Yemek tahrikleri

‘Uyarıcı gücü olan yiyecekler’ denince işe hep erkeklerin gözünden baktığımızı fark ettim. Halbuki kadınların da aşk hayatlarını hareketlendirecek sihirli güçlere ihtiyacı olabilir. Peki nedir bu afrodizyak yiyecekler? Haydi aşkın mutfağına girelim

Haberin Devamı

Bu yazının çıkış noktası, bir okuyucumdan aldığım e-mail... Mail’de okuyucum şöyle sitem ediyordu: “Afrodizyak yiyecekler konusuna hep erkek gözünden bakıyorsunuz.

Kadınların arzularını yükselten afrodizyak maddeler nelerdir?” Yerden göğe kadar haklıydı. Bilim dünyası ve alternatif tıp hep erkekler için çalışmıştı.

Ben, hep erkeklerin seks gücünü arttırmak için lüzumsuz kıyımların yapıldığını savundum.

Örneğin, seks gücünü arttırdığına inanıldığı için kaçak avlanan ve nesli tükenmeye yüz tutan hayvanlardan bazılarını şöyle sıralayabilirim:

Gergedan boynuzu için, kaplan ve ayı penisi için, köpekbalığı yüzgeci için, kırlangıç yuvası için, İspanyolsineği kanı için, geyik boynuzu için, denizhıyarı eti için...

Bu listeye birçok ekleme daha yapılabilir.

Haberin Devamı

Bu katliamın sorumlusu erkeklerdir.

Kadınlar için böyle bir şey söz konusu mudur acaba?

Gelen mailden sonra bir araştırma yaptım. Bir çok kaynağa ulaştım. Derledim, topladım.

Sonuç: Kadınların arzularını kamçılayan yiyecekler, manavda, pazarda, dükkânlarda satılanlardan ibaret.

Yani kadının seks gücünü arttırmak için hayvanları katletmeye gerek yok.

Araştırmalarım sonucunda şöyle bir ‘Kadın Afrodizyakları’ listesi oluştu:

Çikolata: Erkekleri de tahrik eden bu muhteşem yiyecek, kadınlarda daha etkili. Özellikle siyah çikolata hem tahrik ediyor hem de güç veriyor.
Roka: Balığın vazgeçilmez eşlikçisinin, aynı zamanda kadınların arzu kamçısı olduğunu biliyor muydunuz? M.Ö 1000 yılından beri bu işlevi sürdürüyor.
Bal: Arının bu sihirli kusmuğu, kadın-erkek her iki cinsin de arzularını etkiliyor. ‘Balayı’ günleri bunun en iyi kanıtı.
Muz: İçindeki potasyum ve B vitaminleri kadınların arzusunu zirveye taşıyor.
Çamfıstığı: Bu muhteşem lezzetin içindeki çinkonun kadınlarda seks isteğini artırdığı öne sürülüyor. Gaziantep’in fıstıklı baklavası, bu nedenle dünya kadınlarının gözdesi olabilir.
Havuç: İçindeki vitaminler, özellikle de beta karoten maddesi, kadınlarda seks hormonlarının hareketlenmesini sağlıyor.
Hardal: Hardalın içindeki karışımın, kadınlarda seks hormonunu etkilediği konusunda yaygın bir inanış var.
Badem: Antik çağlardan beri kadınları uyardığı ve doğurganlığı artırdığı bilinen bir çerez.
Ananas: Kadınları zirveye taşıyan meyvelerden biri daha. Özellikle suyunun daha etkili olduğu öne sürülüyor.
Zencefil: Kan dolaşımını hızlandıran bu baharatın, özellikle kadınlarda kanın cinsel organın etrafında toplanmasına yardımcı olduğu iddia ediliyor.
Avokado: Aztek kadınlarının viagrası olduğu söyleniyor. O gün bu gündür aynı işlevi sürdürüyor.
Anason tohumu: Antik Yunan ve Roma’da kadınların baş tacı olduğu konusunda kanıtlar var.
Kafein: Kanın cinsel organa doğru akışını hızlandırdığı öne sürülüyor.
Sarmısak: İçindeki antioksidanlarla kadınlarda arzuyu da kamçılıyor. Aman eşinize de yedirmeyi unutmayın.
İstridye: Hem kadın hem de erkek için sihirli bir yiyecek. En iyisi odaya çekilmeden önce, bir düzine istiridyeyi yarı yarıya paylaşmak.

Haberin Devamı

BUNLARIN YANINDAN BİLE GEÇMEYİN

Bazı yiyecek ve içecekler var ki, bunlar özellikle kadınlarda arzuyu azaltıyor. Bu yiyecekleri şöyle sıralayabilirim:

Kolalı içecekler, patates cipsi, sanayi peynirleri, aspartanlı içecekler, nane, meyankökü, patlamış mısır, tonik, pizza, yağda kızarmış yiyecekler, rafine şeker, mısır gevreği, soya fasulyesi, beyaz unla yapılmış yiyecekler, sert içkiler.

‘O GECE’ MÖNÜSÜ

Cordon Bleu’nun gastronomi diplomatı ve yemek kültürü yazarı Amy Reiley şu mönüyü öneriyor:

BAŞLANGIÇ

Başlangıç yemeklerinde sakın kaz ciğerine yer vermeyin. İçindeki yağ miktarını düşünün. Yağ yataktaki performansı düşürür. Buna karşılık istiridyedeki proteinler ve çinko, kan akışınızı hızlandıracaktır. İstiridye pahalı gelirse midye de aynı işlevi görebilir. Ama pilavı bol midye dolması değil. Taze roka, havuç ve anason tohumlarıyla yapılmış bir salata da dört dörtlük olur. Tabii üstüne zencefilli ve sarmısaklı bir sos koymayı unutmazsanız.

ANA YEMEK

Haberin Devamı

Yiyecek maddeleri kadar, soslar da yemek-seks ilişkisinde çok önemli roller oynuyor. Mesela, ana yemekte tereyağlı, kremalı ve yumurtalı bir sos eşliğinde istakoz kızartması yerseniz, bu yemeğin ‘ateşleyici’ özelliğinden faydalanamazsınız. Çünkü ağırlık yapar, uyku getirir! Bunun yerine haşlanmış, üstüne sarmısak ve limon suyuyla yapılmış bir sos döktüğünüz pavurya, yengeç, karidesi tavsiye ederiz. Bu yemeklere, tahıllardan yapılmış acılı garnitürler eşlik etmesi daha sağlıklı sonuçşar verir. Tahıl kan şekerinizi düşürür, acı biber de enerji verir. “Istakoza, yengece param yetmez” diyenler için alternatif yemek olarak, çamfıstığı, sarmısak ve fesleğenle yapılmış pesto sosu eşliğinde makarnayı öneririm. Bu yemekle, karbonhidratın enerji verme özelliğinden yararlanabilirsiniz.

TATLI

Haberin Devamı

Çikolatalı kek yerine, çikolata fondü yemelisiniz. Erimiş çikolataya batıracağınız çilek, incir, erik, kayısı, ananas ve muz performansınızı arttıracaktır.

Yazarın Tüm Yazıları