Ha gayret be Erden ‘KaslaGit’

BORNOVA Anadolu Lisesi (BAL) denilince kulaklarım dikilir. Çünkü ben de BAL öncesi, İzmir Koleji (İK) mezunuyum. Sözü BAL mezunu bir kardeşimize, Erden Eruç’a getirelim. Haber Hürriyeti’nde haberi ve BAL’ı gördüm, özetle aktarıyorum:

Haberin Devamı


OKYANUS’A MEYDAN OKUMA
“Kas gücüyle Okyanus’a meydan okuyor... Okyanuslardan kalan zamanında yaşamını ABD Seattle’da sürdüren İzmir Bornova Anadolu Lisesi (BAL) mezunu Erden Eruç, ‘Kas Gücüyle Devriâlem’ projesini 2012’de tamamlayıp 17 ayrı Guinness Dünya Rekoru’na imza attı. Eruç’a bu rekorlar yetmedi, kendi geliştirdiği kanosuyla Kaliforniya Crescent City’den ‘KaslaGit’ sloganıyla Pasifik Okyanusu’nu yine kürekle geçerek Mart 2022’de Hong Kong’a ulaşmayı, plastik atıklara dikkat çekmek istiyor. Rekortmen Türk, www.haberhurriyeti.com okurlarına selam gönderdi, okyanus maceralarını da paylaşacağını müjdeledi.
DÜNYADAKI TEK KİŞİ
Rekortmen sporcumuz Erden Eruç’u tanıyalım: Dünya üzerinde motorsuz ve yelkensiz bir kayıkla, sadece kendi kas gücünü kullanarak Atlas, Pasifik ve Hint okyanuslarını aşmayı başarmış tek kişi olan Erden Eruç, asker bir babanın ve hayatını çocuklarına adamak için bankacılığı bırakan bir annenin oğlu. 1961’de babasının görevi nedeniyle bulundukları Kıbrıs’ta doğdu. İzmir Bornova Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp, Boğaziçi Üniversitesi’nde makine mühendisliği lisans ve yüksek lisans eğitiminin ardından ABD’ye gitti. 1999’da işletme alanında bir yüksek lisans derecesi daha aldı. Halen eşi Nancy ile ABD Seattle’de yaşıyor.
YİTİRDİĞİ ARKADAŞA SÖZ
Çocukluktan itibaren sporun birçok branşıyla yoğun ilgilenen Eruç, Eylül 2000’de Seattle’da birlikte kaya tırmanışındayken düşerek ölen arkadaşı Göran Kropp’un İsveç’teki cenaze töreninden dönerken uçakta bir dünya haritası çizdi. Altı kıtanın her birinde en yüksek zirveyi işaretleyip, kendine, ‘Onun kas gücüyle (bisiklet!) Everest’e gidip tırmandığı gibi, ben de bu zirvelerin hepsine kas gücüyle gideceğim’ diye söz verdi.
17 GUINESS REKORU
2007 yazında başladığı ‘Kas Gücüyle Devriâlem’ projesini 5 yıl 11 gün sonra 2012 yazında tamamladı. Erden, kendi gücüyle tek başına devriâlemi başarmış ilk ve tek kişi. Bugün ‘İlk kendi kas gücüyle devriâlem’, ‘Kas gücüyle en hızlı devriâlem’, ‘Üç büyük okyanusu kürekle geçen ilk kişi’, ‘Okyanusta tek başına kürekle kat edilen mesafe ve gün toplamları’ dahil 17 ayrı Guinness Dünya Rekoru sahibidir.
İLK OLMAYI HEDEFLEDİ
Geçen haziran ayında kendi geliştirdiği kanosuyla Kaliforniya’dan ‘KaslaGit’ sloganıyla açılan Erden Eruç, Pasifik Okyanusu’nu kürekle geçerek Mart 2022’de Hong Kong’a ulaşmayı planlıyor. Böylece ‘Kuzey Amerika ve Asya arasında Pasifik’i kürekle geçen ilk kişi’ olmayı ve yeni bir dünya rekoruna imza atmayı amaçlıyor.
ATIKLAR BÜYÜK SORUN
Yolculuğun hem kişisel hedeflere ulaşılması, hem de doğanın insan yüzünden içine düştüğü krize dikkat çekilmesi açısından önemli olduğunu vurgulayan Erden, ‘Denizlerde atık meselesi büyük sorun. Sınırsızca tüketerek geride bıraktığımız atıkların denizlere erişmesi mutlaka önlenmeli. İnsanoğlu olarak okyanusların ve denizlerin yaşanabilirliğini korumak için çok daha fazla çaba göstermeliyiz’ diyor.
SORUNLARI ANLATACAĞIM
Erden Eruç, Hong Kong’da kurulan ve California’da da kayıtlı olan Ocean Recovery Alliance’ın elçisi olduğunu vurgulayarak, ‘Bu kurum ben Hong Kong’a varana kadar İngilizce ve Çince eğitim açısından faydalı bilgi akışı sağlayacak. Benim geçişimde paylaştığım hikâyeleri de katacaklar. O sırada dünya okyanuslarında ve bilhassa Pasifik’te karşılaştığım plastik atık sorununu anlatacağım, farkındalık yaratacağız’ diye ekliyor.
Dünya rekortmenimiz Erden Eruç’un okyanus yolculuğuna ilişkin hikâyeleri ve önceki deneyimlerini www.erdeneruc.com internet sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden izleyebilirsiniz.”
Fazla söze gerek yok, “Ha gayret be kardeşim” diyorum, kolay gelsin!

Yazarın Tüm Yazıları