TOFAŞ’a soğuk duş

TOFAŞ Basketbol Takımı, son iki mücadelesinde gösterdiği takım oyunu ve sergilediği çıkış ile birlikte Pınar Karşıyaka karşısına çıkarken, ‘şok’ sayılabilecek bir mağlubiyet aldı.

Zorlu randevunun ilk anından, son topa dek oyun tamamen İzmir ekibinin hakimiyetinde geçerken; ara ara gösterilen dirençler, Raymar Morgan’ın ceza atışlarıyla kırılırken, pota altındaki savunma da üçüncü periyot harici yetersiz kalınca, sonuç kaçınılmaz oldu.

HÜCUM RİBAUNDUNU KAYBEDİNCE İSTEDİĞİNİ ALAMADI

Her ne kadar 8 oyuncusundan skor katkısı alabilen TOFAŞ, maçı sürekli geriden takip ederek, bir nevi ‘galibiyete’ ilişkin umut da vadetmedi.
Aslında maçın parametrelerine baktığımızda; dış ve iç atış isabetler, top kayıpları, savunma ribauntları gibi alanlarda iki takımın da benzer rakamlara imza attığını görüyoruz.
Ancak bu mücadelenin özelinde farkı bir nebze belirleyen; hem oyun ritmi, hem de hücum ribauntları oldu.
Rakibinden 7 hücum ribaundu daha fazla alan Pınar Karşıyaka, bunu özellikle de TOFAŞ Basketbol Takımı’nın dönüşe hazırlandığı anlarda gerçekleştirince; doğal olarak rüzgarı da her daim arkasında tuttu.

SON BÖLÜMLERDE KISITLI HÜCUM GÜCÜYLE OYNADI

Buna bağlı olarak faullere başvuran Bursa temsilcisinde De Vaughn Purcell ve Jeremy Simmons gibi iki önemli isim de son periyotta faul problemine girerek oyun dışı kalınca, ekip son bölümleri kısıtlı hücum gücüyle oynamak zorunda kaldı.
Karşılaşmaya ilişkin de bir detay konuk ekipten Nusret Yıldırım’a açmak gerekiyor.
Karşılaşmayı 7 sayıyla tamamlamasına karşın, özellikle son periyotta gelen üst üste sayıları ile ev sahibi ekibin, umutlarını giderek azalttı.
Daha önceki randevularda da gördüğümüz ölçüde, sayıca az görünen katkısı öyle bir anda geldi ki, bir anda maçın gidişatını bir kez daha değiştirdi.

MAÇIN KADERİNİ DEĞİŞTİREN OYUNLARI GÖREMİYORUZ

Gerek TOFAŞ, gerekse Frutti Extra Bursaspor’da sayı olarak az atan, ancak attığında da maçın kaderini değiştiren oyunları maalesef son yıllarda göremiyoruz.
Karşılaşma sonunda da TOFAŞ Basketbol Takımı Başantrenörü Orhun Ene’nin görüşleri şöyledi;
“Pınar Karşıyaka, hak ettiği bir galibiyeti aldı. Biz zaten kazanmayı hiçbir şekilde hak etmiyorduk. Maçın sonunda belki skor yaklaştı ama zaten oyunun başından beri iniş çıkışlar gösterdiğimiz için son bölümde direncimiz düştü. Karşıyaka’yı tebrik ediyorum. Zaten iyi bir ekip kadro olarak da. Tabii ki bu ekipleri kendi sahamızda yenmek istiyoruz ama onları yenebilecek basketbolu da önce oynayacak seviyeye gelmek zorundayız. Şu anda o seviyede değiliz.”

FRUTTİ EXTRA BURSASPOR DİRENÇSİZ KALDI

LİGDEKİ bir diğer Bursa temsilcisi Frutti Extra Bursaspor da, Avrupa randevusunun ardından soluğu bir başka İzmir ekibi Aliağa Petkim Spor deplasmanında aldı.
Benzer bir olumsuz grafiğe de Frutti Extra Bursaspor imza atarken; karşılaşmanın ilk anından itibaren rahat bir oyun ortaya koyan İzmir temsilcisi, parkeden 108-80’lik galibiyetle ayrıldı.
Thomas Wimbush, Ege Arar, Kendrick Ray ve Ian Hummer dörtlüsünün toplam 88 sayılık katkı verdiği mücadelede, Bursa temsilcisi daha önceki randevularında da sergilediği üzere savunmada oldukça dirençsiz kaldı.

KIRILGANLIĞIN BAŞ FAKTÖRÜ İLK PERİYOTTAKİ SAYILAR

İlk yarı periyot başına 30 sayıyı potasında gören Frutti Extra Bursaspor, bu rakama hücumda yalnızca devre sonunda ulaşabildi.
İlk periyottaki 30-11’lik skor da, ilk anlardan kırılganlığın baş faktörlerini oluşturdu.
Sonraki yarıya baktığımızda oyunun dengelendiğini, hatta Bursa ekibinin daha derli toplu oyun ortaya koyan, hücum-savunma grafiğini daha dengeleyen bir performans sergilediğini gördük ancak, ilk yarıda oluşan fark maçın da sonucuna tesir etti.

RİBAUND VE SAVUNMA SORUNU DEVAM EDİYOR

Bu maç özelinde de ribauntlar ciddi ölçüde fikir verecektir.
İzmir temsilcisi hücum ribaundlarında 8’e 3’lük, savunma ribaundlarında da 29’a 16’lık bir üstünlük sağladı.
Bu üstünlüğün çok büyük bir kısmı ilk yarıda gelirken; motivasyonun da tamamen düştüğünü bizlere gösterdi.
Buna İzmir ekibinin, yüksek yüzdeli oynaması da eklenince, bu kez Frutti Extra Bursaspor adına mağlubiyet kaçınılmaz hale geldi.
Sonraki randevulara ilişkin Frutti Extra Bursaspor’un, Başantrenör Tutku Açık’ın da daha önce ifade ettiği üzere ribaund ve savunma konusunu çözmesi gerekiyor.
Aksi halde, gün geçtikçe uyum sağlayan, oyununu geliştiren ekiplere karşı oldukça zorlanacaklardır..

FİNAL SPOR GÜZEL BİR BAŞLANGIÇ YAPTI

TÜRKİYE Basketbol Ligi’nde heyecan başlarken; Final Spor sezona, Manisa Büyükşehir Belediyespor’u konuk ettiği mücadele ile başladı.
İlk yarısı dengede geçen mücadelede de, ikinci yarı bambaşka bir oyun ortaya koyan Bursa ekibi, parkeden 73-59’luk galibiyetle ayrıldı.
Bursa temsilcisinde Gurur Baybora’nın 18 sayı ile katkı verdiği maçta; Alparslan Uruk 13, Terrell Glenn Allen 13, Christopher George Harris 11 sayısıyla galibiyetin mimarlarından oldu.
Geçtiğimiz sezon yakaladığı ivme ile birlikte, Süper Lig için iddialı hale gelen ve pandemi süreci nedeniyle liglerin iptalinden önce de, performansıyla umut veren Final Spor, bu açıdan yeni sezona oldukça güzel bir başlangıç yaptı.

BU ÇİZGİYİ SÜRDÜRÜRSE BAŞARILI OLUR

Dış atışlarda etkinlik de Bursa temsilcisi adına artı yazdı.
Manisa ekibi ise sadece Calvin Jerome Godfrey ile varlık gösterirken, deneyimli oyuncunun 21 sayısının dışında çift hanelere ulaşan bir oyuncunun daha olmaması, maçta ciddi ölçüde dirençlerini kırdı.
Final Spor da bu çizgisini sürdürdüğü sürece ligde başarılı olacaktır.

DUDAK ISIRTAN OYUNUYLA BUDO GEMLİK BASKETBOL

TÜRKİYE Basketbol Ligi’ne iyi başlayan bir diğer ekip de BUDO Gemlilk Basketbol oldu.
Semt77 Yalovaspor’u ağırlayan Bursa temsilcisi, parkeden 81-72’lik galibiyetle ayrıldı.
İlk üç periyot dahilinde başa baş geçen mücadelede, son periyotta oyuna ağırlığını koyan Bursa ekibi, 27-16’lık periyot skoruyla üstünlük sağladı.
BUDO Gemlik Basketbol adına, özellikle son periyotta ortaya konan oyunla birlikte kazanılan bu maçın anlamı büyük.
Zira, geçtiğimiz sezon takımın en büyük problemlerinden biri de kırılgan yapısı ve son periyotlardaki ‘rakibe cevap verememe’ anlayışıydı…
İlk maç özelinde, bunun gerçekleşmemesi umut vaat edici.
Zira Yalova ekibine de baktığımızda, Federasyon Kupası’nda sergiledikleri performansın dudak ısırttığını görüyoruz.

CİDDİ DERSLER ÇIKARTMIŞA BENZİYOR

Finalde kaybetmelerine karşın, o noktaya gelene dek Final Spor ve BUDO Gemlik Basketbol’u iyi bir oyun ortaya koyarak yenmişlerdi.
Son gelinen noktada ise Bursa ekibinin, yenildiği bu mücadeleden ciddi dersler çıkardığı ve bunu da son ana dek uyguladığı görülüyor.
Geçtiğimiz sezon da BUDO Gemlik Basketbol, aslında birçok maçta ortaya koyduğu oyun ile birlikte rakiplerine tehdit oluşturabilecek bir takım kimliğini göstermişti.
Diliyoruz bu sezon, elde edilen tecrübe ile birlikte kendilerini üst sıralarda göreceğiz.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle
X

Geçmiş olsun Bursa

Basketbol heyecanı bir yandan devam ederken, diğer yandan pandemi koşulları sınırları zorluyor. Son olarak Frutti Extra Bursaspor’da vaka sayısı 8’e yükselirken, temsilcimize acil şifalar diliyoruz.

Pandemi haline dönüşen COVID-19 salgını, hayatı olduğu gibi spor mücadelelerini de yakından etkilemeye, ne yazık ki devam ediyor.
‘Her şeyin başı sağlık’ cümlesinin, daha da bir anlam kazandığı süreçten geçiyoruz.
Sezonun başında TOFAŞ Basketbol Takımı’nda görülen vakalar, heyecanımızı endişeye yöneltse de, sonrasında pozitiflerin, negatiflere dönüşüyle derin bir nefes aldık.
Yakın süreçte ise COVID-19 maalesef iki temsilcimiz BUDO Gemlik Basketbol ve Frutti Extra Bursaspor’da kendisini gösterdi.
3 gün önce, BUDO Gemlik Basketbol Kulübü tarafından yapılan açıklamada bir staff ve 6 oyuncu olmak üzere 7 kişinin testinin pozitif çıktığı belirtildi.

BU SÜREÇTEN GÜÇLENEREK ÇIKACAKLAR

Akabinde Frutti Extra Bursaspor’da 13 Kasım Cuma günü yapılan COVID-19 PCR testleri sonucunda bir oyuncu ve bir idari kadro çalışanının testleri pozitif olarak sonuçlandı.

Yazının Devamını Oku

Bursaspor’un artıları eksileri

Hollanda’nın efsanelerinden ve futbolu pek çok kesime sevdiren ikonlardan biri olan Johan Cruyff, futbolu ‘Basit bir oyun, zor olan basit oynamak’ diye tanımlar.

Ve bir sözü daha vardır; ‘Her dezavantaj, kendi avantajına sahiptir.’
Bursaspor’un bu sezon geçtiği aşamalar ve geldiği nokta itibarıyle, bu iki sözden çok iyi dersler çıkarması gerekiyor.
Dinamizm ile bezenmiş, tempolu oyuna yatkın, aç oyuncuların her biri, aynı zamanda bireysel performanslarını geliştirerek takımı ileriye sürüklerken, diğer yandan sorumluluklarının da fazlasını ortaya koyabilme adına futbolu zorlaştırıyor.
Bunu önlemek için de yapılacak tek şey, futbolu daha basit hale getirebilmek.

DAHA NET VE BASİT BİR OYUN OYNANMALI

Hali hazırda, bazı bireysel performanslarda da bunun örneklerini görüyoruz.
Ne denli top ayakta tutulursa, ne denli ekstra işler kovalanırsa, bu durum oyun bütünlüğüne zarar verdiği gibi aynı zamanda top kayıplarına, savunmanın dengesiz yakalanmasına, hatta daha fazla efor sarfına sebebiyet veriyor.

Yazının Devamını Oku

Yeniden başlıyor

Bursa basketbolunun, ‘çıta’ belirleyicisi TOFAŞ Spor Kulübü; henüz daha sezonun başlarında olmasına karşın kritik sınavlar veriyor.

Geçtiğimiz sezon pandemi nedeniyle yaşanan ekonomik kayıplara, henüz daha kamp sürecinde görülen koronavirüs vakaları da eklenince, mental ve fiziksel açıdan iyi bir hazırlık dönemi geçirilemedi.
Yanı sıra; basketboldaki en temel kanunlardan biri olan, oyun bütünündeki ‘takımdaşlık’, birlikte hatırı sayılır bir süreç oynayamamanın da getirisiyle birlikte eksik kalınca, ilk maçlarda arzulanan sonuçlara ulaşılamadı.
Neticesinde, Türk basketbolu ve TOFAŞ Spor Kulübü için çok büyük bir değer olan Başantrenör Orhun Ene, görevini bırakma kararı alarak sorumluluğu üstlenirken, elbette bu karar başta kulübü yakından takip edenler olmak üzere, herkesi derinden etkiledi.

HER YIL TAKIMA YENİ KİMLİK OLUŞTURUYOR

Bugüne geldiğimizde Orhun Ene’nin, her zaman övgülerle dile getirdiğimiz organizasyonunun oluşmasında en baş aktörlerden biri olduğunun altını çizmek gerekiyor.
Her yıl değişen oyunculara karşın, yeni bir kimlik oluşturabilen, alt ligden Süper Lig’e yükseliş sonrası sürekli üzerine koyarak, planlı ve rasyonel adımlarla ilerleyen kulübün oluşmasında, deneyimli antrenörün katkıları oldukça büyük.

DİRENCİNİ ORTAYA KOYMA VAKTİ GELDİ

Ayrılış sürecindeki ifadeleri ve kulübün kendisine olan yaklaşımı da, Türk sporunda görmek istediğimiz ve arzuladığımız saygınlığı gösteriyor.

Yazının Devamını Oku

Değişim ve getirdikleri

Geçtiğimiz yıldan bu yana Bursaspor, kadro planlamasında önemli bir değişim sürecine girdi.

Her ne kadar aksi savunulsa da; zoraki bir durumun getirdiği bu değişim ile birlikte, kadronun yaş ortalaması daha da düşürüldü, daha deneyimsiz fakat daha enerji ve tempo dolu oyuncularla takım şekillendi.
Şunu öncelikle belirtmek gerekiyor ki, değişimin en göze çarpan detayı takımın ısırganlığı...
Geçtiğimiz yıl, daha ‘doymuş’ oyuncularla bezeli kadro içerisinde, bu mücadeleci düzeyi pek göremiyorduk.
Bu sezon ile başlayan süreçte takımın, fiziksel olmasa da mental açıdan mücadeleci düzeyi oldukça artmış durumda.
Genç ve başarıya aç oyuncular, gerek kendilerini ispat etmek, gerekse takım bütünlüğüne katkıda bulunabilmek için var gücüyle terini akıtıyorlar.

HİÇBİR MAÇTA RAKİBİNE TESLİM OLMUYOR

Şu ana dek oynanan maçları baz alırsak, takımın hiçbir karşılaşmanın tamamında teslim bir görüntü çizmediğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yazının Devamını Oku

Yarışmacı kimliğinden uzaklaştı

‘Her şeyden biraz var, hiçbir şey tam değil.’Tam da böyle bir mücadele sunuyor Bursaspor.

 

Bu yıla özel ‘gençlik aşısıyla’ dinamikliği, mücadelesi, önceki dönemlere kıyasla daha renkli, daha gollü ve heyecanlı karşılaşmalar sunarken; bir bütün olarak sahada yer alamaması, ‘yarışmacı’ kimlikten uzak kalması da, mevcut puan cetvelindeki yerini özetliyor.
Daha önceki mücadelelerde nasıl iyi başlayıp, iyi bitiremediyse; Manisa’da da kötü başlayıp, bu kez iyi bitirme şanslarını bir türlü değerlendiremeyen bir takım gördük.

Karşılaşma sonrası da, aşina olduğumuz sözler; ‘kazanabilirdik’, ‘puan alabilirdik’, ‘yapabilirdik’…
Ancak futbol, yeterlik fiilleri ile oynanan bir oyun değil.
O an yapabiliyorsanız varsınız, yapamıyorsanız yoksunuz.
Grisi olmayan bir oyun.

Yazının Devamını Oku

‘Deneyim’ farkı

Frutti Extra Bursaspor için, ilk Avrupa macerası başlarken dile getirdiğimiz, bu yılın deneyime odaklı olacağı ve atmosferin kulübe orta ve uzun vadede katacağı etkenlerdi.

Gelinen noktada galibiyetsiz kapatılan mücadelelerin her bir hikayesi, bu noktada ‘tecrübe’nin ne denli önemli olduğunu gösterdi.
Geçtiğimiz akşam da evinde İspanyol temsilcisi Herbalife Gran Canaria’yı ağırlayan temsilcimiz, parkeden 76-94’lük skorla mağlup ayrıldı.

İlk andan itibaren oyun bütünlüğünü koruyan İspanyol rakip, lige her ne kadar kötü başlasa da, Avrupa’da gerçekleştirdiği hızlı hücumlarını, iyi bir organizasyon ile süsleyince, kendileri adına rahat bir galibiyete ulaştılar.

Temsilcimiz; özellikle rakibin yardımlaşmalarına bir türlü çözüm üretemezken, karşılaşma sonunda rakibin 5 oyuncusu çift hanelere ulaşmış, süre alan 11 oyuncusundan 10’unun da hatırı sayılır skor katkısı vermiş görüntüsü, kuşkusuz maçı en iyi özetleyen parametrelerden biri.

Yine ribauntlar Frutti Extra Bursaspor’un başına, bu mücadelede de bela olurken; boyalı alan savunmasının iyi gerçekleştirildiği anlarda da rakibin dış atış isabetleriyle kestiği cezalar, iplerin erken kopmasına neden oldu.

Fransız temsilcisi Nanterre 92 deplasmanının ardından grruptaki ilk maçlar sona erecek.
EuroLeague yönetimi, başta Frutti Extra Bursaspor’un hükmen galip ilan edilmesine karşın Euroleague’de de benzer durumların yaşanması üzerine bu durumu kaldırdı ve Cedevita Olimpija deplasmanı da uygun bir zamanda gerçekleşecek.

Gruptan çıkma ihtmiali, şu an oldukça zor olarak görünse de; ekibin, buradan çıkaracağı çok dersler olduğu konusunda sanırım aynı fikirdeyizdir.

Yazının Devamını Oku

Vakıfköy kazandı

“Deneyimli oyuncular geçtiğimiz yıla oranla daha fazla geri planda kalırken, genç yetenekler sergiledikleri performanslarla birlikte kendilerini de gösterme fırsatı yakalıyor.”“Zorunluluktan fırsat doğması’, aynı zamanda bu genç oyuncuların potansiyellerini daha da geliştirmelerine, daha geleceğe dönük hamlelere de olanak tanıyacak.”“Bursaspor, Balıkesirspor karşısında; artıları ve eksileri de ortaya koydu. En büyük artısı, bu kez yenilen golün ardından ortaya konulan direnç ve oyundan düşmeme oldu.”

Futbolun gerçeklerinden yola çıkacak olursak; başarı sağlayan ekiplerin arka planında her daim uyum, planlı bir yöneticilik anlayışı ve yeteneklerin potansiyellerini daha net ortaya koyabildiği oyun planları yer aldı.

Bazı istikrarsız grafikler dışında, ekol olmayı başaran kulüpler yıllardan beridir süre gelen kimliğini, geliştirerek devam etti.
Bursaspor da, altyapı kimliğiyle uzun yıllardır Türk futboluna hizmet ediyor.

BURSASPOR EMEKLERİNİN KARŞILIĞINI ALIYOR

Her ne kadar; yakın süreçte bu çizgi çeşitli dalgalanmalar gösterse de, mevcut mali durum nedeniyle gençlerine sarılan kulüp, bu sezon verdiği emeklerin karşılığını alıyor.
Bugün gelinen nokta da, deneyimli oyuncular geçtiğimiz yıla oranla daha fazla geri planda kalırken, genç yetenekler sergiledikleri performanslarla birlikte kendilerini de gösterme fırsatı yakalıyor.
‘Zorunluktan fırsat doğar’ anlayışı hakim oldu son zamanlarda...

Yazının Devamını Oku

Emek kutsaldır

“Balıkesirspor, oyunu geriden kurmaya çabalayan ve orta alanı da kalabalık tutarak, rakibin savunma boşluklarından faydalanmayı sağlayan bir takım.”“Bursaspor, rakibin pas ağını bozabilir ve özellikle savunmadaki disiplinini korursa, bu zor randevunun nefes aldıran 3 puana dönüşmesi işten değil.”

 

Bursaspor Kulübü, önceki akşam gelen müjdeli haber ile rahat bir nefes aldı.
27 dosya ve 26 milyon liralık sorunu, puan cezasının uygulanmaması amacıyla çözmesi gereken kulüp, bu noktada gerekli yükümlülüklerini yerine getirerek, böyle bir tehlikeyi bertaraf etti.
Geçtiğimiz sezondan da hatırladığımız üzere, bu konu Bursa’daki spor gündemini oldukça meşgul etti.

AYLARCA DİLLERDEN DÜŞMEDİ

Hatta ‘puan silme’ cezası, teknik heyetinden oyuncularına dek uzanan yelpazede, aylarca dillerden düşmedi, kimi zaman da alınan olumsuz sonuçlarından ardından, yaşattığı psikolojik etki mazeret olarak sürüldü.
Neticesinde de, o dönemde de dile getirdiğimiz üzere, ‘-3’e aylarca kafa yoran Bursaspor’un profesyonel kadrosu, nice 3 puanlardan da oldu.

MÜJDEYLE KULÜP YENİDEN BÜTÜNLEŞECEK

Yazının Devamını Oku

Tofaş ritmini buluyor

TOFAŞ Basketbol Takımı, gün geçtikçe kimliğini bulmaya devam ediyor.

Oluşturulan kadro bazında, ne denli iddialı olduğunu gösterebilen ekibin sezon başında yaşadığı sıkıntılar dikkate alındığında, önümüzdeki günlerde daha kompakt bir oyun göreceğimiz aşikar.
Bu bağlamda geçtiğimiz haftayı Afyon’da geçiren Bursa temsilcisi, HDI Sigorta Afyon Belediye karşısında 89-75’lik galibiyetle parkeden ayrıldı.
İlk 3 periyot içerisindeki oyun üstünlüğü ile rakibinin fişini çeken TOFAŞ, son bölümde rölantiye almasına karşın, yine farklı bir skorla kazanmasını bildi.
Yine önceki hafta da, Büyükçekmece Basketbol karşısında ortaya konan oyun, ciddi bir toparlanma sinyalleri verirken, oyuncu performansları da gelişmeye başladı.

TAKIM BÜTÜNLÜĞÜ UMUT VADEDİYOR

Kısa sürede istikrar sağlayan Semaj Christon, takımın skor yönünü sırtlamasının yanı sıra, set hücumlarına olan katkısıyla da öne çıkıyor.
Yeni transfer DeVaughn Akoon-Purcell’in de kısa sürede adapte olarak, Afyon ekibi karşısında 18 sayı kaydettiğini ve takımın en skorer ismi olduğunu da ifade etmek gerekiyor.

Yazının Devamını Oku

Bursaspor yarını planlamak zorunda

Ne yazık ki arzulanan değil, beklenen oldu...

Transfer engeli kaldırılamazken; aynı zamanda içerisinde bulunan süreç yeni sorunlar doğurdu.
Serdar Özkan yaptığı paylaşım ile birlikte şunları kaydetti;
“Birkaç gün önce transfer görüşmesi yapabileceğim bana söylendikten sonra ne kadar istemesem de birkaç takımla görüşmem oldu ve iki gün önce bir takımla anlaştım... Fakat Bursaspor’la yaptığım görüşmelerde bir yere varamadık. Eğer öncelik kulüplerin menfaatleri ise ben herkesten çok düşündüm bu kulübün menfaatlerini!!! Bazen şaşırıyorum gerçekten, konunun buralara gelmesine ve her şeyi içimde yaşıyor, tutuyorum ve susuyorum. Uzun lafın kısası yeni bir süreç başlıyor. Bu zamanda yanımda olan, bana her zaman destek veren yada başka düşüncede olan bütün taraftarımıza teşekkür ediyorum. Saygılar.”

15 EKİM’E KADAR 24 MİLYON LİRA GEREKLİ

Yanı sıra, Sedat Dursun’un da transferi gerçekleşmezken bir de işin -3 puan boyutu var.
15 Ekim’e kadar ertelenen cezaya ilişkin 24 milyon lira gerekiyor.
Olan oldu diyerek, mecburen bundan sonrasına bakılacak.

Yazının Devamını Oku

Bursaspor yarını planlamak zorunda

Ne yazık ki arzulanan değil, beklenen oldu...

 

Transfer engeli kaldırılamazken; aynı zamanda içerisinde bulunan süreç yeni sorunlar doğurdu.
Serdar Özkan yaptığı paylaşım ile birlikte şunları kaydetti;
“Birkaç gün önce transfer görüşmesi yapabileceğim bana söylendikten sonra ne kadar istemesem de birkaç takımla görüşmem oldu ve iki gün önce bir takımla anlaştım... Fakat Bursaspor’la yaptığım görüşmelerde bir yere varamadık. Eğer öncelik kulüplerin menfaatleri ise ben herkesten çok düşündüm bu kulübün menfaatlerini!!! Bazen şaşırıyorum gerçekten, konunun buralara gelmesine ve her şeyi içimde yaşıyor, tutuyorum ve susuyorum. Uzun lafın kısası yeni bir süreç başlıyor. Bu zamanda yanımda olan, bana her zaman destek veren yada başka düşüncede olan bütün taraftarımıza teşekkür ediyorum. Saygılar.”

15 EKİM’E KADAR 24 MİLYON LİRA GEREKLİ

Yanı sıra, Sedat Dursun’un da transferi gerçekleşmezken bir de işin -3 puan boyutu var.
15 Ekim’e kadar ertelenen cezaya ilişkin 24 milyon lira gerekiyor.

Yazının Devamını Oku

Bursaspor’da yeni bir süreç, yine bir kelle avı

Her olumsuz sonuç sonrası olduğu gibi, yeniden suçlu arayışı baş gösteriyor.

Fotoğraf bulanık, karanlık; işler daim belli isimler çerçevesinde dönüyor.
Bütünleştiricilik, birleştiricilik de eski gibi bir anlam ifade edemiyor zira, kolayca dağılabilen bir camia Bursaspor.
Bu sebeple Tuzlaspor maçını, yalnızca hatalar silsilesi olarak görmemek, puan kaybından öteye taşımak gerekli.

4 HAFTADA SONUCA İLK ULAŞAN TAKIM OLDU

Bursaspor, henüz 4 hafta geride kalmışken tüm maçlarında öne geçti...
Bu 4 haftada, ilk reaksiyonu gösteren, oyun içerisinde sonuca ilk ulaşan takım olma özelliğini taşıdı.
Futbol ise öne geçtiğinizde bitmeyen bir oyun.

Yazının Devamını Oku

Bursaspor ayağa kalkmalı

Türk futboluna baktığımızda, gerek kulüp, gerekse milli düzeyde belli bir istikrarın sağlanamadığını görüyoruz...

 

Anlık kıvılcımlar kulüpleri, ‘süreli’ başarıya götürürken; bunun arka planında kalan istikrar, pek sık karşılaşmadığımız bir şeye dönüşüyor.
Haliyle başarı; ya bir takım yeteneklerin ürünü, yahut belli bir jenerasyonun sağladığı etkiden ibaret oluyor.
Bursaspor da, Türk futbolundaki bu sıkıntıyı derinlemesine yaşayan kulüplerden...
Temellerin sağlam atılamadığı gerekçesiyle, yakın geçmiş de baz alındığında belli seviyelerde kendini gösteriyor, ancak istikrarı yakalayamadığından aşağıya da itiliyor.

SKOR BAZLI ÖVGÜLER PEK ÇOK EKSİYİ GETİRİYOR

Bunları neden dile getiriyoruz?

Yazının Devamını Oku

Zor şartlara rağmen bütünleşmeli

Özlemle beklenen, Bursa’daki basketbol ateşi bu hafta oynanacak olan maçlarla birlikte yeniden alev alacak.

İki temsilcimiz TOFAŞ Spor Kulübü ve Frutti Extra Bursaspor, geçtiğimiz sezon yaşattığı heyecana yenisini katabilme amacıyla mücadele verecek.
Bu noktada; her iki ekip de, geçtiğimiz hafta Cevat Soydaş Turnuvası’nda boy gösterirken, henüz zamana ihtiyaçlarının bulunduğu izlenimi bir kez daha yineledi.

PANDEMİNİN OLUMSUZ ETKİLERİ DEVAM EDECEK

Zaman geçtikte takımlar, aynı zamanda ritmini de bulacaktır; ancak bu sezon özellikle ilk yarı bazında pandeminin olumsuz etkileri devam edecek.
Bilindiği üzere; Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, Sağlık Bakanlığı ile yaptıkları görüşmeler neticesinde ilk yarının, tıpkı futbolda olduğu üzere seyircisiz oynanması yönünde karar alındığını açıkladı.
Bursa basketbolu, en azından bu ilk yarıyı baz alan süreçte, TOFAŞ Spor Kulübü ve Frutti Extra Bursaspor’un mücadelesinden mahrum kalacak...
Sağlık tedbirleri açısından bu karar alınsa da, insan bu duruma üzülmeden edemiyor.

BU SEZON BİR AVRUPA BİR LİG MAÇI İZLEYECEĞİZ

Yazının Devamını Oku

Umut aşısı

Bursaspor, yeni bir kimlik arayışındaki ilk adımlarını Altınordu mücadelesinde attı.

Aslında, Adana Demirspor maçının ilk yarısında ortaya konan mücadeleci yapı, bu noktada bir takım sinyaller vermişti ancak, direnci oyunun bütününe yayamamak puansız noktalanan bir başlangıca neden oldu.
İzmir’de ilk yarıda da durum farklı değildi...
Her iki ekibin de oyunu tutan ve risk almaktan çekinen görüntüsü sonrası, ilk 45 dakika futbol seyri açısından oldukça zayıf geçti.

ORGANİZE ATAK VE HIZLI HÜCUMU GÖRDÜK

İkinci yarıya gelindiğinde, Bursaspor’un daha organize ataklar geliştirdiğini, daha hızlı hücuma çıkarken, yardımlaşmayı da üst seviyeye çıkardığını gördük.
Nitekim; önce Emirhan Aydoğan, ardından Ali Akman bu futbolu golleriyle süsledi.
Şu bir gerçek ki; özellikle maç kondisyonu oldukça eksik, TFF 1’inci Lig’in atmosferine yabancı genç oyunculardan kurulu bir takım, zaman zaman inişler de gösterecek, çıkışlar da...

Yazının Devamını Oku

Bursaspor’un altyapısal bir kimliği var

Yakın tarihine de baktığımızda kulüp, Türk futboluna sunduğu katkılar ile bu yönde yer edinmiş, saygı duyulan bir niteliğe sahip.

Başarılarda da ‘Bursa’ odaklı dinamizmin, aidiyet hissiyatının oldukça verimli olduğu aşikar.
Ancak, bazı süreçlerde armaya duyulan aşk, mücadele ve azim de yeterli olamayabiliyor.

GENÇLİK DİNAMİZMİNİ İLK YARI GÖRDÜK

Bunun bir örneğine geçtiğimiz hafta sonu oynanan karşılaşmada şahitlik ettik. Her biri pırıl pırıl, iştah dolu ve mücadeleye aç gencecik oyuncular vardı sahada.
Nitekim, bu ‘gençlik dinamizminin’ etkisini ilk yarıda gördük. Koşan, baskı oluşturan, açıkları yardımlaşmalarla birlikte iyi kapatan bir takım vardı.
Futbolun bir takım gerçekleri ise devre arasından sonra kendini gösterdi.

BİRİNCİ NEDENİ FİZİKSEL ÜSTÜNLÜK

Bugün, pek çok nitelikte oyuncuya sahip olsanız dahi; oyunun maçın geneline yayamadığınızda, hatta belli kırılma anlarında kontrolü elinizde tutamadığınızda, bazı kırılmaların ardından çorap söküğü gibi devamı geliyor.

Yazının Devamını Oku

Zaman ihtiyacı

ING Basketbol Süper Ligi için geri sayım sürüyor.

26 Eylül Cumartesi günü açılacak perde için takımlar, sıkı idmanlarının yanı sıra hazırlık maçlarıyla ritim bulmaya çabalıyor.
Bu sezon 15 takımın yer alacağı lig, her ne kadar geçtiğimiz sezonlara nazaran daha rahat bir fikstüre neden olsa da, Avrupa’daki mücadelelerin yoğunluğu, bir kez daha fiziksel ve mental gücü sağlam duran ekipleri ön plana taşıyacak.

TAKIMLARIN TOPARLANMASI SÜRE ALACAK

Bu kapsamda; Bursa temsilcileri TOFAŞ Basketbol Takımı ve Frutti Extra Bursaspor, süreci hazırlık maçlarıyla değerlendirirken; verilen ilk sinyal zamana ihtiyaç duyulduğu yönünde…
Her iki kulübün de, geride bırakılan sezona kıyasla ciddi bir kabuk değişimine gittiğini de düşünürsek, oyun organizasyonunu sağlamak, biraz daha süre alacak gibi duruyor.
TOFAŞ Basketbol Takımı, yeni sezon hazırlıkları kapsamındaki ilk hazırlık maçında Fenerbahçe Beko’ya 82-70 kaybederken; Antalya’da kampını sürdürdüğü esnada Anadolu Efes ile de iki hazırlık maçı gerçekleştirdi.
İlkinde 95-56’lık mağlubiyet alan TOFAŞ Basketbol Takımı, sonraki mücadelede de 84-78 yenildi.

TOFAŞ YENİ BİR UYUM ARAYIŞI İÇERİSİNDE

Yazının Devamını Oku

Marka değeri yükseliyor

Spor ekonomisi, günden güne büyüyen ve endüstriyelleşen bir sektör haline geldi.

Özel firmaların da kulüplere olan desteğiyle birlikte, kulüpler de bir şirket edasıyla yönetilmeye başlandı.

Daha önce çeşitli örneklerini, ‘müessese takımı’ diye tabir edilen kulüplerde gördüğümüz bu durum, artık yüzbinlerin sempati ve taraftarlığını kazanan kulüplerde de işliyor.
Elbette bu planlamanın özelinde; sürdürülebilirlik yatıyor.
*
Basketbol Süper Ligi’ne baktığımızda, yakın süreçteki pek çok spor kulübünün basketbol faaliyetlerini ekonomik gerekçeler nedeniyle sonlandırdığını gördük.
Futbolun, spor ekonomisinin temel taşlarını oluşturduğunu düşünürsek; basketbol branşı, daha mütevazi bütçelerin oluştuğu, buna bağlı olarak da –her ne kadar ülke ve kulüpler düzeyinde başarılar sağlasak da- reklam ve pazarlama gücünün, futbolun gerisinde kaldığı bir spor dalı.
Dolayısıyla kısıtlı gelirlere, dar ekonomilere bağlı bu ince çizgide plansızlık yahut işlerin sekteye uğraması, faaliyetlerin durdurulmasına kadar yol açabiliyor.

Yazının Devamını Oku

Hayal satılmayacak

Bursaspor, yeni bir serüvene yelken açıyor.

 

Pek güneşli olmayan bu havada, mevcut sarsıntılarla boğuşan kulübü futbolda pek çok artçı şiddet de etkileyecek.
Zira; her ne kadar karamsar bir havayı oluşturmak fayda getirmese de, ‘polyannacılığın’ da pek de fayda sağlamadığını yakın süreçte deneyimledik.
Bu yüzdendir ki, Mustafa Er’in ‘hayal satmayacağız’ sözü altındaki gerçekçi bakış, kulübün sportif ve mali yönden yarınlarına ilişkin kilit önem arz ediyor.

TOPUN ARKASINA SAKLANMAK ESKİDE KALDI

Kulübün nasıl bu noktaya geldiğine ilişkin pek çok done var elbet, ancak saha içerisinde kalacak olursak; Süper Lig’e veda edilen dönemle birlikte son iki sezondur Bursaspor’un modern futboldan git gide uzaklaştığını görüyoruz.
2000’li yılların başında Brezilya ekolü ile beklerin hücuma katkısından gelişen kanat oyunu, yerini daha kompakt merkez oyununa bırakmış durumda.

Yazının Devamını Oku