Daha neler göreceğiz

Özellikle belli bir yaşın üstündekilerin sıklıkla kullandığı bir cümledir, ‘Daha neler göreceğiz bakalım.’

Belli bir görmüş geçirmişlik seviyesine sahip olmayı ve söylerken uzaklara bakıp kafayı hafifçe iki yana sallamayı gerektirir. Geldiğimiz noktadaysa bu cümle artık hepimizin. Örneğin oğlum, pandemi deneyimi yaşıyorken bir de kum fırtınasına şahit olarak henüz iki yaşında olmasına rağmen bu cümleyi kurmaya hak kazandı. Artık bacak kadar boyuyla uzaklara dalıp ‘Daha neler göreceğiz bakalım’ diyebilir...
Geçtiğimiz hafta sonu Ankara’da yaşanan kum fırtınası bilmediğimiz bir şeydi, hepimizi korkuttu. Kentliye, özellikle de fırtınada çadırları yıkılan mevsimlik tarım işçilerine ve yaralanan altı kişiye geçmiş olsun. Yaşananların sosyal medyaya yansımasıysa her zamanki gibiydi. Kimi 2020’yi günah keçisi ilan etti, kimi bilim kurgu filmi benzetmesi yaptı, kimiyse ‘Bunu da mı görecektik’ dedi. Bazısı da böyle bir durumda espri yapabilenlere tepki gösterdi. İşte yorumlar:

Daha neler göreceğiz

2020’DE SIRADAN BİR GÜN

@lavarlaa Sevgili 2020, biraz sakinleşmesek mi?
@cagritaner 2020 kurbanın olayım sal bizi artık ya.
@busu0743 2020’de sıradan bir gün.
@okalbinsesi_45 #Polatlı 2020 tüm hızıyla devam ediyor.
@olalaness Ankaralıların maske takması için kum fırtınası gönderildi galiba rabbim bizzat müdahale ediyor.
@garipbirhande Vaka sayıları artınca Ankaralıyı eve sokmak için doğa harekete geçti. Geçmiş olsun #polatlı
@OlcayKarakall Korkulan oldu Lord Voldemort geri döndü. Bir level daha atladık hadi bakalım gelsin sıradaki.
@huso_9001 Mad Max Polatlı.
@gelyrm_bisaniye Bir an kendimi bilim kurgu filminde sandım.
@xrabooo Bir an Mumya filmi gözümde canlandı, acaba İmhotep Ankaralı mı diye düşündüm.
@ciimmbooom Pubg harita seç Ankara ( BAŞLA )
@mAydin89 Tabi siz insanlığa emanet edilen doğaya her bakımdan yetersiz kalıp sahip çıkmayıp, virüsten korunmak için de maske takmaya şiddetle karşısınız ama.. #polatlı #Ankara

NASIL İNANDIRACAĞIM

@bravolardanjony Hollywood işine bak kardeşim.
@kedisev47655801 Bi an zombiler şehri basacak sandım.
@kubrabu7 Hadi artık uzaylılar da gelsin ufoları sakladıkları yerden çıkarsın.
@Urbarli Bozkır Ankara’yı yutmaya başlamış.
@Bugralbunar Kum geldi, deniz de seneye gelecek inşallah.
@ocosardemir Resmen sezon finali...
@Sozcuk123 2020 sezonunun 9. Leveline hoş geldiniz.
@Zumrut_tv Doğa tüm intikamını 2020’de almaya karar vermiş olmalı.
@Nostaljikadamm Kim bilir kaç kişi cam silmişti bugün.
@aleyna393 Ya çocuklarımı 2020’de yaşadıklarıma nasıl inandıracağım.
@Cenk32193824 Kum fırtınası dindi nihayet Ankara bunu da mı gösterecektin bize.
@SamedDemirbas1 Ha benim güzel memleketim bunu da mı görecektin?
@DOGANKIZILLIK 32 yaşındayım kum fırtınası da görmedim demem. Allahım sen büyüksün başka neler göreceğiz.

Daha neler göreceğiz

ŞEHRİMİ TERK ET

Büyükşehir Belediye Başkanı @mansuryavas06, yaşananların ardından, “Bugün zor bir gün geçirdik. Çok şükür ki güzel Ankara’mızda can ve mal kaybı yaşanmadı. Güzel kızım @06khaleesi ile Mad Max’i bir kez daha izleyebiliriz sanırım” notuyla bir fotoğraf paylaştı. @06khaleesi ise “Toz bulutunun önüne geçip ‘Şehrimi hemen terk et’ dediğin sahneyi bi kere daha açar mısın nolur” yanıtıyla gülümsetti.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE HAZIR MIYIZ

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı @Mbirpinar ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Bir vatandaşımız, ‘Rabbim Ankara’ya önce kumu gönderdi, seneye deniz gelecek’ diye espri yapmış. Keşke espri olsaydı ama iklim değişikliği deniz seviyesini de kıyı haritasını da değiştirecek. İklim değişikliğine hazır mıyız” diye sordu.

Daha neler göreceğiz
@ankaraapartmanlari, paylaşıma, “Zor geçecek bir kış öncesi güzel sonbahar günlerinde yürüyebileceğiniz, bol apartmanlı, tarihli, tematik rotalar pek yakında” notunu da düştü.

SİZİN ANKARA MANZARANIZ HANGİSİ

“Şubat ayında, çok soğuk bir cumartesi günü daha salgın bir ihtimalken en sevdiğim rotamda Atakule’den başlatıp Botanik Parkı’ndan Seğmenler’e oradan Kuğulu’ya kısa ve dondurucu bir yürüyüş yapmıştım. Bana göre Ankara’nın en güzel manzaralarından biri, Protokol Yolu’nun üst kısmından Ankara” diyen @ankaraapartmanlari, “Sizin Ankara manzaranız hangisi” diye sordu. İşte gelen yorumlar:
@ferhatduruay Hava açık ve yaz günü ise manzara harika olur.
@bmerveyldrm 50. Yıl Parkı’ndan ya da eski Çamlık’tan Ankara manzarası.
@bestamicebeci Bilkent tepeden şehir ışıkları.
@alisan.bltc Sol tarafta Çankaya İlköğretim. Top yola kaçtı mı Karum’a kadar kovaladığımızı bilirim.
@sistersincrimetr Solda canım okulum Çankaya İlköğretim Okulu. Bir gün dersi kırıp bu yoldan koştur koştur Karum’a kaçmıştık. Hey gidi güzel günler.
@diditut Bahçeli 6 ile 7’nin kesişiminde karşıma Anıtkabir’in çıkması. Erimtan Müzesi‘nin bahçesi. Kale surlarından kiremitler...

MAVİLİĞİ YAKALAMAK

@ulku_duru Ankara’nın en sevdiğim yeri. Ya o sokak isimleri... Kar Yağdı Sokak, Kuş Konmaz Sokak... Daha niceleri.
@efeyamac Devrim Stadyumu’ndan gece şehir manzarası.
@fatmapaylasan Emek 4. Cadde’nin alt kısmından üst kısmına doğru ağaçların baharda neredeyse kapattığı zamanda yürüyüp aradan sızan gökyüzünün maviliğini yakalamak muhteşemdir.
@hilalasci5 Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nin bahçesinden Ankara.
@avukatnuraycelik Anıtkabir Aslanlı Yol’dan inerken karşımda Ankara Kalesi’ne kadar uzanan şahane manzara. Bir de Devlet Mezarlığı içinde sonbaharda yürüyüş yolunda dökülen yaprakların hışırtısında yürürken kuzey ve kuzey doğu Ankara manzarası.
@dolunaysama Benim en sevdiklerimden biri de kale surlarından Ankara.
Benimki, sırtımı aile evinin sıcaklığına yasladığım ve Dikmen’deki o terastan gördüğüm manzara. Peki ya sizin Ankara manzaranız hangisi?

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle
X

Hoş geldin yün yorgan

Ankara’da cuma akşamı başımızı yastığa koyduk ve sabah uyandığımızda, gece biz uyurken odamıza dolan sonbaharla karşılaştık.

Hatmi çiçekleri çoktan boynunu bükmüş, şıpıdıkların içineyse çorap giyme ihtiyacı hasıl olmuştu. Bugünlerde geleceğini biliyorduk aslında ama yaşamın hayhuyu arasında düşünmeye fırsatımız olmamıştı. Geleceğini unuttuğumuz güzel konuğumuzu, evden çıkarken üstümüze aldığımız hırkayla karşıladık.
Twitter hesabından paylaştığı fotoğrafa, “Ankara’da sonbahar, akşam vakti evde hazır yemek olmayınca, Ankara simidinin yanında yapılan çayın içinizi ısıtan şefkati demektir” notunu düşen ve “Ankara’da sonbahar ne demektir” diye soran @lavarlaa, Duygu Seyman’ın ‘Sonbaharda Ankara’da Olmak Üzerine’ başlıklı yazısını da takipçilerinin beğenisine sundu.AKŞAM ÇORABI MEVSİMİ

Paylaşımın ardından, @beydca Dönem başında yeniden bir araya gelinen ev arkadaşlarıyla Papazın Bağı’nda Uno oynamak” derken, @basakbasaky’nin yorumu “Yıllar sonra diyeceğim ki: iyi ki gençliğimi Ankara’daki yaşamışım” oldu. @CEMoKA006, “Ankara’da sonbahar hayal kırıklıklarının bütünleme sınavıdır” dedi. @serenciyas ise Ankara’nın sonbaharını şöyle tanımladı:

Yazının Devamını Oku

İyi ki doğdun Ankaralı

Punk rock grubu The Clash’in gitaristi ve vokalisti Joe Strummer’ın 21 Ağustos’taki doğum günü, bu yıl da sosyal medyada tweet’lerle kutlandı.


Müzisyenin adı, kentin, "Joe Strummer was born in Ankara. (Joe Strummer Ankara’da doğdu) yazan duvarlarında yaşıyor.

Ankaralı müzisyen @beduk, Twitter hesabından, “Hemşehrim Joe Strummer 1952 yılında bugün Ankara’da doğdu” dedi. İşte, sosyal medya sakinlerinin, 1952’de Ankara’da doğan müzisyen için yaptığı paylaşımlardan bazıları:

@MetalTillDeathh, 68 yıl önce bugün: Clash grubunun solisti Joe Strummer, Ankara’da dünyaya geldi.
@canfailun Yıllardır nasıl bilmediğim konusunda biraz şaşırdığım ve epey utandığım bir bilgiye rastladım. The Clash’in solisti ve gitaristi rahmetli Joe Strummer abimiz Ankara doğumluymuş.

ANISINA HELVA DAĞITILMIŞTI

@MeteAtature 21 Ağustos Joe Strummer’ın doğum günü. 2002’de kaybettiğimiz Joe bugün yaşasa 68 yaşını kutluyor olacaktı. Babası 1952’de büyükelçilik görevlisiyken Ankara’da dünyaya gelmiş. 2002’de öldüğünde Ankara’da bazı sevdiğim insanlar tarafından anısına helva dağıtılmıştı.

Yazının Devamını Oku

Tunalı Hilmi numara 105

Yaşantımızdan bir Kavaklıdere Sineması geçti... Akün’ün, Kızılırmak’ın ve daha nicesinin mensubu olduğu yol üstü sinema salonları ailesinin, 2007 yılında aramızdan ayrılan üyesi...

Ve geçtiğimiz günlerde, Twitter hesabından sinemanın önünde çektiği bir fotoğrafı paylaşan film yapımcısı Enver Arcak, içimizi ısıtan bir şey söyledi: “Bir gün açacağım seni!” Emektarın ne çok seveni varmış. İşte paylaşıma gelen yorumlardan bazıları:
@gilhami ‘Bir gün’ü çok beklemesek. Siz zaten biliyorsunuzdur, ancak fikir olarak; daha çok klasik/ kült ve dönemin iyi filmlerini gösteren bir sinema olabilir, izleyicisi hazır. Ankaralı seyirciler de işin ucundan tutmalı elbette.
@Twltter26445690 Haydi inşallah. Her pazar günü saat 17.00’de #KavaklıdereSineması‘nda olmak istiyorum yine.. Ardından #Kebap49’da kıymalı iyi giderdi...
@ankaracimbizi O gün frigolalar cımbızcıdan.

TABELASI İÇİMİ ISITIYOR

@efesermin Kurtlarla Dans filmini hem de dünyada vizyona girdiği hafta Kavaklıdere Sineması’nda izlemiştim.

Yazının Devamını Oku

Böyle havada istifa ettim evkaftaki memuriyetimden

Sıcak hava, her yaz olduğu gibi bu sene de sosyal medya kullanıcılarının yaratıcılığını arttırdı.Kimi “Şu an Ankara’da olmamama rağmen ne kadar sıcak olduğunu hissedebiliyorum” derken, kimiyse “Ankara, evkaftaki memuriyetten istifa edecek kadar sıcak” tespitinde bulundu. İşte sıcaktan bunalan kentlinin dumanı üstünde tweet’leri:
@belinaykaradaag Ankara bebeğim sen bizi öldürecek misin bu ne sıcak.
@mebincocugu Keçiören ve Dikmen’in esmediği bir Ankara’da kimse serinlemeyi beklemesin.
@nilramona Ah Ankara.. Ayazın ayrı yazın ayrı dert be.
@gedikoglueyup Muhakkak Ankara’dan daha sıcak yerler vardır diyerek serinliyorum.

Yazının Devamını Oku

Ankaralıyım hatırlıyorum

Son zamanlarda sosyal medyada sık sık karşılaştığım bir soru var: ‘En Ankaralı özelliğiniz ne?’ Yanıtlar birbirinden ilginç...

Kimi çocukken Ankaralı Turgut’la çektirdiği fotoğrafı, kimi de 06.06’da doğmasını öne sürmüş. Oyun havasıysa ilk sırada yer alıyor. İşte kent sakinlerinin ‘En Ankaralı’ özellikleri:

@kederlitafsan Benim kavgaya mevzu demek.
@vasfimizyok Ben hangi kaldırım taşının kırık olduğunu, altından su çıkacağını tahmin edip ona göre basıyorum.
@sumsirella Ben tez yazarken bile oyun havası dinliyorum.
@eyllarslannn Ben deniz görünce heyecanlanıyorum.
@mrstatavay Ben evde durduk yere ey çekebiliyorum.
@yuruyenstres Ben durduk yere oyun havası açıp oynamaya başlıyorum.

Yazının Devamını Oku

Bozkır sandığımızdan çok daha güzeldir

Keyfine varmayı unuttuğumuz, ihmal ettiğimiz, yıprattığımız doğaya ihtiyacımız, malum sebeplerle son zamanlarda arttı. Belki de, ‘Yaşantımız, aslında her zaman mevcut olan bu ihtiyacı hissedeceğimiz bir şekle evrildi’ demek daha doğru olur. Basitçe özetlersek, mevcut koşullarda sıcak havadan koruyan bir AVM’ye gidemeyince, serin bir göl kenarı, ağaç altı ihtiyacı hasıl oldu.Bilindiği gibi Ankara, özellikle sosyal medyada, yapılacak bir şeyi, gidilecek yeri olmamasıyla ünlü. Pandemi koşullarıysa gidilebilecek yerleri daha da azaltarak, bu savı iyice güçlendirdi. Oysa marifet bulabilmekte, kıymetini görebilmekte.

GÖRMEYE NİYETİMİZ OLSUN

Türkiye kuşlarının peşindeki doğa fotoğrafçısı Alper Tüydeş, bu güzellikleri arayan, bulan, fark edenlerden. Bozkırın renklerini Twitter hesabından takipçileriyle paylaşan @alpertuydes, fotoğrafa şu notu düşmüş:
“Ankara Nallıhan’daki Aladağ. Bakmayın öyle boş gibi durduğuna, dünyanın en nadir bozkır bitkilerine ev sahipliği yapıyor. Bozkır sandığımızdan çok daha güzeldir.”

Yazının Devamını Oku

Misafirlik bitti özgürlüğe uçtu

Emin Yoğurtcuoğlu, namıdiğer @birddetectiveTR geçtiğimiz günlerde hasta halde bulduğu kukumavı Twitter hesabından takipçileriyle paylaştı.

“Şunlara uğursuz diyen var hâlâ bu devirde. Bu hasta kukumavı umuyoruz ki bir an önce iyileştirip yaşadığı doğasına geri bırakalım. Yarın röntgen çektireceğiz. Umarım kötü bir şeyi yoktur” diyen Yoğurtcuoğlu, kukumavın iyileşip evine dönme hikâyesini günbegün sosyal medyada anlattı. Ayakları tutmayan ve uçamayan kukumavı iyileşene kadar misafir eden @birddetectiveTR, paylaşımlarında şunları söyledi:İKRAMIMI KABUL EDİYOR

“Bizden ilk başlarda aşırı çekiniyordu. Eşler birbirini severken, gagalarını dokunduruyor ve birbirlerine masaj hareketleri yapıyor doğada. Ondan çok büyük olduğum için benden çekiniyordu ama dost olduğuma bu şekilde ikna ettim. Başlarda şırıngayla beslerken şimdi tavuk ikramımı hemen kabul ediyor. Başlarda hiç uçamıyorken günler sonra uçmayı başardı. Ayaklarını da kullanmaya başladı.”
Röntgen ve kan tahlili sonuçları temiz çıkan kukumavın iyileşmesinin ardından gitmek istediğini, tutsaklığı anlamlandıramadığını belirten Yoğurtcuoğlu, şunları söyledi:

Yazının Devamını Oku

La bize her yer Angara

Geçtiğimiz hafta sosyal medyaya, Amsterdam’daki 06 plakalı beyaz Şahin damga vurdu.

TOFAŞ aşığı üçlü, @tofask_amsterdam Instagram hesabından takipçileriyle buluşuyor.@izakyol’un, “Başkası dese inanmazdım: Amsterdam’da biraz önce 06 plakalı bir beyaz Şahin trafikte tam önüme düştü. Bir an gözlerime inanamadım, alelacele fotoğraflarını da çektim” notuyla paylaştığı kareler şaşkınlık yarattı. “15 sene kadar önce Almanya’da otobanda epey eski bir Kartal görmüştüm. O zaman kimse inanmadı bana, ‘Yanlış görmüşsündür, Kartal’ın burada ne işi var?’ dedilerdi. Allah’tan şimdi sağlam kanıtlarım var” diyen @izakyol’un paylaşımının ardından, Amsterdam’da bir TofAşk Kulübü olduğu, kentte ikisi Türk plakalı, biri Hollanda’da trafik tescili yapılmış üç Şahin bulunduğu ortaya çıktı.
Paylaşıma çok sayıda yorum geldi. Sosyal medya sakinlerinin bir kısmı “O arabayı oraya nasıl götürmüş? Yolda ne kadar yakmış?” diye sorarken, aracın tamirinde yaşanacak parça sıkıntısına nasıl çözüm bulunacağı da merak konusu oldu. İşte yorumlardan bazıları:PARÇA SIKINTISI YAŞAR

@ekomini_sa Hocam bu resim yayılır ise Şahin ikinci el fiyatlarına +10.000 koyarlar. Buradan Hollanda’ya tek depoda gitti diye de ilan açarlar.

Yazının Devamını Oku

Mesut ol Mesude

Sizinle bu hafta, Ankara’da yaşayan Mesude’nin filmlere konu olabilecek türden hikâyesini paylaşmak istiyorum.

 

Mesude’den, Başkent’in sokak hâllerini takipçileriyle paylaşan @everyday_ankara’nın tweet’leriyle haberdar oldum. Mesude, @everyday_ankara’nın halası. 1974’te, Kayseri’nin Bünyan ilçesinde doğmuş. Şimdiye dek bir kez gitsem de, uzun yıllar kafa kâğıdımın ‘nüfusa kayıtlı olduğu ilçe’ kısmında ‘Bünyan’ yazması hasebiyle hemşehrim.
Şu an Mamak-Hüseyingazi’de yaşayan, nevi şahsına münhasır Mesude’nin renkli özelliklerinden biri, durup dururken, 1993 yılında yaşadığı bir cenazede yediği yemekten, 2001 yılında kuzeninin düğününde kimin ne giydiğine kadar her şeyi hatırlaması. “Babaannem hamile iken karnını sandığa vurduğunu, Mesude’nin bu nedenle zihinsel engelli olduğunu söylüyor. Yine babaannemin anlattığına göre 70’lerin sonunda 3 farklı doktora muayene olmuş, doktorlar beynin gelişmediğini söylemiş” diyor @everyday_ankara.

Köyde yaşadıkları dönemde sabahtan akşama kadar damda gelen geçeni izler, saatlerce kasetçalarından türkü dinler, dans edermiş Mesude. Yüzük, küpe, kolye delisiymiş o zamanlar. Yine öyleymiş ancak eskisi kadar abartmıyormuş. Takıp takıştırma konusunda Barış Manço’ya benzetirlermiş eskiden...

500 FOTOĞRAFLIK ALBÜM

Daha önce köyde neşeyle yaşayan Mesude, Ankara’ya geldikten sonra durulmuş. Sabahtan akşama kadar evde oturmak, onun bir anlamda yaşam enerjisini söndürmüş. Bu dönemde yeni bir alışkanlık edinen Mesude, vesikalık fotoğraf toplamaya başlamış. Ziyarete gelenlerin, komşuların, eş dostun, akrabaların vesikalık fotoğraf vermesiyle geçen dokuz senenin ardından, Mesude’nin 500’e yakın vesikalıktan oluşan bir fotoğraf albümü olmuş.

Yazının Devamını Oku

Ankara’yı avucumun içi gibi bilirim

Malum, en çok İstanbul’a dönüşü sevilen, sıkıcı ve gri bulunan, denizi yok diye hor görülen Ankara’da, şehrimize hasret kaldık.Normal hayatımızdaki basit anlardan aniden öyle uzaklaştık ki, bazen aklıma şehirdeki sevdiğim yerler düşüyor. Canım Ankara Kalesi’ndeki dükkânları gezmeyi çekiyor. Oğlumu Ahlatlıbel’e, Gölbaşı’na, Kuğulupark’a götürmek, ailemle birlikte Altınköy’de kahvaltı yapmak istiyorum. Evde olsak da aynı, hatta belki daha fazla gündelik telaş içindeyken sanki beynimde bir dolap kapağı açılıyor ve mekânlar, anılar yere saçılıyor...Hâl böyleyken bir sosyal medya hesabı keşfettim. Ankara Yapılacaklar Listesi, namıdiğer @Yapilacaklar06. Instagram ve Twitter’dan takip edebileceğiniz hesap, yukarıda bahsettiğim mekân ve anı dolaplarının kapağını açıyor. Kentin renklerini kentliye hatırlatıyor, bilmeyenlere tanıtıyor. İşte, Vizontele filminden hatırladığımız “Ankara’yı diyorum, avucumun içi gibi bilirim” repliğiyle sosyal medyada arzıendam eden @Yapilacaklar06’nın listesinden bazı maddeler:

Yazının Devamını Oku

Maskeli dolmuş galaksi yolcusu

Birçok kişi hatırlayacaktır. Ankara’da bir dolmuş şoförü, yaklaşık bir ay önce koronavirüse dikkat çekmek amacıyla dolmuşuna maske takmıştı. O dolmuş, dijital kolaj çalışmalarıyla sosyal medyada arzıendam eden @effectifu’nun elinde galaksi yolculuğuna çıktı.

@effectifu çalışmasını Led Zeppelin’in ‘Stairway to Heaven’ şarkısına göndermede bulunarak, “Stairway to Ulus... photo: @yekbaskan” notuyla paylaştı. Alternatif Ankara hayatının izini süren @lavarlaa’nın da Instagram hesabında yer verdiği tasarıma şu yorumlar geldi:
@lyl.glr Yakında vizyonda.
@gokhanbulut85 Led Zeppelin&Ulus/Telsizler.
@gzm_by Tabi ki Ege dolmuşu.
@i.syluu İstikrarlı hayat hakikattir.
@aucengz Jimmy Page sürüyor sanırım dolmuşu.

Yazının Devamını Oku

Ankara hasreti kentliyi sardı

Tık Sokağı’nda bu hafta özlem var. Kentli, sokaklarda avare avare dolaşmayı, bir tanıdığına rastlamayı, Cebeci’den Kızılay’a yürümeyi, yokuşları, hatta akşamları mavili, morlu ışıklarını yakan dolmuşları bile özlüyor.

İşte ‘evde kal’an kentlinin kaleminden, Ankara hasreti tweet’leri:
@ankaramesken Ankara’da son kez dışarıda sevdiğimiz insanlarla bir şeyler yaptık ve bunun hiç farkında değildik.
@bozpek Karantina öncesine dair en çok özlediğim şey, akşamüstü Ayrancı sokaklarında avare avare dolaşırken bir tanıdığa rastlamak. İnsan bir tanıdığa rastlamayı da özlüyormuş demek.
@eydacos Ankara’da, ortalama bir nisan ayında hava asla bugünkü kadar güneşli ve pamuk gibi yumuşacık olmuyor. Gözlerim dolu dolu camdan kafamı uzatıyorum...
@Gl30059510 #koronabittigizaman insanlara çarpa çarpa Kızılay’da yürüyüp dershaneye yetişmeye çalışacağım. Ah Kızılay’ım, benim üzümlü kekim seni o kadar özledim ki.
@ilkos_photos “Tunalı” nasıl acaba? Bi derdi var mı hali keyfi nasıl?

YOKUŞA BİLE ÖZLEM VAR

@zynpnura

Yazının Devamını Oku

Covbusters*

İçinde bulunduğumuz süreçte sağlık çalışanları çok kıymetli ve özverili bir mücadele veriyor. Ne yapsak, nasıl teşekkür etsek eksik kalır... Mücadelelerinin karşılığı olamaz fakat geçen hafta ufak bir teşekkür olarak sağlık çalışanlarını sayfalarımızda misafir etmeye başlamıştık. Bu hafta da devam ediyoruz. İşte, Ankaralı sağlık çalışanlarının zorlu mücadelesinden umut dolu kareler ve satırlar:

*Koronavirüs avcıları

@drmucahitkaya Plastik Cerrahi ekibi pandemi polikliniğinde, korunmak önemli :) #evdekaltürkiye #pandemi #plastikcerrahiankara

@semraaart Evde kal Türkiye.

Yazının Devamını Oku

#BirlikteBaşaracağız

Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, geçtiğimiz günlerde sosyal medyadan bir çağrıda bulundu.

“Kıymetli evlatlarım, Bu süreçte evde sıkılmadan vakit geçirmeniz ve kendinizi daha çok geliştirmeniz için yanınızda olacağız” diyen @mansuryavas06, “Peki sizce neler yapabiliriz” diye sordu. @mansuryavas06, saat 04.55’te yaptığı paylaşımda, “Bunu en iyi siz bilirsiniz diye düşündük. Belirteceğiniz fikirler, Başkent Mobil uygulamamızda anket olarak sunulacaktır” derken, paylaşıma fikirden çok övgü geldi. İşte Başkentlilerin sevgi dolu yorumlarından bazıları:
@yurtsuzakinci Başkanım Spotify’dan müzik listesi paylaşırsanız sizinle ortak şarkılar dinleme zevkine erişiriz.
@amonhutep69 Sabahın saat 5’i olmuş Başkan ne yapabiliriz diye vatandaşına soruyor Allah başımızdan eksik etmesin sizi sağlık ve sıhhatinizi istiyoruz başkan.
@pickleylul Başkanım uyumadınız bizi mi düşündünüz? Keşke size sarılabilsem...
@Alev_rheyma Hitabın güzelliğine bakın, ’kıymetli evlatlarım.’


Yazının Devamını Oku

Tabanvay özlemi

Bu hafta evden, yarısı benim olan üçlü koltuktan sesleniyorum.

Diğer yarısında eşim @babamuzisyen şarkılarını düzenliyor, ayrı kaldığı öğrencileri için hazırladığı videoları montajlıyor, online dersler yapıyor. Evin içinde kâh flüt, kâh gitar sesi yankılandığı için şanslıyım. Perdeler sonuna kadar açık. Hemen karşımızdaki çam ağaçlarının dibinde, mahallenin gürbüz kedileri oynaşıyor. Güvercinler, pencerenin önüne onlar için hazırladığım açık büfeden nasiplenirken, kedi evladımız Maske onları izlemekte. İnsan evladımız Ege ise derin bir öğle uykusunun kollarında. Hepimiz evdeyiz.
“Bu şehirde hayat yok” diyenlere tepki olarak doğan ve “Var la” cevabını veren @lavarlaa bile geçtiğimiz günlerde yaptığı paylaşımla, “Ankara’da Hayat Yok! #EvdeKal” çağrısında bulundu. “Birçoğumuz uzun süredir evlerimizdeyiz. Merak ediyoruz, dışarıda en çok ne yapmayı özlediniz” diye soran @lavarlaa’ya kentliden çok sayıda yanıt geldi. En çok doya doya yürümeyi özleyen Ankaralıların cevapları şunlar oldu:

KURTULUŞ PARKI’NDA MOLA

@Furkan__Kilinc Geceleri Kuğulu Park’ta vakit geçirmeyi.
@mertcebirsey Baharın o güzel günlerinde Dikimevi’nden Kızılay’a yürümek ve Kurtuluş Parkı’nda mola vermek.
@dogantoktamiss Yürümeyi.

Yazının Devamını Oku

‘Evde kal’dık sosyal medyadayız

Gündemimiz malum, koronavirüs. Konu oldukça ciddi, hatta hayati...

Sosyal medyaya yansımasıysa kâh şaşırtıcı, kâh trajikomik, yer yer de dezenformatik. #evdekal uyarılarının ciddiyetinin farkında olan da var, olmayan da... Hâl böyleyken, içinde bulunduğumuz bu zor durumla baş etme yöntemimiz de bazen gülmek olabiliyor. ‘Evde kalanlar’ arasında ‘challenge’ (meydan okuma) çılgınlığı hızla yayılıyor. Bunlardan biri de ‘ayakta tuvalet kağıdı sektirme meydan okuması.’ İnternet aleminde son günlerde olan biteni, ofansif mizahın sığlığına ve acımasızlığına düşmemeye çalışarak derledim. İşte, ‘Evde kal’dığımız ve ekran kullanım süremizin ciddi şekilde arttığı günlerden geçerken, sosyal medyada Ankaralıların kaleminden koronavirüs söylemleri:
@Ssonsoy Az önce kapı çaldı. Komşumuz tüm apartmana kolonya dağıttı hâlâ iyi insanlar varmış çok sevindim. #ankara #cayyolu
@Clskn01Grkm Ankara Meşrutiyet Caddesi dev bir kolonya şişesi şu an.
@arifkamileski Ankara’dan bildiriyorum. Biraz önce dolmuşta şoför ayakta giden yolcuya “Kardeş sen ayaktasın bi kolonya servisi yapıver” dedi. Adam da yadırgamadan servisi yaptı. Dolmuş efil efil limon kolonyası kokuyor. Mücadele yeni başlıyor, bizi yenemeyeceksin #corona
@veyl_me Ankara metrosu tamamen kolonya-dezenfektan karışımı kokuyor, ferah ve havalandırılmış. Gözlerim doldu bak ben bunu rüyamda bile göremezdim oturacak yer bile buldum.
@mahfiegilmez Benim çocukluğumda Ankara’da Ulus’ta Eyüp Sabri Tuncer mağazası önünde bayram arifelerinde kolonya kuyruğu olurdu. Şimdi koronavirüs dolayısıyla oluyor.

Yazının Devamını Oku

Ayrancı neresi?

Bir süredir sosyal medyada arzıendam eden Ayrancım Derneği, takipçilerine soruyor, ‘Ayrancı neresi?’ Atakule’nin aşağısı mı, Cinnah’ın yanı mı, pazarın üstü mü, Kuğulu Park’ın sağı mı yoksa meclisin yukarısı mı?

Herkesin anılarında yer tutan bir Ayrancı var. İşte, Twitter hesabından takip edebileceğiniz @AyrancimD’yi yanıtlayan sosyal medya sakinlerinin ‘Ayrancı’sı:
@1umut06 Vizontele Fikri’ye sormak lazım. Ankara’yı diyorum avucunun içi gibi bilir.
@PartTimeSith Ortada bir park var.
@Sinankimkizaten Aşağı mı yukarı mı?
@emrekko AVM’lerde bulabileceklerinizden çok daha fazlasının olduğu yer.
@dmrmeryem Hayatımın en güzel yıllarından birini geçirdiğim Refik Belendir ve Jose Marti!
@ploaver Evim, okulum, arkadaşlarım, uzun yürüyüşlerim, bol ağaçlı sokaklarım, mavi dolmuşum, öğrenciye indirim yapan müzik marketim... #güvenevler

Yazının Devamını Oku

Şehir yaşamında nezaket dersleri

Ankara Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz günlerde ‘Metroda nezaket kuralları’yla ilgili, esprili bir video paylaştı.

@ankarabbld’nin sosyal medya hesaplarından görebileceğiniz paylaşımda, metrodan inenlerle metroya binmeye çalışanların Yüzüklerin Efendisi’ndeki Miğfer Dibi Savaşı’nı anımsatan mücadeleleri, neredeyse tekerleğin bulunması kadar mazisi olan ‘uyuyor numarası’, metroda lahmacun keyfi, Survivor dokunulmazlık oyunu gibi kıran kırana geçen asansör kapma yarışları gibi detaylar yer alıyor. İşte, “Bu videoda izlediğiniz kişi ve olayların tamamen hayal ürünü olmasını biz de çok isterdik. Hepimiz için nezaket” diyen @ankarabbld’nin madde madde açıkladığı metroda nezaket kuralları:1- Güvenlik nedeniyle sarı çizgiler geçilmemeli.
2- İkaz sesinden sonra kapılara müdahale edilmemeli.
3- Metrodan inenlere öncelik verilmeli.

Yazının Devamını Oku

Ankara yalanları

@ankarageddo, Twitter hesabından, “Ankara’da herkesin bildiği bi yalan söyleyin” çağrısında bulundu. Paylaşıma birbirinden ilginç yanıtlar gelirken, buluşmalara geç kalan kentlinin ‘Vallahi beş dakikaya oradayım. Yolda kaza vardı. Otobüs bozuldu” gibi bahaneleri, yalanlar listesinde ilk sırada yer aldı.

İşte kentlinin kaleminden, (gündelik dildeki gibi yazılan, düzeltsem anlamını yitirecek) Ankara yalanları:
@ortopeditek Yürüyerek 10 dakika.
@aliramizbasogl2 5 dakkaya Kızılay’dayım gardaşım la.
@Slh_krpe1 Çinçin’e polis giremez.
@mebincocugu Sarı Tutku ölmüş.
@loveordeathrr Arkada boş yer var. (297-339)
@madamshelby Görüşelim gardaşım baş tacısın.

Yazının Devamını Oku