"Mehmet Uğur Yüksel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mehmet Uğur Yüksel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mehmet Uğur Yüksel

Ya insanlar, ya robotlar hayatta kalacak

Transformers serisinin beşinci filmi “Son Şövalye”de robotlar ve insanların savaşına tanık oluyoruz. Lübnan’dan “Dağların Ardında” ve Avustralya’dan “Berlin Sendromu” ise Avrupa sineması takipçileri için haftanın ödüllü ve doğru seçenekleri... Dün vizyona giren bu haftanın filmleri şöyle:

Ya insanlar, ya robotlar hayatta kalacak

Transformers 5: Son Şövalye
(Transformers: The Last Knight)
Yönetmen: Michael Bay
Oyuncular: Laura Haddock, Mark Wahlberg, Anthony Hopkins
2017-ABD-149’/AKSİYON, MACERA, BİLİMKURGU

80’lerin kült çizgi dizisinden uyarlanan Transformers serisinde beşinci filmdeyiz. İnsanlar ve Transformerlar arasındaki savaşta kritik aşamaya gelinmiştir. Ya insanlar yok olacaktır, ya da robotlar! Bunu durduracak tek kişi ise Cade Yeager’dir. Kamera arakasına bir kez daha Michael Bay’in geçtiği filmin Amerika’da oldukça ağır eleştiriler aldığını hatırlatalım.

SAKLI SIRLAR
Dağların Ardında
(Tramontane)
Yönetmen: Vatche Boulghourjian
Oyuncular: Michel Adabachi, Sajed Amer, Abido Bacha
2016-FRANSA, LÜBNAN-105’/DRAM, GERİLİM, SAVAŞ

Lübnan’nın küçük bir köyünde yaşayan genç müzisyen Rabih’in Avrupa turnesine çıkmak için pasaport başvurusunda bulunununca kimliğinin sahte olduğunu öğrenmesi ve kendisinden 24 yıl boyunca saklanan gerçeklerle yüzleşmesini konu alan film, geçen yıl Cannes’ın Eleştirmenler Haftası bölümünde yarışmıştı.

TOZ PEMBEDEN KARANLIĞA
Berlin Sendromu
(Berlin Syndrome)
Yönetmen: Cate Shortland
Oyuncular: Teresa Palmer, Max Riemelt, Lucie Aron
2017-AVUSTRALYA-116’/DRAM, GERİLİM

“Somersault” (2004) ve 8 yıllık gecikmeyle gelen “Lore” gibi iki şahane filmiyle gönlümüzü çalan Avustralyalı kadın yönetmen Cate Shortland bu kez, romantik sularda yüzermiş gibi yapan ama bir süre sonra ciddi bir gerilime yelken açan filmiyle karşımızda. Bilmediği bir şehirde tek başına gezen Clare adlı genç kadının sokakta tanıştığı Andi ile başlayan aşk hikâyesi, çok geçmeden yerini saplantılı bir ilişkiye bırakıyor ve Claire, onu kendinden başkasına yar etmek istemediği belli bu adamdan nasıl kaçacağının planlarını yapıyor. Toz pembeden karanlıklara doğru geçen atmosferi, Shortland’ın kadın gözü ve başrolündeki Teresa Palmer’ın performansıyla bu haftanın kaçmazlarından...

İNSAN AVI
Kara Gün
(Patriots Day)
Yönetmen: Peter Berg
Oyuncular: Mark Wahlberg, John Goodman, Kevin Bacon
2016-HONG KONG, ABD-133’/DRAM, GERİLİM, SAVAŞ

2013’te Boston Maratonu sırasında gerçekleşen terör eyleminden hemen sonra komiser Tommy, hayatta kalanlarla birlikte bir sonraki olası patlamayı önlemek için zamanla yarışa girer. Gerçek olaylara dayanan filmin başrolünde, bu hafta aynı zamanda yeni Transformers filminde de izleyeceğimiz Mark Wahlberg var.

YILDIZ TABLOSU

Anayurt Oteli *****
Arabalar 3 (Cars 3) **
Aşk ve Savaş (On the Milky Road) **
Aşkın Çekimi (Their Finest) ***
Bir Nefes (One Breath) **
Deha (Gifted) **
Gençlik Başımda Duman (Heartstone) ****
Hayalet Hikayesi (Personal Shopper) **
Karanlık Görev (Age of Shadows) **
Kedi **
Kral Arthur: Kılıç Efsanesi (King Arthur: The Legend of the Sword) ***
Mumya (The Mummy) **
Sahil Güvenlik (Baywatch) *
Sniper: Duvar (The Wall) **
Şeytanın Doğuşu (First Born) *
The Circle ***
Vampir Cehennemi: İstila (The Stakelander) *
Wonder (Wonder Woman) **
Yaratık: Covenant (Alien: Covenant) **

X
YAZARIN DİĞER YAZILARI