"Nur Hande Başpınar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nur Hande Başpınar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nur Hande Başpınar

Acil durumda camı kırınız

İnternet sitesi üzerinden, birçok projenin hayata geçirilmesi için aracı olan AdımODTÜ, bu kez Sevgililer Günü’ne renk kattı.

Acil durumda camı kırınız

Kampüsün çeşitli noktalarına acil durum kutuları yerleştiren oluşum, “İlk görüşte aşk durumunda camı kırın” çağrısında bulundu. @METU_ODTU, bu güzel sürprizi Twitter hesabından şöyle duyurdu:
“AdımODTÜ’den ODTÜ öğrencilerine Sevgililer Günü sürprizi. Bu sabah öğrenciler kampüsün farklı noktalarına yerleştirilmiş olan ‘In case of love at first sight break glass’ yazılı kutuların içindeki kırmızı güllerle karşılandı.” @ozkan_cplak “Nerden baksan kral hareket” derken, uygulamaya diğer yorumlar şunlar oldu:
@srpkrzm ODTÜ farkı.
@R_Aktan Gerçekten harika.
@Sercocico Lüzumsuz kullananlar cezalandırılır.
@Melekar111 İşte bu yüzden seviyorum okulumu, her köşeye koymuşlar.
@amantideigatti Yaa ODTÜ çok tatlısın öpeyim mi seni bi tane?
@fatma_t_k İngilizce bilmek aşkı kurtarır. Çok güzel hareketler bunlar.
@boylesieniyisi ODTÜ’nün sevgililer günü sürprizi! İlk görüşte aşka inananlar varmış.
@YmNErp ODTÜ’de sevgililer günü kampüse yerleştirilmiş kırmızı gül kutularıyla güzelleştirilmiş.
@TheyT00kOurJobs Sabah sabah görmek motive etti şimdi de biraz çalışalım.

“MİLLET AÇ AÇ”

Instagram sakinleri de uygulamayı yorumsuz bırakmadı. @yigitalp.ozbek “İnce ruhlu bir okulumuz var” derken, @fulyatuncer sordu, “Kırıp cidden istenilene verilebiliyor mu?” Instagram kullanıcılarının diğer yorumlarıysa şunlar oldu:
@aycha5t Çünkü canım ODTÜ’m. #odtuluolmak
@nzmblln Allah razı olsun.
@bbaliik Bu hizmet kaçmaz.
@ozglskmn Ne tatlı.
@tcismailgulenbas Gayet güzel olmuş. Yaratıcılık var. Basit de olsa.
@ay_denis_ay Her zaman öncüdür sevgili üniversitem... Romantik aşkı hatırlatan güzel bir adım olmuş.
@honeycomb.roses ♥ Harikasin ODTÜ’m ♥
@yasyilmaz2000 Sen ne güzelsin ODTÜ’m.
Olumsuz yorumlar da gecikmedi. Sanki birçok önemli projeye imza atan AdımODTÜ değilmiş gibi, kiminin yorumu “Başka işiniz yok mu” oldu, kimiyse “ODTÜ’nün uğraştığı şeylere bak” dedi. Yiğit Özgür’ün çok bilinen, yıllardır eskimeyen ve dile dolanan bir karikatürü vardır. Adam, “Yanındaki kadın kimdi” sorusunu, “Millet aç aç” şeklinde cevaplar. İnternet aleminde yapılan yorumlarda en çok kullanılan kalıplar araştırılsa, “Millet aç aç” cümlesi ilk beşe girebilir. Sosyal medyada da her şeye bir kulp takan, her girişime “Millet aç, siz neyle uğraşıyorsunuz” diyen büyük bir topluluk var. Acil durum güllerinin yanında bitiveren bu topluluğa en kısa ve net cevabıysa @brubyco vermiş: “Bir şeyden de memnun kalın.”

Acil durumda camı kırınız

PARALARLA BERABER TÜRKÇE DE ÇALINMIŞ

Başkent’in dününü ve bugününü Twitter hesabında arşivleyen @AntolojiAnkara, @trtarsiv’in 1971 yılına ait videosunu takipçileriyle paylaştı. Ankara’da gerçekleşen bir banka soygununun ardından yapılan röportajların yer aldığı videoda, görgü tanıklarının düzgün diksiyonu dikkat çekiyor. Videoda bir kişi, sabah 11 sıralarında elleri tabancalı, hırpani kılıklı, 20-25 yaşlarında dört kişinin bankaya girdiğini belirtirken, bir başka çalışan, “‘Olan parayı verin’ dedi. Ben de ‘Ne şekilde vereyim’ dedim. ‘500’lükleri verin’ dedi. Arkadan 100’lükleri de istedi. Herhalde 500’lükler az geldi gözüne. Teşekkür etti, özür diledi, ayrıldılar” diyor. Bir diğer görgü tanığının yorumuysa, “Giderken kapının önüne bomba koydular. Askerlik yapanlar bunu bilir. Bu bombadır, patlar” oluyor. Twitter sakinlerinin değerlendirmesi ise şöyle:
@turcankaa Ankara şivesi nereden nereye gelmiş.
@tangomani Konuşurken bile dahi anlamındaki de’yi ayırıyorlarmış.
@odogan965 Çalışanlar çok kibar, soyguncu özür diliyor ve teşekkür ediyor. Ya bu nasıl bir dünya imiş arkadaş nereden nereye geldik.
@Ayseli1963 Eski Türk filmlerindeki konuşmalar gibi sanki kitaptan okuyorlar. Nasıl temiz, net.
@spulfly Hırsızın bile nazik olduğu bir dönem.
@mathteacher011 Hırsızlar, o gün bankadaki paralarla beraber güzel Türkçemizi de çalmışlar.
@REDZHAN Çok kibar ve naif konuşuyorlarmış gözünü sevdiklerim.
@YasarErdiSasmaz Ben bugünkü sokak röportajlarında kullanılan dilin yüzde yirmisini anlayamıyorum ya da güçlük çekiyorum. Adamlardaki dilin kullanımına bak.
@ekoselimakosen5 1971:Hırpani kılıklı 2019:At hırsızı tipli

X