Okuyarak konuşalım kitabın gücünü yayalım

 BUGÜN yine 24. TÜYAP İzmir Kitap Fuarı’ndan söz edeceğim. Öncelikle Fuar’ın onur konuğu Hidayet Karakuş’tan.

Haberin Devamı

1946 Isparta Yalvaç doğumlu olan Karakuş, Gönen Öğretmen Okulu ve Selçuk Eğitim Enstitüsü mezunu. 1966-1990 yılları arasında farklı şehirlerde öğretmenlik yapan Karakuş, TRT İzmir Bölge Radyosu için “Egeyi Yazanlar” adlı programı hazırlayıp sundu ve aynı zamanda pek çok radyo oyunu yazdı. 1993’te Sivas Madımak Oteli’nde 37 kişinin can verdiği katliamdan kurtulan Hidayet Karakuş, şiir ve romanlarının yanı sıra çocuk kitaplarıyla da tanınıyor.


KARAKUŞ ETKİNLİKLERİ
Fuar’da yarın Mavisel Yener, Nevzat Süer Sezgin ve Hüseyin Yurttaş’ın katılacağı “Çocuk Yazınında Hidayet Karakuş” söyleşisi, 14 Nisan Pazar günü Yüksel Pazarkaya, Efdal Sevinçli, Bahri Karaduman, Oğuz Tümbaş ve Hülya Deniz Ünal’ın katılacakları “Karakuş’un Şiir Evreni” paneli ve yine aynı gün Yüksel Pazarkaya, İnci Aral, Öner Yağcı ve Gönül Çatalcalı’nın yer alacağı “Hidayet Karakuş’un Romanları” adlı panel gerçekleştirilecek.

Haberin Devamı


YAŞAM İÇİN ANLAMLI SÖZ
TÜYAP’ın, “Türkçem Adresimdir” adlı armağan kitap hazırladığı Hidayet Karakuş’un, sosyal medyada İz Gazete’de yer alan şu sözleri, Fuar’dan yine söz etmemin nedeni: “Okumayan insanın konuşmaya hakkı yoktur diyor bir düşünür. İzmirliler okuyarak konuşsun.”


BAŞKAN’DAN İÇTEN İSTEK
Ve de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Fuar açılışındaki sözleri: “Geleneklerimizde hayırlı olsun ziyaretine gidilirken başkanlara çiçek götürülür, tatlı alınır. Ben buradan duyurmak istiyorum. Bana lütfen kimse çikolata, tatlı, çiçek getirmesin. Gültepe’de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin küçük, güzel bir kütüphanesi var. Ama daha rafı yok, kitabı yok. Bana gelenler lütfen kitap getirsinler. Gültepe’deki kütüphanemizi hep beraber büyütelim. Kitabın farkındalığını, gücünü, İzmir’in yukarı mahallelerine, arka sokaklarına da yayalım diliyorum.”
Biri edebiyat dünyasının sürekli onur konuğu, diğeri İzmir’in sorumluluğunu üstlenmiş sanatla hep ilgilenen bir politikacı... Kitabın ve okumanın önemini ne güzel vurguladılar, değil mi?

-----


BİR YENİ ESER
Gazeteciden portreler

ATİLLA Köprülüoğlu, kitabında yer verdiği kişilerin bazılarıyla tanışma fırsatı bulduğunu, bazılarıyla bulamadığını söylüyor ve ekliyor: “Kültür, sanat, spor, siyaset meydanında turlamış bu güzel iyi insanların bazıları, o güzel atlara binip çekip gittiler. Onlar iyi tanıdıklarım, onlar unutulmayanlar, çok sevdiklerimdir. Onlar, solmayanlardır.”

-----

Haberin Devamı


BİR ANNENİN FERYADI
Kızım Şirin’e yaşam
için yardım gerek

ÖDEMİŞ’in deneyimli gazetecisi Yüksel Balcı’dan bir dram haber... Umurbey Mahallesi Yunus Sokak’taki 2 numaralı evde oturan 28 yaşındaki Emine Oruç, lösemi hastası kızı 5 yaşındaki Şirin için 2 yıldır mücadele veriyor, ama sonuç alamıyor. Tek katlı, bir odalı evde yaşayan Oruç Ailesi, ekonomik yönden darboğazda olduklarından Şirin için iki yıl önce başlattıkları sağlık mücadelesinde başarıya ulaşamamanın üzüntüsünü yaşıyor.


BULUNDU, AMA UYMADI
Emine Oruç, Şirin’e aileden ve 3 yaşındaki kardeşi Ayşenur’dan alınan kan örnekleri de uymayınca, donör aramak için sağlık kuruluşlarına başvurdu. Almanya’dan bir donör bulundu, ancak onun kanı da tam uymayınca, aile çaresiz kaldı. Şirin’in devamlı maskeyle dolaşması gerekiyor. Ancak maske bedelini devlet karşılamıyor, aile kendi cebinden almak zorunda kalıyor.

Haberin Devamı


MASKE SIKINTISI VAR
Ödemiş’te medikal maske bulunamadığını belirten Emine Oruç, “Eşim sigortalı, ama maskeyi devlet vermiyor. İzmir’e gidip almak zorunda kalıyoruz. Bu da ayrı bir masraf. Toptan alma imkanımız da yok. Yetkililerden bu konuda yardım bekliyoruz. Bu arada, donör olabileceklerin Kızılay’a kan vererek yardımcı olmalarını beklerken, her gün eriyen yavrumu gördükçe bir anne olarak ne yapacağımızı bilmiyorum” diyor.

-----


BİR BELGE BİR ALKIŞ
Eşrefpaşa Hastanesi’ne
KALİTE TEŞEKKÜRÜ

BU haberi okuyan vardır mutlaka, ama gözden kaçıranlar için yinelemek istiyorum. Türkiye’nin tek belediye hastanesi olan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi, sağlıkta ulusal ve uluslararası standartlarda verdiği hizmet kalitesiyle ödüllendirildi. Toplumun her kesimine hem koruyucu sağlık, hem de 2. basamak sağlık kurumu olarak tanı ve tedavi hizmeti sağlayan Eşrefpaşa Hastanesi, Sağlık Bakanlığı’nın 1100 standart ölçüt üzerinden yaptığı değerlendirmede 100 üzerinden 97 puanla “Teşekkür Belgesi” aldı. Başhekim Uz. Op. Dr. Serdar Pedükcoşkun ve ekibini kutluyorum.

-----

Haberin Devamı

BİR ALINTI
Engin Yavuz’dan: Mutluluğun yolunu bilmediğimizden çoğu kez yanlış kapıyı açarız. (Puccini)

Yazarın Tüm Yazıları