Göz kalemi kullanmayı biliyor musunuz?

Göz makyajı biz kadınlar için vazgeçilmez. Peki, doğru kullanılmayan göz ürünlerinin vereceği zararlardan haberdar mısınız? Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu’ndan konuyla ilgili önemli tavsiyeler aldık. Üstelik bu tavsiyeler uzun süredir bu konuda yapılan kapsamlı bilimsel bir çalışmanın sonuçlarını da yansıtıyor.

Haberin Devamı

Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu, bilimadamlarının farklı stillerde makyajlar sonrası, kadınların gözyaşı tabakasındaki göz kalemi parçacıklarının hareketini ve ortaya çıkan sonuçları gözlemlemek, karşılaştırmak için video kaydı dahil birçok tıbbi test yaptıklarını anlatıyor:
“Göz kaleminin içinde balmumu, yağlar, silikonlar, göz kalemini göz kapağına yapıştırmaya ve gözde kalacağı zaman periyodunu uzatmaya yardımcı doğal yapıştırıcılar bulunuyor. Ayrıca göz kaleminin gözün kırpmasına, terlemesine ve doğal yağlarının salgılanmasına uygun olarak üretilmesi de gerekli. Gözyaşı tabakasına giren makyaj malzemeleri, göz kuruluğuna veya parçacıkların yarattığı rahatsızlıktan dolayı gözün hassaslaşmasına neden olur. Göz kaleminin bir günden fazla kullanılması durumunda göz kalemindeki yağ ve mumlar, kontakt lenslere de yapışıyor. Bu da göze zarar verebiliyor.”

YATMADAN ÖNCE MAKYAJINIZI SİLİN

Gözde tahriş ve kızarıklık, göz enfeksiyonları ve bulanık görme, yanlış göz kalemi kullanımı sonucu ortaya çıkabilecek problemlerden bazıları. Diğer çarpıcı sonuç ise göz kalemi sürdükten sonra takılan kontakt lensin gözyaşı tabakasındaki partiküllerden dolayı görüntüyü bulutlandırması...
Op. Dr. Kavalcıoğlu, bir günden uzun süre gözde kalan ve günlük olarak silinmeyen göz makyajının, gözde adeta bir bakteri tabakası oluşturduğunu belirtiyor ve uyarıyor:
* Her makyaj uygulamasından önce göz kaleminin ucunu iyice keskinleştirin.
* Kalemi dibine kadar kullanmayın. Biten kalemi atın ki, gözünüz zararlı bakterilerden korunsun.
* Çevirmeli uçla açılan göz kalemlerinde her kullanımdan önce son kullanılan kısımdan bir miktar kesin.
* Her gün yatmadan önce makyajınızı tamamen sildiğinizden emin olun.

Haberin Devamı

Lekeleri kamufle etmenin yolları

Pigment lekeleri ciltte farklı formlarda ortaya çıkabiliyor; çiller, büyük lekeler, yaşlılık lekeleri ya da güneşin oluşturduğu lekeler... Tüm bu lekelerle ilgili iyi habere gelince; her leke tehlike arz etmiyor, sadece estetik olarak sorun yaratabiliyor. Her ne kadar çiller çoğunlukla sevimli görünse de özellikle dudağın üzerinde oluşan koyu renkli lekeler, bıyık gibi algılanabiliyor. Yoğun kapatıcı özellikteki fondötenlerle geçici bir çözüm yaratabilirsiniz. Onun dışında pigment lekelerini kamufle etmenin yollarını aşağıda bulacaksınız.

Haberin Devamı

1- CONCEALER: Normal fondötenler, pigment lekeleri gibi cilt renklenmelerinde çok etkili olamıyor. Hele cilt tonunuz açıksa, kahveye dönük lekeler fondötenin altında solgun da olsa, görünebiliyor. Koyu renk fondöten kullanıyorsanız, o zaman da yarattığı cilt tonu koyu lekelerden dolayı doğal görünmeyecektir.
Bu yüzden fondöten uygulamadan önce kendi cilt tonunuzda bir concealer yardımıyla koyu lekeleri kamufle edin. Concealer ürünler, temelde fondötenden farklı değiller. Ancak kapatıcı etkileri daha yoğun olduğu için lekelerin görünürlüğünü önemli ölçüde azalttıkları biliniyor. Üzerine fondöten uyguladığınızda cilt tonunuzun daha dengeli olduğunu görebilirsiniz.
Bazı markaların pigment lekeleri için özel olarak geliştirdiği kapatıcı kalemleri de bulunuyor. Farklı formülleriyle bu kalemler kahverengi lekeleri nötralize ederek görünmez kılıyor. Bu tarz kalemler aynı zamanda yaşlılık lekeleri, kahverengi yara izleri ya da koyu göz altı halkalarını da kamufle edebiliyor.

2- BB VE CC KREM: Fazla belirgin olmayan pigment lekeleri BB, biraz daha yoğun lekeler ise CC kremlerle görünmez kılınabiliyor. Cildi pürüzsüzleştiren bu kremler, fondöten kadar kapatıcılığıa sahip olmadıkları için tenlerde daha doğal bir görünüm yaratıyor.
Günümüzde pek çok kozmetik ürünü aydınlatıcı içerikleri sayesinde ciltteki dengesiz görünümü hafifletiyor ve cilde pürüzsüz bir görünüm veriyor. Düzenli kullanıldığında, zaman içinde lekelerin rengi açılıyor.
Bu kremlerle ilgili bir başka olumlu durum da herbirinin güneş koruması içeriyor olması. Pigment lekelerinin pek çoğunun güneş etkisiyle oluştuğunu düşünürsek, ışınlara maruz kalan lekelerin daha da koyulaşması söz konusu olabilir. Bu yüzden her şartta korunmak kesinlikle gerekiyor.

3- KAMUFLAJ: Artık koyulaşmış pigment lekelerini ancak güçlü kamuflaj etkili ürünlerle gizlemek mümkün. Bu özel ürünler içerdikleri renk pigmentleri sayesinde yoğun kapatıcılık sağlıyorlar. Lekelerin belirgin olduğu bölgelerin üzerine bu ürünleri uygulayıp üzerini pudrayla örtmek gerekiyor.
Kamuflaj ürünleri sadece yoğun kapatıcılıklarıyla değil aynı zamanda güvenilirlikleriyle de öne çıkıyor. Ürünlerin yüksek pigmentasyonları aynı zamanda suya da dayanıklı. Bu da spor yaparken ya da yüzerken çıkmamaları anlamına geliyor.

Haberin Devamı

PROJE

Bakışınla tarzını yansıt

Biliyor musunuz, gözlerimiz de en az sesimiz kadar etkili bir konuşma aracı... Hatta çoğunlukla dudaklar bir şey söylerken, gözlerin bir başka şey söylemesi mümkün.
İşte, Lancome’un tüy kadar hafif ancak maksimum etkili makyaj ürünü Hypnose Volume-à-porter’ı, yani kaşmir hissi veren hacimli rimeli tam da bunun için tasarlandı.
Detaylar mı? Buyrun...
* Tek bir fırça darbesinde kirpikler zarif gündüz hacmine bürünüyor: Her kirpikte çarpıcı, ancak son derece doğal bir siyah ortaya çıkıyor.
* Kirpik saçağı yoğun, esnek, tüy kadar hafif oluyor. Akışkan dokusu sayesinde, hata riski olmaksızın sayısız düzeltme yapılabiliyor. Uygulama sadece hatasız olmakla kalmıyor aynı zamanda eşsiz sonuçlar veriyor.
* Rimel fırçasının esnek baş kısmı zarif bir gövdeden çıkıyor ve fırçanın kendisi aplikatörün ortasında bulunan sert gövdenin bir uzantısı. Bu teknoloji, hassas uygulama için gerekli tüm detayları sunuyor.
* Fırçanın 306 kılı, aşırı dolgu yapmadan eşit dağılımlı ve cömert bir uygulama sağlıyor. Yumuşak fırça, kirpikleri nazikçe tarıyor. Daha kısa kılları, kirpikleri kökten itibaren rimel ile kaplıyor, aynı anda daha uzun kıllar formülü uçlara kadar taşıyor.

Haberin Devamı


EDİTÖRDEN...

Hayat güzeldir...

Hollywood yıldızı Julia Roberts’ın da yüzü olduğu Lancome’un yeni kokusu “La Vie est Belle”, anlamıyla da ruhun ve bilincin içini dolduruyor... Yankı yapan, sarsıcı fikir... Tıpkı içten gelen inanç gibi sihirli bir formül. Evet, “hayat güzeldir”... Kendini kalıplaşmış mutluluktan kurtaran kadınlar için...

Makyajın yeni tanımı
Bu bir likit fondöten değil, kompakt fondöten de değil, bu bir likit sünger fondöten; Lancome’dan “Miracle Cushion”... Bir likit fondöten kadar taze ve hafif, kompakt fondöten kadar kullanımı kolay ve pratik, BB krem kadar pürüzsüzleştirici ve eşit ton sağlayıcı. Üstelik tek bir hareketle... Likit sünger fondöten cilde serinlik ve tazelik veriyor, rengini eşitliyor, aynı anda UV ışınlarına karşı koruyor. Sonuç itibariyle birkaç saniyede taze bir ten yaratmada usta. Ne zaman ve nerede uygularsanız uygulayın...

Haberin Devamı

Büyüleyici birliktelik
Her büyük aşk hikayesi gibi, La Nuit Tresor da beklenmeyen bir karşılaşma öyküsünü anlatıyor. İki asil çiçek: Siyah gül ve Tahiti’ye özgü vanilya orkidesi... Birbirinden çok farklı olmalarına rağmen bu iki çiçek, koku içinde birbiriyle karışıyor. Ve La Nuit Tresor’da duyusallığın, gizemin, tutkunun dışavurumunu sunuyorlar.

Kusursuz ‘aura’...
Penelope Cruz, Kate Winslet, Lupita Nyong’o ve Lily Collins... Hepsi de farklı auralarıyla hayran olduğumuz kadınlar. Advanced Genifique serum için en doğal ve en samimi halleriyle kamera karşısına geçtiler. Peki, ürünün özelliği ne? Advanced Genifique serum, cildin daha genç bir görünüme kavuşmasına yardımcı olurken, pürüzsüz ve aydınlık bir görünüm kazanmasını sağlıyor.

Yazarın Tüm Yazıları