Nilgün Tekfidan Gümüş
Nilgün Tekfidan Gümüş
Nilgün Tekfidan GümüşYazarın Tüm Yazıları

‘Putin’in adamı’ ne demek istiyor

Ona muhalifleri ‘Putin’in dostu’ diyor. Bu sıfatı da Almanya başbakanlığı (1998-2005) yaptıktan sonra Rus enerji şirketlerinin yönetim kurullarında görev alıp milyoner olduğu için yakıştırıyorlar.

Haberin Devamı

HAFTANIN DİKKAT ÇEKENİ

Hatta mensubu olduğu Sosyal Demokrat Parti’den (SPD) ihracı bile tartışılıyor.

Söz konusu kişi, 78 yaşındaki Gerhard Schröder. Ukrayna krizinin patlak vermesiyle Almanya’da günah keçisi olarak görülen isimlerden biri. İşte geçtiğimiz haftalarda Moskova’ya gidip Rusya lideri Vladimir Putin ile görüştüğü belirtilen Schröder, hafta içi Alman basınına verdiği röportajla bir anda şimşekleri üzerine çekti.

RUSYA’NIN ŞARTLARI NE

Schröder özetle şu mesajları verdi: Rusya müzakere edilmiş bir çözüme hazır. Artık 2014’te Rusya’nın ilhak ettiği Kırım’ın iadesi olmaz.Ukrayna’nın doğusunda Rus nüfusun da yaşadığı Donbas bölgesi için İsviçre tarzı bir kanton modeli benimsenebilir.

Schröder, Almanya’daki doğalgaz krizinin çözümüne dair de “Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hattı açılsın” diyerek aslında Moskova’nın gönlünde yatanı dile getirmiş oldu.

Haberin Devamı

ALMANYA KÖŞEYE SIKIŞTI

Malûm Batı, Ukrayna’ya arka çıktıkça Rusya da doğalgaz silahıyla başta Avrupa Birliği’nin lokomotif ülkesi Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerini hedef alıyor.

Rusya, Almanya’ya Kuzey Akım 1 boru hattından gaz akımını yüzde 20’ye kadar düşürdü. Rusya, kesinti için Kanada’ya tamire gönderilen Siemens üretimi türbinin Batı’nın yaptırımlarına takıldığını bahane ediyor.

Önceki gün Almanya Başbakanı Olaf Scholz, bizzat Kanada Siemens’in Almanya’ya yolladığı türbini görmeye giderek sevkıyata hazır olduğu mesajını verdi. Almanya sevkıyat için Moskova’dan yeşil ışık bekliyor.

KUZEY AKIM 2 ŞARTI

Ukrayna kriziyle birlikte Scholz hükümeti, Rusya’dan ülkeye doğalgaz taşıyacak Kuzey Akım 2 projesinin onayını askıya almıştı. Anlaşılan Rusya, Kuzey Akım 1’den doğalgaz akışını azaltırken bir yandan da Kuzey Akım 2 hattının devreye girmesiyle ilgili beklentilerini de öne sürüyor.

Almanya enerji anlamında köşeye sıkışmış durumda. Enerji ihtiyacının yüzde 30’unu doğalgazdan karşılayan Almanya, yarısından fazlasını Rusya’dan sağlıyordu.

Şimdi kış öncesi depoları doldurabilmek için birçok kent enerji tasarrufu sağlayacak tarihi mekânların aydınlatılmasının azaltılması, klima kullanımından vazgeçilmesi gibi tedbirler alıyor.

Haberin Devamı

Bir yandan da enerji açığının nasıl kapatılacağı tartışılıyor. Cezayir’den boru hattıyla mı gelsin, ABD’den likit doğalgaz (LNG) şeklinde mi olsun? Yoksa yılbaşında kapatılacak son üç nükleer santralın ömrü mü uzatılsın? Ya da kaya gazı aramalarına izin mi verilsin?

TÜRKİYE’YE ÖVGÜ

Schröder röportajında Türkiye’ye de Ukrayna krizinde arabuluculuğundan ötürü övgüde bulunurken “Türkler, şu anda tahıl sevkıyatına ilişkin müzakerede oldukları gibi çok yardımcı oldular. Tahıl anlaşması ilk başarıdır. Belki bu yavaş yavaş bir ateşkese dönüştürülebilir” ifadesini kullanıyor. “Ama Washington ‘Evet’ demezse bu işler yürümez” diyerek ABD’ye de işaret ediyor.

Haberin Devamı

Almanya’da son anketlere katılanların yarıdan fazlasının Rusya’nın Ukrayna’da sürdürdüğü savaşa son vermesi için Schröder’in arabulucu olarak devreye girmesinden yana olduğunu ortaya koyuyor.

ZELENSKİ’DEN TEPKİ

Almanya’da olduğu gibi Ukrayna da Schröder’e Putin propagandası yaptığı gerekçesiyle tepki büyük. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, adını vermeden ‘Avrupa değerlerine sahip güçlü ülkelerin eski liderlerinin Rusya için çalışması iğrenç’ diyerek tavrını ortaya koyuyor. Ukrayna’nın Almanya Büyükelçisi Andrej Melnyk ise ‘Schröder, önce Moskova’dan saldırıların durdurulmasını istesin’ diyor.

ALMANYA NE YAPAR

Belli ki Rusya doğalgaz silahıyla Batı’nın cephe hattında gedik açmaya çalışıyor. Enerji darboğazı da Almanya’nın Ukrayna krizindeki yumuşak karnı.

Haberin Devamı

Almanya, Rusya’ya rağmen enerji darlığını aşıp Avrupa’nın lideri olmaya devam edebilecek mi? Bu aslında Avrupa Birliği’nin bekası için de önemli bir soru.

Yazarın Tüm Yazıları