Bırakın, istediği oyuncakla oynasın...

Çocukların oyuncak seçimleriyle anne-babalarınki farklı. Çocuklar çizgi film karakterlerini istiyor, anne-babalar eğitici içerik arıyor. Uzmanlara göre eğitici olmayan oyuncaklar da alınabilir, önemli olan denge kurmak...

Haberin Devamı

Bırakın, istediği oyuncakla oynasın...

Çocukların istediği oyuncağı almak veya anne-babanın istediğini çocuklara dayatmak doğru mu?

Prof. Dr. Belma Tuğrul (İstanbul Aydın Üniversitesi, Çocuk Gelişimi Bölümü): Oyun karakterlerinin üç boyutlu bir ürün olarak çocuğun oyun alanına dahil edilmesi, çocuk için heyecan verici bir durum. Burada esas olan, bu içeriklerin çocukların gelişimi açısından riskli özellikler taşımaması.

Öznur Simav (Pedagog): Çocukların her istediğini yapmak doğru değil. Oyuncak sayısını çoğaltmaktan öte oyuncak gruplarını dengeli dağıtmak önemli. Çocukların sevdiği çizgi film kahramanlarına öncelik gösteriliyor ya da zekâ geliştirici olanlar daha fazla alınmış olabiliyor. Oyuncaklar farklı gelişim alanlarına hitap etmeli.

Haberin Devamı

Çocukla nasıl uzlaşmak lazım?

Prof. Dr. Belma Tuğrul: Uzlaşı olması için anne-babaların oyunun çocukların hayatında ne anlama geldiğini bilmesi, tam bir ‘oyun okuryazarı’ olması gerekir. Çocuğu anlamak, onunla bağ kurmak isteyen yetişkinler çocukların anadili olan oyun dilini sökmüş olmalıdır. 

Öznur Simav: Belli bir sınır getirilmesi gerekir. Örneğin, ayın ilk cumartesi-pazar günü ve bir tane alınabileceği konusu evden çıkmadan kararlaştırılmalıdır.

Çocuk tehlikeli bir oyuncak isterse nasıl konuşmak gerek?

Prof. Dr. Belma Tuğrul: Çocuklar kendileriyle birlikte oynayan anne-babaları olmasından mutluluk duyarlar. Onlar oyun oynarken oyunlarına müdahale etmeden ama dikkatle gözlem yapmak, oyunda ne olup olmadığını anlamaya yardımcı olur. Çünkü çocuklar oyunda içlerini dökerler. Oyun sırasında çocuğunu dikkatle izleyen yetişkinler gerekli olduğunda rehberlik etme şansı bulabilir.

Öznur Simav: Her ailenin kendince kuralları olduğu söylenmeli,  ‘Evimizde tehlikeli oyuncaklar bulunmamalı’ diye ikna edilmeli.

Anne-babalara oyuncak seçimindeki özgürlük ve sınırlar konusunda neler söylersiniz?

Prof. Dr. Belma Tuğrul: Çocuklar bizzat deneyimleyerek daha kolay ve kalıcı öğrenirler. Duyularıyla algıladıklarıyla temas içinde olmak isterler, bu nedenle çocukların meraklarını gidermek için gerekli tedbirleri almak kaydıyla, mümkün olduğu kadar çok ve çeşitli uyarıcılarla buluşması sağlanmalı. Çok oyuncak almak yerine sahip olduklarıyla neler yapılabileceğini düşünmesi için ilham ve rol model olunmalı.

Haberin Devamı

HADİ GİDELİM

Bırakın, istediği oyuncakla oynasın...

PABLO PICASSO VE İLHAM PERİLERİ

Picasso, çocuklara sanatına ilham veren detayları anlatıyor.

Yer: İstanbul-Tiyatro 34 Tarih: Yarın

Saat: 15.00 Yaş: 5+ İletişim: (0216) 350 34 34 Fiyatı: 56.50 lira

HAFTANIN KİTABI

Bırakın, istediği oyuncakla oynasın...

‘Altın Meşe Palamudu Avı’ ekip olmanın ve birlikte hareket etmenin önemini anlatan komik ve eğlenceli bir kitap.

Yayınevi: Timaş Çocuk 
Yazan: Katy Hudson
Çeviri: Şafak Arat Tür: Öykü
Yaş: 4+Sayfa: 36 Fiyatı: 32.50 lira

FOTOĞRAFINI ÇEK, GÖNDER

Ailenizin minik üyesinin fotoğrafını çekin, #HürriyetÇocuklaHayat etiketiyle Instagram’da paylaşın, bu sayfada
yayımlayalım.
 Bırakın, istediği oyuncakla oynasın...Canan ve Fatih Şendoğan’ın oğlu Efe.

 

Yazarın Tüm Yazıları