Nilüfer Pazvantoğlu

Nedir bu zayıflama merakı!

20 Ekim 2012
Önce Gülşen, şimdi de Hadise... Her iki şarkıcı da verdikleri aşırı kilolar nedeniyle hayranlarının tepkisiyle karşı karşıya. Peki, hızlı ve aşırı zayıflamanın zararları neler? Beslenme Uzmanı Dr. Ahmet Karaçam’a sorduk...

Hızlı kilo vermek, kilo sorunu olan hemen herkesin hayali. Gözümüzde büyüttüğümüz bu “sağlık sorunu” son birkaç yıldır dünyada ve bizde çılgın bir sektör yaratmış durumda. Her gün farklı iletişim kanallarında sıklıkla karşılaştığımız “Haftada 5 kilo zayıflama garantisi”, ”Mucize zayıflama formülü”, ”Beşi bir yerde ile hızlı kilo kaybedin” ifadeleri dikkat çekici. Yine sık sık görmeye alıştığımız çok hızlı kilo verenlerin hayatını kaybettikleri haberleri ortada. Bütün bu olup bitenlerden hepimiz etkileniyoruz ancak pek azımız ders çıkarıyoruz.

Aşırı zayıflamanın sakıncaları

Araştırmalar, hızla kilo kaybetmek veya aşırı zayıflamak için uygulanan çok düşük enerjili diyetlerin, yağ kaybı ile beraberinde kas kaybını da artırdığını gösteriyor. Uygulanan diyetin yapısı vücudun ihtiyacı olan besin öğelerini (karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineraller) karşılamıyorsa, vücut gerekli olan enerjiyi değişik yollardan elde etmeye başlıyor.
Sabah tartıya bir bakıyoruz, ağırlıkta hızlı bir düşüş başlamış. Seviniyoruz! Peki, kaybettiğiniz ağırlık vücudumuzdaki yağlar mı? Bilimsel çalışmalara göre; vücut 1 gram protein kaybı ile beraberinde 2.7 gram kadar su kaybediyor. Yani diyetimiz aslında vücudunuzdan kas kaybına neden olmuş ve beraberinde vücuttan su kaybetmişiz. Bunun anlamı; aslında yağlar hâlâ vücudumuzda. 

Hızlı kilo vermenin getirdikleri

- Karbonhidratlar beynin enerji kaynağı. Miktarı yetersiz ve kompleks değil ise konsantrasyon bozukluğu, hafıza kayıpları ve çeşitli beyin fonksiyonu bozuklukları ortaya çıkıyor.
- Kalp kası kaybı ile kalp fonksiyonları bozuluyor. Kalp ve damar sistemindeki bu kayıp, tansiyon düzensizlikleri, ritim bozukluklarına neden oluyor. Bazen kalp krizini tetikliyor.

Yazının Devamını Oku

Burun ve yüz estetiği artık daha kolay

19 Ekim 2012
Estetik operasyonlarda artık çabuk ve doğal sonuçlar almak istiyor, aynı zamanda sonucun kalıcı olmasını bekliyoruz. Burun ve yüz estetiğinde geliştirilen yeni plastik cerrahi teknikleri, hastaların bu beklentilerini büyük oranda karşılıyor.

Burun estetiğindeki son gelişmelerle ilgili görüşlerini aldığımız Prof. Dr. Erdem Tezel, burun deformitelerinde problemin çoğu kez burun ucunda olduğunu söyledi: “Birçok vakada sadece uç kısmın açısı düzeltilip yüksekliği ayarlanarak burnu doğal, sorunsuz ve güzel hale getirmek mümkün. Üstelik 20 dakikalık çok kısa bir operasyonla...”
İzsiz Kıkırdak Tespiti yöntemi sayesinde tamamen burnun içinden yapılan müdahale ile burun ucu kıkırdakları burnun ortasındaki ana taşıyıcı kıkırdağa dikiliyor ve dokular bu şekilde birbirine yapışarak iyileşiyor. Bu sayede de yapılan işlem sağlam ve kalıcı oluyor.
İzsiz kıkırdak tespiti
Kişinin ayna karşısında provasını yaptığı, burun ucundan yukarı doğru iterek burunlarına istedikleri şekli verme eylemi İzsiz Kıkırdak Tespiti yöntemi sayesinde gerçek oluyor.
? Buruna bu şekilde yeterli yükseklik ve açı verildiğinde, birçok vakada kemiğe müdahaleye gerek kalmıyor.
? Hasta hastanede kalmadan, yaklaşık 20 dakika süren operasyonla istediği görüntüye kavuşuyor.
? Burnuna 3-4 bant uygulanan, hasta rahatlıkla işine ve günlük hayatına devam edebiliyor.

Yazının Devamını Oku

Ütüleme epilasyon

13 Ekim 2012
Evet, lazer epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmak için iyi bir yöntemdi. Ama pürüzsüz bacaklar ve koltuk altları için acısına, ağrısına katlanmak zorundaydık. Neyse ki teknoloji gelişiyor. “Ütüleme lazer” de gelişen teknolojinin son icadı! Bu teknik hem uygulama yapılan bölgede masaj etkisi yaratıyor hem de tüylerden kalıcı olarak kurtulmayı vadediyor.

Yıllardır sadece kış aylarında ve açık tenliyken uygulanan epilasyon, geliştirilen “ütüleme lazer” tekniği sayesinde artık dört mevsim, her cilt tonuna uygulanabiliyor. Üstelik seanslar ütüleme eylemine benzeyen uygulama sayesinde çok çabuk bitiyor.
Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Corpus Spa uzman estetisyeni Gül Aydoğdu, epilasyonun bikini bölgesine de lazer epilasyon uygulama kolaylığı sunduğun söylüyor: “Bilindiği üzere vücudun hassas bölgelerindeki uygulamalarda acı daha fazla hissediliyor. Ama ütüleme teknolojisi ile bu acı minimuma iniyor, cihazın soğuk safir başlığı hassas bölgelerdeki uygulamada büyük konfor sağlıyor. Ciltte tahriş oluşmuyor. Önceki epilasyonlarda 8-10 seans sonrasında tüylerin azalması sağlanıyordu. Ancak cihaz kalan ince tüyleri görmüyordu. Hasta kalan ince tüylerden arınmak için ayrıca iğneli epilasyon, ağda gibi uygulamalara devam etmek zorunda kalınıyordu. Yeni teknoloji sayesinde bu sıkıntıdan da kurtulmak mümkün. Çünkü yeni cihaz çok ince ve açık renkli tüyleri dahi görüp yok edebiliyor.

Güzellik uykusuna yatmadan...

Geceleriniz stresli, uykusuz geçiyor ve bu durum yüzünüzden mi okunuyor? Dert etmeyin... İşte, her şeye rağmen güzelliğinizden bir şey kaybetmemenizi sağlayacak 6 küçük öneri...

1- Yüzünüze soğuk duş: Sabahları uyandığınızda yüzünüz mü şişiyor? İlkyardım olarak yüzünüzü şok etkisi yaratan soğuk suyla yıkamaya ne dersiniz? İki elinizle soğuk suyu yüzünüze hafifce çarpın, hareketi bir dakika boyunca tekrarlayın. Bu, kan dolaşımını hızlandıran ve cildin anında gergin görünmesini sağlayan bir uygulama.
2- Melodilerin gücü: Müzik sadece bizi neşelendirmekle kalmıyor, aynı zamanda sağlımızı korumamıza da yardımcı oluyor. Kulaklarımızda çınlayan her melodi nabzı hızlandırıyor, kasları gerginleştiriyor ve nefesi düzenliyor. Sadece bunlarla kalmıyor; duyduğumuz ritmik ya da yumuşak sesler, vücutta farklı hormonları harekete geçiriyor.
3- Ilık su vücudu arındırıyor: Ilık ya da sıcak su içmek vücuttaki ödemin giderilmesini sağlıyor. Bir de küçük tavsiye; ılık suya zencefil ve kakule ekleyip, karışımı balla tatlandırın. Gün içinde tükettiğiniz bu karışım vücut şişkinliğinizi azaltacaktır.

Sonbaharda cilt bakımı

Yazının Devamını Oku

Dijital gülümseme tasarımı

6 Ekim 2012
Sizce güzel gülümsemenin sırrı ne? Bir makinenin iyi çalışması için nasıl parçaların iyi ve bakımlı olması gerekiyorsa, güzel bir gülümseme için de bütün bileşenler iyi durumda olmalı: Güzel ve bakımlı dudaklar, bakımlı bir ten ve en önemlisi güzel, temiz görünümlü dişler... İşte bunun için şimdi dijital tasarımlar emrimizde...

Güzel bir gülümseme, düzgün dişlerle daha estetik hale geliyor. Dişler ve diş etlerindeki problemler ise rahatça gülümsemeyi engelliyor, kişiyi asık suratlı yapıyor, çevresine olumsuz enerji yaymasına neden olabiliyor. Dikkat edin, çevremizdeki pek çok insan gülümserken ağzını kapatma ihtiyacı hissediyor. Sizi tüm bu olumsuzluklardan kurtaracak yeni gelişmeyi, Protez Uzmanı Dr. Dt. İlker Arslan anlattı:

AĞIZ, BİR BÜTÜN OLARAK DEĞERLENDİRİLMELİ

“Dişlerin estetik olarak tedavilerinde ağzı oluşturan bütün bileşenler; dişler, diş etleri ve dudaklar beraber değerlendirilmeli. Dişlerdeki çapraşıklıklar, çürükler, kötü protezler, aralıklar, eksiklikler, eski ve renk değiştirmiş dolgular, şekil ve form bozuklukları, yüzle uyumlu olmayan diş boyutları gibi problemlerin yanında diş etlerindeki enfeksiyonlara bağlı olarak renk ve şekil değişiklikleri, diş eti çekilmeleri nedeniyle dişlerin büyük gözükmesi, diş etlerinin dişlerin üzerini örtmesi gibi estetik olmayan sorunlar yaşanabiliyor.”

SÜRPRİZLERE YER YOK!

Diş tedavisine başlayan herkesin merak ettiği şey, tedavi sonunda nasıl bir görüntü elde edileceği. Kısa bir süre öncesine kadar diş hekimleri de tedavi sonunda elde edilecek net sonucu merakla bekliyordu. Arslan, dijital tasarımların uygulamalarda kötü sürprizleri ortadan kaldırdığını, hem hasta hem de hekim için yapılan uygulamalara beraber karar verme imkanı sunduğunu belirtiyor.

Dijital tasarımla gülümseyin

-Hastanın çeşitli yüz ifadeleriyle alınan fotoğraf ve videoları, bilgisayar ortamında özel programlarda inceleniyor.

Yazının Devamını Oku

Kusursuz bir duruş için pilates

5 Ekim 2012
İyi bir kan dolaşımı, sağlıklı kemikler ve eklemler, sıkı bir karın... Pilatesin vücudumuzda yarattığı olumlu değişiklikler listesi böylece uzayıp gidiyor. Ama biliyor musunuz, pilates vücudu şekillendirirken aynı zamanda zihinlerimizi de forma sokuyor. Detayları Luce Pilates eğitmeni Hakan Osman Erol’dan aldık...

Herkesin en çok merak ettiği şu; pilates zayıflatır mı?
- Bu bizim de en sık karşılaştığımız sorulardan bir tanesi. Öncelikle bütün egzersizler zayıflamaya yardımcı oluyor. Ancak bunların yanı sıra beslenme, yaşam tarzı, uyku düzeni, alkol kullanımı, zayıflamayı etkileyen faktörler.

Kimler pilates yapabilir?
- Herkes... Pilates yapmak için kilonun, yaşın ve sağlık durumunun bir önemi yok. Pilatese başlama arzusu yeterli. Pilates, herkes için ayrı ayrı modifiye edilmiş egzersizlerden oluşuyor. Tamamen kişiye yönelik bir egzersiz şekli benimseniyor.

Pilates tam olarak ne gibi değişikliklere neden oluyor?
- Öncelikle kişiye vücudunu, dolayısıyla hayatını kontrol edebilme yetisi kazandırıyor. Üstelik pilatesin faydalarını görebilmek için saatlerce zaman ayırmaya gerek yok. Egzersizi evde veya bir pilates stüdyosunda istikrarlı bir biçimde yaptığınız sürece, faydalarını görebilirsiniz.

Hamilelikte pilatesin yararları

Pilates, kadın-erkek ve her yaştan insan için ideal bir egzersiz sistemi olmakla beraber, özellikle hamileliğin ilk aylarından son aylarına kadar kadını doğuma hazırlayan, güçlendiren, doğum sonrasında da eski formuna hızla dönebilmesini sağlayan bir egzersiz sistemi.

Yazının Devamını Oku

Vücudunuz yeni mevsime hazır mı?

29 Eylül 2012
Detoks, vücudun zararlı toksinlerden arınmasına yardımcı olmak için uygulanan kişiye özel bir arınma programı. Uzmanlar özellikle yeni bir mevsime girerken detoks yapmayı öneriyor. Detayları Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’ndan aldık...

Vücudumuz her gün, özellikle gece ve sabah erken saatlerde kendini temizlemeye programlanmış durumda. Ancak çevresel toksinler ve modern yaşamın dikte ettiği sağlıksız beslenme koşulları dolayısıyla yoğun bir şekilde toksin yüklemesine maruz kalıyoruz. Bu da pek çok olumsuzlukla kendini gösteriyor. Yaşasın Hayat Entitüsü’nün Palmalife Bodrum’da yürüttüğü detoks programı, vücudu kışa hazırlıyor.

AZALTIN...-  Kırmızı et
-  Şarküteri etler
-  Sakatat
-  Rafine edilmiş gıdalar
-  Konserveler
-  Şeker, tuz

Yazının Devamını Oku

Dayanmayan göz makyajı için estetik dokunuşlar

22 Eylül 2012
Göz ve kaşın estetik uyumunu olumsuz etkileyen bazı deformasyonlar, kadınların istediği gibi göz makyajı yapmasını engelleyebiliyor. Estetik ve Plastik Cerrah Doç. Dr. Tayfun Türkaslan’a her türlü göz makyajını mümkün kılan göz çevresi estetiği işlemlerini sorduk.

Kadınların göz makyajı keyfine engel oluşturan estetik sorunlar neler?
- Gözlerin etkili bir güzelliğe ve canlılığa ulaşması için makyajla belirginleştirilmesi gerekir. Ancak genç yaşlarda görülen yapısal kaş ve göz kenarları düşüklüğü, orta yaş grubunda kaşların dış kısmının gözün üstüne yığılması gibi sorunlar, makyajda istenilen etkinin oluşmasını engeller. İleri yaşlarda üst göz kapağında oluşan fazlalıklar ve deri kalitesinin bozulması da makyaj kalitesini düşürür.
Tüm bu sorunları ortadan kaldırmak için hangi estetik işlemler uygulanıyor?
- Göz makyajını etkileyici kılmak için, oluşan deformasyon bölgelerine göre badem göz estetiği, kaş kaldırma veya üst göz kapağı estetiği işlemlerinden birini uyguluyoruz. Bazen de kombine operasyonu tercih ediyoruz. Bunların hepsi de kolay cerrahi uygulamalar. 

Hangi uygulamalar etkili?

1- BADEM GÖZ ESTETİĞİ: Düşük göz kenarlarını kalıcı olarak çekik gözlere dönüştürüyor. İşlem 30 dakika sürüyor.
2- KAŞ KALDIRMA ESTETİĞİ: Ameliyat seçeneğinde askılama, germe, endoskopik kaş kaldırma yöntemlerinden biri seçiliyor. Bu cerrahi işlemde, ameliyat izleri kaşın ve saçlı derinin içine gizlendiği için belirsiz. Botoks ise kaş bölgesine enjeksiyon şeklinde yapılıyor.

Yazının Devamını Oku

Sihirli elleriyle ağrıları dindiriyor

21 Eylül 2012
Dr. Chet Collins kendi geliştirdiği ve dünya fizyoterapi literatürüne geçen yöntemle kas-iskelet sistemindeki problemli bölgeleri iyileştiriyor. Geçtiğimiz günlerde uygulama yapmak üzere Richmond Nua’ya gelen Collins’le Kelebek için konuştuk.

Teknoloji çağındayız, tıp alanında inanılmaz gelişmeler var. Buna rağmen siz tedavide araç olarak neden ellerinizi kullanmayı tercih ediyorsunuz?

- Ben öncelikle doğada temel ilkyardımı öğrendim. Bu süreçte, insan vücuduna ilgim giderek arttı. Elle tedavi yönteminde ilerlemeyi seçtim, çünkü geçmişim doğada ilkyardım tedavisine dayanıyordu. Eğitimimi bitirdikten sonra geçmişteki tecrübelerimden yararlanarak yepyeni bir adım atmak istedim. Elle tedavi yöntemini geliştirmek, benim için yeni bir alandı.
Sihirli ellerinizle iyileştirmeye önce kendinizle mi başladınız?
- Çoğumuz her bir sorun için tek bir çözüm olduğunu zannediyoruz. Bu yüzden Hareket Onarım Terapisi’ni geliştirdim. Bu, kişinin ihtiyaçları doğrultusunda değişen detaylı derin doku çalıştırması, parmak basınç uygulaması ve eklem hareketlerini içeren bir birleşim. Bu sistem aslında bir mucize değil. Önemli olan basmakalıp bir tedavi uygulamak yerine detayları fark edip hastayı keşfetmek. Geliştirdiğim terapi sistemi, hareket konusundaki sınırlamaları tedavi etmeyi amaçlıyor. Bir insan, vücudunun düzgün çalışması için öncelikle kaslarını ve eklemlerini özgürce hareket ettirebilmeli.

Sağlıklı bir kas sistemi için hareket edin, doğru beslenin

İnsan vücudu hareket etmek için yaratılmıştır. Şimdi, bugüne kadarki rutin hareketlerinizden farklı herhangi bir fiziksel aktivite bulun ve bu sayede daha sağlıklı olun!

Yazının Devamını Oku