"Merve Kalelioğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Merve Kalelioğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Merve Kalelioğlu

Merve Kalelioğlu

Hamilelik Döneminde Hangi Besinlerden Uzak Durulmalı?

6 Mart 2019

Anne adayları hamilelik sürecini düşünmeyi planladığı dönemden itibaren ideal ağırlığına ulaşmayı hedeflemeli ve yeterli ve dengeli beslemeyi ilke edinmeli.

Bebeğiniz 40 hafta boyunca sizin tükettikleriniz ile beslenir. Gebelik döneminde sağlıklı bir beslenme düzeni ile annede ve bebekte oluşabilecek bir takım olumsuzlukları ortadan kaldırabilir, özellikle annenin kansızlık problemi, gebelik zehirlenmesi (preeklampsi), gebelikte ilk 3 ayda sıklıklı yaşanılan sabah yorgunluğu ve halsizlik problemi, sindirim ve boşaltım problemlerinden olan özellikle kabızlık gibi hamilelik sorunları. Unutulmaması gereken sağlıklı beslenmek gibi tüketilmemesi ve kaçınılması gereken durumlar da vardır.

1) Sebzeler:

Günlük sebze tüketimi anne adayı için hem vitamin-mineral açısından hem de lif kaynağı olduğu için günde 3-5 porsiyon tuketilmelidir. Fakat hamilelik süresinde çiğ sebzelerden toksoplazma enfeksiyonu bulaşmaması için çok iyi yıkanması önemlidir.

2) Çiğ-Az Pişmiş ve İşlenmiş Etler:

Hamilelik döneminde bebeğin gelişimi ve annenin sağlığı için yeterli protein alımı anne adayı İçin önemlidir. Bu dönemde özellikle iyi pişmiş et ve et ürünleri tercih edilmesi gerekir. Çiğ etin temas ettiği gıdalara ve mutfak gereçlerine dikkat edilmeli. Çiğ et, koliform, toksoplazma bakterilerini bulaştırma riskine sahiptir. Hamileliğin ilk döneminde bu parazit ve bakterilere maruz kalan bebeklerde sağırlık, sarılık, yüksek ateş, sinir sistemi hastalıklarına yakalanabilir. Toksoplazma düşük yapmaya sebep olabilmektedir. Bu nedenle az pişmiş et ve tavuktan kaçınılmalıdır.

Salam, sosis, sucuk gibi et ürünleri bazı işlemlerden geçtiğinden mikrobiyal risk azalmış olsa da tamamen ortadan kalkmamıştır. Bu besinlerde listeria adı verilen düşüklere sebep olabilecek bakteriler bulunmaktadır. Özellikle pişirilmeden tüketilmesi durumunda bu risk açısından dikkatli olunmalıdır.

Yazının devamı...