Boşandığım eşime geri dönmekle yanlış mı yaparım

5 yıl önce ayrıldığım eski eşim benimle yeniden evlenmek istiyor. Ama evlenirsek, aileme maddi destek vermemi istemiyor. Üstelik ailemin de bu evliliğe onayı yok.

Haberin Devamı

Merhaba ablacığım, ben çok genç yaşta, ailem izin vermediği için sevdiğim gençle kaçarak evlendim. İlk 2-3 ay çok güzel gidiyordu. Biz ailesiyle kalıyorduk. Ailesinden birileri ilişkimize karışmazsa iyi anlaşıyorduk ama mutlaka bir karışan oluyordu.

Daha sonra ilişkimizde kavgalar, şiddet başladı. Sonuçta şiddetli geçimsizlik nedeniyle artık anlaşamaz olduk ve boşanmaya karar verdik.

Ancak boşanma arifesinde hamile olduğumu anladığımdan, çocuk doğuncaya kadar ayrılığı erteledik.

Maalesef hastalık sonucu bebeğimi kaybettim. Bunun üzerine biz anlaştığımız gibi birkaç gün içinde ayrıldık. 5 yıl oldu boşanalı...

Bu 5 yıl boyunca 2 sene sormadıysa 1 sene mutlaka beni arayıp sordu, bu arada da sık sık barışıp sonra yine kavga edip ayrıldık.

Şimdi güzel bir işim var, kendi kendime yetiyorum, aslında hayatımdan memnunum.

Haberin Devamı

Ama eski eşim benimle yeniden evlenmek istiyor. Evlenirsek de aileme maddi destek vermemi istemiyor. Üstelik ailemin de bu evliliğe onayı yok.

Ben bu teklifini kabul edersem 20 gün içinde evlenecekmişiz... Bir de eğer kararım olumsuz olursa, bu süre sonunda başkasıyla yoluna devam edeceğini söylüyor. Zaten sürekli bu tür tehditleri yıllardır devam ediyor.

Ben artık tekrar tekrar aynı şeyleri de yaşamak istemiyorum.

Lütfen bu konuda bana yardımcı olur musun Güzin Abla?

Çok kararsızım... Aklım ve kalbim arasında gidip geliyorum. Şimdi ben bu durumda ailemi silip eski eşimle evlenmeli miyim? Yoksa ondan tamamen vaz mı geçmeliyim?

Rumuz: Kalbimle aklım arasında

YANIT

evgili kızım, eskilerin bir sözü vardır, “boşanırsan eski kocanla evlenme” derler ki, bu gerçekten çoğu zaman doğru çıkar. İkinci kez evlenen insanların yeniden mutlu bir yuva kurabilmeleri pek de mümkün görünmüyor. Birkaç istisna dışında, genellikle bu çiftler yeniden kendilerini mahkemede hakim karşısında buluveriyorlar.

Bir de üstelik senin bu eski eşinin sana şiddet uyguladığını, sürekli kavgalarla seni huzursuz ettiğini söylüyorsun.  

Zaman zaman seni arayıp, barıştığınızı ama yine kavga çıkarıp yeniden ayrıldığınızı anlatıyorsun.

Haberin Devamı

Bu bile senin bu adamla tekrar evlenmeyi düşünmenin ne kadar yanlış olduğunun çok önemli bir işareti değil mi? Bak şu anda hayatından memnun olduğunu, iyi bir işin olduğunu, ailene bakacak kadar da kazancının yerinde olduğunu söylüyorsun.

Hiç düşündün mü, belki de eski eşin senin kazancına göz dikmiş olamaz mı?

Senin ailene yardım etmeni istememesi bile bunu göstermiyor mu?

Seni evden kaçtığın halde kabul eden, bağırlarına basan ailene mi sırtını döneceksin?

Sevgi çok güzel bir duygu ama karşılıklıysa ve paylaşılıyorsa... Ben onun seni sevdiğine inanmıyorum, bu barışma isteğinin menfaate bağlı olduğunu düşünüyorum.

Hem şu sözü bile beni çok rahatsız etti, eski eşin “20 gün içinde kararını ver, benimle yeniden evlenirsen ne ala, yoksa bir başkasıyla evleneceğim” diyerek seni tehdit ediyor. Sana duygusal şantaj yapıyor ki, bu da çok çirkin bir davranış...

Haberin Devamı

Onun karakteri hakkında yeteri kadar bilgi veriyor insana... Hem sanırım seni evliliğiniz sürecinde de böyle son derece saygısızca tehditlerle huzursuz ediyormuş.

Şimdi bana fikrimi soruyorsan, kızım sana düşüncemi söylemeliyim...

Böyle bir adamla yeniden evlenilmez…

Zaten onunla kaçmakla bile çok büyük hata yapmışsın. Bari bu hatayı tekrarlama... Bu defa geri dönecek bir ailen de olmayabilir, bunu unutma.  

 

Yazarın Tüm Yazıları