Çaput bağlama, toprağa gömme, tütsü yakma... Astrolojide ritüellerin yeri var mı

Eskiden 3-4 kadın arkadaş bir araya gelince ya evimizden ya sevgilimiz ya da işimizden konuşurduk. Şimdi ise sohbetler daha çok ‘Venüs’ün hangi burçta?’, ‘Stelyum’unda hangi gezegenler var?’ gibi astroloji odaklı. Hele de büyükşehirlerde yaşayan, beyaz yakalı kadınların çoğu sanırsınız uzman astrolog. Tüm bu konuşmalara ‘Dolunayda mum yak!’, ‘Merkür retrosunda çaput bağla!’, ‘Venüs geriliyor, evini tütsüle!’ gibi ritüelleri de ekleyin. Kafam iyice karıştı. Ben de astrologlara hem ‘Astrolojide ritüelin yeri var mı?’, hem de ‘Şu an hangi gök olayları yaşanıyor? Neye dikkat edelim?’, sordum.

Haberin Devamı

EN BÜYÜK RİTÜEL İYİLİK YAPMAKTIR

Astrolog, Can Aydoğmuş’a astrolojide ‘Dilek tutma, toprağa gömme, ateşe atma, çaput bağlama gibi ritüeller var mı?’ diye sordum. Astrolojide Jiesta, Fomalhaut, Sirius gibi bazı yıldızların olduğu ve bu yıldızların döneminde özellikle yaratım çalışmaları, meditasyon yapmanın, dilemenin hayli etkili olabileceğini söylüyor.

Çaput bağlama, toprağa gömme, tütsü yakma... Astrolojide ritüellerin yeri var mı

‘Dileyin’ derken ne kastettiğini de şöyle açıklıyor: “İnsanın düşünce gücü hayatındaki tüm potansiyelini ortaya çıkarmak, yanlışı düzeltmekte ciddi anlamda etkilidir. Bunu yapmak için de düşünce ile bilinçaltının paralel olması gerekir. Dilemekten kastım, ‘Göm! Suya at! Üzerinden atla!’ gibi değil de bazı dönemler de bazı bilimsel teknikleri uygulamak daha etkili olabilir. Ben daha çok, ‘Hayal panosu hazırlayın, isteklerinizi yazın’ ya da ‘İmajinasyon yapın’ diyorum. Bu yöntemler yıllardır çeşitli psikoterapiler için kullanılıyor. Kocaman bir ev mi istiyorsun? Kocaman bir evin içinde hayal et kendini. Kişi bu sistemli imajinasyon çalışmaları sayesinde hedeflerine yönelik davranış geliştirir ve uygun seçimler yaparak hedefine yönelik sistemli bir ilerleme içerisinde olur.

Haberin Devamı

ŞİFA İSTEYEN ŞİFA DAĞITSIN

Astrolojide en büyük ritüel ‘iyilik’ yapmaktır. Örnekleyeyim. Venüs, kadını temsil eder. Biri size ‘Venüs’ünüz kötü’ diyorsa şifalanmak için kız çocuklarına, kadınlara iyilik yapmalısınız. Ki 19 Aralık’ta Oğlak burcunda başlayıp 29 Ocak’ta bitecek bir Venüs retrosu var. Ne demek bu? Şu an herkesin kadınlar ve kız çocuklarına iyilik yapması lazım. 14 Ocak’ta başlayıp 4 Şubat’a kadar devam edecek bir Merkür retrosu da içindeyiz. İletişime ait her şey; konuşma kabiliyetimiz, kendimizi ifade ediş tarzımız, yazıp çizmemiz, entelektüelliğimiz, Merkür’le ilişkili. Merkür geri gittiğine göre bu alanlarda sıkıntılar yaşanabilir. Nasıl şifalanacak? Maddi zorluk çeken, okuyamayan, kitap alamayan, eğitim materyallerine ulaşamayan çocuklara, gençlere bağışlar yapacağız. Yoksa istediğin kadar enerji çalış, kâğıtları yak, dilekleri suya at... Siz başkalarına ne kadar yardım ettiniz? Asıl önemli olan bu.

Haberin Devamı

Çaput bağlama, toprağa gömme, tütsü yakma... Astrolojide ritüellerin yeri var mı

BİR SORU, BİR CEVAP
TÜNELİN SONUNA YAKLAŞTIK

- Venüs ile Merkür geriliyor. Salı günü de Yengeç burcunda yılın ilk dolunayı gerçekleşecek. Nelere dikkat edelim?

2020-2021 zordu, 2022 ile artık tünelin sonuna yaklaşıyoruz. 2023’ten sonra her şey; COVID-19 ve ekonomi başta, çok daha iyi olacak. Öncelikle Venüs ve Merkür ters dönerken iletişim ile alakalı hiçbir şey yapılmaz. Geçmişten gelen insanlarla problemler yaşayabilir ya da yine geçmişte kırgınlık, problem, küskünlük yaşadığınız kişilerle yarım kalan defterleri kapatabilirsiniz. Uzun zamandır açığa çıkmayı bekleyen durumların şifalanacağı bir döngü bu. Merkür retrosu işleri biraz yavaşlatıyor ama 26 Şubat’tan sonra, 14 Nisan’a kadar her şey hızlanacak ve hatta 2017’nin ekim ayından bu yana yaşadığınız tüm sorunlarla alakalı iyileşmeler yaşanabilir.”

Haberin Devamı

‘KÖTÜ GÖKYÜZÜ’ DİYE BİR TANIM YOK

Karma astrolog Özlem Recep, 2019’da kendisi de dahil birçok astroloğun COVID-19 sürecini doğru bilmesi ile astrolojinin yükselen değer haline geldiğini belirterek, o günden beri birçok insanın başlayacağı işlerle alakalı, ‘Hayırlı mı? Değil mi?’, ‘Doğru zaman mı?’ gibi sorulara astroloji ile cevap bulmayı umduğunu söylüyor.

Çaput bağlama, toprağa gömme, tütsü yakma... Astrolojide ritüellerin yeri var mı

Recep, “1-2 yıllık eğitimle astrolog olunmaz. Neden bunu söylüyorum. Çünkü gökyüzünde yıldızların/gezegenlerin konumuna-durumuna bakarak 10 binlerce olasılık sayılabilir. Yapılacak en ufak yanlış yorum, kişilerin hayatını karartabilir de... Yakın dönemde şahit olduğum bir olayı anlatayım; bir kadına ‘Şimdi doğacak çocuk hayırlı olmayabilir’ demişler. Kadın da ona göre tedbirler almış, şu an çok istiyor ama hamile kalamıyor. Bu işin bir etiği var. Bir ilim-matematik var. Fal, büyü değil bu. Para kazanmak, kendi reklamını yapmak isteyen çok kişi var. Doğru yorumu yapabilen astroloğu bulmak önemli olan. ‘Kötü gökyüzü’ deniyor mesela. ‘Kötü gökyüzü’ diye bir şey yok. O an yaşanan belki benim imtihanım. Daha önce bir haksızlık yaptım diyelim... Onu düşünmek ve düzeltmek için bir şans belki de... Fark etme döngüsü... Tam tersi de mümkün. ‘Kötü’ denilen, belki bana iyidir. Kime göre? Neye göre?” diye sorarak uyarıyor.

Haberin Devamı

BİR SORU, BİR CEVAP
İYİLİK YAP İYİLİK BUL

- Şu an nasıl bir döngüden geçiyoruz?

Jüpiter Balık burcuna geçti. Yaratanın koruyucu enerjisinin Jüpiter’de toplandığına inanılır. Balık burcu ise bütün olmayı, canlı-cansız her şeyi merhametle sarıp Rahman’a ulaşmayı hedefler. Önümüzdeki bu 1 yıllık süreçte Rahman’ın kapıları sonuna kadar açık. Uzun yıllardır işinde, evinde, evliliğinde, parasında sıkıntı yaşayan, her türlü konuda üzülmüş ama her şeye rağmen iyilik yapmaktan geri durmamış kişiler mesajım size. Küllerinizden yeniden doğacaksınız. Satürn de Kova burcunda. İyilik eden iyilik bulacak. 13 Şubat itibarıyla etkisini göreceğiz. 1982-1998 yılları arasında doğanlar, gerçek anlamda zorlandıkları ne varsa çözecek. Şans, kısmet, fırsat ayaklarına gelecek. Uzun zamandır bebek tedavisi gören ama olmayan, artık ümidini kesenler, ‘Pat’ diye hamile kalabilir.

Yazarın Tüm Yazıları