Sakin ve sabırlı oyun

BURSASPOR için, her bir mücadele bir dönüm noktasını oluşturuyor.

Haberin Devamı

Ligde kaderini tayin edecek 1 aylık süreçte Timsah’ın ortaya koyacağı performans, gelecek umutlarını da şekillendirecek.
Bir kez daha altını vurgulamak gerekir ki bu; yalnızca ligde kalma mücadelesi değil, bir kentin ve çocukların yarınlarına dair de hayallerini gerçekleştirmek için elzem bir durum.
Bu yolda ilk rakip ise Manisa Futbol Kulübü.
Sezonun ilk yarısında Bursa’da oynanan mücadelede her iki ekip de dengeli bir oyun ortaya koyarak, verimli bir hücum performansları sergilemiş ve netice itibariyle de sahadan 1-1’lik eşitlikle ayrılmıştı.
Şimdi ise işler değişmiş durumda...

DEPLASMANIN ETKİSİ BU NOKTAYA GETİRDİ!

Bursaspor ligde var olma savaşı verirken, Manisa FK ise play-off mücadelesini sunuyor.
Öncelikle Bursaspor’un deplasmanda ortaya koyamadığı futbol, bu noktalara gelmesinde büyük bir etken.
İç sahada her ne kadar taraftar baskısıyla birlikte rakibe oyun üstünlüğünü kabul ettirse de, Timsah dış saha maçlarında ne yazık ki bu oyundan yoksun kalıyor.
9 maçtır deplasmanda maç kazanamayan bir takımdan bahsediyoruz.
Dolayısıyla öncelik; iç sahada gösterilen o dinamizmin, Manisa’da da aynı seviyede rakibe karşı ortaya koyulması olacaktır.
Takım, kadro mühendisliğinde yapılan yanlışlar nedeniyle mevcut durumda yetenek havuzundan yoksun, pek çok oyuncu potansiyellerinin oldukça gerisinde olduğu gibi takım olgusunu da sahaya bir türlü yansıtamıyor.
Ancak Manisa deplasmanı, her açıdan bu kimliğin yeniden gösterilmesi için önemli bir fırsat.

Haberin Devamı

İLK ANLARDAKİ BASKILARA GÖĞÜS GERMELİ

Teknik detaylara gelecek olursak;
Namık Alaskarov’un son haftalardaki formu, her ne kadar gol yollarında kaçırdıkları ünlense de Pedro’nun kanatlardan gelen toplarla pozisyon fırsatları ve savunmada son iki maçta da kalenin gole kapatılmasıyla kendini gösteren direnç, Bursaspor’un bu maç öncesi artıları konumunda.
Manisa FK ise 33 maçta kaydettiği 39 golle ligin hücum yönünden orta seviyede sayılabilecek ekiplerinden olması sebebiyle, ilk anlardan itibaren göreceği baskılara göğüs gerip, direnci koruyup, istikrarlı bir savunma grafiği, Bursaspor’u her daim maçta tutacaktır.

Haberin Devamı

MANİSASPOR MAÇA ETKİLİ BAŞLIYOR

Baskılı oyunu vurgulamak gerekiyor zira, son Kocaelispor deplasmanında da Manisa ekibi maça çok etkili başlayarak golü bulmuştu.
Hatta bu durum iç saha maçlarında daha bir belirgin halde ki; son haftalarda Ümraniyespor’u, Samsunspor’u, Eyüpspor’u yenerken lider MKE Ankaragücü’ne de kaybetmediler.
Zaten baktığımızda da iç saha performanslarıyla halen daha play-off iddiasında bulunabildiklerini görebiliyoruz.
Bu mücadelelerin hemen hemen tümünde, ikinci yarıda sonucu elde etmeleri de evlerinde yüksek dirençlerini, motivasyonlarını ve fiziksel dayanıklılıklarını gösteriyor.
Dolayısıyla her maç 90 dakika fakat bu mücadele, rakipten kaynaklı olarak Bursaspor’un her dakikasına dikkat etmesi gereken bir müsabaka olacak.

Haberin Devamı

BU MAÇTA BİREYSEL HATALARA DİKKAT!

Sezon başına da baktığımızda Bursaspor kadro değeri en yüksek takımken, ikinci sırada Manisa yer alıyordu.
Kadrolarında ciddi tecrübelere sahip isimler barındırıyorlar ve bu isimler, her an skora etki edecek kapasitedeler.
Bursaspor’un genellikle dış saha maçlarında gördüğümüz bireysel hataları, bu maçta da karşılarına çıkarsa telafisi mümkün olmayabilir.
O sebeple akıllı bir oyun tercihi Bursaspor’u, galibiyete bir adım daha yaklaştıracaktır.
Tıpkı MKE Ankaragücü deplasmanındaki ilk 70 dakikalık oyun ve İstanbulspor deplasmanında eksik kalınana dek süreçte ortaya koyan mücadele, Bursaspor’un en ihtiyaç duyduğu şeyler olacaktır.

Haberin Devamı

BURSASPOR KESİNLİKLE SAKİN KALMASI GEREK

Bu maçın önemini ifade etmenin gereği dahi yok; zira, artık bundan sonraki her maç ‘tamam mı devam mı’ niteliği taşıyor.
Ancak şunu da önemle vurgulamak gerekir ki Bursaspor’un sakin kalması gerekiyor.
Yüksek motivasyon ve agresiflik, takımın dış sahalarda dezavantajına dönüştüğü gibi aynı zamanda oyun boyunca, sakinliği koruyarak, teknik heyetin raporları doğrultusunda belirlenen oyuna da sadık kalınması şart.
Daha sabırlı bir oyun tercih edildiğinde, Manisa’nın ev sahibi olmasının da etkisiyle üzerine geleceği anlarda yakalanacak hızlı hücumlar ve kanat oyuncuların verimliliği, 3 puanın kazanılmasında belirleyici etkenlerden olacaktır.
Diliyoruz ki, Timsah buradan zaferle ayrılarak içerideki Ümraniyespor maçına umutla çıkacaktır.

Yazarın Tüm Yazıları