‘Kültür Yolu’ Ankara’ya uzadı

Kültür ve Turizm Bakanlığı geçen yıl ilk kez İstanbul’da hayata geçirmişti ‘Kültür Yolu’ projesini.

Haberin Devamı

Galataport’ta başlayıp İstiklal Caddesi boyunca ilerleyerek yeni açılan Atatürk Kültür Merkezi’nde sona eren, onlarca kültürel etkinliği içeren proje büyük ilgi görmüştü.

4.7 KİLOMETREDE 70 DURAK

Bu kez Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nin yanı sıra Başkent Kültür Yolu Festivali de Ankara’da hayata geçiyor. Eşzamanlı olarak 28 Mayıs - 12 Haziran arasında düzenlenecek Beyoğlu ve Başkent Kültür Yolu Festivalleri bulundukları şehirlerin tarihi ve modern dokusunu yansıtan değerlerini, 2 bine yakın etkinlik ve 6 binden fazla sanatçıyla bir araya getirerek sanatseverlerle buluşturacak.

Başkent Kültür Yolu rotası; Cumhuriyet öncesi, Cumhuriyet dönemi ve yeni çağdaş Ankara olmak üzere farklı dönemlere ait 70’ten fazla durak noktasından oluşuyor. Ankara’nın simgelerinden biri olan Ankara Kalesi, eşsiz değerde bir koleksiyona sahip yüz yıllık Anadolu Medeniyetleri Müzesi, 400 yıllık geçmişi ile başkentin en önemli dini yapıları arasında yer alan Hacı Bayram Veli Camisi, Hamamönü tarihi kent dokusu, Roma medeniyetinin anıtsal yapıları olan Augustus Tapınağı ile Roma Hamamı gibi tarihi eserlerin yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığınca restorasyonu yaptırılan Ankara Resim ve Heykel Müzesi, Etnografya Müzesi, I. Ulusal Mimarlık Dönemi’nin eşsiz eserlerinden İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi, Ziraat Bankası Müzesi, PTT Pul Müzesi ve CSO Ada Ankara gibi modern sanat yapıları, müzeler, sanat galerileri, tarihi yapılar ve anıtlar yaklaşık 4.7 km uzunluğundaki Başkent Kültür Yolu Festivali rotası üzerinde yer alıyor.

Haberin Devamı

Festivallerdeki etkinliklerle ilgili ayrıntılı bilgilere http://www.beyoglukulturyolu.com/ ve http://www.baskentkulturyolu.com/ internet adreslerinden ve aynı adlı IOS ve Android uygulamalarından ulaşılabiliyor.

BUNLARI KAÇIRMAYIN

BEYOĞLU

- Doğu Avrupa’nın geleneksel Çingene şarkılarını dünya müzik sahnesinde evrenselleştiren Barcelona Gipsy Balkan Orchestra, Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında AKM Türk Telekom Opera Salonu’nda sevilen sanatçı Suzan Kardeş ile aynı sahneyi paylaşacak.

Haberin Devamı

- Tunuslu ut üstadı Dhafer Youssef; caz, Hint müziği ve elektronik müziği İstanbullu müzikseverler için ustalıkla harmanlayacak.

- Hüsamettin Koçan, ‘Ayağımdaki Diken’ kişisel sergisiyle AKM Galeri’de sanatseverlerle buluşacak.

- Refik Anadol’un Mevlana’dan esinle hazırladığı dijital enstalasyonu ‘Rumi’ festival boyunca AKM Tiyatro Fuaye’de görülebilecek.

- Beyoğlu Kültür Yolu rotasının son durağı Galataport, festival boyunca gastronomi ile ilgili özel bir alan kurup aynı zamanda açık hava konserlerine ev sahipliği yapacak. Ziyaretçiler aynı zamanda TBMM Koleksiyonu’ndan Türkiye’nin ilk kadın seramik sanatçısı Füreya Koral’ın sergisini de gezebilecekler.

Haberin Devamı

‘Kültür Yolu’ Ankara’ya uzadı

BAŞKENT

- Dünyanın en iyi vokalleri arasında gösterilen İspanyol şarkıcı Buika, dünyaca ünlü Bosna Hersekli sanatçı Dino Merlin, Afrika’nın altın sesi Salif Keita, enerjik sahne performanslarıyla çok sevilen keman dehası Ara Malikian, CSO Ada Ankara Ana Salon’da müzikseverlerle buluşacak.

- Dünyanın en köklü orkestralarından Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, farklı konserle klasik müzikseverler için bir müzik ziyafeti sunacak. Şef Rengim Gökmen yönetimindeki CSO, dünyaca ünlü keman virtüözü Bomsori’ye eşlik edecek. Şef Cemi’i Can Deliorman yönetiminde gerçekleşecek CSO konserinde ise dünyanın en iyi keman virtüözleri arasında gösterilen Maxim Vengerov müzisyen kardeşler, piyanist Birsen Ulucan ve kemancı Özcan Ulucan ile aynı sahneyi paylaşacak.

Haberin Devamı

- 8 Haziran günü CSO Ada Ankara çok özel bir klasik müzik konserine ev sahipliği yapacak. Çok sayıda resitali ve opera kaydıyla dinleyicilerinin gönlünde taht kuran, hem müzikseverleri hem de eleştirmenleri büyüleyen performanslarıyla soprano Anna Prohaska, opera repertuvarının aranılan şefi Giovanni Antonini yönetiminde köklü topluluklardan Deutsches Symphonie-Orchester Berlin ile Mozart, Beethoven ve Haydn’ın bestelerini seslendirecek.

- Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin Aida, Kuğu Gölü, Midas’ın Kulakları, Romeo ve Juliet gösterileri Büyük Tiyatro’da izleyici ile buluşacak. Ayrıca, 20 yıldır kapalı gişe oynayan, Ankara Devlet Opera ve Balesi’nce sahnelenen, bale ile klasik Türk müziğini buluşturan ‘Harem’ festival programında yer alıyor.

Haberin Devamı

- Steve McCurry, Ankaralı sanatseverlerle yeniden buluşacak. Fotoğrafçılık alanında birçok önemli ödüle sahip olan Amerikalı fotoğrafçı Steve McCurry günümüzün en iyi görsel yapımcılarından biri olarak kabul ediliyor. Sanatçının eserlerinin yer alacağı sergisi CerModern’de gerçekleşecek.

‘ÜLKER ABLA’ DA AYNISINI YAPARDI

BU yıl Duygu Asena anısına verilen ‘Kadının Hâlâ Adı Yok’ Roman Ödülü’‘Ülker Abla’ romanıyla kazanan Seray Şahiner, ödülünü önceki gün Marriott Hotel Şişli’de düzenlenen törenle aldı. Şahiner’e ödül plaketini ve 10 bin TL değerindeki para ödülünü Doğan Yayınları Genel Müdürü Gülgün Çarkoğlu ve Jüri Başkanı Doğan Hızlan takdim etti.

Seray Şahiner teşekkür konuşmasında “Duygu Asena; sokaktaki, evdeki ve sayfadaki kadın özgürlüğünü edebiyatın meselesi haline getirerek pek çok eleştiriyi ve yargılanmayı göğüsleyip bizim bugün masaya daha özgür oturmamızı sağlamış. Bu sebeple hem bir yazar olarak hem bu sokaklarda yürüyen bir hemcinsi olarak, Duygu Asena’yı hep bir vefa duygusuyla anıyorum” dedi ve ödülünün maddi karşılığını Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’ne bağışladığını duyurdu.

‘Kültür Yolu’ Ankara’ya uzadı

Son dönemde okuduğum en etkileyici roman kahramanlarından biri oldu Ülker Abla. Adı kayıtlara geçerse kocası tarafından bulunup öldürülmekten korktuğu için hiçbir resmi kuruluşa başvuramayan; adını ‘abla’ kelimesiyle tamamlayarak bir koruma kalkanı yaratmaya çalışan, hastaneleri mesken edinmiş, gücünün farkına zamanla varan bir kadın.

Seray Şahiner ödülün maddi karşılığını “Kadın cinayetleri konusundaki cezasızlık ve ceza indirimleriyle mücadele eden ve son dönemde kapatılma riskiyle karşı karşıya kalan, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’ne bağışlıyorum” dediği anda aklımdan geçen cümle şu oldu: Ülker Abla da aynısını yapardı.

 

Yazarın Tüm Yazıları