"Nuran Çakmakçı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nuran Çakmakçı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nuran Çakmakçı

Finlandiya eğitim sistemi

Amerikan Harvard Üniversitesi’nden dünyaca ünlü Finli eğitimci Pasi Sahlberg’e göre eğitimdeki başarıyı yakalamanın en önemli yolu hakkaniyetten geçiyor. Sahlberg, “Eğitimde kaliteyi yükseltmek yerine eğitim eşitliğini tüm öğrencilere hakkaniyetle dağıtmak başarıyı getiriyor” diyor.

Türkiye Özel Okullar Birliği’nin Antalya’da yaptığı 14’üncü Geleneksel Eğitim Sempozyumu’nda konuşan Sahlberg, Finlandiya’nın hem yüksek kalitede, hem de eşitlik temeline dayanan başarılı ve uluslararası çapta kabul gören bir eğitim sistemi geliştirmeyi nasıl başardığını anlattı. Sahlberg, “Diğer ülkeler de Fin modelini kopyalamak yerine, başarısını rekabet ve standardizasyondan değil, okul içi ve okullararası işbirliği ve yaratıcılıktan alan bir sistem geliştirerek bu yüksek eğitim performansına ulaşabilirler” dedi. Sahlberg’e göre Finlandiya’nın uluslararası eğitim karşılaştırmalarında hep ilk sıralarda yer almasının temel nedenleri şunlar:

- Okulun dışındaki faktörler başarıyı büyük ölçüde etkiliyor. Kültür, politika, insanların mutluluğu iyi ise başarı da kendiliğinden geliyor.
- Ülkenin ekonomik durumu da eğitimdeki başarıyı etkiliyor. İleri teknoloji, sosyal göstergeler de eğitimi etkileyen önemli faktörler.
- Finlandiya, anne ve çocuklar için sağlık, bakım hizmeti konusunda en üst sırada yer alan ülkelerin başında geliyor. Çocuklara daha doğmadan sağladıkları imkânlar müthiş. Çocuk açısından en iyi 4 ülke arasında yer alıyor.
- Toplum çocuklara ne kadar destek veriyorsa eğitim kalitesi de o kadar yükseliyor.
- Birleşmiş Milletler’in mutluluk endeksinde en mutlu halklardan biri de Finliler.
- Ülkede güçlü kamu okulları var, neredeyse hiç özel okul bulunmuyor.
- Erken yaşta öğrencilere tarama ve eleme yapılmıyor.
- İlk 9 yıl, öğrenciler aynı birliktelik içinde eğitim alıyor. Öğrencilerin yüzde 60’ı yükseköğretime devam ediyor.
- Herkese eşit eğitim imkânı sağlanırken profesyonel öğretmenler sistem içinde yer alıyor.
- Okulların hepsinde yemek, sözel eğitim ve öğrenme ortamı eşitliği bulunuyor, sağlık-diş bakımı hizmeti sunuluyor.
- Her öğrenciye özgü esnek bir eğitim modeli var. Standart eğitim yerine öğrenci ve öğretmene göre kişiye özel eğitim de uygulanıyor.
- Öğretmenler özenle seçiliyor. 8.500 kişinin öğretmenlik için başvurduğu sistemde her yıl en başarılı 800 kişi seçiliyor.
- Her öğrencinin öğrenme ihtiyacı destekleniyor.
- Ulusal kontrol mekanizması yani sınav yok.

X