Cumhuriyetin kültürel yüzü

***

Haberin Devamı

CUMHURİYETİMİZİN kuruluşunun 100’üncü yılını büyük bir coşkuyla kutladık. Şimdi sıra ikinci yüzyılı ona yakışır bir şekilde yaşamak ve yaşatmak.

Toplumsal hayatımızın hemen her alanında köklü bir dönüşüm seferlerliğinin de başlangıcıydı o yıllar. Amaç yeni Türkiye’yi çağdaş dünyanın önde gelen ülkelerinden biri yapmaktı.

Kurtuluş Savaşı ile başlayan ve Cumhuriyetin ilanıyla hızlanan eşi benzeri görülmemiş bir kültür devrimi yaşandı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Onuncu Yıl Nutku’nda da söylediği gibi az zamanda çok ve büyük işler yapıldı.

İşte o az zamanda yapılanları hatırlatan, ikinci yüzyıla da ilham veren bir sergi açıldı Galataport’ta.

Cumhuriyetin kültürel yüzü
Cumhuriyetin kültürel yüzü

Haberin Devamı

ÇEYREK YÜZYILIN DÖKÜMÜ

Borusan Kocabıyık Vakfı’nın, Erken Cumhuriyet Dönemi’ndeki çok boyutlu toplumsal dönüşümün kültüre, sanata ve sosyal yaşama izdüşümlerine odaklanan ‘Cumhuriyetin Yüzü’ sergisi dönemin plastik sanatlar, müzik, edebiyat, grafik ve mimari tasarım, sahne sanatları, müzecilik, arkeoloji, sinema gibi kültürel disiplinlere bakışını, kapsamlı bir içerik ile günümüze taşıyor.

Sergi, milli mücadele ve sonrasını kapsayan çeyrek asırlık dönemdeki çok boyutlu toplumsal dönüşümü, sanat ürünlerinin yanı sıra akademik sanat tarihi disiplini kapsamında ele alırken; dönemin estetik anlayışını sosyal yaşamdaki izleriyle aktarıyor.

Küratörlüğünü İzzeddin Çalışlar’ın, proje danışmanlığını Prof. Dr. Haluk Oral’ın üstlendiği serginin tasarımı ise PATTU tarafından gerçekleştirildi.

Cumhuriyetin kültürel yüzü
Cumhuriyetin kültürel yüzü

500’DEN FAZLA ESER VE BELGE

‘Cumhuriyetin Yüzü’ sergisi, sunduğu özgün seçkiyle estetik anlayışta yaşanan çeşitlilik ve değişimi ortaya koymayı amaçlıyor. Sergide kültür sanat kurumları ile galeriler, kişisel arşivler, vakıflar, araştırma merkezleri, resmi arşivler ve üniversitelerin koleksiyonlarından 500’ü aşkın orijinal ve dijital eser, belge ve efemera yer alıyor.

Haberin Devamı

Borusan Kocabıyık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Hamedi, “Sergiyi, ‘Bu memlekete gönül borcum var, hayatım boyunca bunu ödemek için çalıştım’ anlayışını benimseyen babam, Kurucu ve Onursal Başkanımız merhum Asım Kocabıyık’ın emaneti, kurumsal değerlerimiz ve Borusan Kocabıyık Vakfı’nın toplumsal katkı alanlarını yansıtacak şekilde oluşturduk” diyor.

Orijinal eser, belge ve efemera ile dijital deneyimlerin de birlikte tasarlanarak, dönemin ruhunu kapsayıcı içerik bütünüyle izleyicilere sunan ‘Cumhuriyetin Yüzü’ sergisi, 3 Mart 2024 tarihine kadar Galataport İstanbul O2 Blok’ta ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Cumhuriyetin kültürel yüzü

Yazarın Tüm Yazıları