GeriFatih Tekeci Kentimiz için kendimizi kendimiz için kentimizi değiştirmeliyiz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kentimiz için kendimizi kendimiz için kentimizi değiştirmeliyiz

Bu yılın ilk “Burada Okur Yazar” günü(4 Ocak Pazartesi), kentin en önemli arterlerinden İstanbul Yolu’ndaki bir oto lastikçinin önünden yükselen ve adeta kent(liy)i boğan kapkara dumana dikkat çekmiş, özetle şöyle demiştim:

Kentimiz için kendimizi kendimiz için kentimizi değiştirmeliyiz

“O lastikçinin yaktığı ateş söndü, kapkara duman havaya karışıp dağıldı. Peki ‘oldubitti’ mi diyeceğiz? Küçük gibi görünse de bu da bir ‘kent(li) suçu’ elbette. Ankara Kent Konseyi’ne önerim, ‘kent(li) suçu’ konusunda bir manifesto hazırlamaları ve yayınlamaları yönünde. Bu çalışma, hem kentlilik bilincinin oluşması ve geliştirilmesi hem de şehrin orta yerinde lastik yakmak gibi olayların sona erdirilmesi için şart.”
Ve bu konuyu Hürriyet Ankara, “BU BİR KENT SUÇU” manşetiyle birinci sayfadan vermişti.
*
Kentimiz için kendimizi kendimiz için kentimizi değiştirmeliyiz

Yaklaşık altı ay sonra(21 Haziran Pazartesi), bu defa Burada Okur Yazar’ın gedikli okurlarından Umut Özkan, tam da bu manşetimizi hatırlatmış, özetle şu öneride bulunmuştu:
“Ankara Kent Konseyi, ‘kente karşı suçlar’ konu başlığı altında geniş kapsamlı bir çalıştay düzenlemeli.”
Aynı gün hem Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz hem de Ankara Kent Konseyi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin, “Kente karşı suçlar gündemimizde var” diyerek, bu sonbaharda kapsamlı bir çalıştay düzenleyeceklerini açıklamışlardı.
*

Kentimiz için kendimizi kendimiz için kentimizi değiştirmeliyiz

Geçen hafta(28 Haziran Pazartesi) ise yine bu köşeden kısa bir duyuru yapmış....
“Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin’in ‘KENTE KARŞI SUÇ: KABAHATTEN SUÇA, SUÇTAN GASBA GİDEN YOL’ başlıklı yazısı haftaya yine bu köşede” demiştim.
Şimdi söz, Ankara Kent Konseyi adına Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin’de...
İşte o yazının/makalenin özeti:

GENELDE MASUM GİBİ GÖRÜNSE DE...

“Kentte yaşayanların eylemleri, sebeplerinden çok sonuçları itibarıyla hak kayıplarına sebep olmaktadır. Sokağa çöp atmaktan yere tükürmeye, komşularını rahatsız edecek şekilde gürültü yapmaktan sıraya kaynak yapmaya kadar pek çok eylem bu sınıfta(kabahat) değerlendirilebilir. Bu eylemler genelde masum gibi görünse de zincirleme şekilde daha büyük suçların ve ihlallerin kapısını açmakta ya da kentte herkes için önemli kamusal faydaların ortaya çıkmasına mani olmaktadır. Belirtilen saatte çöpü kapının önüne/sokağa çıkarmamak, suyu ve enerjiyi tasarruflu kullanmamak gibi eylemleri tek bir kişinin yapıp yapmaması önemsiz gibi görünse de milyonlarca insan tarafından tekrar edilmesi tüm kentin hak mahrumiyetine uğramasına sebep olur.

GÜVENLİK ZAFİYETLERİ ORTAYA ÇIKAR

Kentte, başka bireylerin hak kaybına uğramasına sebep olacak eylemlere ‘kentli suçu’ denmektedir. Kentli suçları yaygınlaştıkça kentte güvenlik zafiyetleri ortaya çıkar. Daha büyük suçların artması ise ‘kente karşı suçların’ kapısını aralar. Geniş bir kentli kesiminin yaşama haklarından mahrum olmasına ‘kente karşı suç’ denmektedir. Kentteki imar düzenini kişisel çıkar için bozarak başkalarının estetik, altyapı, temiz çevre, ortak yaşam, özgür kentlilik haklarını ortadan kaldırmak bu tür suçların en başında gelmektedir. Ancak, genel olarak kente karşı suçlar, karmaşık siyasi ve ticari ilişkilerin sonucunda ortaya çıktıkları için sorgulanmamakta, kentte yaşayanlar tarafından çeşitli şekillerde sorgulandıklarında ise çok geç kalınmış olmaktadır.

GÜNÜN SONUNDA HERKES KAYBEDİYOR

Kitlelerin işlediği kabahatler kentli suçlarını, kentli suçlarının yaygınlaşması da kente karşı suçları yaygınlaştırmakta ve zemin hazırlamaktadır. Bazen de kente karşı işlenen büyük suçlar toplumda işlenebilecek kentli suçlarının ve kabahatlerin önemsiz görünmesine sebep olmaktadır. Oysa, günün sonunda kent, kentli ve kentte yaşayan herkes kaybetmektedir. Bu sorunlar karşısında mücadelenin en temel unsuru, kentte yaşayanların, kentli haklarına saygılı ve kentli haklarının içeriğine hakim bir ‘kentli kültürü’ geliştirilmiş olmasıdır. Bu tür bir kentli kültürünün üç temel unsuru bulunmaktadır: Birincisi, katılımcı bir yaklaşımla kenti yöneten yerel yönetim. İkincisi, kentlilerin temel kültürel unsurları kabul etmesi ve benimsemesi. Üçüncüsü de kabahat, kentli suçu ve kente karşı suç arasındaki meşrulaştırıcı ilişkinin ortadan kaldırılması için tüm kentin bir ittifak içine girmesi.

ÇALIŞTAY DÜZENLENMESİ DÜŞÜNÜLÜYOR

Ankara Kent Konseyi de kurulduğu günden bu yana, 600’ü aşan üyesi, üç bine yakın gönüllü kentli, 30 çalışma grubu ve üç meclisi ile gündeme getirdiği her konuda bu anlayışı ortaya koymaya çalışmaktadır. Bisikletten çevreye, hayvan haklarından mimarlık ve planlamaya kadar pek çok konuda yapılan çalışmalar kentteki haklar ve suçlar dikkate alınacak şekilde yürütülmektedir. Elde edilen birikim ışığında, sonbahar aylarında -pandeminin müsaade ettiği ölçülerde- başkent Ankara’daki bu anlamdaki konuların ele alınacağı üniversitelerin, meslek odalarının, hukukçuların, toplum bilimcilerin ve uzmanların katılacağı bir çalıştay düzenlenmesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bazı tavsiyelerde bulunulması düşünülmektedir.”

 Kentimiz için kendimizi kendimiz için kentimizi değiştirmeliyiz

EYMİR GÖLÜ’NDE MANZARAYA TEL ÖRGÜ!

Bu fotoğrafı Eymir Gölü’nde çeken ve isminin gizli kalmasını isteyen bir okurumuz, göl manzarasını kapatan tel örgü nedeniyle ODTÜ yönetimini eleştirmiş. Okurumuz, şu ifadeleri kullanmış:

DOĞAL ORTAMI DA BOZDULAR

“Düzenli olarak gittiğim kafe ile göl arasına 20-25 metre tel çektiler. Artık oturduğumuz yerden göl manzarası yerine tel manzarası görüyoruz. Eymir’deki doğal ortamı da bozdular. Eskiden kafenin bahçesine giren kazları ve ördekleri insanlar besliyordu. Şimdi ise araya tel örgü girdi. Neden yapıldığına anlam veremediğim bu tel örgü yanlışından bir an önce dönülmeli.”

Kentimiz için kendimizi kendimiz için kentimizi değiştirmeliyiz

‘İMARA AYKIRI’ DEDİLER 600 TL İSTEDİLER

Keçiören’in Adnan Menderes Mahallesi 1063. Sokak’ta ikâmet eden okurumuz Cevat Erden, gönderdiği bu fotoğrafı evinin balkonundan çekmiş.
Evinin yanı başındaki marketin “imara aykırı” bir tadilatla balkonunun görüş açısını kapattığını aktaran okurumuz, “Keçiören Belediyesi, yapılanın imara aykırı olduğunu doğruladı ve belediyeye gidip dilekçe vermem gerektiği söylendi. Ancak bu işlem için 600 TL ödemem istendi. ‘Ne için’ diye sorduğumda ‘Prosedür böyle’ dediler. 600 TL yatırmadığım için herhangi bir işlem gerçekleşmedi. Peki belediyenin görevi imara aykırı yapıyı yıkmak değil midir? Vatandaştan 600 TL istemek hangi kanunda var” demiş.

Kentimiz için kendimizi kendimiz için kentimizi değiştirmeliyiz

ESKİ MEZARLIK MAALESEF TARLALARA KATILIYOR

Okurumuz Selçuk Görgülü, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne(ABB) verdiği dilekçeye yanıt alamamaktan şikâyet etmiş.
Balâ’nın Sarıhüyük Mahallesi’ndeki mezarlık için “Tarla gibi sürülüyor, mezarlar yıkılıyor, ölülerin kemikleri sızlatılıyor” diyen okurumuzun iletisi şöyle:
“İnsanların mezarlıklara da saygısı yok. Eski mezarlık maalesef bu şekilde tarlalara katılıyor ve burada ayrıca bir de hayvan otlatılıyor. Geçen yıl ocak ayında Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Daire Başkanlığı’na dilekçe de vermiştim, ama ne gelen oldu ne giden.”

SEYYAR SATICILAR İLLALLAH DEDİRTTİ

Çankaya’nın Öveçler Mahallesi’nde ikâmet eden ve isminin gizli kalmasını isteyen bir okurumuz, “10 yılı aşkın süredir oturduğum 1335. Cadde’de -özellikle de şu son dönemde- çok ciddi bir ‘seyyar satıcı’ sorunu var” demiş.
Hem Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne(ABB) hem de Çankaya Belediyesi’ne seslenen okurumuz, iletisinde -özetiyle- şunları aktarmış:

HER BİR ARAÇ EN AZ 10 DAKİKA BAĞIRIYOR

“Bakımsız minibüsler, açıkta satılan gıdalar, havalı korna sesleri, megafondan yapılan anonslar ve tüm bunlar yetmezmiş gibi avazı çıktığınca bağıran seyyar satıcılar... Gün boyu 15 farklı araç saydığımız oluyor ve neredeyse her bir araç evimizin önünde en az 10 dakika bağırıyor. Tüm bunları defalarca Mavi Masa’ya(Başkent 153) iletmeme rağmen, ‘Bölgede yapılan denetimlerde seyyar satıcıya rastlanmamıştır’ dışında bir geri dönüş alamadım. Ankara Büyükşehir Belediyesi(ABB) ve Çankaya Belediyesi’nden, ‘seyyar satıcı sorunu’ ile ilgili artık kalıcı bir çözüm bulmalarını istiyorum.”

Kentimiz için kendimizi kendimiz için kentimizi değiştirmeliyiz

BİNANIN ALTI OYULDU ÇÖKME TEHLİKESİ VAR

“Çankaya’nın Yukarı Bahçelievler Mahallesi 75. Sokak’taki 11 numaralı binada başlayan inşaat nedeniyle 13 numaralı binanın altı oyuldu ve çökme tehlikesi var. Bu sıcakta kanalizasyon dışarıda, kötü koku ve sinek nedeni ile çevre berbat halde. Acilen önlem alınmalı.”
Bilge ŞENER ŞİMŞEK

SORUM VAR

Kentimiz için kendimizi kendimiz için kentimizi değiştirmeliyiz

NEDEN YENİSİYLE DEĞİŞTİRİLMİYOR?

Bu çöp konteynerinin fotoğrafını Çankaya’nın Fakülteler Mahallesi Köylüler Sokak’ta çeken okurumuz Aydın Güzel, “Çankaya Belediyesi, uzun süredir neden bu çöp konteynerini yenisiyle değiştirmiyor?” diye soruyor.

Kentimiz için kendimizi kendimiz için kentimizi değiştirmeliyiz

ÇOCUKLARIN ELİNE GEÇMEDEN TEMİZLENMELİ

Okurumuz Serkan Gürpınar, Çankaya-Cebeci’deki 50. Yıl Parkı’na yakın olan metruk gecekondu bölgesine tıbbi atık atıldığına dikkat çekerek, “Atıkların çoğunluğu kullanılmış enjektör. Çocukların eline geçmeden bölge temizlenmeli” diye uyarıyor.

KISA... KISA...

* “Ankara Büyükşehir Belediyesi(ABB), kentte adres bulmayı kolaylaştırmak için bina girişlerine 20x20 santimetre ebatında yeni numara levhaları koymalı.”
Mustafa DENİZ

* Çankaya-Balgat’taki Özdemir Özok Parkı’nın etrafı açık olduğu için çocuklar aniden yola fırlıyor. Canlar, yürekler yanmadan parkın etrafında bir önlem alınmalı.”
İsmail ERBAY

* “Mamak’ın Abidinpaşa Mahallesi’ndeki 29 Ekim Ortaokulu’nun inşaatı üç yıldır bitirilemedi. Artık bina atıl duruma düşerken, bahçesi de çöp yuvasına döndü.”
Eşref UĞUR

SÖZ YETKİLİDE

21 HAZİRAN
* Okurumuz Cengiz Seyran: “Çankaya’nın Karapınar ile Akpınar mahalleleri arasındaki Ahmet Yesevi Caddesi’nin iki tarafında kalan vadiye, Dikmen veya Öveçler gibi bir vadinin yapılmasını istiyoruz.”
29 HAZİRAN
Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı: “Alan ile ilgili talep tarafımızca değerlendirilmiştir. Bahse konu alan ile ilgili projelendirme çalışmaları devam etmektedir.”

X

Anıtkabir’e ring seferi

Okurumuz Kudret Kaatsız, kısa ve öz olan iletisinde, “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a bir önerim var” demiş. Ve şöyle devam etmiş:

ÖNERİM VAR

* “29 Ekim, 10 Kasım, 23 Nisan ve 19 Mayıs’ta Anıtkabir’e ring seferi konulsun. Belki de bu uygulama daha sonraları sadece milli bayramlarla sınırlı kalmayıp, günlük rutin bir hizmet haline döndürülebilir.
* Araç olarak da EGO’nun kentin dar yollarında ve yolcu sayısının az olduğu bazı metro ring hatlarında kullanılmak üzere Devlet Malzeme Ofisi’nden yeni satın aldığı sekiz metrelik midibüsler kullanılabilir.”Yazının Devamını Oku

‘S’ plakaya sınır engeli

Ankara’nın dış ilçelerinde “korsan taşımacılığı önlemek, denetimi kolaylaştırmak” amacıyla personel ve öğrenci servis araçlarına “S plaka” verilmişti. Buraya kadar her şey güzel. Ancak Çubuk’ta yaşayan ve isminin gizli kalmasını isteyen bir okurumuzdan gelen ileti, uygulamada bazı sorunlar olduğunu gösteriyor. Okurumuzun iletisi aynen şöyle:

ÖĞRENCİ DE VELİ DE MAĞDUR

“Çubuk’ta ikâmet edip Pursaklar Fen Lisesi’ne gidecek olan öğrencilerimiz var. Gelgelelim ilçemizdeki ‘S’ plakalı servis araçlarının izni, Pursaklar Fen Lisesi’ne bir buçuk kilometre mesafedeki Karyağdı Kavşağı’na kadar. Sonrasına izin olmadığı için öğrencilerimiz de veliler de mağdur durumda. Çubuk ilçemizdeki servis tarifesi ile Ankara’daki servis tarifesi arasında ise iki kat fark var. Bu nedenle ‘S’ plakalı servislerin sınırlarının uzatılması veya özel izin belgesi ile servis kullanımının sağlanması hususlarında yetkililerden yardım bekliyoruz.”

ANKARA VALİLİĞİ’NİN ARTIK BU DURUMA EL ATMASI LAZIM

OKURUMUZ Kudret Başçoban, pandemi döneminde daha fazla okula ihtiyaç duyulmasına rağmen Mamak’ın Abidinpaşa Mahallesi’ndeki 29 Ekim Ortaokulu’nun bir türlü bitirilemeyen inşaat çalışmalarını eleştirmiş. Okurumuz, “Ankara Valiliği’nin artık bu duruma el atması lazım” çağrısında bulunmuş.

ANKARAY VE METRO HATLARI 01.00’E KADAR ÇALIŞMALI

EGO Genel Müdürlüğü, okulların açılmasıyla birlikte toplu taşıma hizmetlerinde(otobüs, metro ve ANKARAY) tam kapasite ile kışlık servis programına geçildiğini duyurdu.

Yazının Devamını Oku

Bahçeye de huzur gelsin

Bu fotoğraf, Altındağ’daki Gicik Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin bahçesinde çekilmiş

Geçen günlerde huzurevine ziyarette bulunan ismi bende saklı(gizli kalmasını istemiş) bir okurumuzun “bir şikâyet ve bir talep” içerikli iletisi şöyle:
BİR ŞİKÂYET
* “Huzurevinin bahçesindeki ağaçlar kurumuş. Ayrıca bahçenin zemini, tekerlekli sandalyelerle dolaşan yaşlılarımız için uygun durumda değil. Toprak üzerinde ilerlemeleri hayli zor.”
VE BİR TALEP
* “Huzurevi sakinlerinin yeşil alanları daha sağlıklı kullanabilmeleri için öncelikle bahçenin düzenlenmesi, tekerlekli sandalyelerin ilerleyebileceği bir yolun yapılması lazım.”
OKURDAN NOT: “Gicik Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi her ne kadar Altındağ Kaymakamlığı’na bağlı olsa da Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı’nın hem bahçeyle ilgileneceğine hem de tekerlekli sandalyeler için gereken yolu yapacağına inanıyorum.”

SORUM VAR

Yazının Devamını Oku

301 yeni EGO otobüsünün plakaları Ankara’yı yansıtsın

Okurlarımız İzzet Onur Nazlıaka ve Tunç Durmaz, geçen günlerde ihalesi yapılan “301 yeni EGO otobüsü” ile ilgili Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bir önerileri olduğunu aktarmış. Okurlarımızın makul önerileri şöyle:

ÖNERİM VAR

OTOBÜS FİRMALARININ YAPTIĞI GİBİ

“Otobüslerin plakaları Ankara’yı, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni veya EGO Genel Müdürlüğü’nü yansıtacak şekilde belirlenebilir. Daha ziyade şehirler arası otobüs firmalarının yaptığı ve firma isimlerinden esinlenerek plakalarını özel olarak belirledikleri bu uygulama, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce de gerçekleştirilebilir. Bu doğrultuda Ankara’yı belirtmek üzere 06 ANK xxx serisi, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni belirtmek üzere 06 ABB xxx serisi ve EGO Genel Müdürlüğü’nü belirtmek üzere 06 EGO xxx serisi plakaların otobüslere alınması konusunda Ankara Emniyet Müdürlüğü nezdinde etkili girişimlerde bulunulabilir.

KENT KİMLİĞİNE CİDDİ KATKI SAĞLAR

Yazının Devamını Oku

İncek'te aslanlar kükrüyor

Aslanlar, kaplanlar, sürüngenler ve dahası...Bir gün bu hayvanların hepsi “yıllardır oturduğunuz eve komşu olsa” ne yapardınız?

Gece başınızı yastığa koyuyorsunuz, komşuda bi ses var:
“Aslan kükrüyor!”
La Fonten’den masal falan değil, vallahi gerçek.
Okurumuz Niyazi Gürel’in bir süredir yaşadıkları işte aynen böyle.*

Yazının Devamını Oku

Çoğu gitti azı kaldı

Hürriyet Ankara, ‘tarihi Ankara Kalesi’nin surlarına sprey boyalarla zarar veren vandallara karşı’ yıllardır mücadele ediyor.Başta Ankara Valiliği olmak üzere Ankara Emniyet Müdürlüğü, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Altındağ Belediyesi ve Ankara Kent Konseyi’nin de gösterdiği ekstra çaba/duyarlılık sayesinde önemli bir mesafe kat ettik.
Turistlerin en çok ziyaret ettikleri seyir terası kısmında bir dönem ‘yazı/okul tahtası’ görünümündeki iç acıtan o manzara bugün yok.
Peki bitti mi?
Hayır.
Çoğu gitti azı kaldı.

Yazının Devamını Oku

Sağlık çalışanları için karar var uygulama yok

Ankara Büyükşehir Belediye(ABB) Meclisi’nin geçen ay 7 Temmuz’da gerçekleşen ilk oturumunda AK Parti grubu, “30 Haziran’da sona eren sağlık çalışanlarına ücretsiz ulaşım hakkının 31 Aralık’a kadar uzatılması” yönünde bir önerge verdi.

Ve bu önerge tüm parti gruplarının oy birliğiyle kabul edildi.
Ancak 24 Temmuz Cumartesi günü -yani bu karardan tam iki hafta sonra- sağlık çalışanı okurumuz Şaban Tatlı’dan bir ileti geldi.
Aktardıkları aynen şöyle:

KİMİ BEKLİYORUZ VE DAHA NE KADAR BEKLEYECEĞİZ?

“ABB Meclisi’nde alınan karara rağmen sağlık çalışanları maalesef halen otobüse de metroya da ücretli biniyor. Otobüslerde şoförler, metro istasyonlarında ise güvenlik görevlileri, ‘Karar bize ulaşmadığı için mecburen kart basmanız lazım’, ‘Bize henüz emir gelmedi’ şeklinde uyarılarda bulunuyor.

Yazının Devamını Oku

Çankaya ile Başkentgaz fiyatta anlaşamamış

Çankaya’da ikâmet eden okurumuz Baskın Oran’dan önce şöyle bir ileti geldi: “Çankaya Belediyesi ile Başkentgaz arasındaki fiyat ihtilafı yüzünden, Çankaya sınırları içinde aylardır doğalgaz bağlanamıyor.”

“Burası başkent Ankara...
Söz konusu yer Çankaya...
Peki nasıl olur da aylardır doğalgaz bağlanamaz?” diye sorduğumda, okurumuz Baskın Oran, ikinci bir ileti daha gönderdi.
Özetle aktardığı şu:

AYLARDIR UĞRAŞIYORUM

Yazının Devamını Oku

Yine vale yine dert

Okurumuz E.D. “Panora AVM’nin önünde çok ciddi bir vale sorunu var” demiş ve iletisinde -özetiyle- şunları aktarmış:

“Panora AVM’nin önü tamamen paralı, valeler göz açtırmıyor. Oysa araçların 15 dakikalık bekleme hakları var, ancak valeler atmaca gibi atlayıp para istiyorlar ve bu da yetmezmiş gibi saygısız davranıyorlar.
SORU(YORUM):
* Bu valeler kimin adına çalışıyor?
* AVM yönetimi bu duruma neden göz yumuyor?”Yazının Devamını Oku

Ankara’da turizm 17.00’de bitiyor

Hani hep “Ankara’ya neden turist gelmez?” diye sorarlar ya! Alın işte size bir neden.Kadir Batkı, geçen hafta İzmir’den kalkıp, Ankara’ya misafir gelmiş.
Hoş gelmiş, sefa gelmiş.
Tarihi Ankara Kalesi’ni merak etmiş, Ankaralı ev sahibi de “Hay hay” demiş.
23 Haziran Çarşamba günü Ankara Kalesi’ne gitmişler.
Önce İçkale sonra da Akkale...

Yazının Devamını Oku

Trafikte 50cc tehlikesi!

Tüm Anadolu Motosikletli Kuryeler Federasyonu(TAMKF) Onursal Başkanı Yakup Sağlam, “Trafikteki 50cc motorlu bisiklet tehlikesine bir an önce önlem alınmalı” diyor.

Koronavirüs salgını sonrası sayıları hızla artan kuryelerin büyük bir çoğunluğunun, “Motorlu Taşıtlar Vergisi’nden muaf olması”, “Zorunlu Trafik Sigortası’nın zorunlu olmaması” ve “A sınıfı ehliyet almayı gerektirmemesi(B sınıfı ehliyet yeterli)” gibi nedenlerden ötürü 50cc motorlu bisikletlerle trafiğe çıktıklarını aktaran Yakup Sağlam, gözden kaçırılan tehlikeyi ise şöyle aktarıyor:

BİR KİT KULLANARAK HIZINI ARTTIRIYORLAR

“Burada yetkililerin gözden kaçırdıkları şey, 50cc motorlu bisikletlerin özel bir kit ile 80 ya da 110 cc’ye çıkarılabilmesi. Yani hem A1-A2 ehliyete sahip olmadan(B sınıfı ehliyetle) motosiklet kullanmış oluyorlar, hem de vergi ve sigorta ödemiyorlar. Üstüne bir de yasal olmayan yöntemle hız arttırımı yaptırdığı ve motosiklet ehliyeti(tecrübesi) olmadığı için trafikte kazalara sebebiyet veriyorlar. İşlerini hakkıyla ve kuralıyla yapan motosikletli kuryeler ise doğal olarak bu durumdan son derece rahatsız ve şikâyetçiler. Rutin kontroller ile görevli uzmanlar tarafından bu 50cc denetimleri derhal arttırılmalı.”


Yazının Devamını Oku

Yeni levhalara nokta(.) koymayı unutmuşlar!

Ankara Büyükşehir Belediyesi(ABB) Fen İşleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı Numarataj Şube Müdürlüğü’nce değiştirilen cadde/sokak levhalarında “noktalama hatası” olduğuna dikkat çeken okurumuz Can Hayat Öztürk’ün iletisi şöyle:

BU HATA DÜZELTİLMELİ

“Yenimahalle’nin Beştepe Mahallesi’nde karşılaştığım her iki cadde levhasında da nokta(.) unutulmuş. 9. Cadde yerine 9 Cadde, 33. Cadde yerine ise 33 Cadde yazılmış. Bu hata düzeltilmeli.”BU DA BENDEN

ABB Numarataj Şube Müdürlüğü, kentte adres bulmayı kolaylaştırmak için “BİNALARA ADRESLİ NUMARA” çalışmasını da artık daha fazla zaman kaybetmeden tamamlamalı.

Yazının Devamını Oku

Neşet Ertaş’ın da konakladığı Rençber Han restorasyon bekliyor

Okurumuz Eray Güneş, Altındağ’ın Kale Mahallesi’ndeki Hanlar, Kuş ve Şanlı sokakların kesişiminde bulunan tarihi Rençber Han için “Bakımsızlıktan virane durumda, restore edilmeli” demiş.Bu eski yapının Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün izni alınarak restore edilebileceğini, maliyetinin ise ancak Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin(ABB) desteğiyle karşılanabileceğini belirten okurumuzun iletisi -özetiyle- şöyle:KENTE KAZANDIRILMALI

Yazının Devamını Oku

Çime niyet bize eziyet!

Yaz geldi, fıskiye sezonu açıldı. Ve maalesef her yaz aynı manzara! Ağaçları, çiçekleri ve özellikle de çimleri sulaması gereken fıskiyeler... Ana yolları, kaldırımları suluyor! Sonrası... Çime niyet bize eziyet!

Misal, Yakup Sağlam...
Hem kendini ve kentini yaşayan bir Hürriyet Ankara okuru, hem Burada Okur Yazar’ın en sıkı müdavimi, hem de Ankara Motosikletli Kuryeler Derneği’nin kurucu başkanı.
Yakup Sağlam, ayarsız fıskiyelerin en çok da motosiklet sürücülerine kâbus olduğuna dikkat çekerek, iletisinde -özetiyle- şunları kaydetmiş:MOTOSİKLETLİLERİN KORKULU RÜYASI

Yazının Devamını Oku

Ankara Kalesi’nde güvenlik zafiyeti var

“Ankara Kalesi’nde ciddi manada güvenlik zafiyeti var..!” Bu uyarı, Ankara Kalesi’nde esnaflık yapan ve isminin gizli kalmasını isteyen bir okurumuzdan geldi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin acilen bazı önlemler alması gerektiğine dikkat çeken okurumuzun iletisi -özetiyle- şöyle:YAZI, ÇÖP YAKMA, GÜRÜLTÜ...

“Tarihi Ankara Kalesi’nin surlarına, tarihi evlerin duvarlarına yazı yazıyorlar. Tarihi sokaklarda ve herkesin gözü önünde çöp yakıyorlar. Gürültü çıkaranı, hakaretler edeni ve daha birçok nahoş görüntü de cabası.

Yazının Devamını Oku

Özel sektörde çalışanlar insan değil mi?

Ankara Büyükşehir Belediyesi(ABB) EGO Genel Müdürlüğü’nün 8-9-10-11-12-13-14-15 ve 16 Mayıs’ta “hem ANKARAY hem de metro seferlerine ara vermesi” bazı vatandaşların hâliyle tepkisine neden oldu. E, haklılar tabii!

Hafta sonu ve bayram tamam, ama hafta içi için duyurular maalesef yetersiz kaldı.
Yani birçok vatandaş bu durumdan habersizdi.
Otobüslerde yoğunluk ve çile artıp, üzerine bir de koronavirüs riski eklenince...
Vatandaşlar “dokuz gün boyunca dokuz doğurarak” ANKARAY ve metronun yolunu gözledi.
*
Okurumuz Ayhan Gözüküçük, işte onlardan biri.
EGO Genel Müdürlüğü’nün aldığı bu kararla özel sektörde çalışan vatandaşları göz ardı ettiğini savunan okurumuz, “Özel sektörde çalışanlar insan değil mi?” eleştirisinde bulunmuş ve şöyle devam etmiş:

Yazının Devamını Oku

Hürriyet’te hürriyet var

Burada Okur Yazar’da geçen hafta, “Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin(ABB) gözle görülür çalışması yok” başlıklı bir eleştiri vardı.

Okurumuz Halil Şimşek, şöyle bir kıyas yapmıştı:
* Melih Gökçek: Ankara Kalesi’nin etrafındaki gecekonduları yıkıyor, Ulus’ta meydan çalışması yapıyordu.
* Mansur Yavaş: Ulus’taki meydan çalışmasını devam ettirmiyor, Ankara Kalesi çevresinde hiçbir çalışma yapmıyor.*

Yazının Devamını Oku

Zir Vadisi yolu tehlike dolu

Bu fotoğraflar, Zir Vadisi’nden. Google da şahit, bu yol çok tehlikeli!Misal.
Son altı ayda Zir Vadisi yolunda meydana gelen bazı kazaları Google şu başlıklarla hatırlattı:
28 Kasım 2020: Yola dökülen yağ, çöp kamyonunu devirdi.
11 Aralık 2020: İki çöp kamyonu kafa kafaya çarpıştı.
10 Şubat 2021: TIR ve çöp kamyonu kafa kafaya çarpıştı.

Yazının Devamını Oku

Kentini yaşayan gazete kentini yaşayan başkan

Çankaya-Kuloğlu Sokak’ta çok eski bir bağ evi. Yaş aldıkça çatlaklarla dolmuş dış yüzeyi. Yalnız kaldıkça dökülmüş çatısındaki kiremitleri. Ve gece çökünce pencerelerinden birer birer düşmüş tüm cam taneleri.

İşte böyle.
Yapılar da insanlar gibidir.
Anılarla doludur, fakat anlat(a)madıkça içine kapanır.
Hatırla(n)mak ister.
Okurumuz Sevim Türkyılmaz, belki de herkesin unuttuğu bir günde bu bağ evini hatırladı ve hatırlattı.
Hırsızların dadandığı, kimsesizlerin yatıp kalktığı, tinercilerin de ateş yakıp yangın çıkardığı bu yapıyla hiçbir maddi bağı yoktu.
Ancak tüm dertleriyle dertlendiği bağ evi için “Peki daha ne kadar dayanabilecek?” endişesini taşıyan Sevim Türkyılmaz’ın tek bir talebi vardı.

Yazının Devamını Oku