Necati Yalçın

‘Hoşgeldiniz’ diye bağırın!

27 Aralık 2016
Dünyada bir benzerine rastlanır mutlaka ama Türkiye’de çok olduğu söylenemez. Bu kadar çok insan figüründen oluşan ve bu kadar geniş alana yayılan bir heykel grubunu başka yerde görmek gerçekten pek de kolay değil.

Ayrıca at, öküz veya otomobil gibi ulaşım veya taşıma araç ve hayvanlarını da sayarsak anıtın ne derece zengin olduğu ortaya çıkıveriyor. Aslında her heykel için bir kişi var ama bazı figürler Mustafa Kemal gibi tarihe adını yazdırmış kişiler. Gelin heykellerin arasına girdiğinizde hemen tanıyabileceğiniz birkaç kişiyi konuşalım: 

KARŞI ÇIKIŞIN SEMBOLÜ

27 Aralık günü Mustafa Kemal’i karşılayanlar arasında, ön sırada, sadece bir kişi fesli ve kravatlıdır. Mustafa Kemal ve arkadaşlarının başındakinin kalpak olduğunu hemen belirtelim. O, Ankara’nın Vali Vekili Yahya Galip Bey’dir. Neden vekildir sorusunun açıklamasında Ankara’nın Milli Mücadele’de öne çıkışının işaretleri görülür. Yahya Galip, Ankara’nın İstanbul Hükümetine karşı çıkışının sembolüdür adeta. İstanbul Hükümeti bir vali atar Ankara’ya. Ankaralılar istemez. Onun yerine Yahya Galip’i oturturlar koltuğa! Bu pek örneği görülen bir durum değildir.

KARŞI FERMANI İMZALAYAN MEHMET RIFAT EFENDİ

Kalabalık içinde Yahya Galip’in yanındaki bir kişiyi konuşalım şimdi. Onu da kolayca bulacaksınız. Karşılayanlar arasında sadece bir kişinin kafasında sarık üzerinde cübbe vardır. O, Müftü Mehmet Rıfat Efendi’dir. Anadolu’daki aydın din adamlarının bir örneğidir kendisi. Şeyhülislam tarafından Mustafa Kemal ve arkadaşları için çıkarılan idam fermanına karşı Anadolu din adamlarınca hazırlanan karşı fermanın altına imza koyanlardandır. Cumhuriyetin ilk Diyanet İşleri başkanıdır. Vefatına dek bu görevini sürdürmüştür.

Yazının Devamını Oku