreç yaşanıyor.

Virüsün hayatta kalma süresini, bulunduğu yüzey ve hava şartları belirliyor. Bu süre birkaç saatle, birkaç gün arasında değişebiliyor. Bazı yüzeylerde uzun süre canlı kalabilmesi bulaşıcılığı açısından önemli bir sorun.

Bu nedenle korunma konusunda temizlik önlemleri çok faydalı.

Peki nedir bu önlemler?

- Mümkün olduğunca, evde kalıp, dışarı çıkmamalıyız. Mecburen dışarda olmamız gerekiyorsa maske kullanmalıyız.

- Sosyal mesafenin, 1,5-2m olarak ayarlanmasına özen göstermeliyiz.

Yazının Devamını Oku

Koronavirüsten Korunmada Ellerin Temizliği Nasıl Olmalı?

18 Mart 2020
Son zamanlarda tüm dünya ciddi bir sağlık sorunuyla karşı karşıya. Gerçekten zor bir süreçten geçiyoruz. Bu süreci kabullenip en doğru şekilde kendimizi ve çevremizi korursak, daha olumlu sonuçlar alabiliriz.

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek, kalabalık ortamlarda bulunmamak ve ellerin temizliğine dikkat etmek bu önlemlerden bazıları. Stresi yönetebilmek, panik yaratmayarak sakin kalabilmek uzun dönemde hem bedensel hem de ruhsal sağlığımız için olumlu olacaktır.

Koronavirüs enfeksiyonlarının yayılmasıyla birlikte korunmanın ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşıldı.

Bugün, gelinen noktada hastalığı durdurmanın en kısa yolu kendimizi ve çevremizi koruyarak, yayılmayı engellemek.

Ellerimize bulaşan koronavirüs, ağız ve göze temasıyla  enfeksiyona neden olabiliyor.  Bu nedenle ellerin temizliği son derece önemli.

Ellerin temizliğinde kullanılan sabun ve el dezenfektanları tahriş, kuruma, çatlama, egzema oluşumlarına neden olabilir. Deri bütünlüğünün bozulması, cilt sorunlarına ek olarak, enfeksiyon için de yeterli korumanın yapılamamasına neden olabilir. Bu nedenle elimizdeki bu ürünleri en iyi etki için bilinçli kullanmamamız gerekir.

Virüsle temas edilebilecek ortamlarda elleri yeterince temizlemek. Ev ortamı gibi virüsün bulunmadığı ortamlarda gereksiz yere sürekli eli yıkamaktan kaçınmak ve bol bol nemlendirmek uzun dönemde cilt sağlığını ve enfeksiyondan korunmayı sağlayacaktır.

El temizliği için seçilen sabun renksiz, kokusuz ve kimyasal içeriği az , mümkün olduğunca doğal özellikte olmalıdır.

Virüsün etkilenmesi için eller en az 20 saniye boyunca köpürtülerek, tüm yüzeylere temas edecek  şekilde sabunlanmalı daha sonra durulanmalı ve kurutulmalıdır.

Yazının Devamını Oku

Sağlıklı Tırnaklar İçin Bakım Önerileri

21 Ocak 2020
Tırnaklarımız, saçımız ve cildimiz gibi, sağlığımızın göstergesidir. Bu nedenle tırnaklardaki değişimlere dikkat etmek gerekir.

Sağlıklı tırnaklar homojen renkte ve pürüzsüzdür. Tırnaklarımızda, soyulma, kırılma, çizgilenme, şekil ve renk değişiklikleri görülebilir. Bu sorunlar kimyasallara maruz kalmaktan, mantar hastalıklarına, hormon değişimlerine, beslenme hatalarının oluşturduğu vitamin, mineral eksikliklerine kadar çok farklı sebeplere bağlı gelişebilir.

Tırnağınızda devam eden sorunların genel sağlığınızdaki bir başka sorunun yansıması olabileceği ihtimalini aklınızdan çıkarmayın ve doktorunuza başvurma konusunda zaman kaybetmeyin. Bu konuda gereken testler ve takviyeler sonrası bu sorunlarınız büyük oranda tedavi edilecektir.

Sağlıklı tırnaklar özen ister. Peki tırnak bakımında nelere dikkat etmeliyiz?

Tırnaklarınızı kuru ve temiz tutun. Elleriniz deterjan veya kimyasal malzemelere temas edeceği zaman içi pamuklu özel eldivenlerle koruyun. Çok fazla suda kalan tırnaklar zayıf ve kırılgan olur.

Yeterli su için. Su tırnağın nemlenmesi anlamında faydalıdır. Aksi halde tırnaklar kolayca kırılır ve soyulur. Tırnaklarımız saç ve cilt gibi beslenmemizden etkilenir. Bu nedenle biotin, balık yağı, E vitamini gibi takviyeler iyi gelir. Balık, yumurta, fasulye, badem ve ceviz tüketmek beslenme yoluyla tırnakların güçlenmesini sağlar.

Tırnaklarınızı düzenli olarak kesin, törpüyle düzeltin. Kolayca kırılan tırnaklarınız varsa kısa kullanmak size kolaylık sağlar. Ek olarak kullanacağınız tırnak güçlendirici ürünler dayanıklılığını arttırır.

Gece yatarken tırnaklara badem ve avokado yağlarını karışımlarını sürmek faydalı olacaktır.

Soğuk havalarda eldiven kullanın.

Yazının Devamını Oku

Saç Bakımında Hangi Yağlar Kullanılmalı?

19 Aralık 2019
Yağların kozmetik veya tıbbı amaçlı kullanımı çok eskiden beri bilinir. Bugün modern aromaterapinin gelişmesiyle, bilimsel temellere dayanmış ve popülerliğini artırmıştır. 

Aromaterapi, bitkilerin kök, yaprak veya çiçek kısımlarından elde edilen yağların koruyucu veya destekleyici amaçla kullanılmasıdır. 

Yağlar uçucu ve taşıyıcı yağlar olarak ayrılır. Bunlar amaca yönelik belirli oranlarda hazırlanarak kullanılır. Uçucu yağlar yoğun etkilerinden dolayı taşıyıcı yağlar içinde kullanılmalıdır.

Aromaterapide kullanılacak karışımlar, uygulama öncesi küçük bir bölgede cilt testi yapılarak denenmelidir. Bazı karışımlar alerji ve tahriş yapabilir.

Aromaterapi, hamilelik döneminde ve bebeklerde problem yaratabilir. Ayrıca ek sağlık sorunlarınızın olması yine yağların kullanımını sınırlandırabilir. Doktorunuza danışmadan kullanmayın.  

Yine kullanılan yağların güvenilir kaynaktan alınması çok önemli bir konudur. Aksi takdirde zarar verebilir.

Saç için aromaterapinin pek çok faydası vardır.  Ancak bu saçlardaki sorunların tedavisi anlamına gelmez.  Saç sorunları çok çeşitli sebeplere bağlı olabilir ve ancak dermatoloji uzmanları tarafından teşhis ve tedavi edilebilir.

Genel olarak aromaterapinin saç için faydalarına göz atarsak,

Saç dökülmelerini azaltma

Yazının Devamını Oku

Cildinizin Haftalık Bakımı

14 Aralık 2019
 Işıltılı ve sağlıklı bir cilt için günlük bakımlar kadar, haftalık uygulamalara da özen göstermek gerekir.  Peki haftalık cilt bakımımız nasıl olmalıdır?

Cilt hücrelerimiz belli aralıklarla yenilenir. Bu yenilenme sonucunda üstte ölü hücreler birikir cilt kuru, mat, cansız görünür. Yenilenme ve hücrelerin atılma süreci yaşla beraber daha da yavaşlar ciltteki sorunlar daha belirgin hale gelir.

Haftada 1-3 kez (cildin ihtiyacına göre) yapılan eksfoliasyon ile ciltteki ölü hücreler atılır, gözenekler derinden temizlenir, kan dolaşımı hızlanır. Sonrasında uygulanan maske ve kremlerin emilimi artar ve cilt canlanır. Bu amaçla kullanılan ürünler bazı partiküllü peelingler veya yumuşak özel geliştirilmiş fırçalar olabilir. Uygulandığında yüzeydeki hücreler uzaklaştırılır ve gözenekler temizlenir. Bu işlemi gereğinden fazla yapmak ciltte hassasiyet ve tahrişe sebep olur, aşırı kuruluk yapar. Bu nedenle kullanılacak yöntem ve uygulama sıklığı cilde göre ayarlanmalıdır.

Bir başka yöntem ise kimyasal eksfoliatörlerdir. Bunlar asitler veya enzimler olabilir. Amaç ölü hücrelerin atılımını ve hücrelerin yenilenmesini sağlamaktır. Glikolik asit, laktik asit veya salisilik asit gibi asitler kullanılabilir. Bu ürünler güneşe hassasiyet yaratırlar, iyi bir güneş koruma ile beraber kullanılmalıdır. 

Maske türleri

Maskelere baktığımız zaman cilt için pek çok soruna özel geliştirilmiş ürünler olduğunu görüyoruz. Seçilecek maskeler cilt için özel olmalı ve cilde ihtiyacı olan desteği sağlamalıdır.

Kağıt maskeler farklı içeriklere sahiptir, her cilt tipi için kullanılabilir. Cildin havayla temasını keserek kullanıldığından içeriği daha iyi emilir, çok yoğun nem veren maskelerdir. 

Jel maskeler özellikle kuru ve hassas ciltler için tercih edilebilir. Yatıştırıcı, nem verici ve sakinleştiricidir.

Kil ve çamur maskeleri 

Yazının Devamını Oku

Günlük Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

7 Aralık 2019
Cildimize yapacağımız günlük bakım duş almak, diş fırçalamak kadar rutin olmalıdır. Eğer temel bakım yetersizse cildimiz mat, cansız ve yorgun görünür. Ayrıca çizgi, kırışıklık ve elastikiyet kaybı daha erken başlar. Peki günlük cilt bakımımızı nasıl yapmalıyız?

Cilt güçlü bir bariyerdir. Kullandığımız pek çok ürünün emilimi azdır. Bu nedenle formülasyonlar buna uygun geliştirilir ve belli bir düzende kullanılması etkinliği arttırmak için önemlidir.

Sabah

1. Cilt bakımınıza cildinize uygun bir temizleyiciyle başlayın.

2. Tonik de cilde uygun seçilmiş olmalı ve dengeleyen, besleyen bir tonik kullanımı, pH dengesini düzenleyecek sonraki ürünün emilimini arttıracaktır.

3. Serumlar besleyici özelliği olan yoğun içeriklerdir. Çok hızlı emilir ve etki ederler. Gündüz kullanılan serumların antioksidan olması tercih edilir. Gündüz güneş ışınlarının ve çevresel faktörlerin zararlı etkilerini yok etmesi açısından daha yararlıdır. C vitamini, E vitamini veya yeşil çay gibi içerikler olabilir.

4. Göz çevresi kremi kullanın. 20'li yaşlardan itibaren göz çevresine uygun bir krem kullanmak, özellikle SPF korumaya ve güneş gözlüğü kullanmaya özen göstermek göz çevresinin elastikiyetini korur ve kırışıklıkları engeller.

5. Nemlendirici kullanmayı unutmayın. Cildiniz yağlı bile olsa her cilt nemlendiriciye ihtiyaç duyar. Cildin nemli olması koruyucu fonksiyonunu güçlendirir. Daha yumuşak ve pürüzsüz olmasını sağlar. Elastikiyetini koruyarak yaşlanma etkilerini geciktirir. Nemlendirici serumdan hemen sonra uygulanmalıdır, böylece nem etkisi ciltte daha yoğun olacaktır. 

6.

Yazının Devamını Oku

Daha Sağlıklı Bir Cilt İçin Aromaterapi

27 Kasım 2019
Aromaterapi Çin'den, Mısır'a, Afrikaya kadar dünyanın farklı coğrafyalarında binlerce yıldır kullanılan bir yöntemdir. Bu gün modern aromaterapi tamamen bilimsel çalışmalarla çok daha doğru ve etkili kullanılmaya başlanmıştır. 

Bitkilerin yaprak, kök ve çiçeklerinden elde edilen yağların doğru şekilde kullanılmasıyla başta cilt olmak üzere vücut üzerinde pek çok olumlu etkileri tespit edilmiştir. Bu yağlar uçucu ve taşıyıcı yağlar olarak ayrılır. Cildin ihtiyaçları ve özellikleri göz önüne alınarak belli oranlarda karışım hazırlanarak kullanılır. Seçilen yağların özenle hazırlanmış güvenilir ürünler olması çok önemlidir. Yanlış ürünler sağlığa zarar verebilir. Gebelik ve bebeklik döneminde aromaterapi kullanımları sorun yaratabilir. Her ürün gibi alerji yapabilir. Bu nedenle ürünler konusunda mutlaka uzman desteği alınmalıdır. 

Cilt için faydalı olan yağlar, yaşlanmadan akneye kadar ciltteki pek çok soruna destek olur. Farklı yağlar tamamen farklı etlilere sahiptir.  

Jojoba yağı 

E ve B vitamini, bakır, çinko içerir. Ciltte sebum gibi davranarak ciltteki yağlanmayı azaltır. Akneyi azaltır ve yara iyileşmesini hızlandırır.
Nem verir. Antioksidan etkileri ile yaşlanmayı geciktirir.
Cildi onarır. Kollajen üretimini hızlandırır.

Nar çekirdeği yağı

Yazının Devamını Oku

Cildiniz Hassas mı?

13 Kasım 2019
Neredeyse iki kişiden biri cildinin hassas olmasından şikayetçi... 

Günlük hayatın stresi, kimyasallar, hormonlardaki değişimler, hava kirliliği, yanlış kozmetik kullanımı gibi pek çok faktör cildinizde hassasiyeti arttırmış olabilir.

Cildiniz hassas mı?

Yıkadıktan sonra ciltte gerginlik ve rahatsızlık hissi oluyor mu?

Ciltte kızarıklık ve kırmızı lekeler var mı? 

Güneşte çok kolay kızarır mısınız?

Kullandığınız kozmetikler genellikle sorun mu yaratıyor?

Erken başlayan çizgi ve kırışıklıklar mı var?

Renkli kozmetikler ve kimyasallar cildinizi rahatsız mı ediyor?

Yazının Devamını Oku