Afrodizyak bir uyku hapı: Kabak çekirdeği

Hem cinsel performansınızı artırmak hem de güzel bir gece uykusu çekmek istiyorsanız, bu yazıyı dikkatli okumanızda fayda var.

Haberin Devamı

Kabak çekirdeği yüksek kalori içeriği dışında mükemmel bir atıştırmalık. Lezzetli ve besleyici. Aynı zamanda tok da tutuyor. Dikkat edilmesi gereken makul miktarda tüketmek. Zira kalorisi yüksek. 100 gramı yaklaşık 600 kalori içeriyor. 

E ve B vitaminlerinden zengin yapısı ve tıka basa kalsiyum, magnezyum, demir, çinko, selenyum, bakır içermesi onu “ayrıcalıklı” ve “sağlıklı” doğal atıştırmalıklardan biri yapıyor.
Diğer taraftan sizi şaşırtacağını düşündüğüm mühim bir özelliği daha var: Doğal bir uyku hapı vazifesi de görebiliyor. Bunun nedeni bol miktarda triptofan ve glutamat içermesi. Triptofan, serotoninin öncü maddesi. Serotoninse mükemmel bir doğal uyku bileşiği. Keza glutamattan üretilen GABA da stresi azaltan, gerginliği gideren ve uykuyu kolaylaştırabilen bir madde.
Peki neden afrodizyak? Cinsel isteği/gücü artırıcı etkisi neye bağlı? İçindeki bol arginin’e. Arginin nitrik oksit yapımında kullanılan bir madde. Nitrik oksitin sildenafil veya tadalafil gibi etkileri var, cinsel performansı destekleyen bir madde. Tavsiyem şu: Eğer akşam atıştırmalığı arıyorsanız, uyku probleminiz varsa ve “azıcık da performans” diyorsanız 25-30 gram (1/2 fincan) kabak çekirdeği size yardımcı olabilir.

Haberin Devamı

Afrodizyak bir uyku hapı: Kabak çekirdeği


OKUR SORUSU

YAĞLI KARACİĞERİN BELİRTİLERİ NELER? 
Karaciğer yağlanması günümüzün en yaygın sağlık sorunlarından biri. Yaygınlaşmasının nedeni sadece alkol kullanımındaki artış değil. Kilo probleminin, özellikle insülin direnci ile ilişkili göbeklenmenin ve fruktoz/şeker tüketiminin yaygınlaşması da çok önemli faktörler.
Yağlanan karaciğer genelde herhangi bir belirti vermiyor, can yakıcı, göze batan problemlerle kendini hissettirmiyor. Çoğu zaman sessiz ve derinden seyreden bir problem. Sessizliğine kanıp da ciddiye almamaksa çok büyük bir hata. Çünkü tedavi edilmediğinde süreç bazen siroza kadar ilerleyebiliyor, karaciğer kanserine ve yetmezliğine yol açabiliyor. Bu nedenle ciddiye alıp tedavi olmak lazım.
İşin kötüsü yağlanmanın özel ve ciddi bir belirtisi de yok. Nadiren görülen halsizlik, yorgunluk, kendini kötü hissetme, gaz, şişkinlik, karnın sağ üst kısmında dolgunluk, müphem ağrılar ve huzursuzluk gibi sorunlar oluşabiliyor ama bunlar da “herkeste sık görülebilen” sorunlar olduklarından önemsenmiyor.
Siz en iyisi yıllık sağlık kontrollerinizde doktorunuza karaciğerde yağlanma olup olmadığını da araştırmasını söyleyin. Bunu özellikle yandaki kutuda sıraladığım sorunlardan iki veya daha fazlası sizde varsa sakın ihmal etmeyin.

Haberin Devamı


KARACİĞER YAĞLANMASI: KİMLER RİSK ALTINDA? 
- Şeker hastaları
- Alkol tüketenler
- Trigliseridi yüksek olanlar
- Ürik asidi yüksek olanlar
- Bel çevresi genişleyenler, göbeklenenler
- İyi kolesterolü düşük olanlar
- Reaktif hipoglisemisi olanlar
- Safra kesesi taşı hikâyesi bulunanlar

 


BİR UYARI

OMUZ AĞRISI ÖNEMLİDİR
Sağ ya da sol omuz olması fark etmiyor, ikisinin de ağrısı, hele bir de hareket kısıtlanması ile birlikteyse her zaman can sıkıyor.
Omuz eklemi, karmaşık, şaşırtıcı ve farklı fonksiyonları bir arada yürütebilen olağanüstü bir yapı. Ve zaten böyle olduğu için de farklı birçok hareketi rahatlıkla yapabiliyor.
Ayrıca kilolarca ağırlığın altında ses çıkarmadan kalabiliyor. Omuz ağrılarının en başta gelen nedeni de kemiklere yapışan bağların (tendonların) yırtılması ya da yıpranması. Ayrıca eklemin ve kemiklerin yapısında meydana gelen hasarlar da önemli.
Seyrek olarak eklem içinde su keselerinin/yastıkçıklarının (bursa) iltihaplanması da (bursit) ağrıya ve hareket kısıtlanmasına yol açabiliyor.
Omuz ağrısında yapılması gereken şu olmalı: Bir ortopedist ya da fizik tedavi uzmanına giderek gerekli incelemeleri yaptırmak ve onların önerilerine harfiyen uymak.
Omzunuza iyi bakın. Sorun olduğunu hissettiğinizde beklemeyin, hemen çözüm arayın.

Haberin Devamı

 

 


KÖTÜ HABER

BU VİRÜS SİGARADAN BİLE TEHLİKELİ
Eğer bir gün “Kanser tehdidi olabilecek en önemli zararlılar hangileridir?” diye bir soruyla karşılaşacak olursanız, ilk sıraya sigarayı, ikinci sıraya da hepatit B virüsünü ekleyin. Dünya Sağlık Örgütü, hepatit B virüsünün “sigaradan sonra bilinen en tehlikeli ve önemli ikinci kanserojen” olduğunu yıllar önce açıkladı ve bu tehlikeli virüs maalesef bizim ülkemizde de yaygın. Çoğu vatandaşımız da farkında olmadan bu virüsün taşıyıcısı. Dolayısıyla başkalarına bulaştırma ihtimalleri var.
O yüzden hepatit B’ye bağışıklık kazanmak çok mühim bir sağlık önlemi. Bunun için de hepatit B aşısı yaptırmanız lazım. Aşı son derece güvenli ve güçlü bir koruma sağlıyor.
Eğer “ben ne durumdayım?” gibi bir soru aklınıza geliyorsa, en kısa zamanda bir “hepatit B taraması”ndan geçin. Eğer bağışıklığınız varsa sorun yok, yoksa “hepatit B aşısı” programına girmek için aile hekiminize müracaat edin.

Haberin Devamı


HATIRLATMA

AKCİĞER KANSERİ AZALDI AMA...
Sigaraya karşı yürütülen mücadele ilk sonuçlarını vermeye başladı. Rakamlara göre akciğer kanserleri en azından eski hızını kaybetti, hatta bir miktar azaldı ama yine de temkinli olmak, tedbiri elden bırakmamak şart. Çünkü sadece sizin sigara içmemeniz yetmiyor, başkalarının içtiği sigaralarla duman altı olmanız da sizi kanser edebiliyor.
Diğer taraftan akciğer grafileri ve düşük dozlu BT taramaları da kansere yol açabilecek nodüllerin erken tanısında son derece yardımcı yöntemler.
Unutmayın: Akciğer kanseri hâlâ en sık görülen ikinci kanser türü. Kansere bağlı her 3-4 ölümden biri akciğer kanserinden kaynaklanıyor.

Haberin Devamı


BAHAR DİYETİ (2. HAFTA)
-----------------------
4. GÜN

KAHVALTI (X7D-1247100)
- 1 adet haşlanmış yumurta (pul biberli)
- 5 adet yeşil zeytin
- 1 ince dilim tam buğday ekmeği
- Domates, salatalık dilimleri

ARA ÖĞÜN
- Canlandırıcı çay

ÖĞLE YEMEĞİ (ESY-006154188)
- 2 kepçe kadar mercimek çorbası
- 2 adet zeytinyağlı enginar: Taze soğanı ince doğrayarak az yağda pişiriniz ve dereotu ile birlikte enginar göbeklerini doldurunuz
- 1 kase yeşil salata

ARA ÖĞÜN (WR0529541)
- 10 adet yeşil erik
- 10 adet çiğ fındık

AKŞAM YEMEĞİ
- Biber salçalı et sote
- 2 çorba kaşığı bulgur pilavı
- 1 kâse mevsim salata


BİR TARİF
---------
CANLANDIRICI ÇAY (ESY-017594822)
Sabah saatlerinde kaynamış suya ekleyeceğiniz 1 dilim taze zencefil, 1 dilim limon ve 1 tutam biberiye ile hazırlayacağınız canlandırıcı bahar çayınızı içebilirsiniz.


BİR TARİF
---------
BİBER SALÇALI ET SOTE
100 gr küçük kuşbaşı halinde doğranmış kuzu etini 2 yemek kaşığı biber salçası, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, 1 çay kaşığı kekik, sumak ve pul biber karışımıyla birlikte yarım çay bardağı su ekleyerek hafif ateşte sürekli karıştırarak pişirin.

Yazarın Tüm Yazıları