Geriİzzet ÇAPA Sevişme sahnelerinde asla oynamam
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sevişme sahnelerinde asla oynamam

Deli dolu bir çocukluk yaşamış. Bir gün mahalle kavgasında, ertesi gün maçta... Kafasını yarmış yatılı verildiği yuvadaki salıncakta. Çocukluk hayali F16 pilotu olmakmış ama babasından vize çıkmamış. Otobüs durağında tesadüfen karşılaştığı bir kız vesilesiyle hayatı değişmiş, tiyatro sahnesiyle tanışmış. İşi okulunda öğreneyim demiş, konservatuvara yazılmış. Yıllarca tozunu yutmuş sahnelerin. Sonra kısa dönem sabah şekerliği, ardından da dizi macerası gelmiş. Şimdilerde reytingleri “Paramparça” ediyor. Huzurlarınızda deli dolu, hiperaktif, eğlenceli ve tevazuyu hiç elinden bırakmayan, geldiği yeri asla unutmayan yetenekli bir adam; Erkan Petekkaya...

2014 yılında tam 75 tane dizinin yayından kaldırıldığından haberin var mı?
- Yapma ya, 75 olmuş mu?

Vallahi duyunca ben de inanamadım ama olmuş!
- Vay anasını!

Senin tuzun kuru tabii, “Paramparça” sapasağlam yerinde duruyor...
- Çok şükür iyi gidiyor...

Nazardan korkmuyor musun?

- Evrende iyi ve kötü enerjilerin olduğuna inanıyorum. Ve bu kötü enerjilerin gelip benim üzerime yapışabileceğinin farkındayım. Ayrıca batıl inançlarım da fazlasıyla vardır.

Bu kötü enerjiler sana “yapışmasın” diye neler yapıyorsun?

- Ara sıra kurşun döktürüyorum. Üzerimde de sürekli dua taşırım.

“Muskasız çıkmam abi” diyorsun yani...

- Dizi çekimleri sırasında takamıyorum tabii ama dediğim gibi mutlaka bir şekilde üzerimde taşırım. Taşların enerjisine de inanıyorum. Mesela şu parmağımdaki özel bir yüzüktür.

Frodo’nun yüzüğü mü yoksa?

- (Gülüyor) Geç dalganı sen bakalım. Evimin bazı köşelerinde de özel taşlar ve dualar bulundururum. Uzun lafın kısası bunlar beni rahatlatıyor.

Sanki biraz takıntı haline gelmiş bu durum sende...

- Vallahi ne dersen de ben kendimi bildim bileli böyleyim. Küçükken “Terliği ters bırakma, baban ölür” falan derlerdi ya, acayip sinirim bozulurdu. Bugün bile setteki kostüm odasında ters duran bir ayakkabı veya evde ters bir terlik olsun, hemen gider düzeltirim. Halbuki bunun çocukları terbiye etmek için uydurulmuş, anlamsız bir yöntem olduğunun farkındayım ama nafile. Eskiden biliyorsun kapının önünde ayakkabılar çıkarılır ve orada bırakılırdı. Ben çocukken 5 katlı bir apartmanda oturuyorduk. İnanır mısın apartmanın her katında ne kadar ters dönmüş ayakkabı terlik varsa hepsini düzelte düzelte aşağıya inerdim. Sırf bu yüzden bakkala ekmek almaya gidip gelmem bir saat sürerdi (kahkahalar).

BEN ALNIMI YARINCA ANNEMLE BABAM BARIŞTI


Terlik düzeltmek dışında nasıl bir çocukluktu seninkisi?
- Haylazın tekiydim ne olsun (gülüyor). Babam Diyarbakırlı, annem ise Ankara Kalecikli. Ben Elazığ’da doğmuşum ama kütüğüm Diyarbakır’da. 6 yaşımdan beri de İstanbul’da yaşıyorum.

Yahu çocukluğun nasıldı diye sordum sen bana kütüğünü anlatıyorsun...

- (Gülüyor) Yolun en başından başlayalım istedim.

Öyle olsun bakalım, dök o halde şecereni ortaya...
- Babam musiki ve edebiyat tutkunu, çok iyi şarkı söyleyen, aklından kötülük geçirebilme yeteneği olmayan, kırılgan, entelektüel bir devlet memuruydu. Hâlâ kız kardeşimle birlikte “Niye bu kadar iyi niyetlisin?” diye kızarız babama.

Bu kadar iyi niyetli, kırılgan bir adam neden seni küçücük yaşta yatılı olarak yuvaya verdi peki?
- Her evlilikte olduğu gibi annemle babam da zor bir dönemden geçtiler ve 8 ay ayrı kaldılar. Bu esnada halalarım falan bana bakmaya kalktı ama beceremediler. Çünkü dediğim gibi inanılmaz haylaz bir çocuktum. Babam da ne yapsın yuvaya vermiş beni. Birkaç ay orada kaldım ama babam her akşam gelir, beni uyutmadan yanımdan ayrılmazdı.

Tam “problem çocuktun” desene...

- Sorma hem de nasıl. Fakat yine bir haylazlığım yüzünden hem eve geri döndüm hem de annemle babam barıştı.

Yumurcak filmleri gibi...

- Ya aslında bir şey yapmadım, sadece ufak bir kaza atlattım. Yuvadayken yüzüme salıncak çarptı ve alnım yarıldı. En yakın yer orası diye beni apar topar Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne götürdüler, orada alnıma dikiş attılar. Acaba o gün dikiş atılırken bana bir şey bulaştı mı diye düşünmeden edemiyorum (gülüyor).

Sen bırak makarayı da annenle baban nasıl barıştı onu anlat!

- Tamam abi kızma! Babam gelip oğlunu o halde görünce çıkardı beni yuvadan. Artık içinden neler geçirdiyse o gece trene atlayıp Ankara’ya gittik, annemi de aldık geldik. İşte şu alnımda hâlâ duran iz, annemle babamın yeniden bir araya gelmesinin nedenidir.

Yuvada altı ay geçirmek sende travmaya sebep olmadı mı?

- Ben olumsuz bile olsa bulunduğum yerin şartlarında mutlu olmaya çalışan bir adamım.

Yahu şimdi öyle bir adam olabilirsin ama o zaman çocuktun...
- Demek ki adam gibi çocukmuşum (gülüyor). Çok kötü bir ortam olmadığı sürece yaşadıklarımdan bir ders çıkarmayı, eğlenmeyi, bir şeyler öğrenmeyi çocukluğumdan beri kendime görev edindim.

Sevişme sahnelerinde asla oynamam


Ayağımı gazdan çekmek için ailemin fotoğraflarını hız göstergesine yapıştırdım

Büyüyünce ne olmak istiyordu bu küçük psikopat?
- F16 pilotu olmak istiyordum. Aslına bakarsan hâlâ da çok isterim. Dünyada binlerce doktor, oyuncu, gazeteci, işletmeci var ama F16 kullanan adam sayısı çok az. Fakat babam “Aklım havalarda yaşayamam” dedi ve izin vermedi pilot olmama.

Hız merakın vardı yani...

- Kısa bir süre öncesine kadar var olan bir meraktı o benim için. Eskiden süratli araba kullanmaya da bayılırdım. Fakat bir gün çok büyük bir kaza tehlikesi atlattım ve tövbe ettim. Annemin, babamın, kız kardeşimin üçlü fotoğrafını alıp, hız göstergesinde 140’ın üzerine yapıştırdım. Babamın kafasıyla göz göze gelince ayağımı gazdan çekiyordum (gülüyor).

Pilot olma hayallerin suya düştü... Ya sonra?

- Sonra konsolos olmak istedim. Baktım o da kısmetimde yok, oyuncu oldum.

Doğru seçim mi yapmışsın bari?
- Oyunculuk hayatımın çok önemli bir parçası ama açıkçası müzisyen olmayı tercih ederdim. Öğrenciyken yastıklara vurarak bateri çalar gibi yapıyordum. Sonra ilk kazandığım parayla kendime gerçek bir davul aldım, hâlâ da amatör olarak çalıyorum.

SOKAK KAVGALARINDASUSTALIYLA ÇOK HAŞIR NEŞİR OLDUM

Biraz erken olgunlaştın galiba...
- Olgun muydum bilemiyorum ama evin delisi olduğum kesindi. Sokağı çok seviyordum. 8 yaşından beri sokaklardayım. Oyuncakçılıktan tezgahtarlığa, şöminecilikten bahçıvanlığa, bidonla su satmaya kadar yapmadığım iş kalmadı diyebilirim. O zaman Almanya’dan gelenler akrabalarına uzaktan kumandalı arabalar getirirlerdi ya... Ondan vardı birkaç arkadaşımda. Benim yok diye çok üzülüyordum. Kalktım, bu arabaların üretimini yapan, eve yakın bir fabrikada çıraklığa başladım.

Evdekiler ne diyordu bu girişimci ruhuna?

- Babamdan sakladım bir süre, çünkü duysa asla izin vermezdi. Fakat birkaç ay sonra kendi ellerimle yaptığım tam 20 tane kumandalı arabam oldu (gülüyor). İş hayatına böyle atıldım diyebilirim.

Değişen pek bir şey yok anlaşılan, oyunculuğun yanı sıra organik pazar ve kasaplar kralı olma yolundasın...
- Yok canım sen de abartma. Zaten organik pazarı devrettim. Kasap ve et işim devam ediyor. Onun yanına da 3-4 gün önce Mestet adında bir kebapçı açtım.

Güzel et kesebiliyor musun?

- Yok abi ben o işi yapamam, bıçaklarla aram hiç iyi değildir.

Bıçak fobin mi var yoksa?

- Fobi falan değil de gençliğimizde sokak kavgalarında sustalıyla da, bıçakla da çok haşır neşir olduk. Artık akıllandım, hiçbir şekilde yanlarına bile yaklaşmıyorum.

Yanlış anlama ama ruhunda biraz serserilik var gibi...
- Öyleydim ama uslandım. Fakat eskiden görsen yerimde duramazdım, günde en fazla 2-3 saat uyurdum.


Kadının biri Facebook'ta eşimmiş gibi hesap açtı

Başarısızlığın yanında başarı da korkutmuyor mu seni? Ne de olsa geldiğin konumu korumak zorundasın...
- İşin en zor tarafı da bu zaten. Mesela 16 reyting aldık. Bu sefer de 17’yi yakalamak için ne yapacağız diye debeleniyorsun. Parayı da, başarıyı da elde edebilirsin, önemli olan onu korumak.

Söylendiği kadar para kazanıyor musunuz gerçekten?

- Şimdi yukarıda Allah var, kazanmıyoruz dersem yalan söylemiş olurum.

Neyse dönelim sana, aptallık derecesinde vefalı olduğun konusunda bir şehir efsanesi var.

- (Gülüyor) Öyleyim. Fakat artık daha seçiciyim bu konuda, çünkü yardımseverliğimin çoğu kez suistimal edildiğine şahit oldum. Ben zor durumdayken aramayan adam şimdi sürekli telefonumu çaldırıp bir şeyler istiyor. Eskiden hiçbirine hayır diyemezdim, artık akıllandım. Sadece gerçekten ihtiyacı olanlara ve adam kullanmayanlara kapım açık.

Çok fazla kadın hayranın var...
- Hayranlarımın başımın üstünde yeri var ama arada bazen bazı rahatsız insanlar da çıkmıyor değil. Kadının biri Facebook’ta benim eşimmiş gibi davranan bir profil açmış. “Erkan eve geldi, çok yorgundu, en sevdiği çorbayı yaptım” gibi iletiler yazıyor.

Eşin kızmıyor mu böyle şeylere?
- Gülüyor o da, ne yapsın?

Kıskanç değil midir?

- Eskiden biraz kıskançtı ama artık o kadar değil. Evlilik zaten karşılıklı bir şeyler öğrenmek demek. Eşim çok akıllı bir kadındır. Karım ömürlük karımdır, ondan asla ayrılmam.

Fazla iddialı bir cümle değil mi?

- Evet ama gerçekten öyle hissediyorum. Allah kısmet etsin de tüm ömrümü onunla geçireyim. Tabii ki ikimizin de farklı farklı yontulması gereken huylarımız vardı. Evliliğimiz boyunca da birbirimizi törpülüyoruz, beraber daha güzel yaşamanın yollarını buluyoruz.

Kötü huylarından biri de alkoldü...
- Eskiden gerçekten çok içiyordum ama kesinlikle alkolik değildim. Peki ben dedikleri kadar çok içiyordum da o dizilerde kim oynuyordu? Fakat öyle günler geldi ki akşam altı olunca daralıyordum, sadece içki beni rahatlatıyordu. Bu sinyaller yoğunlaşınca doğru doktora gittim. 7 gece hastanede kaldım.

Artık içmiyor musun?

- Şimdi üç duble içip kalkıyorum, eskiden şişeyi bitirmeden kalkmazdım.

Tedavi süreci zor muydu?

- Önce neden içtiğimi ortaya çıkarmak için 3 bine yakın soru cevapladım. Sonra beyin haritamı çıkardılar. İradem, kişiliğim hepsi yüzde 100 sağlam çıktı.

Neden içiyormuşsun o zaman?

- Beyindeki duygusal kısmım çok hassasmış. Çocukken acayip zedelenmiş. Doktor “Küçükken havale geçirdin mi?” diye sordu. “Nasıl bildi lan” dedim içimden. Gerçekten üç kere havale geçirmiştim. Bir keresinde dişlerim kitlenmiş, nefes alamayınca babam kaşıkla ağzımı açmıştı. Bir keresinde ise kendimde olmadığım için yanan mangalın üzerine oturmuşum. Meğer geçirdiğim bu nöbetler duygu merkezime zarar vermiş.


Bize Hacker'larınki gibi beyinler lazım

Hâlâ hiperaktif bir adamsın...
- Eh biraz öyle tabii. Okan’ın programında görmedin mi? Şarkı söyledim, İrem Derici’ye davul çaldım...

O programdaki performansından çok sebep olduğun polemiği hatırlıyorum maalesef...

- Ya evet öyle bir durum oldu.

Senin gibi halkın içinden gelen bir adama yakışmadı söylediğin...

- Söylediklerim yanlış anlaşıldı. Ne benim köyde çalışan bir çiftçiden, ne de Obama’nın benden bir farkı var. Bu dediğim hepimiz için geçerli. Doğada çok adaletli dağıtılmış iki şey var, onlar da mutluluk ve mutsuzluk. Herkes aynı derecede mutlu ve mutsuz. Sabah kahvaltıda sen de peynir ekmek yiyorsun, en nihayetinde Obama da aynı şeyi yiyor. Varsın havyar olmayıversin. Canın onu da çok çekerse yakala balığı, çıkar yumurtalarını (gülüyor). Bu benim hayata bakışım, herkesi eşit tutarım, kimseyi üstün veya aşağı görmem. O arkadaş bana dava açtı ama ben kazandım; Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri beni haklı gördü. Ne bileyim, belki de adam ünlü olmak istiyordu...

Sosyal medya “mahkemesinde” de yargılandın ama...
- O Twitter çok fena bir şey zaten, bir ara kapattım ama yeniden açtım. “Ne seninle ne de sensiz” durumları yaşıyorum sosyal medyayla.

Hack’lenen ünlüler kervanına da katıldın bir ara?

- Evet ama sonra geri aldım hesabımı. Bir yandan bu hacker’lar gibi beyinlerin olması gerektiğini düşünüyorum. Böyle akıllı insanlar, o beyinlerini ülkelerinin faydası için kullansa ne iyi olur. Biz küçükken evde soba yaktık diye gururlanıyorduk, neredeyse çocuk yaştaki adamlar CIA’in bilgisayarlarına sızıyor. Zekalarını da takdir etmek lazım.

Olsun, hiçbiri senin gibi soba yakamaz ama...

- Vallahi mütevazı olamayacağım, tek kibritle soba yakabilirim. Tabii artık şömine yakıyoruz (kahkahalar). Bir de avizeleri temizletirlerdi bana küçükken ama o işten hiç hazzetmem. Bugün bile nefret ederim avize görmekten. Bak sana ne anlatacağım, o zamanki aklımla sarkan kristalleri çok değerli sanıyordum, bir gün kopardım üç-beş tane, götürdüm bunları satmaya.

Alıcı bulabildin mi bari?

- Ne alıcısı, “Yürü git lan” dediler (gülüyor).

Afacan Dennis mübarek...
- Karşı mahalleye kavgaya giderdik arkadaşlarla. Dangır dungur girerdik birbirimize. Yenilen yenilirdi. El sıkışır, sonra gider mahalle maçı yapardık. Hepimizde hafif bir psikopatlık vardı (gülüyor).


Otobüs durağında tanıştığım kız sayesinde oyuncu oldum

Gelelim konsolos adayının birdenbire oyuncu olma hikayesine...
- Her şey tamamen tesadüf eseri gerçekleşti. Otobüs durağında bir kızla tanıştım.

“Yolda bir kız gördüm ve hayatım değişti” deme bana!

- Evet, aynen öyle oldu abi. Bir kız gördüm otobüs durağında, o da amatör tiyatro yapıyormuş. Ben de üniversiteye hazırlanıyordum. Amacım Ankara Siyasal’a girmekti. Neyse kalktım bu kızın provasına gittim. O gün de oyunculardan biri rahatsızlanmış ve gelememiş. Bana “Gelmeyen kişinin bölümünü sen okur musun?” dediler. Ulan ben hayatımda hiç yüksek sesle şiir bile okumamışım. “Yapamam” diye cevap verdim.

Fırsat ayağına gelmiş, tepme Erkan!

- (Gülüyor) Zaten sonunda beni ikna ettiler ve sahneye çıktım. O anda hissettiklerimi tarif etmem imkansız. Sanki hayatımda bir şey eksikti de o dakika tamamlanmış gibiydi. Kafaya taktım oyuncu olmayı. Dershaneyi de anında bıraktım.

Evdekiler ne dedi bu işe?
- Haberleri yoktu ki. Dershaneye gidiyorum diye çıkıp Moda’daki Bomonti Çay Bahçesi’nde tiyatro kitapları okuyordum. Bir gün Kadıköy-Beşiktaş vapurunda yanımdaki adamın gazetesine göz atıyordum ki karşımda “Anadolu Üniversitesi Konservatuvarı ilk öğrencilerini alacak” diye tam sayfa bir ilan.

Ayıp değil mi elalemin gazetesine musallat olmak?
- (Gülüyor) İyi ki de olmuşum. Bizimkilere arkadaşımda kalacağım diye yalan söyleyip Eskişehir’e gittim. Üniversiteyi dolaştım, asistanlarla konuştum, müfredatlarını öğrendim ve o hırsla sınava girip konservatuvarı kazandım.

Sevişme sahnelerinde asla oynamam

OYUN SIRASINDA TİYATRO BOMBALANDI


Sonunda muradına erdin!

- Devlet Tiyatrosu’nda çalışmaya başladım. 12 sene bilfiil emek verdim.

Bayağı bayağı oyuncu oldu bizim “kibritçi çocuk”...

- (Gülüyor) Erdal Beşikçioğlu, Bülent Emin Yarar’la aynı dönemdeydik. Bizi Diyarbakır’a göreve gönderdiler. Normalde beşinci yılın dolunca İstanbul’a geliyorsun. Fakat benim tayinim bir türlü gelmedi. Bizi gönderdikleri dönem de çok pis bir dönemdi maalesef. 93 yılından bahsediyorum. Bölgede olağanüstü hâl vardı, hatta oyun sırasında tiyatro bile bombalandı.

Bu ortamda seyirci geliyor muydu tiyatroya?
- Diyarbakır Devlet Tiyatrosu o dönemde Türkiye’nin en yüksek gişesini yapan tiyatroydu. Diyarbakır seyircisi çok iyi seyircidir. Emeğinin karşılığını aldığını hissettirir oyuncuya. Büyükşehirlerin seyircisi ketumdur, fazla alkışlamazlar bile.

Neden ayrıldın Devlet Tiyatroları’ndan?
- “Beyaz Gelincik” zamanı istifa ettim. Çünkü baktım artık, oyunlarda fazla oynamıyorum, senede bir ay gidip yönetmen yardımcılığı yapıyorum, bir yandan da dizi çekimleri falan... Kendime yeni bir yön çizmeye karar verdim.


Sabah şekerliği bana göre değilmiş

Bir ara “Sabah Şekeri” bile oldun...
- Mecburen oldum, televizyon piyasasına bir şekilde girmem gerekiyordu. Diyarbakır’da yaşayıp İstanbul’daki piyasanın içinde yer edinmek çok zordu. “Sabah Şekerleri”nden teklif gelince hemen kabul ettim ama beceremedim. Anladım ki bende şekerlik bir hâl yok. Şimdi izleyemiyorum bile o görüntüleri. Fakat dile kolay 70 canlı program yapmışız Ceyda Düvenci ile. Hemen akabinde tiyatroya döndüm.

Tiyatro senin can simidin anlaşılan...

- Devlet Tiyatrosu’nda kadrolu olduğum için bir şekilde maaşım yatıyordu, evde yumurtayı kıracak parayı kazanıyordum. Birçok oyuncu arkadaşım hiç istemedikleri projelerde sırf evinin kirasını ödeyebilmek için çalışmak zorunda kaldı. Ben tiyatro sayesinde seçici olabildim.

Tutmayan dizin de yok maşallah...
- Aşağı yukarı yok.

Dizilerin ilk bölümden sonra bile kalktığı bir dönemdeyiz...
- Artık bir diziyi tutturmak o kadar zor ki. Eskiden senaryoya baktığımızda başarılı olup olmayacağının kokusunu hemen alırdık. Şimdi hiçbir şekilde alamıyorsun o kokuyu.

Sanırım seyirciyi “kandırmak” kolay değil artık...

- Bilinçlendi Türk seyircisi. Bütün dünyadaki diziler, filmler artık bir bilgisayarın tuşu kadar uzak herkese. Belki teknik olarak eleştiremese bile kötü çekilmiş bir sahneyi ilk bakışta anlayabiliyor halkımız.

Düşünsene Kıvanç’ın dizisi bile yayından kaldırıldı...

- Bir oyuncu için ne kadar kötü bir söylem bu. Ne demek “Kıvanç’ın dizisi”? Başarının veya başarısızlığın tamamını tek bir kişiye yüklemek çok yanlış. Orada kocaman bir ekip çalışması var. Rusyalara bile gittiler o karda kışta.

Peki sence niye tutmadı dizi?

- Bizim Türkiye’deki kadınların en çok gıcık olduğu şeylerden biri Rus kadınlarıdır. Yani sen şimdi Rusya’yı sokarsan işin içine kaybedersin abi. Pek çok Türk kadınını yaralı olduğu taraftan vurmaman gerek.

Ali Kaptan da pek öyle kadınların hayalini süsleyen cinsten bir adam değildi...

- Fakat o kadar çok Cemile ve Ali Kaptan var ki memlekette, dizi o yüzden tuttu.


Meslek disiplinim hakkında konuşanın alnını karışlarım

Tiyatro yaptın, dizilerde bu kadar başarılısın. Neden hiç sinemayı düşünmedin?
- İlk filmimi çektim. 6 Mart’ta vizyona girecek Allah kısmet ederse. Adı “Yeni Dünya”. Anadolu’dan İstanbul’a taşınan bir ailenin yaşadıklarını anlatıyor. Hikayede göç teması öne çıkarken, down sendromluların yaşadıkları zorluklara dikkat çekiliyor. Bu Caner Erzincan’ın ikinci filmi... Filmin dikkat çeken oyuncusu ise yönetmen Erzincan’ın down sendromlu kardeşi Soner... O dünyayı gerçekten çok iyi bildiği için bu filmi kabul ettim.

Kadir Abi’nin yerini doldurmak zor desen de bir Kadir İnanır havası var sende...

- Zor değil imkansız yerini doldurmak.

Fakat yürüyüşünle, kabadayı tavrınla senin gibi başka jön yok piyasada...
- İzzet artık jön diye bir şey yok aslında. Şimdi oyuncular var, ekip var... Mesela eskiden bir filme Kadir İnanır’ı, Türkan Şoray’ı koyardın, ondan sonra ver çayıra mevlam kayıra. Artık bizim yaptığımız işte benim kadar bize çay getiren arkadaşın da önemi var.

Türkan Şoray demişken, senin de Türkan Şoray kuralların varmış...

- Evet var, sevişme sahnelerinde asla oynamam.

Bize oyuncu verilen her rolü oynar diye öğrettiler...

- Sinemada buna karşı değilim, çünkü parasını veriyorsun, bir tercih yapıp seyrediyorsun o görüntüleri. Ama Anadolu’nun bir köyünde bir aile açmış televizyonu izlerken, birden bire birileri öpüşmeye başlıyor. Oralarda bunlar çok ayıp şeyler. Ben bile izlerken irrite oluyorum. Sevgiyi, aşkı öpüşmeden de, başka türlü de anlatabilirsin.

Nurgül Yeşilçay ile çalışmak zor mu?

- Çok iyi bir partner. Deli dolu ama inanılmaz iyi bir oyuncu.

Sette karavanına gidip uyuduğun için diğer oyuncular çıldırıyormuş. Doğru mu?

- Hepsi yalan bu haberlerin... Böyle bir şey asla yok. Kimse meslek disiplinim hakkında konuşamaz, konuşanın da alnını karışlarım.

X

Artık her şeye gülüyorum yoksa ağlamaktan helak olurum

Geçtiğimiz hafta Fatih Altaylı’yla aylık olağan istikşafi görüşmelerimizden birini daha gerçekleştirdik. Bu sefer gündemimiz daha çok magazin, spor ve elbette onun son dönemde yaşadıklarıyla alakalıydı. Konuşmalar uzadıkça, atmosfer tam bir “Teke Tek Özel”e dönüştü. Ancak bu kez Fatih Bey sorgulayan değil, sorulanlara cevap veren koltuğundaydı. Yayından kaldırıldığında “Üzüntüden tansiyonum çıktı, burnum kanadı” dediği programından Reza Zarrab hakkındaki favori hipotezine kadar pek çok şeyi konuştuk... İşte o muhabbetten satır başları...

* İlber Ortaylı ve Celal Şengör’le yaptığınız Teke Tek Özel’ler son zamanların en ses getiren televizyonculuk olaylarındandı. Ne oldu da birdenbire yayından kaldırıldı?
- Vallahi ben de anlamadım İzzet. Bana söylenen gerekçenin de gerçek gerekçe olduğunu zannetmiyorum. Kanal yönetiminin de programı sevdiğini ve beğendiğini bildiğimden benim için sürpriz olsa da Türkiye’nin halini göz önüne alırsan, bu karara çok da şaşırmadım diyebilirim.

* Üzgün müsünüz peki?
- Bu kadar da olsa devam etmemize memnunum. En azından güzel bir şeylerin hâlâ yapılabileceğini gösterdik ama bu programın yayından kalkmasının sırrının, o rektör yardımcısının meşhur sözlerinde gizli olduğunu da düşünmüyor değilim.

 

SAĞ OLSUN FLASH TV, “BUYRUN KAPIMIZ SİZE AÇIK” DEDİ


Yazının Devamını Oku

Dün dünle beraber gitti cancağızım açgözlülere yeni savaşlar lazım...

Daha birkaç yıl öncesine kadar etrafımda geleceğe dair umut dolu ütopyalar dinlerdim dostlarımdan... Ama şimdilerde kapkaranlık distopyalardan başka bir şey duymaz oldum tüm tanıdıklarımdan...

Önce ekmekler bozuldu, sonra her şey... Çünkü yeryüzünde savaş vardı. İnsanlar sebebini bilmeden, düşünmeden ölüyor, öldürülüyorlardı. Savaş kelimesi dünyanın her yerinde en çok kullanılan söz olmuştu. Radyolarda marşlar, nutuklar şaşkın insan sürülerinin üzerine savruluyor, gazeteler korkuyla okunuyordu.
Tramvaylar, vapurlar sabahları, akşamları tıklım tıklım, daima aceleci, sinirli, telaşlı bir kalabalığını şehrin bir ucundan öteki ucuna taşıyıp duruyorlardı.”
Oktay Akbal’ın 1946’da kaleme aldığı bu sözler aradan onca yıl geçmesine rağmen maalesef hâlâ geçerliliğini koruyor.
Akbal mı çok ileri görüşlüydü yoksa insanoğlu mu tarihten hiç ders çıkarmayıp hep hırslarına ve açgözlülüğüne yenik düştü!

EKMEK VAR AMA PAYLAŞACAK VİCDAN TÜKENDİ


Bundan yetmiş sene önce sanki tam da bu günleri anlatmış büyük usta... Oysa biliyoruz ki dünyada hepimize yetecek kadar ekmek var, su var... Ama bunları paylaşacak ruh ve vicdanı tükettik...

Yazının Devamını Oku

50 yıldır sahnede

“Alışmak Sevmekten Zor”, “Tapılacak Kadınsın”, “Seninle Başım Dertte”, “Özledim”, “Sen Sevdalı Ben Belalı”... Hangimizin anılarında yoktur ki bir Selami Şahin şarkısı... Kimi zaman aşklara, kimi zaman da ayrılıklara eşlik etti duygu yüklü nağmeleri. Şu sıralar 16 Nisan’da Bostancı Gösteri Merkezi’nde yapılacak 50. Sanat Yılı Özel Gecesi’nin hazırlıkları içinde usta müzisyen. Onunla hem bu uzun müzikal macerasını hem de hayatının unutamadığı anlarını konuştuk...

◊ Kafiyelerin sihirbazı, romantik şarkıların efendisi Selami Şahin, küçüklüğünden beri mi böyle şiir gibi konuşup her lafa espri veya manalı birkaç sözle cevap verirdi?
- Esprisini, manasını falan bilmem ama 6 yaşına kadar Türkçe bile konuşamıyordum. (Gülüyor)
◊ Hayırdır abi, o niye?
- Antakya’nın Yoncakaya Köyü’nde doğmuşum. Hoş o zamanlar adı Cındarlı’ydı. Anacığım Mısırlı, eh malum bizim oralar da Suriye hududuna çok yakın olduğundan evde Arapça konuşulurdu. Ben Türkçeyi ancak ilkokula başlayınca öğrenebildim.
◊ Ve başladın söz yazmaya...
- (Gülüyor) Daha dur ne sözü, adımızı zor yazıyorduk. Radyo çaldığında içinde birileri var zannederdim. Fakat öğretmenlerim hep “Sesin çok güzel, şarkıcı olacaksın” derlerdi. Aslına bakarsan daha o günlerde kafaya koymuştum müzisyen olmayı.
◊ Ailede de var mıydı müzikle ilgilenen?

Yazının Devamını Oku

Aşık Veysel rehberimiz olmalı

“79 yıllık yaşamının 72 yılını görmeyen gözlerine rağmen gönlünde oluşturduğu ayrı bir dünya ile tamamladı. ‘Bir küçük dünyam var içimde benim/ Mihnetim ziynetim bana kafidir’ diyerek yaşadığı çağa tanıklık etti.

Allah birdir Peygamber Hak
Rabb’ül Alemin’dir mutlak
Senlik benlik nedir bırak
Söyleyin geldi sırası

Kürdü, Türkü ne Çerkezi
Hep Adem’in oğlu kızı
Beraberce şehit gazi

Yazının Devamını Oku

Tezgahları burada, aklı başka topraklarda olanlar defolup gitsin!

Eminim şimdi cukkalarını sırtlarına yükleyip ülkeden tüyme planları yapanlar vardır. Eminim ülkenin karanlık mahfillerinde bu hazin tabloya bakıp avuçlarını ovuşturanlar da bir köşede kirli oyunlardan nemalanmayı bekliyordur. O topladıkları valizlerle defolup gitsinler! Hiçbir yere gitmiyorum ben! Bu ülkenin ekmeğini yedim, suyunu içtim...

Ey sinsi!
Ey alçak!
Kadın, çoluk, çocuk demeden sokakları kana bulayıp masumları katleden şerefsiz! Duyuyor musun sesimi!
Hangi bedel karşılığında, kimlere sattın vicdanını!
Yok mu senin evladın, kardeşin, anan! Yok mu arkandan ağlayacak bir tane dostun, akraban!
Lanet olsun sana da, hizmet ettiğin efendilerine de!
Lanet olsun seni sokaklara süren o karanlık ellere!

Yazının Devamını Oku

Özel güvenlik işi yapıyorsan bagajında çelik yelek de olacak, külotlu çorap da...

Özel güvenlik ya da yakın koruma denildiğinde, pek çoğumuzun aklına bar kapılarındaki ızbandut gibi adamlar gelir. Meğer mesele hiç de göründüğü gibi değilmiş... Sektöre yeni girmelerine rağmen Madonna’dan Angelina Jolie’ye, Donald Trump’tan Adriana Lima’ya kadar dünyaca ünlü isimlere güvenlik hizmeti veren iki ortakla sohbet ettim bu hafta. Onlardan işin gerçek yüzünü ve perde arkasında yaşananları dinledim. Bu iki genç adam “Terörün ve şiddetin hızla arttığı dünyada, geleceğin mesleği profesyonel güvenlik olacak” iddiasındalar... Gerisini İSC Güvenlik Danışmanlığı şirketinin kurucuları Ahmet İşcen ve Uğur Kısa’nın ağzından dinleyelim; elbette her zamanki gibi karar sizlerin efendim...

◊ Mahalledeki bütün çocuklar polis olmak isterken siz özel güvenlik olmayı mı hayal ediyordunuz?
- Uğur Kısa: (Gülüyor) Ben zaten 10 yıla yakın bir süre emniyet mensubuydum, senelerce de Teşvikiye Karakolu’nun amirliğini yaptım. Ortağım Ahmet’in bilgi işlem şirketi de emniyetin GBT sorgulama sistemleri üzerinde çalışıyordu. Tanışmamız bu vesileyle oldu.
- Ahmet İşcen: Babam Oktay İşcen, yedi yıl boyunca Bonn Büyükelçisi’ydi. Almanya dışında Yugoslavya ve Hindistan’da da aynı vazifeyi üstlendi. Diplomat bir aile olarak ülke ülke dolaştık ve o yıllarda başımıza bela olan Asala teröründen biz de çok çektik. Haliyle küçük yaşlardan beri devletle ve polisle hep iç içe oldum. O nedenle de bu mesleği yapanlara büyük saygı besledim.
◊ Desene korunan taraftan koruyan tarafa transfer oldun...
- Ahmet İşcen: Aynen öyle. Almanlar güvenlik konusunda işini en iyi icra eden milletlerin başında gelir. Küçücük yaşta korunan taraf olarak bunu görme fırsatım oldu. Ardından ABD’de okuduğum dönemde eğitim ve seminerlere katıldım. Ve gördüm ki “yakın korumalık” fedai mantığından çok öte teknikler gerektiriyor.
◊ Yakın koruma diye tarif edilen şeyin bar kapılarında gördüğümüz ızbandut gibi adamlardan farkı ne; anlatsana biraz...
- Ahmet İşcen: Yakın korumanın temel prensibi, kendisinden sorumlu olduğu kişiyi, her türlü tehlikeden uzak tutmak ve o ortamdan kaçırmaktır.


Yazının Devamını Oku

Nazım’ın yatak odası ve Virginia Woolf’un bekareti!

Yalçın Küçük gibi ciddi bir bilim adamı Tenkit adını verdiği son kitabında Nazım’ın hayatını BBG evine çeviriyorsa, İthaki gibi önemli bir yayınevi Virginia Woolf’un ‘Kendine Ait Bir Oda’sının girişine yazarla ilgili saçma sapan bir biyografi koyuyorsa çıkıp kimse “magazinciler belden aşağıya vuruyor” demesin bu memlekette!

Tahir olmak da ayıp değil Zühre olmak da hatta sevda yüzünden ölmek de ayıp değil, bütün iş Tahir’le Zühre olabilmekte yani yürekte...”

Ah be Yalçın Küçük! Ne gerek vardı şimdi bunu yapmaya? Milletin özel hayatını ve yatak odasını dikizlemenin trend olduğu şu ahlak fukarası günlerde, Nazım’ın mahremini açmak yakıştı mı sana?
Neymiş efendim...
Nazım ölüm döşeğindeyken karısı Vera Tulyakova yan odada ‘bir hoyrat vücutla sabahı deniyor’muş. Yani sözün özü Vera, büyük şairi hasta yatağındayken yan odada aldatmış!
Sağ olun sayenizde öğrendik, şad olduk Yalçın Bey!

 

NE İŞİN VAR SENİN NAZIM’IN YATAK ODASINDA SAYIN KÜÇÜK

Yazının Devamını Oku

Aynı ev seksi öldürür

Bizim ‘Dört Benzemez’in bu haftaki konuğu Okan Bayülgen’di... Onu uzun uzun yaldızlı cümlelerle anlatmaya hiç gerek yok. Çünkü neredeyse çeyrek asırdır hayatını bütün ülkenin gözü önünde yaşıyor. Biz ekip olarak kendisinden fazlasıyla istifade ettiğimiz şahane saatler yaşadık. Umarım masadaki muhabbetin lezzetini satırlara da yansıtabilmişimdir efendim...

◊ Hanımlar beyler, ellerinizdeki telefonları bırakırsanız muhabbete başlayabiliriz...
- Gonca Vuslateri: Ay İzzet bir dakika şu fotoyu repost yapıp bırakıyorum.
- Seray Sever: Sevgilim Dubai’de, onunla FaceTime yapıp hemen geliyorum...
- Kenan Erçetingöz: Okan’ın elinde telefon yok, onunla konuşsana!
◊ Okan hayırdır senin yok mu sosyal medyada “acil” bir işin?
- Okan Bayülgen: Mümkün olsa elime bile almam telefonu. Geçen sene altı ay hiç kullanmadım inanır mısın? Tek kelimeyle müthişti o günler. Fakat sonradan çocuğum olduğu için mecburen tekrar yanımda taşımaya başladım.

Yazının Devamını Oku

Emeklerime rağmen adım üvey anneydi

Fatoş Güney, üvey kızının açtığı davayla ilgili ilk kez Hürriyet’e konuştu.

Geçen hafta sosyal medya ve gazetelerin gündeminde en fazla yer alan konulardan biri Fatoş Güney’in, üvey kızı Elif’in açtığı davadan beraat etmesiydi. Fransa’da yaşayan Elif Güney Pütün, 1974’te kurulan Güney Filmcilik A.Ş.’de hisse sahibi olduğunu, ancak şirketin yönetim kurulu başkanı Fatoş Güney’in genel kurul toplantılarında haberi olmadan kendisi adına imza attığını iddia etmiş, üvey annesi hakkında “resmi belgede sahtecilik” gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu. İşte o davadan beraat eden Fatoş Güney’in konuyla ilgili anlattıkları...
YÜKSEKLERDE HİÇ GÖZÜM OLMADI

Tüm yaşantım boyunca kirlenmemeye dikkat ettim. Bana sunulan dünya nimetlerini kullanıp bir yerlere gelmeyi ya da önemli birisi olmayı asla kendime amaç edinmedim. Bu yüzden de hep özgür oldum. Siyasete yanaşmamaya, kimseye kulluk etmemeye, boyun eğmemeye ve kimsenin hakkını çiğnememeye, dürüst ve namuslu olmaya, birtakım değerleri koruyup kollamaya özen gösterdim. Ne şan şöhrette, ne para pulda ne de yükseklerde gözüm vardı.

 

Yazının Devamını Oku

Siyaset ticaret ve şehvetin başkenti antik Efes’te bir gün!

Ruhumun, şimdiki zamandan uzaklaşacağı bir yolculuğa ihtiyacı vardı... Evreka! Sonunda doğru istikameti bulmuştum; Efes’ti...

“Depremler oluyor beynimde,
Dışarıda siren sesi var,
Her yanımda susmuş insanlar,
İçimde ölen biri var...”
İş güç tatsız, haberler tatsız, dünya tatsız ve maalesef ülke tatsız... Sıkıntı bu kadar ağır olunca şehir üstüme üstüme gelmeye başladı. Ya birilerinin kalbini kıracak ya da bu diyardan uzaklaşacaktım.
Ve derken kendimi sabahın ilk ışıklarında Kordon’da yürürken buldum... Başlangıçta buraların yumuşak havası iyi geldi gelmesine de ne beynimdeki sirenler susuyordu, ne de içimdeki çocuğun çığlıkları... Anladım İzmir de kesmeyecekti beni.
Ruhumun, şimdiki zamandan uzaklaşacağı bir yolculuğa ihtiyacı vardı... Evreka! Sonunda doğru istikameti bulmuştum; Efes’ti.

Yazının Devamını Oku

Sezen ‘Hovarda’yı bana gece kulübünün tuvaletinde hediye etti

Sesiyle, şarkılarıyla 25 yıldır hayatımızda ama dostluğu, samimiyeti ve müthiş enerjisiyle de sanat camiasındaki hemen herkesin en yakınındaki isimlerden biridir Emel Müftüoğlu.

Hazır son albümü “Emel ile Yeniden” de piyasaya çıkmışken bir araya geldik bu kitap gibi kadınla. Birlikte geçmişten bugüne sanat dünyasında bir “ufuk turu” attık ve kahkaha dolu saatler yaşadık. Umarım bir nebze olsa sizin de pazar gününüze keyif katarız efendim.

◊ Yıl 1990... Karlar Düşer’le beraber nur topu gibi bir de Emel düştü hayatımızın orta yerine...
- Öyle bir konuşuyorsun ki sanki kötü yola düşmüşüm! (Kahkahalar)
◊ Dakika bir gol bir! Kızım böyle giderse gülmekten bitiremeyiz biz bu röportajı...
- İstiyorsan çok da iyi ağlatabilirim.
◊ Yok yok sen böyle devam et...

Yazının Devamını Oku

Kıvanç erken evlendi

Dört kişilik masamıza bu hafta tek başına hepimize bedel bir ismi dahil ettik; Nur Yerlitaş. Kenan Erçetingöz, Gonca Vuslateri, Seray Sever ve bendenizden oluşan ekibimiz, Nurella’nın varlığıyla iyice şenlendi. Mide kelepçesinden girdik, Nur’un İşte Benim Stilim macerasından çıktık.

Elbette magazin gündeminin başlıklarında da hep birlikte bir ufuk turu attık. Biz birlikte şahane saatler yaşadık. Umarım okurken sizler de aynı keyfi alırsınız...◊ Bugünlerde rejim yapmaya üşenen zayıflamak için mide ameliyatına koşuyor... Ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında? Mide küçültme operasyonlarını sağlıklı buluyor musunuz?
- Gonca: Yahu her isteyene de yapmıyordur herhalde doktorlar. İlla ki belirli şartlar, kriterler vardır!
◊ Mutlaka vardır tabii ama her yaptıranın da gerçekten son çaresi bu mu Allah aşkına? Haydi diyelim vücut sağlığına kavuştu, peki ya hastaların ruh sağlığı ne hale geliyor?
- Gonca: O konuda bir şey diyemem ama canının çektiğini yiyememek adamın sinirini hoplatır hatta zıvanadan çıkartır...

Yazının Devamını Oku

Fabrika ayarlarını şaşıran İzzet'in sanatla özüne dönme mücadelesi

“Bir kelebek ağrısıydı, vakit dardı, mevsim hicazdı. Yetişmem gereken bir ölüm, kaçmam gereken bir hayat vardı...”

Günlerdir Birhan Keskin’in bu nefis dizelerini nedenini bilmeden mırıldanıp duruyordum. Sonunda anladım vaziyeti! Evde oturmuş zap yaparken gördüğüm Kelebek’in yeni reklamı yaratmıştı hassas bünyemdeki bu lirik yansımayı. Yaşlanıyor muydum ne... 

Heyhat, her zamanki gibi kendi koordinatlarımı yine yanlış yorumlamıştım!
Bir yanda ‘Türkiye’nin en büyük magazincisi’, öte yanda şarkılarıyla, kitabıyla zirveden inmeyen Gülben, diğer tarafta ‘gece hayatının şövalyesi’ ve ‘moda dünyasının guruları’ vardı.
Gazetenin mutfağındaki bu ‘amansız rekabetten’ geri kalmamak adına, reklamı izlediğim gece vurdum kendimi şehrin sokaklarına.
Asmalı’da başlayan tur, Aksaray’ın arka sokaklarındaki pavyonlarda bitmişti.

KÜÇÜK YAŞA Kİ BAŞKALARINA YER KALSIN!

Yazının Devamını Oku

Ben babana, o Gönül Yazar’a aşıktı

Zor kadındır annem Gürnar Çapa Uğurlu vesselam... “Kime göre neye göre?” diyeceksiniz şimdi.

Bana göre zor a dostlar. Onu ne kadar çok sevdiğimi nasıl anlıyorum biliyor musunuz? Beni sürekli çileden çıkarmasına rağmen hayatımda onsuz bir an bile düşünemiyorum. Ara sıra ana-oğul ilişkimiz Stockholm sendromunun en iyi örneklerinden biri gibi görünse de Allah onu başımdan eksik etmesin... Peki benim ‘deli saraylı’ kimi zaman olmayan saçımı başımı bana nasıl mı yoldurtuyor?..Bir kere o tamamıyla kendi doğrularıyla yaşıyor. Sadece onun okuduğu kitap, seyrettiği program, gittiği doktor, sevdiği insanlar en iyi, bunun dışındaki her şey fasa fiso!

“Anne tansiyonum yükseldi” derim; cevabı hazırdır; “Kim uyduruyor bunları? Doktorlar tüccar olmuş! Sende tansiyon olsa onlar değil ben bilirim...”
Bizimkinin kafası Ortaçağ engizisyon papazları gibi çalışır. Onlar da yıllarca İncil’de yer almadığı için, Amerika kıtasının varlığını kabul etmemişlerdi...
Nasıl denk getiriyor bilmiyorum ama toplantıların en kritik yerinde telefonumu çaldırır.

Yazının Devamını Oku

İstanbul'u yakmak istedim

İlk albümünü çıkaran genç sanatçılarla röportaj yapmayı pek sevmem, çünkü genelde şarkıları dışında anlatacak hikayeleri olmaz. Fakat Rümeysa farklıydı! Düğününe sekiz gün kala nişanlısını kaybetmesi, ardından O Ses Türkiye vakası ve nihayetinde Sezen’li geçirdiği koca beş yıl...

Muhabbet ettiğim insanların hikayelerinin içine normalde dahil olmamaya gayret ederim. Sadece dinleyip, anlattıklarını yansıtmaya çalışırım. Ama Rümeysa’da böyle olmadı. Onun öyküsünde kendimi kaybettim ve ilk defa bir röportaj sırasında gözyaşlarımı tutamadım. Dün piyasaya çıkan single’ı ‘Yansın İstanbul’la Rümeysa adeta sevdiğini elinden alan koca şehre meydan okuyor...
Yolun açık olsun Rümeysa!

EVLENMEYE SEKİZ GÜN KALA KAYBETTİ NİŞANLISINI

Müthiş bir trajedi var Rümeysa’nın geçmişinde. Her cümlesinde, her bakışında, her zerresinde hissediyor insan yaşadığı o derin acıyı. Düğününe sadece sekiz gün kala, üstelik tanıştıkları yer olan Anadolu Kavağı’nda, elim bir helikopter kazasında kaybetmiş Murat’ını Rümeysa. Henüz otuzundaydı Murat. Terfi bekliyor, başkomiser olmak için gün sayıyordu. Damatlığı da hazırdı.
Nikah için 29 Mayıs’a, Kadıköy Evlendirme Dairesi’ne gün almışlardı. Ama kader bu mutluluğa izin vermedi. Haber bültenlerinde o zamanın İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’a söylediği sözler manşetteydi: “Müdürüm ne olur yeni helikopterler alın. Murat, ‘hep eski helikopterlere biniyoruz’ derdi. 1969 yılından kalmaymış bu helikopter. Yenilerini alın ki, başka Murat’lar ölmesin...”
Törene nişanlısının, damatlığıyla gelmişti Rümeysa. Gözyaşları içinde sarıldı sevdiğinin tabutuna... “Damatlığını giyemedi ama cennette düğünümüzü yapacağız. Melekler nedimelerimiz, şahitlerimiz olsun. Ben tek kanatla nasıl uçacağım Murat’ım?

Yazının Devamını Oku

‘Ben Mahsun’un yerinde olsaydım düğünümü Diyarbakır’da yapardım’

Sonuna kadar takip ettiğim nadir dizilerden biri olan “Ezel”de Ramiz Dayı, Kenan İmirzalıoğlu’na dönüp unutamadığım şu repliği söylemişti: “Yeni eskiyi kovar!”

Kelebek ekibi de bu haftanın başında sunumundan içeriğine yepyeni bir gazete hazırladı. Vallahi bu takımın bir parçasıyım diye söylemiyorum, ortaya çok da güzel bir iş çıktı. Ve fakat hâl böyle olunca benim için de yeni bir şeyler yapmak farz oldu.
Sözün özü, yıllardır tanıdığım, kendim dahil ‘dört benzemez’i aynı masanın etrafında topladım. Gıybetin dibine vuran bir moderatör olarak attım ortaya kıtırları, üç akıllı çıkarmaya çalıştı. Buyrun size magazinin 3.5 Silahşörü Atos, Portos, Aramis, Dartanyan’dan gündeme dair inciler... Sürç-i lisan ettiysek affola efendim.

İzzet Çapa: Kenan sen küçüklüğünden beri kahvaltıda ananas suyu içersin zaten değil mi?
Seray Sever: Sade ananas suyu olsa iyi, içine bir de limonla kaya tuzu koydurttu. “Haydi bir tane de ben içeyim” dedim, baktım bizimki cebinden şişesini çıkartıp başladı bardağa bir şeyler damlatmaya. Yok efendim fazla alkalikmiş de, o yüzden bunu içmesi gerekiyormuş da falan filan.
Kenan Erçetingöz: Hayır asidikmişim, alkalik olmak için yapıyorum bunları.
İzzet Çapa: Vay be, piyasa seni yıllardır asabi bilirdi, meğer alkalikmişsin...

Yazının Devamını Oku

Cumartesi gecesi İzzet Çapa şehrin sokaklarını arşınladı

Yalnız bir adamın İstanbul’dan gece izlenimleri

Etrafımdaki goygoyu çok, icraatı kifayetsiz kalabalıktan uzaklaşıp “Yeter bu kuru gürültü, biraz kafanı dinle be İzzet! Hiç olmazsa bu geceyi kendine ayır” dedim. Bir yanım Boğaz’ın janjanlı mekanlarına doğru seyirtirken, öte yandan içimdeki hayta her zamanki gibi yine rahat bırakmadı beni... Kalbimle beynim arasındaki iktidar mücadelesinin sonunda, bir baktım ki Asmalımescit’teyim.

 

1 - Şehrin ve Gecenin Öteki Yüzü


Şehrin bu müstesna köşesi bir sokak partisi havasındaydı. Hanımlar alımlı, beyler zarifti. İnsanlar, ülkenin başka hiçbir yerinde görmenin mümkün olmadığı mütebessim bir ifadeyle dolaşıyorlardı. Ama beynimdeki şeytan, “Bu sahte tebessümlere kanma” diye dürtüp duruyordu beni. Sonunda midemin gurultusu, kafamdaki kalabalığın sesini susturdu.
Ayaklarım beni efsane mekan Yakup’un kapısına getirmişti. Bir köşede her zamanki gibi memleketi kurtaran gazeteciler, hemen yanında Beyoğlu’nun tadını çıkaran coşkulu turistler ve aralarına serpiştirilmiş Sevgililer Günü’nü bir gece önceden kutlayan çiftler vardı.
Ne boş masa, ne de bende bu pozitif atmosfere katılacak hal vardı... Tam arkamı dönüp gitmeye karar vermiştim ki, “İzzet abi, İzzet abi” diye bir ses duydum.

Yazının Devamını Oku

Kaç santim kaldı?

Bugün Sevgililer Günü. Elbette günün anlam ve önemine uygun konuşacak birçok isim vardı aklımda. Ama ben Ali Poyrazoğlu’nun kapısını çaldım çünkü o hayata hep sevgilisi muamelesi yapan, her güne Sevgililer Günü’ne uyanıyormuşçasına kalkan bir yaşam ustası. Ali’yi Akasya Acıbadem’de Bir Dakikada Bir Ömür adını verdiği oyunculuk workshop’unun tam ortasında yakaladım. Ufaklıklardan, sanki makam sahibi büyük işadamlarıyla konuşuyormuşçasına bütün kibarlığıyla izin isteyip yanıma geldi ve aldı sazı eline... Anlattıklarında aşk, muhabbet, hoşgörü ve sevgi vardı. Ben her zamanki gibi müthiş beslendim ondan; umarım size de hoş bir seda bırakmış oluruz bu pazardan...

* Yahu senin kendi tiyatron vardı, ne o sattın mı yoksa?
- Hâlâ var İzzet, niye geçmiş zamanda konuşuyorsun ki anlamadım?
* Ne bileyim, AVM’lerden çıkmıyorsun da son günlerde...
- Maalesef İstanbul’da artık eskisi gibi fazla tiyatro binası yok. Ne yazık, yerlerine yenileri de yapılmıyor. Biz de bari olanlar ayakta dursun diye uğraşıp duruyoruz işte. Ama bunun yanında yüzleşmemiz gereken bir gerçek daha var; o da seyircilerin alışveriş merkezlerinin içindeki tiyatroları tercih ediyor olmaları... Ee onlar da haklı aslında, düşünsene park yeri sorunu yok, metroyla veya metrobüsle hooop AVM’desin. Bu artık çok önemli bir özellik çünkü İstanbul o kadar büyüdü ki, resmen bir yerden diğerine gitmek Haçlı Seferi’ne çıkmak gibi bir şey! Ee hâl böyle olunca da, biz tiyatro olarak seyircinin ayağına gidiyoruz.
* Peki senin için zor olmuyor mu “bedevi” tiyatroculuk?
- Vallahi tek eksiğim var, o da kendime ait bir kulis! Geçenlerde “Tiyatroda proje bazında en çok istediğin şey nedir?” diye sordular, hiç düşünmeden “Bana ait bir soyunma odası” diye cevap verdim. Çünkü soyunma odası dediğin yer, oyuncunun mabedidir. Gidersin, aynaya bakarsın, akşamki performans için kendini hazırlarsın... Oysa benim böyle bir imkanım yok çünkü her gün başka bir tiyatroda oynuyorum. Bugün CKM’deyim, yarın Trump’ta, öbür gün Şişli’de, daha sonra Pendik’te, hemen akabinde Bostancı’da, ardından Samsun’da, Adana’da derken sürekli dolanıp duruyorum. Sadece ben değil, bütün tiyatrolar İstanbul içinde geziyorlar.


Yazının Devamını Oku

Kanalın programı TT olmuş, yöneticisi ölü taklidi yapıyor

Vay anasına sayın seyirciler! Annemden başladılar, yedi sülalemle devam ettiler...

Ne kıskançlığım kaldı, ne de Acun’dan para koparıp, program yapma peşinde olduğum. Yok tutarsızmışım da dikkat çekme derdindeymişim falan filan...

Efendim yukarıdaki ifadeler geçen hafta 3 Adam’ı komik bulmadığımı yazdığım için bana sosyal medyada ‘dijital mahalle baskısı’ uygulamaya çalışan bazı fanlara ve çoğunlukla ‘fan kılığına bürünmüş’ paralı troll’cüklere ait...
Nasıl olurmuş da, ben 3 Adam’la zamanında röportaj yapıp sonra da onları eleştirirmişim?

 

BÜTÜN FAN’LAR SÖZLEŞİP AYNI ANDA MI TWEET ATTI?


Yazının Devamını Oku

''Türkiye’de neler olacağına sadece Türkler karar verir'

Ülkemizde görev yapan bir konsolos olduğunu bilmeseniz, İstanbul’da doğup büyümüş bir levanten zannetmeniz işten bile değil.

Bize ve ülkemize duyduğu hayranlığı, “Britanya’da turistlerin gidebileceği topu topu 10 tane yer sayabilirsiniz ama Türkiye’de binlercesi var” sözleriyle son derece içten bir şekilde ifade ediyor Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosu Leigh Turner... Açıkçası biraz asık yüzlü, hafiften İngiliz kibrine sahip ve mesafeli birini beklerken, karşımda gayet neşeli, dost canlısı ve sıfır kompleks bir adam buldum. Eğer bir 007 James Bond numarası çekip beni kandırmadıysa, Turner gerçekten de bizden biri gibi olmuş. Bakalım anlattıklarını okuduktan sonra sizler ne hissedeceksiniz?

*Röportajı hangi dilde yapacağımıza siz karar verin. Benim İngilizcemle sizin Türkçeniz yarışır...
- Haydi gel Türkçe konuşalım ki bana da pratik olsun.
*Valla hiç de pratiğe ihtiyacınız varmış gibi gelmedi bana, maşallah şakır şakır konuşuyorsunuz...
- Orası tartışılır ama yine de biz Türkçe devam edelim.
*Her başkonsolos tayin edildiği ülkenin dilini öğrenmiyordur herhalde...

Yazının Devamını Oku