GeriFatih Tekeci Yine vale yine dert
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yine vale yine dert

Okurumuz E.D. “Panora AVM’nin önünde çok ciddi bir vale sorunu var” demiş ve iletisinde -özetiyle- şunları aktarmış:

“Panora AVM’nin önü tamamen paralı, valeler göz açtırmıyor. Oysa araçların 15 dakikalık bekleme hakları var, ancak valeler atmaca gibi atlayıp para istiyorlar ve bu da yetmezmiş gibi saygısız davranıyorlar.
SORU(YORUM):
* Bu valeler kimin adına çalışıyor?
* AVM yönetimi bu duruma neden göz yumuyor?”

Yine vale yine dert

BU TIR’LARDAN BIKTIK ARTIK!

Okurumuz Nusret Savural, Çankaya’nın Cevizlidere Mahallesi Gökkuşağı Caddesi’ne park eden TIR’lar için “Bu TIR’lardan bıktık artık! Hem araç yolunu daraltıyorlar hem de yaya yolunun görüş açısına engel oluyorlar. Peki biri ya da birilenin canı yandıktan sonra mı müdahale edilecek?” diye isyan ediyor.

BİR ANNENİN ÇÖP KONTEYNERİYLE VERDİĞİ SAVAŞ

Mamak’ın Demirlibahçe Mahallesi’nde ikâmet eden ve geçen yıl bir bebeği olan okurumuz Nagehan Özsoy Çalış, “Mamak Belediyesi’nin gece saatleri çok gürültülü bir şekilde yaptığı çöp toplama işlemi nedeniyle bebeğimiz korkarak ve ağlayarak uyanıyor” demiş. Okurumuz, iletisinde -özetiyle- şunları aktarmış:

BEBEĞİMİZ KORKARAK VE AĞLAYARAK UYANIYOR

“Gece yarısı(00.15-01.00 arası) gelen çöp kamyonunun, metal konteyneri defalarca vurarak boşaltması sebebiyle bebeğimiz korkarak ve ağlayarak uyanıyor. Bir saat boyunca onu sakinleştirmeye ve yeniden uyutmaya çalışıyoruz. CİMER üzerinden şikâyetimizi Mamak Belediyesi’ne iletmemize rağmen ‘çöpün gece toplanmasının ve gürültünün olağan olduğu’, ‘önerdiğimiz plastik konteynerin ise kâğıt toplayıcıları tarafından yakıldığı’ söyleniyor. Bebeğimizin her gece korkmasına ve ağlamasına bir çözüm bulun(a)mayışını kabul edemiyoruz. İmkânımız olsa kendi evimizi satıp başka bir semte gideceğiz, ancak şu an şartlarımız elvermiyor. Bu konu bizi bu derece bunaltmış durumda.”

Yine vale yine dert

SANKİ ASFALT HENÜZ İCAT EDİLMEMİŞ GİBİ

Burada Okur Yazar’ın 19 Ocak 2021 tarihli, “ÇANKAYA DEĞİL SANKİ MARS” başlıklı iletisi sonrası Beytepe Mahallesi Kuyrukluyıldız Sokak’taki çukurlar -kısmen de olsa- doldurulmuş, ancak yağmur sonrası yol yine çökmüş. Fikri takip yapan okurumuz A.G., “Köstebek yuvasını andıran yol, toz-toprak kaldırıyor ya da çamurdan geçilmiyor. Sanki asfalt henüz icat edilmemiş gibi davranılmasını başkent Ankara’ya ve Çankaya’ya yakıştıramıyor, en kısa sürede bu yola asfalt bekliyoruz” demiş.

Yine vale yine dert

SORUM VAR

ORAN’IN MERKEZİNDE ASFALT VE KALDIRIM ÇALIŞMASI NE ZAMAN?

Çankaya’nın Oran Mahallesi’nden ismi bende saklı(gizli kalmasını istemiş) bir okurumuz, şu soruyu sormuş:
“Ankara Büyükşehir Belediyesi(ABB) ve Çankaya Belediyesi, Oran’ın merkezinde ne zaman asfalt ve kaldırım çalışması yapacak? Yaz geldi, geçiyor..!”

ABB’DEN YANIT BEKLİYOR

Okurumuz Ali Canbolat, 14 Kasım 2019’da bir dilekçe yazarak, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden(ABB) şöyle bir talepte bulunmuş:
“Ankara Şeker Fabrikası’ndan Sincan-Fatih Kavşağı’na kadar olan Ankara-Ayaş Bulvarı üzerinde, gidiş-geliş istikametinde yaya kaldırımında ağaç dikim için yerler açılmış durumdadır. Ancak bu ağaç dikim yerleri boş halde beklemektedir. Güzel Ankara’mızın yeşertilmesi açısından bu yerlere ağaçlandırma yapılması hususunu müsaadelerinize arz ederim.”
Okurumuz, “Bu başvurum hâlâ neticelendirilmedi” demiş.

KATLEDİLMEDEN ÖNLEM ALINMALI

Çankaya’nın Çukurambar Mahallesi’ndeki Uğur Mumcu Parkı’nda her gün yürüyüş yaptığını aktaran okurumuz Ufuk Özgünay, iletisinde şöyle demiş:
“Parkın hemen yanında Gazi Üniversitesi’ne ait büyük bir yeşil alan var. Bu alan içinde maalesef moloz yığınları dikkatimi çekti. Katledilmeden derhal önlem alınmalı.”

Yine vale yine dert

KENT KAZANSIN

Okurumuz Umut Özkan, Celal Bayar Bulvarı ile A. Adnan Saygun Caddesi’nin kesişimindeki(Hacettepe Hastanesi Acil Servis yolu) park için 17 Mayıs 2021’de yine bu köşeden, “Ankara Büyükşehir Belediyesi(ABB), bu parkı pırıl pırıl yapmalı” demişti.
Aradan iki aya yakın zaman geçmesine rağmen hiçbir geri dönüş yapılmamasını ve parkta herhangi bir çalışmanın olmamasını eleştiren okurumuz, “Bu parkta çocukların oynayacağı, insanların dinlenebileceği bir ortam oluşturulsun. Kent kazansın, Ankara nefes alsın” diyor.

KISA... KISA...

* “Çankaya Tunus Caddesi’ndeki dilencilerden bazıları ‘bir şey sorma’ bahanesiyle yoldan geçenlere yaklaşıyor ve tedirgin edici, hatta zaman zaman tehditkâr bir tarzda dilencilik yapıyor. Zabıta ekipleri önlem almalı.”
Mehmet AK

* “Çankaya’nın İncesu Caddesi’nde pazartesi günleri kurulan semt pazarı yüzünden artık huzurumuz kalmadı. Trafik kilitleniyor, araçlarımızı park edemiyoruz. Bu ana caddede semt pazarının kurulmasına artık izin verilmemeli.”
Mustafa ÖZSÜT

* “30 Ağustos Zafer Parkı’nın girişindeki otopark oldukça düzensiz ve tabanı çakıl. Etrafa yayılan çakıl hem tehlike hem de kötü bir görünüm arz ediyor. Bu durumun giderilmesi için otopark alanı asfaltlanmalı, yollar süpürülmeli.”
Can ÖZYURT

HÜRRİYET ANKARA YAZIYOR SORUNLAR ÇÖZÜLÜYOR

5 TEMMUZ

Yine vale yine dert

* Okurumuz Aydın Güzel, Çankaya’nın Fakülteler Mahallesi Köylüler Sokak’taki bir çöp konteynerinin kırık dökük haline dikkat çekmişti.

6 TEMMUZ

Yine vale yine dert

* Okurumuz Aydın Güzel, yeni bir fotoğraf daha göndermiş ve “Yenisi ile değiştirilmemiş olsa da kısa vadeli çözüm olarak yama yapıldı” demiş.

SÖZ YETKİLİDE

5 TEMMUZ
* Çankaya’nın Öveçler Mahallesi’nde ikâmet eden ve isminin gizli kalmasını isteyen bir okurumuz: “10 yılı aşkın süredir oturduğum 1335. Cadde’de çok ciddi bir ‘seyyar satıcı’ sorunu var.”
9 TEMMUZ
* Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı: “Bu gibi durumlarda seyyar satış yapan aracın yer, zaman ve plaka gibi bilgilerinin verilmesi durumunda anlık müdahalelerde bulunulabilir.”
5 TEMMUZ
* Okurumuz Selçuk Görgülü: “Balâ’nın Sarıhüyük Mahallesi’ndeki mezarlık tarla gibi sürülüyor, mezarlar yıkılıyor, ölülerin kemikleri sızlatılıyor. İnsanların mezarlıklara da saygısı yok.”
9 TEMMUZ
* Ankara Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Dairesi Başkanlığı: “500 yıllık eski Tatar mezarlığı olan ve yeni defin işlemi yapılmayan bu alana tel örgü çekme işleminin yapımı sağlanacaktır.”
5 TEMMUZ
* Okurumuz Mustafa Deniz: “Ankara Büyükşehir Belediyesi, kentte adres bulmayı kolaylaştırmak için bina girişlerine 20x20 santimetre ebadında yeni numara levhaları koymalı.”
9 TEMMUZ
* Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı: “20X25 santimetre ebadındaki bina tabelası montaj işlemleri, Ankara ili genelinde gerçekleştirilmektedir.”

X

Anıtkabir’e ring seferi

Okurumuz Kudret Kaatsız, kısa ve öz olan iletisinde, “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a bir önerim var” demiş. Ve şöyle devam etmiş:

ÖNERİM VAR

* “29 Ekim, 10 Kasım, 23 Nisan ve 19 Mayıs’ta Anıtkabir’e ring seferi konulsun. Belki de bu uygulama daha sonraları sadece milli bayramlarla sınırlı kalmayıp, günlük rutin bir hizmet haline döndürülebilir.
* Araç olarak da EGO’nun kentin dar yollarında ve yolcu sayısının az olduğu bazı metro ring hatlarında kullanılmak üzere Devlet Malzeme Ofisi’nden yeni satın aldığı sekiz metrelik midibüsler kullanılabilir.”Yazının Devamını Oku

‘S’ plakaya sınır engeli

Ankara’nın dış ilçelerinde “korsan taşımacılığı önlemek, denetimi kolaylaştırmak” amacıyla personel ve öğrenci servis araçlarına “S plaka” verilmişti. Buraya kadar her şey güzel. Ancak Çubuk’ta yaşayan ve isminin gizli kalmasını isteyen bir okurumuzdan gelen ileti, uygulamada bazı sorunlar olduğunu gösteriyor. Okurumuzun iletisi aynen şöyle:

ÖĞRENCİ DE VELİ DE MAĞDUR

“Çubuk’ta ikâmet edip Pursaklar Fen Lisesi’ne gidecek olan öğrencilerimiz var. Gelgelelim ilçemizdeki ‘S’ plakalı servis araçlarının izni, Pursaklar Fen Lisesi’ne bir buçuk kilometre mesafedeki Karyağdı Kavşağı’na kadar. Sonrasına izin olmadığı için öğrencilerimiz de veliler de mağdur durumda. Çubuk ilçemizdeki servis tarifesi ile Ankara’daki servis tarifesi arasında ise iki kat fark var. Bu nedenle ‘S’ plakalı servislerin sınırlarının uzatılması veya özel izin belgesi ile servis kullanımının sağlanması hususlarında yetkililerden yardım bekliyoruz.”

ANKARA VALİLİĞİ’NİN ARTIK BU DURUMA EL ATMASI LAZIM

OKURUMUZ Kudret Başçoban, pandemi döneminde daha fazla okula ihtiyaç duyulmasına rağmen Mamak’ın Abidinpaşa Mahallesi’ndeki 29 Ekim Ortaokulu’nun bir türlü bitirilemeyen inşaat çalışmalarını eleştirmiş. Okurumuz, “Ankara Valiliği’nin artık bu duruma el atması lazım” çağrısında bulunmuş.

ANKARAY VE METRO HATLARI 01.00’E KADAR ÇALIŞMALI

EGO Genel Müdürlüğü, okulların açılmasıyla birlikte toplu taşıma hizmetlerinde(otobüs, metro ve ANKARAY) tam kapasite ile kışlık servis programına geçildiğini duyurdu.

Yazının Devamını Oku

Bahçeye de huzur gelsin

Bu fotoğraf, Altındağ’daki Gicik Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin bahçesinde çekilmiş

Geçen günlerde huzurevine ziyarette bulunan ismi bende saklı(gizli kalmasını istemiş) bir okurumuzun “bir şikâyet ve bir talep” içerikli iletisi şöyle:
BİR ŞİKÂYET
* “Huzurevinin bahçesindeki ağaçlar kurumuş. Ayrıca bahçenin zemini, tekerlekli sandalyelerle dolaşan yaşlılarımız için uygun durumda değil. Toprak üzerinde ilerlemeleri hayli zor.”
VE BİR TALEP
* “Huzurevi sakinlerinin yeşil alanları daha sağlıklı kullanabilmeleri için öncelikle bahçenin düzenlenmesi, tekerlekli sandalyelerin ilerleyebileceği bir yolun yapılması lazım.”
OKURDAN NOT: “Gicik Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi her ne kadar Altındağ Kaymakamlığı’na bağlı olsa da Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı’nın hem bahçeyle ilgileneceğine hem de tekerlekli sandalyeler için gereken yolu yapacağına inanıyorum.”

SORUM VAR

Yazının Devamını Oku

301 yeni EGO otobüsünün plakaları Ankara’yı yansıtsın

Okurlarımız İzzet Onur Nazlıaka ve Tunç Durmaz, geçen günlerde ihalesi yapılan “301 yeni EGO otobüsü” ile ilgili Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bir önerileri olduğunu aktarmış. Okurlarımızın makul önerileri şöyle:

ÖNERİM VAR

OTOBÜS FİRMALARININ YAPTIĞI GİBİ

“Otobüslerin plakaları Ankara’yı, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni veya EGO Genel Müdürlüğü’nü yansıtacak şekilde belirlenebilir. Daha ziyade şehirler arası otobüs firmalarının yaptığı ve firma isimlerinden esinlenerek plakalarını özel olarak belirledikleri bu uygulama, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce de gerçekleştirilebilir. Bu doğrultuda Ankara’yı belirtmek üzere 06 ANK xxx serisi, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni belirtmek üzere 06 ABB xxx serisi ve EGO Genel Müdürlüğü’nü belirtmek üzere 06 EGO xxx serisi plakaların otobüslere alınması konusunda Ankara Emniyet Müdürlüğü nezdinde etkili girişimlerde bulunulabilir.

KENT KİMLİĞİNE CİDDİ KATKI SAĞLAR

Yazının Devamını Oku

İncek'te aslanlar kükrüyor

Aslanlar, kaplanlar, sürüngenler ve dahası...Bir gün bu hayvanların hepsi “yıllardır oturduğunuz eve komşu olsa” ne yapardınız?

Gece başınızı yastığa koyuyorsunuz, komşuda bi ses var:
“Aslan kükrüyor!”
La Fonten’den masal falan değil, vallahi gerçek.
Okurumuz Niyazi Gürel’in bir süredir yaşadıkları işte aynen böyle.*

Yazının Devamını Oku

Çoğu gitti azı kaldı

Hürriyet Ankara, ‘tarihi Ankara Kalesi’nin surlarına sprey boyalarla zarar veren vandallara karşı’ yıllardır mücadele ediyor.Başta Ankara Valiliği olmak üzere Ankara Emniyet Müdürlüğü, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Altındağ Belediyesi ve Ankara Kent Konseyi’nin de gösterdiği ekstra çaba/duyarlılık sayesinde önemli bir mesafe kat ettik.
Turistlerin en çok ziyaret ettikleri seyir terası kısmında bir dönem ‘yazı/okul tahtası’ görünümündeki iç acıtan o manzara bugün yok.
Peki bitti mi?
Hayır.
Çoğu gitti azı kaldı.

Yazının Devamını Oku

Sağlık çalışanları için karar var uygulama yok

Ankara Büyükşehir Belediye(ABB) Meclisi’nin geçen ay 7 Temmuz’da gerçekleşen ilk oturumunda AK Parti grubu, “30 Haziran’da sona eren sağlık çalışanlarına ücretsiz ulaşım hakkının 31 Aralık’a kadar uzatılması” yönünde bir önerge verdi.

Ve bu önerge tüm parti gruplarının oy birliğiyle kabul edildi.
Ancak 24 Temmuz Cumartesi günü -yani bu karardan tam iki hafta sonra- sağlık çalışanı okurumuz Şaban Tatlı’dan bir ileti geldi.
Aktardıkları aynen şöyle:

KİMİ BEKLİYORUZ VE DAHA NE KADAR BEKLEYECEĞİZ?

“ABB Meclisi’nde alınan karara rağmen sağlık çalışanları maalesef halen otobüse de metroya da ücretli biniyor. Otobüslerde şoförler, metro istasyonlarında ise güvenlik görevlileri, ‘Karar bize ulaşmadığı için mecburen kart basmanız lazım’, ‘Bize henüz emir gelmedi’ şeklinde uyarılarda bulunuyor.

Yazının Devamını Oku

Çankaya ile Başkentgaz fiyatta anlaşamamış

Çankaya’da ikâmet eden okurumuz Baskın Oran’dan önce şöyle bir ileti geldi: “Çankaya Belediyesi ile Başkentgaz arasındaki fiyat ihtilafı yüzünden, Çankaya sınırları içinde aylardır doğalgaz bağlanamıyor.”

“Burası başkent Ankara...
Söz konusu yer Çankaya...
Peki nasıl olur da aylardır doğalgaz bağlanamaz?” diye sorduğumda, okurumuz Baskın Oran, ikinci bir ileti daha gönderdi.
Özetle aktardığı şu:

AYLARDIR UĞRAŞIYORUM

Yazının Devamını Oku

Kentimiz için kendimizi kendimiz için kentimizi değiştirmeliyiz

Bu yılın ilk “Burada Okur Yazar” günü(4 Ocak Pazartesi), kentin en önemli arterlerinden İstanbul Yolu’ndaki bir oto lastikçinin önünden yükselen ve adeta kent(liy)i boğan kapkara dumana dikkat çekmiş, özetle şöyle demiştim:“O lastikçinin yaktığı ateş söndü, kapkara duman havaya karışıp dağıldı. Peki ‘oldubitti’ mi diyeceğiz? Küçük gibi görünse de bu da bir ‘kent(li) suçu’ elbette. Ankara Kent Konseyi’ne önerim, ‘kent(li) suçu’ konusunda bir manifesto hazırlamaları ve yayınlamaları yönünde. Bu çalışma, hem kentlilik bilincinin oluşması ve geliştirilmesi hem de şehrin orta yerinde lastik yakmak gibi olayların sona erdirilmesi için şart.”
Ve bu konuyu Hürriyet Ankara, “BU BİR KENT SUÇU” manşetiyle birinci sayfadan vermişti.
*


Yazının Devamını Oku

Ankara’da turizm 17.00’de bitiyor

Hani hep “Ankara’ya neden turist gelmez?” diye sorarlar ya! Alın işte size bir neden.Kadir Batkı, geçen hafta İzmir’den kalkıp, Ankara’ya misafir gelmiş.
Hoş gelmiş, sefa gelmiş.
Tarihi Ankara Kalesi’ni merak etmiş, Ankaralı ev sahibi de “Hay hay” demiş.
23 Haziran Çarşamba günü Ankara Kalesi’ne gitmişler.
Önce İçkale sonra da Akkale...

Yazının Devamını Oku

Trafikte 50cc tehlikesi!

Tüm Anadolu Motosikletli Kuryeler Federasyonu(TAMKF) Onursal Başkanı Yakup Sağlam, “Trafikteki 50cc motorlu bisiklet tehlikesine bir an önce önlem alınmalı” diyor.

Koronavirüs salgını sonrası sayıları hızla artan kuryelerin büyük bir çoğunluğunun, “Motorlu Taşıtlar Vergisi’nden muaf olması”, “Zorunlu Trafik Sigortası’nın zorunlu olmaması” ve “A sınıfı ehliyet almayı gerektirmemesi(B sınıfı ehliyet yeterli)” gibi nedenlerden ötürü 50cc motorlu bisikletlerle trafiğe çıktıklarını aktaran Yakup Sağlam, gözden kaçırılan tehlikeyi ise şöyle aktarıyor:

BİR KİT KULLANARAK HIZINI ARTTIRIYORLAR

“Burada yetkililerin gözden kaçırdıkları şey, 50cc motorlu bisikletlerin özel bir kit ile 80 ya da 110 cc’ye çıkarılabilmesi. Yani hem A1-A2 ehliyete sahip olmadan(B sınıfı ehliyetle) motosiklet kullanmış oluyorlar, hem de vergi ve sigorta ödemiyorlar. Üstüne bir de yasal olmayan yöntemle hız arttırımı yaptırdığı ve motosiklet ehliyeti(tecrübesi) olmadığı için trafikte kazalara sebebiyet veriyorlar. İşlerini hakkıyla ve kuralıyla yapan motosikletli kuryeler ise doğal olarak bu durumdan son derece rahatsız ve şikâyetçiler. Rutin kontroller ile görevli uzmanlar tarafından bu 50cc denetimleri derhal arttırılmalı.”


Yazının Devamını Oku

Yeni levhalara nokta(.) koymayı unutmuşlar!

Ankara Büyükşehir Belediyesi(ABB) Fen İşleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı Numarataj Şube Müdürlüğü’nce değiştirilen cadde/sokak levhalarında “noktalama hatası” olduğuna dikkat çeken okurumuz Can Hayat Öztürk’ün iletisi şöyle:

BU HATA DÜZELTİLMELİ

“Yenimahalle’nin Beştepe Mahallesi’nde karşılaştığım her iki cadde levhasında da nokta(.) unutulmuş. 9. Cadde yerine 9 Cadde, 33. Cadde yerine ise 33 Cadde yazılmış. Bu hata düzeltilmeli.”BU DA BENDEN

ABB Numarataj Şube Müdürlüğü, kentte adres bulmayı kolaylaştırmak için “BİNALARA ADRESLİ NUMARA” çalışmasını da artık daha fazla zaman kaybetmeden tamamlamalı.

Yazının Devamını Oku

Neşet Ertaş’ın da konakladığı Rençber Han restorasyon bekliyor

Okurumuz Eray Güneş, Altındağ’ın Kale Mahallesi’ndeki Hanlar, Kuş ve Şanlı sokakların kesişiminde bulunan tarihi Rençber Han için “Bakımsızlıktan virane durumda, restore edilmeli” demiş.Bu eski yapının Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün izni alınarak restore edilebileceğini, maliyetinin ise ancak Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin(ABB) desteğiyle karşılanabileceğini belirten okurumuzun iletisi -özetiyle- şöyle:KENTE KAZANDIRILMALI

Yazının Devamını Oku

Çime niyet bize eziyet!

Yaz geldi, fıskiye sezonu açıldı. Ve maalesef her yaz aynı manzara! Ağaçları, çiçekleri ve özellikle de çimleri sulaması gereken fıskiyeler... Ana yolları, kaldırımları suluyor! Sonrası... Çime niyet bize eziyet!

Misal, Yakup Sağlam...
Hem kendini ve kentini yaşayan bir Hürriyet Ankara okuru, hem Burada Okur Yazar’ın en sıkı müdavimi, hem de Ankara Motosikletli Kuryeler Derneği’nin kurucu başkanı.
Yakup Sağlam, ayarsız fıskiyelerin en çok da motosiklet sürücülerine kâbus olduğuna dikkat çekerek, iletisinde -özetiyle- şunları kaydetmiş:MOTOSİKLETLİLERİN KORKULU RÜYASI

Yazının Devamını Oku

Ankara Kalesi’nde güvenlik zafiyeti var

“Ankara Kalesi’nde ciddi manada güvenlik zafiyeti var..!” Bu uyarı, Ankara Kalesi’nde esnaflık yapan ve isminin gizli kalmasını isteyen bir okurumuzdan geldi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin acilen bazı önlemler alması gerektiğine dikkat çeken okurumuzun iletisi -özetiyle- şöyle:YAZI, ÇÖP YAKMA, GÜRÜLTÜ...

“Tarihi Ankara Kalesi’nin surlarına, tarihi evlerin duvarlarına yazı yazıyorlar. Tarihi sokaklarda ve herkesin gözü önünde çöp yakıyorlar. Gürültü çıkaranı, hakaretler edeni ve daha birçok nahoş görüntü de cabası.

Yazının Devamını Oku

Özel sektörde çalışanlar insan değil mi?

Ankara Büyükşehir Belediyesi(ABB) EGO Genel Müdürlüğü’nün 8-9-10-11-12-13-14-15 ve 16 Mayıs’ta “hem ANKARAY hem de metro seferlerine ara vermesi” bazı vatandaşların hâliyle tepkisine neden oldu. E, haklılar tabii!

Hafta sonu ve bayram tamam, ama hafta içi için duyurular maalesef yetersiz kaldı.
Yani birçok vatandaş bu durumdan habersizdi.
Otobüslerde yoğunluk ve çile artıp, üzerine bir de koronavirüs riski eklenince...
Vatandaşlar “dokuz gün boyunca dokuz doğurarak” ANKARAY ve metronun yolunu gözledi.
*
Okurumuz Ayhan Gözüküçük, işte onlardan biri.
EGO Genel Müdürlüğü’nün aldığı bu kararla özel sektörde çalışan vatandaşları göz ardı ettiğini savunan okurumuz, “Özel sektörde çalışanlar insan değil mi?” eleştirisinde bulunmuş ve şöyle devam etmiş:

Yazının Devamını Oku

Hürriyet’te hürriyet var

Burada Okur Yazar’da geçen hafta, “Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin(ABB) gözle görülür çalışması yok” başlıklı bir eleştiri vardı.

Okurumuz Halil Şimşek, şöyle bir kıyas yapmıştı:
* Melih Gökçek: Ankara Kalesi’nin etrafındaki gecekonduları yıkıyor, Ulus’ta meydan çalışması yapıyordu.
* Mansur Yavaş: Ulus’taki meydan çalışmasını devam ettirmiyor, Ankara Kalesi çevresinde hiçbir çalışma yapmıyor.*

Yazının Devamını Oku

Zir Vadisi yolu tehlike dolu

Bu fotoğraflar, Zir Vadisi’nden. Google da şahit, bu yol çok tehlikeli!Misal.
Son altı ayda Zir Vadisi yolunda meydana gelen bazı kazaları Google şu başlıklarla hatırlattı:
28 Kasım 2020: Yola dökülen yağ, çöp kamyonunu devirdi.
11 Aralık 2020: İki çöp kamyonu kafa kafaya çarpıştı.
10 Şubat 2021: TIR ve çöp kamyonu kafa kafaya çarpıştı.

Yazının Devamını Oku

Kentini yaşayan gazete kentini yaşayan başkan

Çankaya-Kuloğlu Sokak’ta çok eski bir bağ evi. Yaş aldıkça çatlaklarla dolmuş dış yüzeyi. Yalnız kaldıkça dökülmüş çatısındaki kiremitleri. Ve gece çökünce pencerelerinden birer birer düşmüş tüm cam taneleri.

İşte böyle.
Yapılar da insanlar gibidir.
Anılarla doludur, fakat anlat(a)madıkça içine kapanır.
Hatırla(n)mak ister.
Okurumuz Sevim Türkyılmaz, belki de herkesin unuttuğu bir günde bu bağ evini hatırladı ve hatırlattı.
Hırsızların dadandığı, kimsesizlerin yatıp kalktığı, tinercilerin de ateş yakıp yangın çıkardığı bu yapıyla hiçbir maddi bağı yoktu.
Ancak tüm dertleriyle dertlendiği bağ evi için “Peki daha ne kadar dayanabilecek?” endişesini taşıyan Sevim Türkyılmaz’ın tek bir talebi vardı.

Yazının Devamını Oku