"Nur Hande Başpınar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nur Hande Başpınar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nur Hande Başpınar

Nur Hande Başpınar

Senden habersiz ölenler olmasın

21 Ocak 2018

Sosyal içerik platformu emoji.com.tr’de, Durmuş Bayram’ın kaleme aldığı ‘Başkent Ankara’nın Nevi Şahsına Münhasır 16 İnsanı ve Şaşırtan Hikayeleri’ başlıklı paylaşımda, bir mahallenin değil tüm kentin aşina olduğu bu insanlar bir araya getirilmiş. Kentin gündelik hallerinin izini süren Everyday Ankara’nın fotoğraflarına kısa notlar düşen Bayram, “Ankara’nın simgesi simit, Atakule, Kızılay gibi şeyler değil; Simitçi Murat Amca, Ressam Muhammed Yalçın, Kuğulu Park’taki çaycı abi gibi harbi insanlardır” diyor.
Listedeki ilk isim, Tarihi Ulus Hali’nde balıkçılık yapan Müslüm Baba. İsmiyle müsemma, Müslüm Gürses’e benzerliğiyle dikkat çekiyor ve Müslüm Baba şarkıları söylüyor. İkinci sırada rastalı evsiz abi var. Fotoğrafa, “Kızılay’da bir süre takılan hemen herkesin görüp zihnine kazıdığı uzun saçlı, rastalı evsiz ağabeyimiz. Kendisi hakkında türlü tevatürler dolaşsa da doğrusu bu yazıyı yazan kişi olarak benim detaylı bir malumatım yok. Yalnız isminin Orhan olduğu ve eski boksör olduğu söyleniyor” notu düşülmüş.

FAKÜLTENİN MÜTEMMİM CÜZÜ

Üçüncü isim, Sakarya Caddesi’ndeki oyuncak satıcısı. Ziya Gökalp, Sakarya ve Atatürk Bulvarı çevresinde oyuncak satan bu simayı pek çok Ankaralı anımsayacaktır. Dördüncü sırada, İtfaiye Meydanı’ndaki dükkanında birbirinden ilginç ürünleri bulabileceğiniz Necmettin Düz, namıdiğer Neco bulunuyor.
Beşinci isim, kentlinin yakından tanıdığı Muhammed Yalçın. Muhammed, yüzde 70 zihinsel engelli. Resimle tanıştıktan sonra tuvaller yetmemiş Muhammed’e. Altındağ’daki evinin duvarlarını da çalışmalarıyla buluşturmuş.
Altıncı sırada, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin önünde 1988’den bu yana simit satarak geçimini sağlayan, üniversitenin simge isimlerinden Murat Haydar Selimoğlu yer alıyor. Fakültenin mütemmim cüzü olarak anılan simitçi Murat amca, geçtiğimiz yıl hayatını kaybetmişti.

Yazının devamı...

Bir Ankara cımbızcısı

7 Ocak 2018

Geçtiğimiz aylarda sosyal medyaya ‘Merhaba’ diyen çiçeği burnunda cımbızcının paylaştığı kareler arasında, Büklüm Sokak’ta Aziz Nesin’in yaşadığı evin fotoğrafı da yer alıyor.
@ankaracimbizi, fotoğrafı, “Büklüm Sokak’taki bu apartmanda Aziz Nesin yaşamıştır. Halen eşyalı kiralık verilir ve gelir vakfa gider. Sağdaki ağacın altındaki daire” notuyla paylaşmış. Bir diğer karede ise Güvenpark’taki muz ağaçları yer alıyor. Fotoğrafa, “Bozkırın göbeğinde muz ağaçları. Arkada Kızılay binası görülüyor, misafir oldukları her halinden belli olan muz ağaçlarıysa Güvenpark’ta. 1970’ler” notu düşülmüş.
Takipçilerini insanlığın geçer akçe olduğu zamanlara ışınlayan Ankara Cımbızcısı’nın paylaştığı, ‘Kayıp dolma kalem’ başlıklı, 1950 yılına ait gazete kupüründe ise, Çankaya’da altın dolma kalemini kaybeden bir vatandaşın satırları yer alıyor. ‘Tavuk sahiplerinin nazarı dikkatine’ başlıklı bir diğer kupürde ise şunlar belirtilmiş:

SEN SUÇLUSUN GAZOZCU ŞERİF

“Yenişehir’de caddelerde başıboş tavukların dolaştığı görülmektedir. Bu kabil başıboş görülen hayvanların toplattırılacağı ve zuhur edecek sahipleri hakkında kanunî takibat yapılacağı ilan olunur.”
8 Haziran 1935 tarihli Ulus Gazetesi’nde yer alan Ankara Belediye Reisliği ilanında ise, cezalandırılan esnaf listelenmiş. Kupürü paylaşan cımbızcı, “Çocuk Sarayı Caddesi’nde bozuk gazoz çıkaran Gazozcu Şerif, en çok sen suçlusun” derken, @AnkaraApartman, Çocuk Sarayı Caddesi’nin şimdiki Anafartalar Caddesi olduğu bilgisini vermiş.

Yazının devamı...

2017, hepimize özür borçlusun

31 Aralık 2017

Twitter’daki yeni yıl mesajları hayal kırıklıklarıyla dolu. Tek umut kırıntısı ise, 2017’nin giderayak bir güzellik yapması ihtimali. Öte yandan yeni yıla girmek istemeyen de var, 2018’in fragmanını görmeyi talep eden de. 2017’nin yıkıp geçtiğini ve insanlara bir özür borçlu olduğunu belirten Twitter kullanıcılarının tespitleri ise şunlar:
@mOguzApul Ulan 2017 90+3’te yap güzelliğini.
@yarenagrali 2017 büyük bi özür borçlusun bence bana.
@hacer_yesilyurt 2017 biraz şerefin varsa bitmeden yüzümü güldürürsün.
@forzapelops Ben 2017 yılından bişey anlamadım o yüzden 2018 yerine 2017-S gibi bişeyler yapamaz mıyız?
@melovic52 Ben 2017 olsam herkesten tek tek özür dilerim.
@saddstory 2017 çok uzadın 5 aydır aralık ayındayız.

Yazının devamı...

Kız kardeşlerin sesini duysun

24 Aralık 2017

Bir gözü olası belaları, diğeriyse başına bir şey gelmesi halinde kaçabileceği yerleri tarıyor. Evine gittiğinde bile kendini güvende hissedemiyor. Kapı çaldığında ‘Ben bakarım’ diye bağırarak yalnızlığını saklamaya çalışıyor, verdiği yemek siparişi geldiğinde bomboş eve ‘Siparişler geldi’ diye sesleniyor. Sırf kendini biraz daha güvende hissedebilmek için tırnaklarını uzatıyor, ruhunda taşıdığı ağır yükler yetmezmiş gibi, kendini koruyabilmek için çantasında da ağır şeyler taşıyor. Bunlar, @busesese’nin “Sizi çok üzen ‘kadınca önlem’iniz ne? Benim geç saatlerde sokakta yürürken yolun en ortasından yürümek. Kolayca bir bahçeye, bir apartmana sokamasınlar diye” tweet’ine gelen yanıtların sadece ufak bir kısmı. Çoğu zaman kimselere anlatamadığımız acı deneyimlerimiz ve bu yaşanmışlıklardan doğan tedbirlerimiz var. Hikâyelerimizi konuşmak, anlatmak zor fakat gerekli. Çünkü kadın olmak meşakkatli, yükümüz ağır.

DERİN YARALAR KALEME ALINDI

Sevilen sanatçı Haluk Levent’in girişimleriyle kurulan Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP) Ankara’nın kadınları, bu yükü hafifletmek amacıyla geçtiğimiz hafta bir çalışmaya imza attı. Kadınlar, düzenlenen etkinlikte, yaşadıkları taciz, tecavüz, şiddet, aşağılama gibi olayları kaleme aldı. Derin yaralar bırakan yaşanmışlıklar bir kutuda birikti. Ardından kutudan alınan hikâyeler okundu. Katılımcılar, anlatılan hikâyenin kime ait olduğunu bilmeden çözüm önerilerini paylaştı, herkes birbirine yalnız olmadığını hissettirerek destek oldu. @ahbapank_kadin, Twitter hesabından etkinlikle ilgili özetle şunları söyledi:
“Amaçlarımızdan biri, utanması gereken karşıdaki olmasına rağmen kendi utandığı için yaşadıklarını kimseye anlatamayan ve yalnızlaşan arkadaşlarımızın bizlere dolaylı olarak anlatmasını sağlamaktı. Daha önce bunları yaşamamış arkadaşlarımızı bilinçlendirmek, en önemlisi birbirimize destek olarak ne kadar güçlü olduğumuzu görmek istedik. Programımız toplantı değil de sohbet havasında geçti. Aldığımız geri dönüşlerle amaçlarımıza ulaştığımızı düşünüyoruz.”

TACİZE NE TEPKİ VERDİNİZ

Etkinlik bugün ikinci kez gerçekleştirilecek ve bu kez erkeklerin katılımına da açık olacak. Kadınlar, başlarından geçen taciz, tecavüz, şiddet gibi olayları kâğıda dökecek. İzni olan katılımcıların yazdıkları etkinlikte okunacak. Ekip, erkek katılımcıların ise etkinliğe katılmadan önce şu soruları detaylı şekilde bir kâğıda yazarak cevaplamasını istiyor: “Tacize, şiddete uğrayan bir kadın gördünüz mü? Tepki verdiniz mi? Nasıl tepki verdiniz?”

Yazının devamı...

Drakula kütüğünü Ankara'ya aldırmış

17 Aralık 2017

“Teşbihte hata olmaz” diyen Twitter kullanıcıları ise sosyal medyada ilk sırada yer aldı. @iridescxnts, “Ankara zaten kocaman bi nargile kafe gibiydi, şimdi sis yüzünden tam benzemiş” derken, diğer yorumlar şunlar oldu:
@Muktesid Ankara’da bugün Sırlar Dünyası/Kalp gözü havası var.
@nubibubii Gidemde patronus büyüsü öğrenem birazdan ruh emiciler ele geçirecek Ankara’yı.
@duygumsanli #ankara #akyurt’da öyle bir #sis varki sabahtan beri, kendinizi Alacakaranlık Kuşağı’nda hissediyorsunuz.
@pnrrcnd Mordor hakimiyetine mi girdik bu nasıl sis?
@islakmeseodunu 100. Yıl’da bi sis var, sanırsın Drakula kütüğü buraya aldırmış.
@Bomontioglu Ne sis var arkadaş. Sanki Frodo ile Hüküm Dağı’na gidiyorum.

Yazının devamı...

T-Rex Mahallesi sakinleri şaşkın

3 Aralık 2017

Dinozor maketinin vinç yardımıyla bulunduğu yerden kaldırıldığı anlar Twitter’da büyük bir hızla paylaşılırken, @mkamilozkan, “Aşağı T-Rex Mahallesi sakinleri şaşkın... Ankara’daki dinozor maketi kaldırıldı” dedi. @mhmmtaltindal paylaştığı fotoğrafa, “Yanlış park eden dinozor otoparka çekilirken” notunu düşerken, sosyal medya kullanıcıları şu yorumları yaptı:
@dnzbkmdrg Yavru dinozor anne iş makinesinin yardımıyla ilk adımlarını attı. Yürüyüş sonrası açıklamada ‘Bu adımlar benim için küçük ama dünya için büyük‘ dedi.
@Eceakyol Dinozor maketini ben alabilirmiyim çocuğun odasına koyarım. @ankarabld
@hardalname_ Ankara sokaklarında terör estiren dinozor zabıta ekipleri tarafından kontrol altına alındı.
@dvrmcmn Dinozorların nesli pahalı oldukları için tükendi.

JURASSIC PARK GİBİ ŞEHİR

@vedataydemir

Yazının devamı...

'Karton Bardak'tan sanatsal dokunuş

26 Kasım 2017

‘Karton Bardak’ ismi, çizim konusunda herhangi bir eğitimi bulunmayan, fakat bana göre başarılı bir çizer olan Emre Türk’ün, karton kahve bardaklarına yaptığı çizimlerden geliyor.
Aynı zamanda inşaat mühendisi olan sanatçının ilgi çekici çizimlerinden nasibini alan ise yalnızca karton bardaklar değil. Defterleri dolduran çizimler bazen bir ayakkabıyı, tişörtü, bazen de gözlük çerçevesini süslüyor. Kullandığı malzemelerde sınır tanımayan Karton Bardak, kimi zaman tabakta kalan ketçapla bir otoportre çiziyor, kimi zamansa bir sonbahar yaprağında ya da muz kabuğunda bir karakter yaratıyor.

KALİTE KONTROL DENEYİ

Geçmişte, çizdiği kitap ayraçlarını sürpriz olarak metro koltuklarına bırakan Karton Bardak, yaşadıklarını, ‘Kalite kontrol deneyi’ başlığıyla şöyle anlatmış:
“Ayracımı boş koltuklardan birine bırakıp onu görebileceğim başka bir koltuğa yerleşerek avımı bekliyorum. Son deneyimi yaparken 30 yaşlarında bir adam gelip 2-3 koltuk ötesine oturdu. Ben kitap okuyor gibi yaparken etrafına bakınmaya başlayıp ayracı fark etti, oturduğu yerden uzanarak aldı ve uzun uzun inceledi. Bence ayraç olduğunu anlamadı ama telefonuyla uzun bi mesaj trafiği yaşadıktan sonra ayracı montunun cebine yerleştirdi. Böylece başarılı bir deney sonrasında günüm biraz daha güzel geçti.”

METRO GÜNLÜKLERİ

Yazının devamı...

Twitter'da gece analizi

19 Kasım 2017

 

@lavarlaa’nın yaptığı ankete 2 bin 479 kişi katılmış, katılımcıların yüzde 62’si, “Sizce Ankara’da bu sorunlardan hangisine öncelik verilmeli” sorusuna ‘Erken saatte biten ulaşım’ yanıtını vermişti. Cuma günü başlayan gece ulaşımının ardından Twitter kullanıcıları, 140 karakter sınırının 280’e ulaşmasının verdiği yetkiye dayanarak aldı sazı eline:
@bisaniyebaksana Ankara’da 24 saat ulaşım başlıyormuş hemen yaz gelsin lütfen.
@bendivayim Başkentte yaşıyoruz ve 24 saat ulaşım geldi diye seviniyoruz?
@unsrf Ankara’da 24 saat ulaşım iyi güzel hoş da peki ya insanlara bedeli ne olucak? Umarım sadece uygulama gelir zam gelmez..
@Lovaigina 24 saat ulaşım geliyormuş kızlar cidden rahat rahat kullanabileceğine inanıyor mu? Erkeklere hayırlı olsun.
@lalunee24 Ankara’da 24 saat ulaşım olmasına sevinir hale gelmişiz. Esasında olması gereken buydu.

Yazının devamı...