Havlayan köpek apartmandan tahliye edilebilir mi?

Apartmanda kedi-köpek beslemek kanunen yasak değil. Köpeğin havlamasını yasaklayan bir düzenleme zaten doğasına aykırı ve düşünülemez. Ancak şuna dikkat. Apartman yönetim planında yasaksa, köpek belli bir desibelin üzerinde çok yüksek sesle havlıyor ve gürültü kirliliği yaratıyorsa, dikkat. Tahliye edilebilir. Hayvanseverlere iyi bir haberim var. Hayvan Hakları Kanunu, ocakta Meclis’te.

Haberin Devamı

ÖNCE okurum E.K.’nin sorusu. Köpek havlama gürültüsü ile ilgili. Soru özetle şöyle:

“Binamızın karşısında 7/24 havlayan bir köpek var. Sahibini içeri alması konusunda ikaz ettiğimiz halde umursamaz bir şekilde hayvanı içeri almamak için elinden gelen tüm gayreti gösteriyor. Tabii ki sevgisi ona, gürültüsü bize kalıyor. Bu havlama sesinin bir ölçüsü ve sınırı var mı? Kaç desibelde hayvan tahliye olur?”

Apartmanda kedi-köpek beslemek kanunen yasak değil. Köpeğin havlamasını yasaklayan bir düzenleme zaten doğasına aykırı ve düşünülemez. Ancak şuna dikkat: Apartman yönetim planında yasaksa, köpek belli bir desibelin üzerinde çok yüksek sesle havlıyor ve gürültü kirliliği yaratıyorsa, dikkat. Tahliye edilebilir.

Havlayan köpek apartmandan tahliye edilebilir mi

Haberin Devamı

YÖNETMELİKTE SINIRI VAR

Apartman gürültüsünün tanımı, kriterleri, kaç desibel olacağı ise yönetmelikle belirlenmiş durumda. Hangi yönetmelik olduğunu soran okurlarım için tekrar yazıyorum.

Çevre ve Orman Bakanlığı’nın çıkardığı Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği’nin (Resmi Gazete Tarihi 04.06.2010-Sayısı: 27601) - “Ev faaliyetleri ve komşuların oluşturduğu gürültü” maddesi şöyle:

“Konut içerisinde kişilerin kendi davranış ve alışkanlıklarından kaynaklanan; kapı, pencere kapatma, yürüme, konuşma, temizlik yapma, mobilya çekme, televizyon seyretme, radyo dinleme, eğlence amacı dışında kullanılan her türlü müzik aleti, çamaşır makinesi, buzdolabı, elektrik süpürgesi gibi aletleri kullanma, evcil hayvan besleme gibi faaliyetler ile bina içinde yapılacak tadilat.”

ZEUS ÖRNEĞİ

E.K.’nın sorusunun yanıtına gelince, yönetmelikte evcil hayvanların çıkarabilecekleri gürültünün desibel sınırları da belirlenmiş durumda. Komşularınızın da evcil hayvanlarının da çıkarabileceği gürültünün desibel sınırları gece-gündüz, açık-kapalı pencere, iç-dış ortam şeklinde yer alıyor. Çevre il müdürlüğüne olası şikâyetiniz üzerine bu desibel ölçümü yapılır. Köpek belli bir desibelin üzerinde çok yüksek sesle havlıyor ve gürültü kirliliği yaratıyorsa, köpek tahliye edilebilir. Bu konuda bir örnek karar da var:

Haberin Devamı

Mersin İl Çevre Müdürlüğü’nce “Zeus” adlı Alman kurt köpeğinin sahibine 70 desibelin üzerinde havladığı iddiasıyla mahallelilerin şikâyeti üzerine para cezası kesilmişti. Sahibinin itirazı üzerine yapılan yargılamada, desibel ölçümü yapılmış ve köpeğin sürekli havlayarak çevreyi rahatsız ettiği tespit edilemediğinden para cezası kararı Adana 2. İdare Mahkemesi’nce bozulmuştu.

HAYVANLARI KORUMA KANUNU OCAKTA GELİYOR

BİRÇOK okurum hayvanları “mal” değil “can” sayan, cinsel istismarlarını hapisle cezalandıran ve sokağa terk edilmelerini yasaklayan kanun teklifinin ne olduğunu soruyor. Şu anda Meclis’te Hayvan Hakları Kanun Teklifi yok. Ancak hayvanseverlere iyi bir haberim var. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, uzun süredir gündemde olan bu teklif için “Bütçeden sonra kesin gelsin” talimatı verdi.

Haberin Devamı

KOMİSYON SON ŞEKLİNİ VERECEK

Erdoğan’ın talimatı üzerine, AK Parti’de kurulan Hayvan Hakları Komisyonu bir teklif hazırladı. Hayvana cinsel istismar suçu başta olmak üzere bir-iki maddede uzlaşma sağlanamadı. AK Parti kurmayları, önceki teklifle Komisyon’un teklifinin birleştirilerek önümüzdeki ocakta Meclis’e sunulacağı bilgisi verdiler. AK Parti’nin üzerinde hâlâ çalıştığı taslak ana hatlarıyla şöyle:

TERK EDENE 10 BİN LİRA CEZA

Evde, sokakta her hayvana çip takılacak. Sokakta yaşayanlar, çip sistemi ile sahiplendiği anda belirlenecek. Evcil hayvanını sokağa terk edene 10 bin TL’ye kadar ceza verilecek. Hayvanların yaptığı bütün eylemlerden sahibi sorumlu sayılacak. Sahibinin hayvana kötü muamelesi çipten tesbit edilebilecek. Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde ihbar merkezi kurulacak. Çip ile ihbarın gerçek olup olmadığı belirlenecek. Eğer sokak hayvanı çevresine zarar veriyor ise rehabilite edilip alındığı ortama geri bırakılacak.

Haberin Devamı

HANGİ DÜZENLEMELERİ İÇERİYOR?

Hayvana zarar veren, işkence eden ve kötü davrananlar hakkında aynı merkeze ihbarda bulunulabilecek. İhbarlar değerlendirilip, gerekli görülenler hakkında savcılığa suç duyurusu yapılacak. Hayvana her türlü işkence, öldürme, tecavüz gibi suçların cezasının alt sınırı 3 yıldan başlayacak. Yunus parkları kapatılacak. Evcil ve egzotik hayvan üretimi, ticareti ve satışı tamamen yasaklanacak. Hayvan dövüşleri ve yarışları yasaklanacak. Yeni hayvanat bahçelerinin açılmasına izin verilmeyecek.

Benim de hayvanseverlerin de gözü kulağı Meclis’te. Çıksın artık bu yasa.

Yazarın Tüm Yazıları