İlker Karaş

Star Wars: Squadrons ile yeni bir başlangıç

9 Ekim 2020
Hürriyet Spor Arena’nın oyun ve espor bölümünden herkese merhaba! Yakın zamanda başladığımız bu serüven ile Spor Arena Espor sekmesinde oyun ve espor dünyasının nabzını tutuyoruz. Yeni çıkacak oyunlar hakkında bilgiler, dünya çapında boy gösteren espor takımlarının gelişmeleri sizleri bekliyor. Kısa bir karşılama yaptıktan sonra konumuza, Star Wars’un merakla beklenen yeni oyunu Squadrons’a bakalım.

Popüler kültürün en büyük oyuncularından olan Star Wars serisi yıllar içinde farklı platformlarda yüzlerce oyunla karşımıza çıktı. Geçmişte özellikle C64 ve Amiga dönemini yaşamış benim gibi oyuncular için her ünlü filmin bir oyunu da yanında aperatif olarak piyasaya çıkardı. Robocop, Terminator, Batman ve aklınıza gelebilecek çoğu ünlü yapım mutlaka platform oyunu olsa bile piyasada yerini bulurdu. Bu konuda bazı Star Wars oyunları kendini ana senaryodan ayırıyor ve size özgün oynanış, hikaye ve karakter kurgusu sunarken bazıları ise hikayeyi tekrar yaşatıyordu. Peki neden biz oyuncular izlediğimiz bir şeyi oynamak istiyorduk?

Bunun sebebi belli. Küçükken Brezilya formasını giyerek “Ronaldo!” diye kaleye şut çekmiş olmamız aslında tüm sorunun cevabı. Orada olmak istiyorduk. Gücün aydınlık ya da karanlık tarafında yer almak, gidişatı değiştirebilmek, farklı sonları görebilmek, ya da sadece o kokpitlerin içinde yer alıp o kaskı takabilmekti bütün hedef.

Gel zaman git zaman çıkan multiplayer akınları ile birlikte çok oyunculu olarak o efsane savaşları gerçekleştirebiliyor, Lightsaber’ları kuşanıp ünlü karakterleri seçerek güce denge getirebiliyorduk. Şöyle bir dönüp geriye bakıyorum, Gamespot’un hazırladığı harika bir makaleden aldığım referansa göre 1982: Star Wars: The Empire Strikes Back (Atari 2600) ile başlayan bu heyecanın son üyesindeyiz.

Star Wars: Squadrons birçok oyunculu it dalaşı üzerine kurgulanmış adrenalin yüklü bir oyun. Öncelikle oyun oldukça hızlı. Hızlı entegre olmanız, karar vermeniz, saldırmanız ya da savunmanız bekleniyor. İki farklı tarafta dörder tane olmak üzere toplam sekiz gemimiz bulunuyor. Imperial tarafının filosunda TIE/LN Fighter, TIE/SA Bomber, TIE/IN Interceptor ve TIE/RP Reaper gemileri mevcut. Filmlerde gördüğünüz ikonik gemileri görünce insanın bir içi titriyor. En azından Dark Side tarafını seven biri olarak hangar ekranında uzunca bir süre gemilerin detaylarını süzmedim desem yalan olur. New Repuclic’in hangarında ise T-65 X-WING, BTL Y-WING, RZ-1 A-WING Interceptor ve UT-60D U-WING Support Craft gemileri yer alıyor.

Yazının Devamını Oku