"Nur Hande Başpınar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nur Hande Başpınar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nur Hande Başpınar

Nur Hande Başpınar

Hadi Gel Bizimle #KirletmeTemizle

14 Mayıs 2019

Twitter hesabından “Hep birlikte dünyayı güzelleştirelim” diyen oluşuma, Ahbap’lar kayıtsız kalmadı. Hareket tüm Türkiye’de devam ederken, Ankaralı Ahbap’lar ilk olarak Mavi Göl’de kolları sıvadı. Mavi Göl, çok sayıda gönüllünün güçlerini birleştirmesiyle temizlendi. @Ahbap_Ankara, temizlik hareketinden önce ve sonra çektiği fotoğrafları da Twitter hesabından paylaştı.
@AHBAP_Hacettepe ise Kurtuluş Parkı’ndaydı. Parkı temizleyen, temizlikten önce ve sonra çektikleri kareleri takipçileriyle paylaşan katılımcılar, şunları söyledi:
“Ahbap Hacettepe olarak bizler de #KirletmeTemizle diyerek çıktığımız bu yolda Kurtuluş Parkı’nı temizledik. 7’den 70’e herkesten güzel tepkiler alıp, park sakinlerinin de bize katılmasını sağladık.”KOMŞU BAHÇEDE TEMİZLİK

Yüksek İhtisas Üniversitesi’nde eğitimini sürdüren Ahbap’lardan oluşan @yiu_ahbap da, komşusuna bahar temizliğine gitti. @yiu_ahbap, paylaştığı fotoğraflara şu notu düştü:

Yazının devamı...

Gözünüz Angara Bebesi görsün

7 Mayıs 2019

Liselilerin, üniversitelilerin dinlediği müzikleri bilmiyor, konuştukları dili tam olarak anlamıyor, nostalji radyolarını dinliyorsanız, Spotify’da 90’lar pop ve çocuk şarkıları en çok dinledikleriniz arasındaysa geçmiş olsun. Çoktan çoluğa çocuğa karışmış ve yaşlanmaya başlamışsınız demektir.
Turnusol benim için ‘yaşlı’ rengine dönmeye başlarken, Twitter’da #AnkaralıJungkook etiketine rastladım ve konuyla ilgili hiçbir fikrim yoktu. Meğer Güney Koreli Bangtan Boys (BTS) grubunun vokalisti Jungkook, geçtiğimiz günlerde ‘Run BTS’ adlı programda grubun bir diğer üyesi Taehyung ile oynadığı başkent bilme oyununda, Türkiye’nin başkentinin Ankara olduğunu bilmiş. Grubun fanlarına ‘army’ deniyormuş. #AnkaralıJungkook etiketi, sevincini gönlüne sığdıramayan ‘BTS Ordusu’ ‘Army’lerin sosyal medyada paylaşmasıyla kısa sürede Twitter’ın dört bir yanını sarmış. Jungkook hayranları “Gözünüz Angara bebesi görsün” derken, fotoğrafı paylaşan @JGomlegi’nin yorumu ise “Anladık Ankaralısın, anladık memleketini özledin ama öyle bakma” olmuş. Jungkook’a Ankara’nın bağlarındabir çay içme ve Hamamönü’nde kahvaltı yapma teklifinde bulunan ‘Army’lerden gelen diğer tweet’ler ise şöyle:GAZOZ İÇELİM

@_taetaesmyproud Bize gelsene Jonkuk Ankara gazozu içeriz.

Yazının devamı...

'Koca Kafa' ve tayfası

30 Nisan 2019

Twitter hesabından takip edebileceğiniz @Kooocakafa, kimi zaman fotoğraflarda çıkan gıdısından şikâyet ediyor, kimi zaman trenle İstanbul’a yolculuk yapıyor, kimi zamansa hayvan dostlarının düzenlediği etkinliklerde onur konuğu olarak yer alıyor. “Şişko değilim kemiklerim iri” diyen Koca Kafa, hayat felsefesini ise “Yaşasın kedizm” sözleriyle açıklıyor.
İşitme engelli bir Van kedisi olan Koca Kafa, üç yıl önce bir köpek tarafından ısırılmış ve kulakları duymadığından kaçamamış. Felçli kalacağının söylenmesinin ardından, önceki ailesi Koca Kafa’nın uyutulmasını istemiş fakat Eren Güder bu güzel çocuğa sahip çıkmış. Şimdilerde köpek dostu Haçi ve ev arkadaşı kedi Hayri’yle mutlu mesut yaşayan Koca Kafa, mart ayında Hayri’nin camdan baktığı bir fotoğrafı, “Hayri’nin ilk mart ayına girişi. Ah ah ne kadar da çabuk büyüyorlar değil mi” notuyla paylaşmış. “Beni takip etmeyen dişi kediler var. Böyle şeyler beni üzer” diyen Koca Kafa, hayalinin tavuklu, horozlu ve cici kuşlu bir bahçede yaşamak, en sevdiği sporun ise boşa kürek çekmek olduğunu açıklamış.YEMEK TEKLİFİ

Koca Kafa’yı Twitter ve Instagram hesabından takip eden sevenleriyse, hiçbir paylaşımı kaçırmıyor. Kimi, ona önümüzdeki kış için ne renk kazak örsem diye düşünüyor, kimi yemeğe çıkmayı teklif ediyor. Yapılan benzetmelerse birbirinden ilginç. “Yeşilçam filmlerindeki babacan karakterler gibisin” diyen de var, dondurmaya benzeten de. İşte Koca Kafa’nın hayranlarından gelen yorumlar:

Yazının devamı...

Sitteisevir kapıyı çevir

23 Nisan 2019

@polat_safi, “Ankara’da sitte-i sevir ya da boğanın 6 günü soğukları başladı. Meteoroloji ne der bilmem ama 26 Nisan’a kadar havaya güven olmaz. Sitte-i sevür, kapıyı çevür!” uyarısında bulunurken, ilikleri yeni ısınmaya başlayan, çiçeğe duran Ankaralıları don vurdu.
“Ahalinin; ‘Mayıs geldi sayılır, bu ne soğuk? Nisan’ın 20’sinde kar yağıyor arkadaş, görülmüş şey midir? Ne giyineceğimizi de bilemedik’ şikâyetlerini, serzenişlerini çokça işitir olduk” tespitinde bulunan @alibeyoner, “Kazın ayağı öyle değil” dedi ve şunları söyledi:
“Eski takvim (ekseri rumi takvim) hesaplarına göre; miladi takvim’de 18 Nisan’a denk gelen, ‘Korkma zemherinin kışından, kork aprilin beşinden, yolcuyu yolda eğler, öküzü ayırır eşinden’ diye maniler düzülen, meşhur ‘April’in beşi’ soğukları var, bir.
20 Nisan’da başlayıp altı gün güren, ‘Sitte-i sevir, kütüğü devir. Sitte-i sevür, kapıyı çevür’ şeklinde vecizeler söylenen ‘Sitteisevir’ soğukları var, iki. Demem o ki; tedbirli davranmada; kabanları, gömleğin üstündeki kazakları, çantalardaki şemsiyeleri çıkarmamakta fayda var.”

GÖÇ YORGUNLARINA DESTEK

Kentte hava durumu böyleyken, kuşların kahramanı @birddetective, Instagram hesabından acil durumlarda kuşlar için ilk yardım önerilerinde bulundu. Kar yağışı ve donma noktasındaki sıcaklığın böcekleri ortadan kaldırdığını, sadece böcek ve sinekle beslenen ebabil, ötleğen, sinekkapan, çıvgın gibi türlerin tehlike altında olduğunu belirten Emin Yoğurtcuoğlu, her gün 50’ye yakın güçsüz düşmüş kuş fotoğrafının kendisine ulaştığını söyledi. “Bu soğuk hava dalgasını atlatana kadar kuşlara yardımcı olabilirsiniz” diyen @birddetective, Yaban Hayat Veterineri ve Kuş Gözlemcisi Gökçe Coşkun’un hazırladığı bilgilendirici yazıyı da Instagram hesabından paylaştı. Bu bahar en çok ebabillerin, kırlangıçların ve sinekkuşlarının güçsüz ve yaralı olarak karşılarına çıktığını ifade eden Yoğurtcuoğlu, “Yarası yoksa, büyük ihtimal göç yorgunu güçsüz düşmüştür. Bu şekilde bulduğunuz kuşları çok hızlı şekilde tekrar doğaya kazandırabilirsiniz. Eğer çok bitkinse, kafasını kaldıramıyor ise unutmayın, veteriner hekime göstermeniz daha uygun olacaktır” dedi.

Yazının devamı...

Esrarlı gözler

16 Nisan 2019

 

Baskıdan yeni çıkmış, dumanı üstünde, en parlak halini dün gibi hatırladığım afişler, uzun yıllardır bir enstalasyon çalışması gibi arzıendam ediyor metroda. Her Ankaralının, hakkında en az bir kez fikir beyan ettiği bu afişi paylaşan @guneyyilmazer, şu iddiada bulundu: “Buraya bakarlar afişindeki göz, Final Fantasy serisinden Aki (Ross) isimli karaktere aittir. Alın size bilgi.” @enstkgz, “Benim için bu bilgiden daha önemli olan bir şey varsa o da bu bilgiyi nasıl edindiğindir” derken, @guneyyilmazer ise kaynağının afişi hazırlayan kişiler olduğunu söyledi. Paylaşıma gelen tepkiler şu başlıklarda toplandı:
- “Bu afiş ne anlatıyor” diye soranlar.
- “Benzetemedim” diyenler.
- Afişin kendisini rahatsız ettiğini ve korkuttuğunu söyleyenler.
- Dalga geçenler.
- Gözün Tuba Büyüküstün’e ait olduğunu iddia edenler.

BÜYÜK GİZEM ÇÖZÜLDÜ

Yazının devamı...

Kelebek Doktoru’nun renkli masal kitabı

9 Nisan 2019

Kelebeklerin renkli ve etkileyici dünyasını araştıran Ekşioğlu, onları fotoğraflıyor ve takipçileriyle paylaşıyor. O, bir kelebeği, üzerinde geceden kalma su damlacıklarıyla fotoğraflamak için sabahın ilk ışıklarıyla araziye çıkan biri. Paylaşımlarıyla hem yetişkinlere, hem de çocuklara hitap ediyor. Kimi zaman kelebek dünyasının Marilyn Monroe’sunu, sarı ve turuncu renkleri ile göz kamaştıran ‘Süslü Damone’yi anlatıyor, kimi zaman en nazlı kelebek diye tabir ettiği ‘Küçük Zıpzıp Perisi’nin hikâyesini.
Çocukluğumuzdan getirdiğimiz bazı yalan yanlış bilgiler var. Örneğin, “Kelebekler bir gün yaşar. Dokunursan, yakalarsan tozu dökülür ve uçamaz.” Kelebek Doktoru, paylaşımlarıyla bu iki konuya ve bazı bilinmeyenlere de ışık tutuyor:
“Türkiye’de 400’e yakın kelebek türü bulunuyor. Kelebek kaçakçılığı ülkemizde ciddi bir sorun. Bu sebeple kelebekleri nerede gördüğümüzü her ortamda paylaşamıyoruz. Kelebekler dokununca uçma özelliğini kaybedebilir. Bazı tutma teknikleri var ama canlıları uzaktan sevmek en doğrusu. Arazide yürürken harika çiçeklerle kaplı bir yer gördünüz diyelim, işte size mükemmel bir kelebek noktası. Kelebeklerin ömürleri sanıldığı gibi bir gün değildir ve pupadan çıktıktan sonra, zaman geçtikçe yıpranırlar.”UZAYLILARI UZAKTA ARAMAYIN

Ekşioğlu, Çitlembik Kelebeği’nin fotoğrafını ise şu notla paylaşmış:

Yazının devamı...

Ankara bitti demeden bitmez

26 Mart 2019

Hava sıcaksa, soğuksa, kar yağıyorsa, trafik her zamankinden daha sıkışıksa Ankara’nın yüzünden. Kentlinin canını sıkan bir durum varsa, tek sorumlusu Ankara. Son günlerde ise Ankara’nın suçu, hava sıcaklıklarında yaşanan ani düşüş oldu. Mart ayının sonuna yaklaşırken yakacak kazma küreğin de kalmadığını haykıran Ankaralılar, derdini Twitter’a döktü:
@kahyayahyaaa Ankara sıcak, Ankara soğuk, Ankara başkent, Ankara başa dert. Psikolojik olarak İç Anadolu iklimi gibiyim. Sabah soğuk, öğlen sıcak, akşam buz.
@defnee_mm Ve Ankara kendine yakışanı yaptı. Sibirya mübarek.
@zeyyynepcetin Ankara havası bu. Valize kaldırdığın kabanı bile çıkarttırır.
@Ankara_mizah06 Başta soğuk geliyor ama yaşayınca alışıyorsun.
@ankarageddo Ankara’da hava sıcak ve güneşli ama bu durum, yanıma montumu, atkımı ve eldivenlerimi almayacağım anlamına gelmez. Her an kar yağma potansiyeli taşıyor bu şehir.
@twiitankara Ankara’da hava güneşli olduğuna göre dışarı çıkarken yanıma montumu ve şemsiyemi almalıyım.

Yazının devamı...

İki tekerle var olmak

19 Mart 2019

www.summitbikeshare.com internet sitesinden inceleyebileceğiniz uygulama, dokuz istasyondaki 120 elektrikli bisikletle hizmet veriyor. Utah’ta 2017 yılında başlatılan proje kapsamında, bugüne kadar 54 bin 943 yolculuk yapılmış ve 114 bin 371 mil mesafe kat edilmiş. Kış aylarında olumsuz hava koşulları nedeniyle uygulamanın kullanılamadığını da belirteyim. Utah’a bağlı Park City’de hâl böyleyken, @onuralpunal’in sorusuna bisiklete hasret Ankaralılardan gelen yanıtlarsa şunlar olmuş:
@kutalkalfali Öncelikle bisiklet şeridi kavramını kabullenmemiz gerekiyor. Ancak ve ancak bunu kabul edersek, oralara park etmeyi vs. bırakırsak, bu tarz şeyleri düşünebiliriz.

HURDACIYA SATARLAR

@tugaycinar1 Ben motosikletimle sağ şeritten giderken bile ölmemek için direniyorum. Üstüne üstlük bilinçsiz kullanıcı bunu alır, fazla yaşayamaz üstünde.
@OMR_CNGZ55 Olmaz ki bazı kendini bilmezler karşı çıkarlar hatta parçalayanlar bile olur...
@hibrahimemre Yenidoğan’ın ara sokaklarında parçalara ayırıp hurdacıya satarlar birader, hayal kurdurma bize.
@chefposei Ankara’da nerede sürülebilir ki, imkansız.

Yazının devamı...