"Nurdan Balakçı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nurdan Balakçı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nurdan Balakçı

Nurdan Balakçı

Gece yeme sendromundan nasıl kurtulabilirim?

19 Eylül 2020

Gece yeme sendromu yaşıyorum demek için şu durumları yaşıyor olmalıyız:

- Haftada en az 3-4 kez gece yeme nöbetlerini yaşıyorsanız,

- Gün boyu alacağımız kalorinin büyük oranını akşam yemeği ve sonrasında alıyorsanız,

- Yemek yemeden uykuya geçişte sıkıntı yaşıyorsanız,

Yazının devamı...

Covid-19 aşısının ve tedavisinin etkisi obez bireylerde azalıyor

15 Eylül 2020

Uzmanlar ikinci dalga için uyarıları artırdı. Aşırı kilo problemli bireylerin Covid-19 semptomlarını ve komplikasyonlarını daha ciddi yaşayabilecekleri de belirtildi.

Chapel Hill’deki North Carolina üniversitesinde yapılan araştırmalar, Covid-19 virüsle enfekte olan bireylerde obezite yaşayanların (vücut kitle indeksi 30'un üzerinde olanların) hastaneye yatma riskinin (% 113), yoğun bakım ünitesine kabul edilme olasılığının daha yüksek olduğunu (% 74) gösteriyor. Ve yine bu bireylerin ölüm riskinin (48%) daha yüksek olduğu açıklandı.

Vücut kitle indeksimizin 25 ve üzerine çıktığı zaman obezite derecesi de artış göstermekte ve bununla beraber hipertansiyon, kalp hastalığı, tip 2 diyabet, kronik böbrek ve karaciğer hastalığı gibi kronik hastalıklarda artış göstermektedir. Günümüzde sadece vücut kitle indeksi değil aynı zamanda bel çevresi de bize bu kronik hastalıklar için önemli ölçüde kanıt gösterebilmektedir. Erkeklerde bel çevresinin 102, kadınlarda 88 cm üzerinde olması da kalp hastalıklarındaki riskin artığını gösterir. Tüm bu hastalıklar koronavirüs için çok sayıda altta yatan risk faktörü ile ilişkilidir.

Son yapılan araştırmalar bizlere obezitenin Covid-19 aşısının etkisini değiştirebileceğini gösteriyor. Tedavi süresinin ise yine daha zor ve uzun sürebileceğini belirtiliyor. Bütün bunların üzerine sadece obezite değil yine yanlış beslenmenin Covid-19 gibi bağışıklığı etkileyen bir virüs için ne kadar tehlikeli olduğunu söyleyebiliriz. Burada bizlere düşen görev bağışıklığımızı artırıcı şekilde yaşam şeklimizi oluşturmak. Moda ve besin gruplarını yeterli alamadığımız diyetlerden uzak durmalıyız. Kaliteli ve dengeli beslenme alışkanlığını kazanmalı ve sürdürülebilir kılmalıyız.

Bağışıklığımız için uzak durmamız gereken besinleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

- Yüksek şekerli ürünler: Şeker içeriği yüksek tatlılar, gazlı içecekler, paketli şekerlemeler,

- Sodyum içeriği yüksek paketlenmiş ürünler,

Yazının devamı...
Nurdan Balakçı Kimdir?

Beslenme ve Diyetetik eğitimi alırken, insanlığa sağlıklı beslenme hizmeti verebilmek hayali olmaktan çıkıp amacı haline geldi. 2011 yılında Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümüne başladı. Okul yıllarında sağlık psikoloji eğitimi aldı. Besinlerin ruh hali üzerindeki etkisi adlı tez ve seminer çalışmasını yürüttü. 2011-2016 yılları arasında; Yeditepe Üniversitesi Hastanesinde klinik beslenme üzerine, Maltepe Toplum Sağlık merkezinde obeziteyle mücadele alanında, Fatih Sultan Mehmet Araştırma Hastanesinde mutfak yönetimi, menü planlama, hijyen konularında toplu beslenme alanında ve İ.Ü Cerrah Paşa Tıp Fakültesinde çocuk beslenmesi üzerine staj yaptı. Sağlıklı beslenme ve diyabetle mücadelede toplum sağlık merkezlerinde, okul öncesi ve okul çağı beslenmesi altında eğitim kurumlarında seminer verdi. İsveç’de European Obesity Summit kongresinden sertifika almaya hak kazanmıştır. 2016 yılından itibaren kendi diyet ofisinde dünyanın bir çok yerine hizmet vermektedir.