Mustafa Denizli

Euro 2016’nın kapısını açtık

6 Eylül 2015
Hollanda karşısında ilk yarım saatte hem oyun hem skor lehimize oluştu.

İLK YARI:

Euro 2016 için en kritik ilk yarıyı nasıl değerlendirirsiniz?

Her şey harikaydı ilk devrede. İlk 45’e baktığımız zaman, saha içi harika, saha dışı harika... Her şeyiyle nefis bir ilk yarı. Ve oyunda Hollanda’ya hiçbir ciddi pozisyon vermeyen, arayan bir Türkiye vardı. Oyunun bütün her şeyini tayin eden de bizim orta saha oyuncularımızdı. Hollanda’nın boş orta sahasını harika kullandık. Bu alanda hem kendimize pozisyon üretecek pas alanı ve zamanı bulduk hem koşu yapabildik. Hollanda’nın oyuna defansif manada katılmayan dörtlüsü Van Persie, Sneijder, Depay ve Narsingh’in zaafını oyunun başında Arda’nın mükemmel pası, Oğuzhan’ın nefis koşusu ve olağanüstü akıllı vuruşuyla değerlendirdik.

SIKINTI YAŞAMADAN

BU takımlara karşı oyunun 1-0 gitmesi hep sıkıntı yaratır. Ancak dün bu sıkıntıyı yaşamadan Blind’in bireysel hatası ve Arda’nın bireysel zeka ve yaratıcılığıyla oyunu 2-0’a getirdik. Kısacası, ilk yarım saatte hem oyun hem skor lehimize oluştu. Bu bölümde ciddi bir tehlike yaşadık mı? Hayır. İkinci yarı yaşayabilir miyiz? Bu görüntüyle, hayır. Pozisyon bulabilir miyiz? Bu görüntüyle evet.

KADRO TERCİHİ DOĞRU

Orta sahada yaratıcı oyuncuları kullanmak iyi bir başlangıç planı mıydı?

Evet, Hollanda’yı biraz tanıyorsa Fatih Hoca, başlangıç stratejisi olarak doğruydu. Çünkü bunu maçtan önce TRT’de yaptığımızı programda da böyle değerlendirdik. Bu orta sahanın topa sahip olup, kaliteli ayaklarıyla oyunu tayin edecek pasları atabileceğini söyledik. Kısacası 45 dakikanın sonunda hak eden bir seyirci, fazlasıyla hak eden bir takımımız vardı. Hiç telaş yapmadan aynı sakinlikte devam edersek bir tehlike gözükmüyor.

Yazının Devamını Oku

Beşiktaş’a 15 dakika yetti

29 Ağustos 2015
İkinci yarı çift forvete dönse de istediğini yapamayan Beşiktaş’ta skoru ancak kaliteli ayaklar değiştirebilirdi ve dün akşam olan da buydu. Golden sonraki 15 dakikada siyah beyazlılar kendini de buldu.

iLK YARI:

Beşiktaş, G.Antep kalesini zorladı ancak Mersin’deki görüntüyü niye veremedi?
Veremez, çünkü karşısındaki Mersin değil. Üretmek isteyen Beşiktaş, bu net. Bazen vasatın üstüne çıkmak istese de kötü zemin de müsade etmiyor. Ama ilk yarıda şu futboldan, hadi futboldan vazgeçtik, gidişatı kabul etmeyip değiştirmek istiyor diyeceğimiz bir isim de, kötü oynuyor diyeceğim bir futbolcu da yok. İzleyenler, geçen hafta Bursa’yı deplasmanda yenen bir takımla şampiyonluğa oynayan bir takımın maçından haliyle daha büyük bir keyif bekliyor.

Gomez istekliydi

Oğuzhan defans önünde, Sosa da oyun kurucuydu. Skor üretilememesinde bunun bir etkisi oldu mu?


Beşiktaş’ın ideale yakın kadrosu bu. İdeale yakın kadrodan bahsederken Sosa’yı anmamak hata olur. Burada zorluk yaşayan Gomez’di. Beck, Tosic ve Rhodolfo da yeni ama onlar biribirine yakın oynadıkları için çok zorluk çekmiyor. Eskilerin içinde yeni olarak tek kalan Gomez. Yani onun işi daha zor. Her şeye rağmen Gomez’i istekli görüyorum. Sosa’nın getirdiği topta istediği gibi dönüş yapsa çok net pozisyondu.


Yazının Devamını Oku

Gruplar geldi Türkiye 6 puan kazandı

27 Ağustos 2015

İLK YARI

Erken golle rahatlayan bir Fenerbahçe vardı. İlk yarıyı nasıl değerlendirirsiniz?
İlk yarının aslında fazla değerlendirilecek bir yanı yok. Bu takım çıktığı zaman da Fenerbahçe için hafifti, ilk maçta da ikinci maçta da hafif. Ama Fenerbahçe zorla, bu takımı ağır göstermeye çalışıyor. Fenerbahçe farklı da kazanabilir. Ama bu kadro, oynadığı futbolla beklentileri karşılamıyor. Fenerbahçe pas yapıyor. Doğru. Ama bu pasların çoğu yan pas. Herkes Fenerbahçe’den daha farklı bir görüntü bekliyor.
Fenerbahçe ile Atromitos’un karşılaşması, ağır sıkletle tüy sıklet boksörlerinin karşılaşması gibi. Bu net. Kısacası devre sonuna kadar hem skor hem de futbol olarak bu rakibi ezmesi lazımdı Fenerbahçe’nin. Ama öyle bir görüntü yok.


Fenerbahçe satılan Sow’u arar mı?
Fenerbahçe’nin topla ve topsuz çabuk iki buçuk tane adamı var. Nani, Caner ve Şener. Bu takıma Ozan mutlaka girecek bu net bir şekilde gözüküyor. Orta sahanın bu yapısıyla devam etmesi mümkün değil. İlerleyen haftalarda Sow’u arar mı Fenerbahçe? Bence mutlaka arar. Çünkü Sow tipinde bir hücumcusu Fenerbahçe’nin yok. Ama o paraya Sow verilir mi? Verilir. Fenerbahçe maçlarını kazanır mı? Kazanır. Ama taraftar beklediği futbolu göremez. Fenerbahçe orta saha ve hücumu daha dinamik, daha tempolu, daha çabuk oynayan futbolcularla kurmazsa kazanır, zorlanır, tat vermez.


Yazının Devamını Oku

Başrolde yine Muslera

25 Ağustos 2015
Bazen antrenmanda yapılan taktik çalışmalar vardır. Yarı sahada hücum çeşitlemeleri çalışırsın. İkinci yarıdaki görüntü buydu. G.Saray çeşitli denemeler yaptı. Göbekten, kanattan, şutla... Ama olmadı.

İLK YARI

İlk yarıyı nasıl değerlendirirsiniz?

G.Saray, Umut, Podolski, Burak, Selçuk, Sneijder ve Rodriguez gibi fizik kapasitesi ön planda olan, golcü ağırlıklı bir kadro tercihiyle maça başladı. Bilal, Yasin, Olcan, Emre gibi daha kreatif ayakları sahaya sürmedi. Sivas’taki görüntüden sonra Osmanlı gibi ligin yeni takımıyla oynamaları, esasında bir avantaj gibi gözükebilirdi. İlk 20 dakikada sadece Burak’la pozisyon bulan bir G.Saray vardı. Birinde akıllı bir vuruş yaptı, gol olmadı. Bir diğerinde de Sabri’nin nefis kestiği topu Ahmet kurtardı.

Rakiplerin puan kaybı G.Saray’ı daha fazla motive etmiş midir?

Yazının Devamını Oku

Her şey beklentinin uzağında

23 Ağustos 2015
Geçen haftanın iyi oyunu, beklentileri yükseltince, bu da Beşiktaş üzerinde bir kazanma baskısı oluşturdu.

Beşiktaş bunun sıkıntısını maç boyu yaşadı. Trabzon’un bu seneki en büyük transferi Erkan diyebiliriz.


İLK YARI:


İlk yarı hangi hocanın planı tuttu diyebiliriz?
İkisinin de tutmadı. Ne Beşiktaş istediği oyunu kurabildi. Ne de Trabzon. Devre 0-0 bitince Şota’nın planına daha yakın olduğunu söyleyebiliriz. İlk 45 dakika, futbol adına hiçbir şey üretmedi. Bu maçın Beşiktaş için geçen haftadan değişik tarafı, karşısında bir Mersin İY stoperleriyle orta sahası yoktu. Mustafa ve Aykut, onların önünde de M’Bia ve Okay, bu alanda Beşiktaş’ın etkili ayaklarına top kullandırmadılar. Dolayısıyla geçen haftanın flaş adamı Cenk Tosun ve Oğuzhan, ilk yarı itibarıyla etkili olamadı. Özellikle Cenk Tosun’un topla buluşma şansı hiç olmadı.


Yazının Devamını Oku

En değerlisi 3 puan

21 Ağustos 2015
Türk takımlarının Avrupada tur atlaması ne kadar önemliyse, bir Yunan takımına karşı tur atlaması 5 kat daha önemli. Çünkü Avrupa’da Türkiye’nin en ciddi rakibi Yunanistan.

İLK YARI:


İlk yarı Fenerbahçe’yi nasıl buldunuz?
FENERBAHÇE’nin rakibinin stadını görünce ne kadar mütevazı bir takım olduğunu zaten anlamıştık. Sahaya çıktıklarında ise daha net fark ettik. Fenerbahçe, hiç beğenmediğimiz Eskişehir maçında, ilk yarının sonundaki gollere kadar neredeyse hiç pozisyon bulamamıştı. Dün ise en az 3-4 fırsat yakaladı ama gole çeviremedi.
Ben bu maça şu açıdan bakıyorum. Türk takımlarının Avrupa kupalarında tur atlaması ne kadar önemliyse, bir Yunan takımına karşı tur atlaması 5 kat daha önemli. Avrupa’da puanlamaya baktığımızda Türkiye’nin en ciddi rakibi Yunanistan. Geçen sene Beşiktaş’ın bir Yunan takımını elemesi önümüzdeki yıllar için ne kadar önemliyse, Fenerbahçe’nin de Atromitos’u yenerek elemesi o kadar önemli. İlk 45 dakika itibarıyla da bakıldığında Fenerbahçe bu maçı kazanmazsa yazık olur. Böyle bir rakibe karşı Fenerbahçe galibiyet elde edemezse dönüp kendini sorgulamalı.


İkinci yarı kazanmak için ne yapmalı Fenerbahçe?

Yazının Devamını Oku

Skoru futbolundan daha güzeldi

15 Ağustos 2015
10 kişilik Eskişehir’e karşı F.Bahçe düşündüğü kadar pozisyon üretemese de lige kazanarak başlamak hem taraftar hem de takım adına önemli. F.Bahçe hem bireysel hem dem takım olarak kazanım dönemini yaşıyor.

İLK YARI:

- Ligin ilk 45 dakikasında F.Bahçe nasıldı?


Son 4 dakika goller vardı. Aslında maç öncesi eşit olmayanların mücadelesi nasıl olur diye düşünüyordum. Bir tarafta hem maliyet hem de kalite olarak bu ligin üstünde bir Fenerbahçe, diğer tarafta imkanlarını zorlayarak lige hazırlanan Eskişehir vardı. Maç öncesi, Fenerbahçe’nin farklı kazanacağını öngörmüştüm. Ama dakikalar ilerledikçe Fenerbahçe zorlandı. Oyun başında Fırat Aydınus’un, Ali ile Fernandao’nun mücadelesinde verdiği devam kararı doğru. Fernandao bu sezon hakem ile taraftarı çok karşı karşıya getirecek gibi.
Bu pozisyon dışında karşılıklı cılız ataklar vardı. Devre böyle biter mi diye düşünürken Diego, Nani ve Hasan Ali süren, Sow’la biten güzel bir gol izledik. Birkaç dakika sonra Diego’nun harika asistinde Fernandao’nun golü geldi. Fernandao ve Sow önde ikili oynuyor ama bu maçın sonucu ne olursa olsun ilerleyen dönemde Fenerbahçe bu ikili ile zorlanır.


- Eskişehir beklediğiniz gibi miydi?


Yazının Devamını Oku

Bireysel tepkileri çözmeli

9 Ağustos 2015
Sezona kupayla başlamak da bu sorunların üstünü örtmez.

Gözüken bir tablo var. Bu kupa bir maçta alınıyor. Galatasaray geçen seneki çifte kupalı görüntüsünde değil. Maçı kazanması yada kupayı kazanması bunu değiştirmez.


İLK DEVRE

Geçen sezonun iyi futbol oynayan iki takımının mücadelesinde ilk yarıdan memnun kaldınız mı?
Çok memnun kaldığımı söyleyemem. Esasında oyun tempolu başladı ama bir süre sonra bu tempo yerini durağan bir futbola bıraktı. Bu görüntünün içerisinde ataklar var, gol var ve Muslera’nın iki tane üst üste yaptığı harika kurtarış var. Yani ilk maçtan mesajın şu olduğunu söylersek yanılmış olmayız: Muslera ‘Bu yıl yine bana çok iş düşecek” dedi.


-Galatasaray’ı nasıl buldunuz?

Yazının Devamını Oku