Bu ülke ‘fidanı’ öğrenciyken eğer

“AĞAÇ yaşken eğilir” demişler ya; çocuk yaşta eğilmeye zorluyorlar hap kadar çocukları işte...

 

Haberin Devamı

Haklının değil güçlünün, emek verenin değil arkası sağlam olanın, hak arayanın değil silahla kapıya dayananın önünde eğilmelerini istiyorlar...

 

‘Proje Okul’ öğrencileri bilimde, teknolojide, sanatta ilerlemelerini sağlatacak eğitimi alırlar mı bilmiyorum ama ‘yurttaşlık bilgisi’ni bu erken yaşlarında en doğru şekilde kavramaları sağlanıyor!

 

Mesela Kadıköy Anadolu Lisesi (KAL) öğrencileri, öğretmenlerinin gönderilmesine, okullarının köklü kimliğine ve ruhuna müdahale edilmesine karşı çıktıklarında hak arayanın kapısına polis dayanacağını öğrendiler bu 2016-2017 eğitim yılında!

 

Malumunuz, çocuklar bir süredir okullarında yıllardır görev yapan öğretmenlerinin (Toplam 71 öğretmen!) gönderilmelerine, okulun geleneksel günlerinin, törenlerinin, eğlencelerinin engellenmesine vesaireye karşı çıkıyordu...

Haberin Devamı

 

Geçen hafta bazı öğrenciler okulda ‘sorguya’ çağırıldı ve “Üst aklınız kim?” gibi sorular soruldu.

 

Dün sabah da KAL öğrencileri dersteyken okulun önüne uzun namlulu tüfek taşıyan polisler ve TOMA’lar geldi...

Hap haber şeklinde okuyalım dilerseniz:

 

‘Proje Okul’ kapsamına alınan Kadıköy Anadolu Lisesi (KAL) önüne bu sabah eli silahlı polisler geldi. Bir öğrenci ‘Okul önünde otobüs içinde sivil polisler ve uzun namlulu tüfeklerle polisler var: Okul abluka altında’ dedi. Öğrencilerin derste oldukları sabah saatlerinde gelen polisler daha sonra okuldan ayrıldı. Okulda herhangi bir protesto ya da eylem çağrısı yapılmadığı, polislerin öğrencilerin ders saatinde okulun önüne geldiği öğrenildi.”

 

Mesela Kabataş Erkek Lisesi öğrencileri çok çalışarak, hak ederek, sınav kazanarak geldikleri görevi ‘devrin adamlarına’ devretmek zorunda kalabileceklerini ve bu konuda ağızlarını bile açamayacakların öğrendiler ‘yeni Türkiye müfredatı’ kapsamında.

 

Deneyimli, eğitim verecek düzeyde dil bilen, iyi üniversitelerden mezun olmuş, sınav kazanarak ve okullarının vakfının onayını alarak göreve başlamış öğretmenleri gönderildi.

 

Bir tane, iki tane değil, 67 öğretmenden 30’u gönderildi haberlere göre...

 

Kabataş Erkek Liseliler okulun kimliğiyle bütünleşmiş öğretmenlerinin gidişini ve müdür yardımcısı olarak Şakir Voyvot’un göreve gelişini izledi.

Haberin Devamı

 

‘Proje Okul’lara artık Milli Eğitim Bakanı ‘uygun gördüğü’ şekilde atama yapıyor ya yeni müdür yardımcısı o kontenjandan gelmişti.

 

Müdür Yardımcısı Voyvot’u bir dernek toplantısında yaptığı konuşmayla da hatırlayan çıkabilir.

 

Hani şu “Artık bu memlekette bütün okullarımızın imam hatip lisesi olması zamanı geldi” dediği, “Şimdi elhamdülillah dağı taşı dolduracağız” dediği konuşma; videosu internet üzerinde duruyor...

 

Bornova Anadolu, Ankara Fen, Pertevniyal, Bursa Nilüfer gibi 155 ‘en başarılı’ okulun, yıllardır memlekete sayısız kıymet yetiştirmiş olan bu kültür ocaklarının öğrencileri de önemli bir ‘memleket gerçeğini’ öğrenmiş oldular hemencecik:

 

Haberin Devamı

“Çalışan değil, arkası sağlam olan kazanır...”

 

Bu okulların boş kalan kontenjanlarına yüksek puanlı çocuklar değil; sessiz sedasız, kamuoyuna bir açıklama yapılmadan, Milli Eğitim Bakanlığı web sayfasında herhangi bir yönetmelik değişikliği duyurusuna bile gerek görülmeden düşük puanlı ‘baĞzı öğrenciler’ yerleştirildi.

 

494 puanlık Kabataş Erkek’e 362 puanla, 488 puanlık Beşiktaş Atatürk’e 350 puanla, 469 puanlık Şehremini Lisesi’ne 321 puanla öğrenci sıkıştırıldığı yazıldı, çizildi...

 

Bu ülkenin kuşaklardır parlak beyinleri memlekete kazandırmış köklü eğitim kurumlarındaki çocuklar ‘yurttaşlık bilgisi dersi’nde işte böyle şeyler öğreniyor.

 

Haksızlığa karşı çıkarsan TOMA gelir...

Haberin Devamı

 

Çok çalışırsın yetmez, ‘konjonktürün adamı olursun’, yeter de artar...

 

Hak eden değil, “Babam sağ olsun” diyen kazanır...

 

Bu ülke böyledir...

 

Ağacı yaşken, fidanı ortaokul veya lisedeyken eğer.

 

Yazıklar olsun, yazıklar olsun...

 

(Not: ‘Proje Okullar’ konusunda 10 Ekim’de arkadaşımız Nuran Çakmakçı’nın hazırladığı ‘10 Soruda Proje Okullarda Neler Oluyor?’ başlıklı haberi arşivden bulup okumanızı isterim. Konunun bütün yönleri o haberde var.)

Yazarın Tüm Yazıları