"Nur Hande Başpınar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nur Hande Başpınar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nur Hande Başpınar

Nur Hande Başpınar

Yemekhaneler yarışıyor

15 Ekim 2019

Bir an elimizden düşmeyen akıllı telefonlar marifetiyle ulaştığımız bu sistem, gün geçmiyor ki yeni bir ilginçliğe daha ev sahipliği yapmasın. Benim Twitter’da son karşıma çıkan; okul, iş yeri ve çeşitli kurumların yemekhane menülerini puanlayan Yemekhane Puancınız oldu. Takipçileri menünün fotoğrafını ve çeşitli bilgileri gönderiyor, @yemekhanepuani da 10 üzerinden değerlendirme yapıyor. Üniversitelerden çeşitli firmalara, TCDD’nin yemekli vagonundan Apple’ın California Ofisi’ne pek çok farklı yemekhane değerlendirilmiş.
Girişim, onedio.com’da ‘Okul ve Şirketlerde Verilen Yemekleri Cıncığına Kadar Puanlayan Hesaptan 22 Çarpıcı Öğle Yemeği Tablosu’, listelist.com’da ise ‘Lezzetten Sunuma Üniversite Yemekhanelerini Değerlendiren Twitter Hesabı’ başlıklarıyla kendine yer buldu. @sertacselvi’nin yorumu ise “Twitter’da bu ara baya işsizlik sonucu doğmuş güzel hesaplar görüyorum. Takdir ediyorum bu çabayı” oldu. Yemekhane Puancınız’ın radarına Ankara’dan takılanlar ise şunlar:

KIYMA UZUN ARAMALAR SONUCUNDA BULUNDU

Yer: ODTÜ. Fiyat: 2,25 TL.
“Bezelyenin kıymasını uzun arama sonucu bulduk” yorumu ile gönderildi. Tavuk çorbasıyla 2 puan. Makarna muzlu pudingle birlikte şirin bir hava katmış, 2 puan. Vejetaryen seçenek pırasa ve domates çorbası dendi. Sunumda hapishane izlenimi olmaması olumlu. 5,2/10.


Yazının devamı...

#GönlümdekiAnkaraKalesi

9 Ekim 2019Sosyal medya insan olsaydı; muhtemelen böyle ciddiyetsiz biri olurdu. Yerli yersiz de aşırı duyarlılık gösterirdi. İnternet aleminde hâl böyleyken, Büyükşehir Belediye Başkanı @mansuryavas06, “Ankara’nın tarihi ve turistik simgelerinden Ankara Kalesi’nin ışıklandırılması ve çevre düzenlemesi hakkındaki değerli fikirlerinizi #GönlümdekiAnkaraKalesi etiketiyle bekliyoruz. Gönlümüzdeki Ankara’yı birlikte oluşturalım” çağrısında bulundu. Konuyla ilgili taleplerini Başkan Mansur Yavaş’a iletme fırsatı bulan kentliden yorum yağdı. Kimi ışıklandırmanın güneş enerjisi panelleriyle sağlanması gerektiğini söylerken, kimi müzik kirliliğinden dem vurdu. Yorumların hemen hepsini tek tek okudum. Sosyal medyada uzun zamandır, üzerinde konuştuğu konuyu önemseyen ve şaka yapmadan fikir beyan eden bu kadar çok insanla karşılaşmamıştım. Tüm yorumları buraya almak mümkün değil fakat pek çok Ankaralı, kalenin ışıklandırmasının doğal olması gerektiği görüşünde birleşti ve şu tespitlerde bulundu:
@sibyaz Gün ışığı sarısı ile doğal bir aydınlatma olmalı. Rengarenk, pavyon tarzı ışıklandırmalardan mümkün mertebe uzaklaşılmalı.
@BulutaBak Lütfen sadece Ankara Kalesi değil tüm tarihi ve resmi bina ışıklandırmalarını Avrupa’da olduğu gibi gün ışığı sarısı yapalım. Ankara dev bir pavyona dönüştü. Utanıyoruz.
@ashoshthewitch Işıklandırma kesinlikle sade olmalı. Ümit ederiz ki bir zamanlar Kızılay’da yapılan gibi maviler, morlar, kırmızılar olmasın. Çevre güvenliği arttırılmalı ve temizlenmeli. Beypazarı’ndaki gibi belediyeye ait işletme açılabilir, ücretler daha makul olur.
@ErkanYasun #GönlümdekiAnkaraKalesi Işığını güneş enerjisi panelleriyle sağlar.

Yazının devamı...

Düzene uydum Instamom oldum

1 Ekim 2019

Sosyal medya var olalı beri durumlar daha da çetrefilli. Emzirene, emzirmeyene, bir sebeple emziremeyene, normal doğum yapana, bebeğini sezaryenle kucağına alana, çocuğu insan içinde ağlayana ve hatta sakin, sessiz olana atış serbest. Herkesin bir fikri var. Tek hedef ise genellikle tüm yükü sırtlanan kadın. Bu süreçte, her gün cilalayıp parlattığımız ataerkilliğimiz münasebetiyle babanın esamesi okunmuyor. Toplum; her şeye yetişmeye çalışırken perişan olan, belki akşama kadar ağzına tek bir lokma atamayan, çocuğu uyumadan tuvalete bile gidemeyen, alabildiğine yalnızlaşan anneyi bir de acımasızca eleştiriyor.YENİ NESİL KOMŞUCULUK

Vaziyet böyleyken, annelerin imdadına ise sosyal medya marifetiyle kurulan ‘Yeni nesil komşuculuk’ yetişiyor. Etkinlikler düzenleyen, annelerin ve çocukların sosyalleşmesine imkân sağlayan, öneriler paylaşan, takipçilerini bilgilendiren pek çok sosyal medya hesabı bulunuyor. @Eryamanmoms da Instagram’da yer alan bu oluşumlardan biri. Anne ve bebeklerin sosyalleşmesi amacıyla kurulan grubun sloganı ise az önce bahsettiğim, ‘Yeni nesil komşuculuk.’ Ankara’daki tüm annelerin katılımına açık olan @Eryamanmoms, bebekleriyle sosyalleşmek, başka annelerle tanışmak isteyen Demet Ceylan ve Berna Özlüalbayrak tarafından temmuz ayında kurulmuş, çiçeği burnunda bir oluşum. Grup son olarak bir aşure ve bir de ‘Baby GYM’ etkinliği düzenlemiş. Sosyal medyada arzıendam eden, internet alemindeki kopyala yapıştır ekolünün dışına çıkıp içerik oluşturan, hatta bunu mesleğe dönüştüren çok sayıda anne var. İşte Tık Sokağı’nın radarına takılan Instagram hesapları:

Yazının devamı...

Ankara Khaleesi’si Canan Karatay’ın rüyasına girdi

24 Eylül 2019

Bazen sohbetlerde bahsi geçiyor. “Twitter’da Ankara Khaleesi’si diye bir hesap var. Mutlaka bak”tan, “Khaleesi şunu paylaşmış, gördün mü” aşamasına geçeli çok olmuş. Artık kentli onu tanıyor.
Kendini ‘Mırrgil Hanesi’nden İsminin Birincisi, Bozkırın Khaleesi’si, Andallar’ın ve İlk İnsanların Kraliçesi, Bizim Krallık’ın Hükümdarı, Diyarın Koruyucusu’ olarak tanımlayan Ankara Khaleesi’si, son olarak Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’ne katıldı. @06khaleesi, zirvede çekilen ve takipçileriyle paylaştığı videoya şu notu düştü:
“Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi düzenleniyor dediler, hiç durur muyum? Hemen gittim başkanımın adına bir ortalığı kolaçan ettim. Görev tamamlandı @mansuryavas06 başkanım, her şey yolunda.”

KEDİ MAMASI ZİRVESİ İSTERİZ

Zirveyi gezen @06khaleesi, paylaştığı videoda, şu tespitlerde bulundu:
“Burada 25 ilçemizin de ürünleri var. Abonman kartım çıkınca hepsini gezeceğim. Canan Karatay’ın rüyasındayım sanki. Bir çay söyleyeyim de Beypazarı kurusu ve simitle yiyeyim. Ankara Kent Konseyi sıkı çalışıyor. Bir de Kedi Maması Zirvesi patlatsalar.”

Yazının devamı...

Sarı Kız Heykeli turuncu balık ve golf topu

3 Eylül 2019

Yazıda; Kavaklıdere ve Akün sinemalarından Kuğulupark’ın çitsiz haline, sokağa çıkma yasağının olduğu nüfus sayımı günlerinden Kızılay binasının akıbetiyle ilgili dedikodulara, Atakule’deki oyun salonundan Ahlatlıbel’deki Ankara Golf Kulübü’nden çalınan golf toplarına pek çok detay yer alıyor.
İlgi çekici yazıyı Twitter hesabından da duyuran @lavarlaa, “90’larda Ankara’da çocuk olanları hafif hafif alıp o günlere götürecek kısa bir okumalık, ‘90’larda Ankara’da Çocuk Olmak.’ Peki 90’ların Ankara’sından sizin aklınızda yer eden şeyler neler” dedi. Twitter sakinleri ise 90’ların Ankara’sını şu sözlerle anlattı:

ALICE HARİKALAR DİYARI’NDA

@dikmenintepesi Atakule, 90’ları 2000’lere taşımıştı Ankara’da.
@AnkaraSenatoru Atatürk Bulvarı üzerindeki (Şimdi TBMM ek binası) Orman Bakanlığı binasının kapısında kocaman bir sincap heykeli vardı. Onu hiç unutamam.
@pragmuhtari 23 nisanlarda Seymenler’de yapılan şenlikler, meclis önü konserleri, havai fişek gösterileri. Okul alışverişinden sonra gidilen Jeton Burger ve maaş yattığında koşarak gittiğimiz Kocatepe Beğendik.

Yazının devamı...

Kanatlarım var ruhumda

28 Ağustos 2019

Her şey @a_aysedmr’in Twitter hesabından yaptığı çağrıyla başladı. @haluklevent ve @Ahbap_Ankara’ya seslenen Ayşe, “Ayaklarım yok ama kanatlarım var ruhumda diye çıktım yola ama bir eksiğim var. Özgürce hareket edebilmek, uçtuğumu hissetmek için bu doğum günümde bana akülü sandalye hediye etmek ister misiniz” dedi. Sevilen sanatçı dakikalar içinde “Ettik gitti be canım! Ankara Ahbap! Haydi kızımıza gidelim” yanıtını verirken, aynı gün Ayşe’yi ziyaret eden @Ahbap_Ankara, “Güzel sohbetimiz eşliğinde bilgi ve belgeleri topladık. Araştırmalarımızı yapıp gerekli işlemleri başlatacağız” dedi. @haluklevent’in yorumu ise “Harikasın Ankara” oldu. Ayşe, çağrısının üzerinden henüz iki gün geçmeden, doğum gününde hayaline kavuştu. “Başkanım, Ayşe’ye doğum günü sürprizi yaptık ve akülü sandalyesini hediye ettik. Nice mutlu yıllar diliyor, sponsorumuz Görkem Hanım’a teşekkür ediyoruz” diyen @Ahbap_Ankara, bu anları Twitter hesabında paylaştı.EN BÜYÜK DOĞUM GÜNÜ SÜRPRİZİ

@haluklevent, Twitter hesabından Ayşe’ye “Doğum günün kutlu olsun canım benim” derken, @a_aysedmr de duygularını şu sözlerle dile getirdi: “Ne güzel insanlar biriktirmişim ben. En güzel günümde yanımda olan, arayan, soran herkes iyi ki var. Bu mutlu, umutlu kalma savaşımda kocaman bir aile olmuşuz. İyi ki varsınız. Hep birlikte nice senelerim olsun.
En büyük doğum günü sürprizi oldu benim için. Emeği geçen başta @haluklevent abime, doğum günümde yanımda olan @Ahbap_Ankara ve @ahbapplatformu’na, akülü sandalyeme kavuşmama destek olan Görkem ablama çok teşekkür ederim. Bu güzel doğum gününü bana yaşattığınız için çok teşekkür ederim.”

Yazının devamı...

Şu meseleyi artık çözelim

2 Temmuz 2019

Çok büyük bir mesele değildir bu ama beklenmedik bir anda hoparlör yerine söyleniveren ‘apollö’ kelimesiyle, keyifli bir muhabbetin tadı kaçar. Kimi yanlış kelimeyi düzeltir, kimi dalga geçer, kimi karşısındakinin yerine utanır.Ankara’daki, ismi yanlış telaffuz edilen yerler arasında ise CerModern açık ara önde yer alır. Mutlaka yanlış bir söylenişine şahit olmuş, hatta belki doğrusunu söylerken ikaz edilmişsinizdir. Hâl böyleyken, Cer Modern Sanatlar Merkezi, geçtiğimiz günlerde Twitter hesabından bir anket yaptı ve merkezin adının okunuşuyla ilgili olarak, “Siz en çok hangisini duyuyorsunuz” diye sordu. Ankete 2 bin 933 Twitter kullanıcısı katıldı. Katılımcıların yüzde 48’i ‘SerModern’, yüzde 47’si ‘CernModern’, yüzde 5’i ise ‘SörModern’ yanıtını verdi. Anketin sonuçlanmasının ardından, ‘cer’ kelimesinin Türk Dil Kurumu sözlüğündeki anlamını paylaşan @CerModern, “TDK Cer: Çekme, sürükleyerek götürme. Sanat sürükler” tespitinde bulundu. @cekimsizeylem, “Cermodern nasıl okunuyor hocam resmi açıklama yapın artık herkes farklı söylüyor” derken, diğer yorumlar şunlar oldu:

ŞU MESELEYİ ÇÖZELİM

@begulce Sör, ser, cern diye duyulur ama CerModern olarak anlaşılır. Yani çok da şey yapmamak lazım...
@selcankirnal “Sörmodern” diye okumaktan alamıyorum kendimi:)
@demirozl TCDD ailesi çeken çekilen araçlar için “Cer” kelimesini kullanır.
@hereluin Canım Ankaralılarım şu meseleyi çözelim, öğrenelim artık. Teşekkürler.

Yazının devamı...

Hasret bitiyor amirim dönüyor

25 Haziran 2019

Twitter’da, “Gel artık amirim” sesleri yükseldi. Evinin önünde, geçtiği sokakta yahut gittiği barda dizinin setine denk gelen Ankaralılar, çektikleri kareleri takipçileriyle paylaştı. Yeni sezonu beklediği kadar kimseyi beklemediğini iddia eden de oldu, “Sevinçten içimde kuşlar kanat çırpıyor” diyen de... Sosyal medya sakinlerinin, Behzat Ç. sevdasını haykırdığı diğer yorumlarsa şöyle:
@bitwlm10 Arkadaşın evinin önünde Behzat Ç. çekiliyormuş. Bizim evin önünde babaannem halı yıkıyor.
@cokpandaannecim Hayat çok tuhaf. Çay içmeye diye çıkıp Behzat Ç. setinde kendini bulmak. Anlatsan inanmazlar.
@cihanburakfirat Bu ara aldığım tek güzel haber Behzat Ç. çekimlerinin bittiği. Amirim geliyor be.Yazının devamı...