"Ömür Gedik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ömür Gedik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ömür Gedik

Bütün kahramanlar toplandık

‘Yenilmezler: Ultron Çağı’nda hangi yıldızı ararsanız var: Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Jeremy Renner, Scarlett Johansson, Samuel L. Jackson.. Ama bir şey yok: Yenilik.

Bütün kahramanlar toplandık

‘Yenilmezler’ hayranları, lütfen bağışlayın ama artık benzer özel efektlerin kullanıldığı, aynı esprilerin yapıldığı, senaryonun sıkışıp kaldığı bu tip kahraman ordusu filmlerinden fena hâlde sıkılmış durumdayım.
Bir yetmedi iki, iki yetmedi üç, o da yetmedi beş, yedi derken bütün kahramanlar toplandık film oldu mantığıyla çekilen ‘Yenilmezler’ serisi, ilk filme hiçbir şey katmayan, klasik formülleri kullanan, tekrara düşmekten kurtulamayan bir filmle karşımızda.

Bütün kahramanlar toplandık

Kahraman çok olunca süre de haliyle uzun oluyor. Tam iki saat 15 dakika. Tamam Thor ve Kaptan Amerika çok yakışıklı ama onlarla da bir film ömrü geçmiyor ne yazık ki. Kabul etmek gerekir ki filmin geneline yayılan eğlenceli sahneler yok değil. Özellikle Hulk ve Kara Dul arasındaki romantizm hayli ilgi çekici. Az önce de yazdığım gibi Thor ve Kaptan Amerika filmin ‘bakmaya doyamadığımız!’ kahramanları.

Bütün kahramanlar toplandık

İkinci film için kolları sıvayan ‘Yenilmezler’ ekibi bu filme bütün kahramanları dahil etmiş. Bu kez Thor, Iron Man, Kaptan Amerika ve Hulk’ın yanı sıra Hawkeye, Nick Fury ve Kara Dul da maceraya katılıp düşmanlara karşı savaşıyor. Ortak düşman Ultron adıyla bilinen James Spader. Bütün acımasızlığıyla ilerliyor ve insanoğlunun soyunu tüketmek için korkunç planlar peşine düşüyor.

Bütün kahramanlar toplandık

Yönetmen koltuğunda tekrar Joss Whedon var. Başroller Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Jeremy Renner, Scarlett Johansson ve Samuel L. Jackson arasında dağılmış durumda.

Zayıf senaryonun açığının daha fazla kahraman ve daha fazla özel efektli aksiyonla kapatılmaya çalışılmasının artısı birinden sıkılınca diğeriyle eğlenebiliyor olmamız. Tek bir kahramana bağlı kalıp sinemada karalar bağladığımız ‘Thor: Karanlık Dünya’dakinin benzeri bir hayal kırıklığını bir daha yaşamak istemezdik zaten.

Bütün kahramanlar toplandık

Özellikle filmin ortaları ve finalinde kendini gösteren enerjisi, tansiyonu yüksek, aksiyon ve çoklu çatışma yoğunluklu sahneler etkileyiciliğiyle akılda kalıyor.

Biz zaten eğlence peşindeyiz, gerisi önemli değil diyorsanız, buyurun sinemaya. Ama bence siz yine de kendinize bir iyilik yapın ve bu haftanın incisi, şahane belgesel ‘Toprağın Tuzu’nu da izlemeyi ihmal etmeyin.

X