Ekonomideki gelişmeler

Ekonomi özellikle yıllık enflasyon oranlarının ulaştığı oranla, Merkez Bankası’nın 48 saatlik bilanço farkı tartışmasıyla, “enflasyonda köpük alınacak” açıklaması ve “ekonomide heterodoks dönemi” tanımlamasıyla yine gündemin ilk sırasında. Yazımın ilk bölümünde ekonomi yönetiminden aldığım perde arkası bilgileri paylaşacağım. İkinci bölümde ise ekonomi kökenli İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta ile yaptığım sohbetten bölümleri...

Haberin Devamı

EKONOMİ YÖNETİMİ NE DİYOR?

YENİ yılın ilk günlerine Merkez Bankası’nın 48 saat içindeki bilanço değişikliği damgasını vurmuştu. 30 Aralık tarihli bilançosunda 70 Milyar TL zarar görünürken, yıl sonu analitik bilançosunda 60 Milyar TL kâr olması tartışma konusu olmuştu. Bu durumun neden kaynaklandığı konusunda ekonomi yönetimi yetkilileri: “Yıl sonu bilanço düzenleniyor. Şu anda dünyanın en şeffaf bilançolarından biri Merkez Bankası’nda. Dünyanın diğer ülkelerine de bakıyoruz, bu kadar şeffafı yok” yorumunu yaptı.

KÖPÜK NASIL ALINACAK?

Peki Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tedbir paketi ile köpüğü almıştık, enflasyon üzerindeki köpüğü de alarak ülkemizi bu görüntüden kurtaracağız” sözüyle neyi kastetti? Ekonomi yönetimi, enflasyonda da “Kötü algı yönetimi” ile karşı karşıya olduğunu düşünüyor. Öte yandan enflasyon sepetindeki bazı ürünlerin oranlarının da değiştirilmesi gerektiği ifade ediliyor. Fiyat ayarlamaları konusunda ise İsrail’de yürürlükte olan bir düzenleme üzerinde çalışılıyor. Hedef, ürünlerde fiyatın değiştirilmesini kurallara bağlamak. Ayrıca Merkez Bankası’nda yabancı ülkelere ait varlıklara dokunulmazlık verilmesi düzenlemesine dikkat çekiliyor. Birçok ülkeden altın ve mevduatların Türkiye’ye getirilmesi yönünde talep olduğu, bu nedenle böyle bir yasal düzenlemenin torba teklife eklendiği belirtiliyor.

Haberin Devamı

İYİ PARTİ’NİN EKONOMİYE BAKIŞI

İYİ Parti’nin ekonomi kökenli Grup Başkanvekili Erhan Usta ile de Türkiye’nin içinden geçmekte olduğu süreci değerlendirme fırsatı bulduk. Erhan Usta’nın ana başlıklarda görüşleri şöyle:

(Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’nin ‘heterodoks politikalar uygulanıyor’ açıklaması) Sanırım sıra dışı, alışılmışın dışında demek istiyor. Ancak bunun ayrıntılarını Türkiye’ye açıklamalı.

(Kurlar dengeye oturdu mu?) Kurlar dengeye oturmadı. Belirsizlik, oynaklık devam ediyor. Mevcut kur yüksek.

(Enflasyon köpüğü açıklaması) Enflasyon köpüğü nedir? İlk kez böyle bir ifade duyuyoruz.

(Muhalefet sorumsuz mu davranıyor?) Muhalefet, iktidardan daha sorumlu davranıyor. Mevcut tablodan mutlu olmak mümkün mü? Biz ‘Bu faiz yüksek, ama kuru da dizginleyin’ diyoruz. Üstelik biz niye enkaz devralmak isteyelim?

Haberin Devamı

USTA’NIN ÖNERİLERİ

İYİ Parti’li Erhan Usta’nın ekonomi ile ilgili önerilerini ise şöyle sıralayabilirim:

Mutlaka makro ekonomiden sorumlu bir cumhurbaşkanı yardımcısının atanması. Söz konusu cumhurbaşkanı yardımcısı aynı zamanda ekonomiden sorumlu tüm bakanlıkları koordine etmeli.

Devlet, devlet gibi yönetilmeli.

Devlet hesapları şeffaf olmalı.

Enflasyonla mücadele programı hazırlanarak, açıklanmalı.

Yoksulluk en önemli sorun. Yoksullukla mücadele için de kapsamlı program hazırlanmalı.

Yapısal reformlar süratle hayata geçirilmeli.

Hukukun üstünlüğü hâkim kılınmalı.

Demokrasi güçlendirilmeli.

Tarım alanında reform yapılmalı. Güçlü bir kurumla fiyatlar regüle edilmeli.

Yazarın Tüm Yazıları