Ayvalık AVM’yi değil sanat-kültürü seçiyor

İSPANYOL, İtalyan, Tunuslu ve Ürdünlü katılımcılarla bu yıl ilk kez uluslararası nitelik kazanan Ayvalık Zeytin Hasat Şenliği tam 10 yılı geride bırakmış.

Haberin Devamı

Çoğrafi işaretleme, ATO bünyesinde tüm dünyada zeytinyağı tadımı yapabilecek uzmanların yetiştiği laboratuvar derken Hasat Şenliği bu kez bambaşka bir projeyle çıktı karşımıza.
100 yıl önce sabunhane olarak kurulan eski Kırlangıç Fabrikası’nın Ayvalıklıların sosyal yaşamına kazandırılması projesi.
Fabrika Ayvalık’a girer girmez karşınıza çıkıyor.
20 bin metrekarelik alan tam deniz kıyısında.
17 yıl önce Ayvalık Belediyesi tarafından satın alınmış.
Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gencer’in “hepimiz bu değerli alanın üzerinde titriyoruz” diye tarif ettiği eski Kırlangıç Fabrikası için Mimar Sinan Ödülü’nün son sahibi Mimar Ersen Gürsel ve ekibi bir proje hazırlamış.
Hasat Şenliği dönüşü o güzelim dokusunu korumuş fabrikada projeyle tanıştık.
“Kırlangıç Fabrikası Dönüşüm Projesi”nde, Mübadele Müzesi, Zeytin Müzesi, sanat galerileri, Mutfak Akademisi, Batı’dan, Ege’den göçü incelemek üzere “Batı Medeniyetleri Araştırma Akademisi”, konser, sinema mek^anları gibi şeyler olacak.
Tam Ayvalık’ın ruhuna uygun bir proje özetle.
Zira Ayvalık, 1803 yılından itibaren felsefe, matematik, fizik, filoloji derslerinin verildiği bir akademiye ev sahipliği yapmış.

Haberin Devamı

CEM BOYNER, MUSTAFA KOÇ FABRİKAYI GEZMİŞ

Eski Kırlangıç Fabrikası bugün izleri dahi kalmamış akademinin misyonunu devam ettirecek.
Projenin sunumunu yapan Ersen Gürsel’in de dikkat çektiği gibi eski sanayi bölgelerinin sosyal yaşama kazandırılmak üzere dönüştürülmesi dünyada yaygın bir durum.
Rahmi Gencer’e göre, bu tüm Türkiye’ye model olabilecek büyük bir dönüşüm projesi.
Projenin maliyeti hayli yüklü.
Gencer, Ayvalık ile bağlantısı olan ünlü iş insanlarının böyle öncü bir projeye destek olacaklarını, bağışlarla projenin çeşitli bölümlerini üstlenebileceklerini umut ediyor.
Bu umutla Cem Boyner, Mustafa Koç gibi isimlere eski Kırlangıç Fabrikasını gezdirmiş.
Fabrikayı gezen isimlerin projeden hayli etkilenmiş olduklarını söylüyor.
“Burası AVM olmayacak. Ayvalıkların sosyal yaşamını güzelleştiren, zenginleştiren bir alan olacak” diyen Gencer’in heyecanı tüm Ayvalıklılara bulaşmış.
AVM değil, sanat-kültürü seçen Ayvalık’a bir kez daha alkış.

Haberin Devamı

Zeytinlikler için AKP’li milletvekillerine çağrı

AYVALIK Hasat Şenliği’nin en sıcak konusu 25 dönümden küçük zeytinlikleri imara açan yasa tasarısıydı elbet.
Change.org’da yasaya karşı açtığı imza kampanyasında 156 bin imzaya ulaşan (Slow Food Hareketi’nin Başkanı Carlo Petrini’nin imzası dahil) Ayvalık Zeytin Üreticileri Derneği Başkanı Salih Madra “Çocuklarımızın geleceği için bu yasa mutlaka geri çekilmelidir” diyor.
Madra, yasanın geri çekilmesi için AKP’nin Balıkesir milletvekillerine yani Ali Aydınoğlu, Tülay Babuşcu, Mehmet Cemal Öztaylan’a çağrıda bulunuyor.
Mesele, çocuklarımızın geleceği, hayatla en güçlü bağımız olan zeytin ağaçlarıysa iktidar milletvekillerinin bu çağrıya kulak vermeleri beklenir.

Haberin Devamı

BM Aile Çiftçiliği Yılında Kürşat ailesine ödül


AYVALIK Hasat Şenliği’nde bu yıl ilk kez verilen “yılın çiftçisi” ödülünü Kürşat Zeytinyağı’nın sahiplerinden Mustafa Kürşat aldı.
Bu ödül anlamlı zira Kürşat Zeytinyağı bir aile işletmesi ve bu yıl da BM Gıda Örgütü FAO 2014 yılını Aile Çiftçiliği Yılı ilan etmiş durumda.
Dedelerinden devraldıkları çiftçiliğe devam eden Kürşat ailesi sürdürülebilir tarım için Türkiye’den iyi bir örnek.
CHP’nin ekonomi politikalarından sorumlu genel başkan yardımcısı Selin Sayek Böke’nin de dikkat çektiği gibi çiftçimiz Avrupa’nın en yoksul çiftçisi, verimli üretim yapamıyor.
Aile çiftçiliğini özendirmek için “yılın çiftçisi” gibi ödülleri çoğaltmak yararlı bir yol gibi geliyor bana.

Yazarın Tüm Yazıları