Herkes kendi yoluna mı?

7 AĞUSTOS 2016: ‘Cumhur İttifakı’nın temelini oluşturan ‘Yenikapı ruhu’nun ortaya çıkışı

Haberin Devamı

16 Nisan 2017: MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin önerisi ile başlayan süreçte Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi için halkoylaması

24 Haziran 2018: İki liderin imzaladığı ve resmi protokolünde “Cumhur İttifakı sadece bir seçim ittifakı olmayıp Türkiye’ye yönelik iç ve dış kaynaklı hasmane girişimler karşısında millî ve ahlâkî bir duruş ve bu çerçevede sürdürülecek tarihi bir birlikteliktir” ifadesinin yer aldığı Cumhur İttifakı’nın seçime girmesi.

Bu önemli tarihlerde kurulan “tarihi birliktelik”, yerel seçimler için dün, yani 23 Ekim günü başlamadan sona erdi. Bahçeli’nin deyimiyle “zoraki görüşmeler” bitti, Erdoğan’ın deyimiyle ise “herkes kendi yolunda” ilerleyecek.

Kamuoyunun önünde ya da kameralar karşısında kimse “Cumhur İttifakı bitti” demedi, diyemedi. Aksine liderler ittifak ruhunun süreceği mesajını verdiler.

Haberin Devamı

Burada iki önemli gerekçe olduğunu düşünüyorum. Liderler iki partinin bu ittifakın ruhuna oy vermiş seçmenlerini göz önünde bulundurmuştur. Siyasette her an yeni bir hesap yapmanın gereğini de düşünmüş olabilirler.

Liderler biraz daha ihtiyatlı yaklaşsa da hem MHP’den hem de AK Parti’den duyduğum ortak cümle “Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” oldu.

Beş ayda af, hediye uçak, andımız, fındık üreticilerinin sorunu, emeklilikte yaşa takılanlar, yerel seçimde işbirliğinin çerçevesi konularında iki parti arasında ciddi görüş ayrılığı yaşandı.

AYNI HASSASİYETİ GÖREMEDİK

AK Parti açısından duruma bakacak olursak; AK Parti, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin kamuoyuna düzenli olarak af konusunda açıklama yapmasından, yani bir anlamda baskı yaratmasından ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tehdit etmiş Alaaddin Çakıcı üzerindeki ısrarından rahatsız oldu. İki parti arasında görüş ayrılığı yaratan konularda MHP’nin kullandığı dil ve üslup AK Partililerce sorgulandı. Üst düzey bir AK Partili yetkili, “Biz MHP ve Sayın Bahçeli’yi bu süreçte doğrudan hiç hedef almadık, üslubumuza hep dikkat ettik. Aynı hassasiyeti karşıdan görmedik” yorumunu yaptı. Yerel seçimler için işbirliği çağrısında bulunan MHP Lideri’nin bazı il ve ilçelerde önden adayını açıklaması da samimi bulunmadı. İki liderin son görüşmesinde Bahçeli’nin af konusunu gündeme getirmemesi, ama kamuoyu nezdinde sürekli gündemde tutmasının nedeni anlaşılamadı. “Andımız” tartışmasıyla birlikte Bekir Bozdağ’ı, af tartışmasıyla Cumhurbaşkanı’nı hedef alan son açıklamalarından sonra yanıtın parti sözcüsü tarafından verilmesi kararlaştırıldı. Ömer Çelik en üst düzeyde çerçevesi çizilen açıklamayı partisi adına yaptı. AK Parti pazartesi gecesi “Bahçeli ve MHP’nin ne yapmaya çalıştığını çözmeye” uğraşıyordu. MHP’li Semih Yalçın’ın, Ömer Çelik’e yanıtı takip edildi. Son söz için Bahçeli’nin grup konuşmasının beklenmesine karar verildi.

Haberin Devamı

ANKARA’YI MHP’SİZ ALMALARI ZOR

MHP açısından bakacak olursak; MHP’li üst düzey bir isim, “Biz hiçbir görüşmede ‘Af çıkmazsa yerelde işbirliği yapmayız’ gibi bir pazarlık içinde olmadık” dedi. MHP’ye göre yerel seçimler için işbirliği istemeyen ya da samimi olmayan AK Parti, bunu “gönüllerde ittifak” tanımlamasıyla ortaya en üst düzeyde koydu. Bahçeli’nin kurmaylarından bir isim, “Yerel seçimlerde işbirliğine ihtiyacı olan AK Parti idi. Şimdi kendi iktidarlarını sıkıntıya soktular. Ankara’yı MHP’siz almaları çok zor. Çoktan çok, azdan az gider” dedi.

BAHÇELİ’DEN 6 İSİM UYARISI

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne gidilmesi sürecinde ve bugüne kadar yaptıkları karşılığında hiçbir şey almadıklarını meydanlarda anlatacaklarını da belirten kaynağım, tartışma yaratacak bir iddiayı da gündeme taşıdı.

Haberin Devamı

İddiaya göre Bahçeli son görüşmelerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, “Yanınızdaki altı isim işbirliğinin bozulması için özel çaba sarf ediyor” dedi ve bu altı ismi tek tek saydı. MHP’li kaynağım, benimle de paylaştığı altı üst düzey ismin iki partinin işbirliğini bozmak için çaba sarf ettiğine inanıyor. Bu isimleri önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklayıp açıklamayacaklarını göreceğiz.

Asıl merak edilen ise karşılıklı eleştiriler, görüş ayrılıkları, sert açıklamaların ardından iki liderin devam edecek mesajı verdiği Cumhur İttifakı’nın parlamentoda nasıl çalışacağı... MHP’li üst düzey yönetici, “Memleket meselelerinde, Türkiye’nin beka sorununda MHP her zamanki politikalarını devam ettirir” dedi.

 

Yazarın Tüm Yazıları