Küçük desteklerin büyük etkileri

Afrika’nın en küçük ülkesi Gambiya’da dünyanın en yoksul ve pek çok şeyden yoksun insanları yaşıyor. Eğitim gönüllüsü İbrahim Betil 2012’de gidip de gördüğü manzaraya kayıtsız kalamadı ve SenDeGel Derneği’ni kurdu.

Haberin Devamı

Betil, 35 gönüllü arkadaşıyla yardımseverlerden para topladı; 300 küçükbaş hayvan ve 7 balıkçı teknesi alındı, yoksul ailelere dağıtıldı.
Her aile 3 yıl boyunca her iki yeni doğan yavrudan birini hayvanı olmayan başka bir aileye vermekle yükümlü. Böylece projenin sürdürülebilirliği sağlanıyor.
2012 sonunda 41 köyde 356 ailenin yararlandığı proje, 90 köyde 1968 hayvanla sürüyor, 816 aile yararlanıyor.
Elektriği olmayan, taşıma su kullanılan köylerde çocuklarından sadece birini okula gönderebilen aileler, hayvanlar çoğalırsa diğer çocukları da okutabilmeyi umuyorlar.

****

SenDeGel tavuk çiftliklerinin faaliyete geçmesine de öncülük etti. Kimi köylerde tavuk çiftlikleri desteklenirken, kimi köylerde de yeni tavuk çiftlikleri kuruldu. Her çiftliğe 400 tane olmak üzere toplam 2 bin civciv verildi. Tavukların olgunlaşmasını bekleyen çiftlikler 2013 sonunda satış yapmaya ve mikrokredi taksitlerini ödemeye başladılar.
Dernek, Dumbuto köyünde inşa edilen tavuk çiftliğini köydeki bazı kadınların kurduğu 20 üyeli bir tiyatro topluluğuna hibe etti. Elde edilen gelir 700 nüfuslu köyde kalkınma projelerine harcanacak. Topluluğun üyesi kadınlardan Wuday Marrong daha önce köylerine sürdürülebilir nitelikte hiçbir yardım gelmediğini, bunun öneminin farkında olduklarını ve çiftliğe çok iyi bakacaklarını söylüyor.

****

Meyve suyu veya yiyecek satarak geçimini sağlayan Gambiyalı kadınlara buzdolapları için mikrokredi sağlandı. 25 kadına buzdolabı teslim edildi. Bu destekle işlerini geliştiren kadınlar, yaptıkları kredi geri ödemeleriyle de gelecek projeler için destek olmaya başladılar.
Yine mikrokredi desteği kapsamında kadın gruplarının pirinç öğütüp satışından kendilerine gelir yaratmaları sağlanıyor. 7 bölgedeki 6 pirinç değirmeninden 20’den fazla köy yararlanıyor.
Pakaliba bölgesinde içme suyu kuyusu onarılarak çocuk ölümlerinde düşüş sağlandı. Üç köyde yapılan kuyularla 6000 kişinin su ihtiyacı karşılandı. Kwinela köyüne yapılacak kuyuyla da 2 binden fazla insanın su çilesi bitecek.

****

Derneğin kuruluşundan bu yana geçen süre içinde, başta TİKA, Coca Cola Foundation, Ekrem Kayalı -MOGUL Tekstil ve isminin açıklanmasını istemeyen iki önemli kişi olmak üzere 31 kuruluş ve 92 bireyden alınan desteklerle sağlanan nakdi kaynak tutarı 405 bin doları buldu. Bu kaynaktan 200 binden fazla insan yararlandı.
Derneğin insani girişimleri sürdürebilmesi için yeni desteklere ihtiyacı var. Küçük destekler, binlerce insanın yaşamında çok büyük etki yaratıyor. 8071’e SENDEGEL yazarak SMS gönderebilirsiniz. Sitelerinde hesap numaraları da var.
Ya da bu yolculukta onlarla birlikte olmak isterseniz derneğe üye olabilirsiniz. Üye sayıları 239... Hedef 1000 üye. www.sendegel.org.tr adresinden üyelik formunu doldurabilirsiniz.
Siz de destekleyin, daha çok insanın yaşamına dokunsunlar.

Yazarın Tüm Yazıları