Duyanlara duymayanlara: İzmir dünya ikincisi

DUYUNCA içim içime sığmadı. Ne yapacağımı bilemedim. Balkondan, “Ey ahali duyduk duymadık demeyin” diye başlayıp avaz avaz bağırsam mı? Zıplayıp, taklaya mı kalkışsam? “Offf ülen offf” diye nara mı atsam? Ne mi oluyor? Boru değil yahu, İzmir dünya ikincisi... Nasıl, nerede mi? Duymadınız mı? Efendim İngiliz emlak şirketi Knight Frank, 55 ülke ve 150 kenti kapsayan bir araştırma yapmış.

Haberin Devamı

 


KONUT FİYATI ARTIŞINDA
Araştırmaya göre dünyada son bir yılda konut fiyatları en çok artan ilk 10 kentten üçü Türkiye’denmiş. İzmir yüzde 30’luk artışla ikinci, İstanbul yüzde 26.4 ile dokuzuncu, Ankara yüzde 25.8 ile onuncu sıradaymış. Yineliyorum; İzmir öyle ya da böyle dünya ikincisi...
ADI YAZILDI BİR KERE
Listenin başında yüzde 30.8 ile Kanada’nın Halifax kenti yer alıyormuş. Anladınız beni değil mi? Hak verdiniz haberi duyduğumdaki şaşkınlığıma. Devam edelim... Emlakçılar İzmir’in sıralamadaki yerini, salgın illeti ve 30 Ekim depremi sonrası artan ilgiye bağlıyormuş. Neden, ne, nasıl olursa olsun, sonuç olarak İzmir’in bir dünya ikinciliği var artık.
ARTIK ONLAR DÜŞÜNSÜN
Neyse biraz olsun sakinledim, düşünmeye başladım. “Bu ikincilik iyi bir şey mi?” Gerçekten de bilemiyorum. Ve bir sonuca vardım, biraz rahatladım: Bu dünya ikinciliğini konut yapanlar, alacaklar ve satacaklar düşünsün. Tabii başta altyapı olmak üzere, her türlü hizmetle görevli olan etkililer, yetkililer de... Bana ne yahu!
---------

 

BİR FİKRİM VAR

Haberin Devamı

Yatırım imecesi
mümkün mü acaba

İNSAN ne kadar aldırmasa da, ilgisiz de kalamıyor. Bu dünya ikinciliği İzmir’e önemli yük getirecek. Özellikle konut fiyatı açısından rekora doğru giden ilçelere. Yol, su, kanal başta olmak üzere, altyapı yatırımları gerekecek. Merkezi ve yerel yönetimler, ellerindeki olanaklarla, altından kalkabilecek mi? Olanak yeterli olmasa da, hizmet mutlaka gerekecek. Peki ne yapmalı?
BELKİ DE YARARI OLUR
Konut fiyatında dünya ikinciliği yolunu açan yerlerde, yatırımcılardan yardım istenebilir mi? Tümünün makine parkı, deneyimli ve yeterli personeli, finans olanakları vardır. Örneğin belediyelerin eşgüdümünde yatırımcılar toplanarak katkı olanakları öğrenilir, hizmet için bir tür imeceye gidilebilir. Yasalar elverir mi, taraflar yanaşır mı, böyle bir işbirliği mümkün müdür bilemem... Benimki bir öneri... Olur da ciddiye alınır!

--------------------

BİR DUYURU
Yıl sonuna kadar
‘Yeni yıl pazarı’

KARŞIYAKA Belediyesi’nin düzenlediği yeni yıl pazarı bugün Bostanlı Zühtü Işıl Meydanı’nda açılacak, 31 Aralık’a kadar açık kalacak. Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Pazarımıza tüm halkımız davetlidir. Pazarımız hakkında detaylı bilgi almak için 444 1 575 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz” dedi.

------------

BİR GİRİŞİM

Haberin Devamı

Esnaf-vatandaş yılbaşı
alışverişi için buluşacak

DİDİM Belediyesi, yılbaşı öncesi, “Yeni Yıl Pazarı” kurarak esnafla vatandaşı buluşturacak. Esnaf, 20-28 Aralık arasında, Cumhuriyet Kent Meydanı’na tezgah kuracak. Vatandaşlar da, hediyelik eşya, kitap, gıda ve giysi alabilecek.
Pazarda yer almak isteyen esnaf Didim Belediyesi Halk Masası’na başvuracak. Ayrıntılı bilgi 0543 321 36 29 veya 444 81 09 numaralı telefonların 1114 ve 2291 dahili hatlarından alınabilecek. Başkan Deniz Atabay, “Yeni yıl öncesi esnafımıza canlılık kazandırmak amacıyla Cumhuriyet Kent Meydanı’nda vatandaşlarımızın buluşmasını sağlayacağız. Tüm halkımızı pazarımıza bekliyoruz” dedi.

Yazarın Tüm Yazıları