GeriFatih Tekeci İncek'te aslanlar kükrüyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İncek'te aslanlar kükrüyor

Aslanlar, kaplanlar, sürüngenler ve dahası...Bir gün bu hayvanların hepsi “yıllardır oturduğunuz eve komşu olsa” ne yapardınız?

Gece başınızı yastığa koyuyorsunuz, komşuda bi ses var:
“Aslan kükrüyor!”
La Fonten’den masal falan değil, vallahi gerçek.
Okurumuz Niyazi Gürel’in bir süredir yaşadıkları işte aynen böyle.

İncekte aslanlar kükrüyor

*
1996’dan beri Gölbaşı’nın İncek Mahallesi Turgut Özal Bulvarı’ndaki müstakil evinde(No:63) ikâmet eden Niyazi Gürel’in tüm huzuru, sınır/kapı komşusuna ait arazinin “hayvanat bahçesi” olmasıyla kaçmış.
Daha önce “İmdat!” diyerek başta Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı olmak üzere İçişleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ankara Valiliği’ne şikâyetini aktaran Niyazi Gürel, bu defa ise Burada Okur Yazar’dan yetkililere şöyle seslenmiş:

ŞİMDİLİK 35 TÜR HAYVAN YER ALIYOR

“Hemen sınır komşuma ait bin 650 metrekarelik araziye ‘sözde hayvanat bahçesi’ kurdular. Ne kanalizasyonu var ne de içme suyu hattı. Hatta arazi içinde bir de kaçak bina bulunuyor. Bu ‘sözde hayvanat bahçesi’nde şimdilik bizim bildiğimiz 35 tür yırtıcı ve sürüngen hayvan yer alıyor. Bakımsızlıktan ölüp apar topar cesedini yok ettikleri hayvan bile var.

BAHÇEMDE HUZUR İÇİNDE OTURAMIYORUM

Hayvanların idrar, dışkı ve kendine has kokuları dayanılacak gibi değil. Evimin pencerelerini açamıyorum. Sağlığımız tehdit altında. Elbette korku da hat safhada. Yanı başımızda aslan kükrüyor, bahçemde huzur içinde oturamıyorum. Çocuklarım, torunlarım ve misafirlerim hem korkudan hem de pis kokudan dolayı evime gelmiyorlar.

BÖYLE BİR ŞEYE RAZI OLUR MUSUNUZ?

İki evin arasında aslanlar, kaplanlar ve sürüngenlerin yer aldığı hayvanat bahçesi olur mu? Bu tür hayvanat bahçeleri için en azından 100 dönüm arazi üzerine ağaçlandırılmış geniş bir alan olması gerekir. Gece boyunca kükreyen aslanların sesi... Tüm komşular şikâyetçi. 77 yaşında bir vatandaş olarak yetkililere yalvarıyor, bu işe bir an önce el atmalarını bekliyorum. Allah aşkına, evinizin yanında böyle bir şeye razı olur musunuz?”

KISA... KISA...

“Mamak Belediyesi Evcil Hayvanlar Polikliniği, haftada dört saat çalışıyor. Vatandaşlar bu sıcaklarda kuyruğa geçip, hayvanlarıyla saatlerce sıra bekliyor.”

Kudret BAŞÇOBAN

İncekte aslanlar kükrüyor
 

BU YÜRÜYEN MERDİVEN BİR AYDIR ÇALIŞMIYOR

Okurumuz Mustafa Menteş, bu fotoğrafı metronun Sıhhiye istasyonunda çekmiş. Ve şu notu eklemiş: “Bu yürüyen merdiven bir aydır çalışmıyor ve hiç kimse bizi dikkate almıyor.”

SÖZLEŞMELERİ Mİ BİTTİ YOKSA UNUTULDULAR MI?

Okurumuz Metin Altay da “Metro istasyonlarının çoğunda yürüyen merdivenler uzunca süredir çalışmıyor. Bakım sözleşmeleri mi bitti yoksa unutuldular mı?” diye sormuş.

YANGINA DAVETİYE!

İncekte aslanlar kükrüyor

Okurumuz Kerim Berberoğlu, “Yangına davetiye!” uyarısı yapmış. Okurumuz, “Yenimahalle’nin Batı Sitesi Mahallesi 2331. Sokak’taki yeşil alanda budama yapılmış, çok güzel. Ancak yere atılan çalı çırpı kurumuş ve etrafında da şişeler var” demiş.

EKMEK ÇÖP DEĞİLDİR

İncekte aslanlar kükrüyor

Bu fotoğrafı Çankaya’nın Karapınar Mahallesi Cevizlidere Caddesi’ndeki(No:124) boş arazide çeken okurumuz Kenan Kızıl, “Onlarca ekmek atılıyor, ortaya da bu kötü görüntü çıkıyor. Ekmek çöp değildir” demiş.

YAYA YOLUNA KONTEYNER KONDU

Okurumuz Tunç Durmaz, “Çankaya’nın Mustafa Kemal Mahallesi’nde 2147. ile 2150. sokakların kesiştiği noktaya inşaat işçileri için konulan konteyner, yaya kaldırımını işgal ediyor. Ayrıca konteynerin gideri de açıktan verildiği için kötü koku yayılıyor” diyor.

TALEBİM VAR

TAKSİCİLER İÇİN AŞI GENELGESİ YAYIMLANSIN

Okurumuz Umut Özkan, “Bir talebim var” diyerek Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Yiğiner’e seslenmiş:

TÜM DURAKLARA ASTIRILMALI

“Maalesef taksicilerin maske takmadıklarına tanıklık ediyor ve hâlâ aşılanmayan taksiciler olduğunu duyuyoruz. Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Yiğiner, taksici esnafının aşılarını olması ve maske takmaları yönünde bir genelge yayımlamalı. Bu genelge tüm taksi duraklarında göz görünür bir yere astırılmalı. Bu genelge diğer illere de örnek olacaktır.”

HÜRRİYET ANKARA YAZIYOR SORUNLAR ÇÖZÜLÜYOR

İncekte aslanlar kükrüyor9 AĞUSTOS 2021
* Okurumuz Ali Kalaycıoğlu: “Çankaya’nın Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi 2400. Cadde’nin üç senedir yaya yolu yok. Yetkililer acilen bu caddeye kaldırım yapmalı.”
11 AĞUSTOS 2021
* Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı: “Yatırım programı kapsamına alınmıştır. Lokal onarım gerektiren hususlara acil müdahale edilecektir.”

SÖZ YETKİLİDE-1

İncekte aslanlar kükrüyor

SÖZ KONUSU TUVALETLER PERSONELİN KULLANIMINA AÇIKTIR

Hürriyet Ankara okurlarının şikâyetleri üzerine daha önce bu köşeden iki kez şu soruyu sorduk:
“Tarihi Ankara Kalesi’ndeki Turizm Danışma Bürosu’nun hemen yanında yer alan tuvaletin kapıları neden kilitli?”
Ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’ndan yanıt geldi.
Şimdi söz yetkilide.
“Tuvaletin kapıları neden kilitli?” sorusunun yanıtı ise işte şöyle:
HALKA AÇIK TUVALET MEYDANDA BULUNMAKTA
“Söz konusu tuvaletler, Turizm Danışma Bürosu personelinin kullanımına açıktır. Halkımızın kullanımına açık olan tuvalet ve lavabolar, Ankara Kalesi’nin girişinde yer alan meydanda bulunmaktadır. Söz konusu tuvalet ve lavaboların temizlik ve hijyen işlemleri düzenli olarak sağlanmaktadır.”

SÖZ YETKİLİDE-2

YOLUN GENİŞLİĞİ 13 METRE
SORUMLULUK İLÇE BELEDİYESİNDE

9 AĞUSTOS 2021
* Okurumuz Sabri Demir, Mamak’ın Abidinpaşa Mahallesi Şadırvan Caddesi’nde asfalt çalışması yapan ekiplerin Mamak Belediyesi’ne ait olduğuna dikkat çekmiş ve şu soruyu sormuştu: “Caddeler, Ankara Büyükşehir Belediyesi(ABB) sorumluluğunda değil mi?”
Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı, okurumuzun bu sorusuna aynı gün şu yanıtı verdi:
"Söz konusu Abidinpaşa Mahallesi’nde belirtilen imar yolunun genişliği 13 metre olması nedeniyle bu yolun bakım-onarım sorumluluğu ilçe belediyesine aittir. Herhangi bir yolun ismi sonrasında ‘cadde’ yazmasının görev ve sorumluluk mevzuatı için herhangi bir hükmü yoktur."

SÖZ YETKİLİDE-3

ÖTA’LARLA BAŞKENTRAY’A AKTARMA VAR

17 TEMMUZ 2021
* Altındağ’ın Beşikkaya Mahallesi’nde ikâmet eden okurumuz Emre Bulut, “Bölge halkı sadece üç hatla(312, 321 ve 322) merkezi bölgelere ulaştırılmakta” demiş ve şu talepte bulunmuştu: “Bu bölgeye ring araçları tahsis edilerek en yakın Başkentray istasyonundan aktarma yapılsa, vatandaşlar merkezi yerlere en kolay şekilde ulaştırılabilir.”
11 AĞUSTOS 2021
* EGO Genel Müdürlüğü, okurumuzdan gelen bu talebi inceleyip şu açıklamayı gönderdi: “Beşikkaya Mahallesi ve Karapürçek Caddesi’nden(yürüyüş mesafesi) geçiş sağlayan 312, 321, 322, 335, 315, 309, 312 ve 321-5 ÖTA hattında görev yapan araçlara biniş sağlanıp, aktarma-transfer şeklinde Başkentray’ı kullanma imkânı bulunmaktadır.”

X

ABB, ilk kez tarih verdi

Ankaralılar, Turan Güneş Bulvarı’nın iki noktasında devam eden “katlı köprülü kavşak” çalışmalarının ne zaman biteceğini merak ediyor(du).

SÖZ YETKİLİDE-1

Hürriyet Ankara okurlarının zaman zaman bu köşede yer alan eleştirileri üzerine bir açıklama yapan Ankara Büyükşehir Belediyesi(ABB) Fen İşleri Daire Başkanlığı, ilk kez tarih verdi:
* “İşin süresi 150 gün olup, 05.03.2022 tarihinde bitirilmesi planlanmaktadır.”
*
İşte, ABB Fen İşleri Daire Başkanlığı’ndan Burada Okur Yazar’a özel yapılan o açıklamanın tamamı:


Yazının Devamını Oku

Sincanlıların metro sınavı

Başkent Ankara’da adı “Sincan metrosu” olarak bilinen metro, Sincan’ın ilçe merkezine gitmiyor. Sincan’a en yakın metro istasyonu olan Fatih’i ise Sincanlılar kullanamıyor. Çünkü “ring hattı” yok. İşte bu yüzden Sincanlılar, “Sincan-Fatih arasına ring hattı istiyoruz” diyor. Ve haklılar.

EGO Genel Müdürlüğü’nün “Sincan-Ümitköy metro istasyonu ring hattı” koymasına rağmen yıllardır “Sincan-Fatih metro istasyonu ring hattı” koymamasını eleştiren Sincanlıların, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’tan talepleri şöyle:

BİNLERCE KİŞİ VAR

“Hafta içi her gün metronun Fatih istasyonunu kullanarak Sincan’a gidip gelen binlerce kişi var. İnsanlar Sincan’a gitmek veya Sincan’dan metroya ulaşmak için EGO’nun 509 numaralı Sincan-Fatih otobüs hattına biniyor. Lise öğrencilerinin de yoğun olarak kullandıkları bu hat çok uzun ve otobüsler sabah-akşam çok kalabalık. Bazen insanlar otobüse binemiyor. Biz bu hattı kullanan yolcular olarak Sincan-Fatih arasında ring seferi yapan otobüs istiyoruz. Kısa hatlı ve sık gidip gelen bir hat bize büyük kolaylık sağlayacaktır.”
OKURDAN NOT: “EGO Genel Müdürlüğü yetkilileri hafta içi bir gün akşam saatlerinde Fatih metrosunun yakınında yer alan 50389 numaralı otobüs durağına geldiklerinde, uzayan kuyruğu ve yaşanan sıkıntıyı görebilirler.”

ARIZA BİLDİRİMİ!

“Çayyolu metrosunun Gordion AVM çıkışındaki yürüyen merdiven ve asansör arızalı.”

Yazının Devamını Oku

Yine aylardan kasım

Yıl 2018... Aylardan kasım... Okurumuz Mehmet Gürer, metronun Koru istasyonu çıkışında otobüs bekleyen vatandaşlara dikkat çekerek, dönemin Ankara Büyükşehir Belediye(ABB) Başkanı Mustafa Tuna’ya -özetiyle- şöyle seslenmişti:“Duraklarda sabahın ayazında bekleyen insanlar, soğuktan tir tir titriyor. En fazla 10 kişinin sığabildiği yarı kapalı duraklar artık yetmiyor. Buraya, üstü tamamen kapalı, uzun ve korunaklı bir durak yapılmalı. Çok da zor olmasa gerek...”
*
Aradan üç yıl geçti.
Bu arada Ankara Büyükşehir Belediye(ABB) Başkanı da değişti.
Yıl 2021...

Yazının Devamını Oku

Ankara’da trafik kızarıyor!

Başkent Ankara ile İstanbul arasındaki kıyas, Messi ile Ronaldo arasındaki kıyas gibidir... İkisinin de aşığı çoktur. Bu tatlı çekişme bir türlü bitmez.

Yıllarca Ankara ile İstanbul arasında yapılan mukayeselerden biri de “trafik” konusu olmuştur.
Ankara, rahatlığıyla...
İstanbul, çilesiyle tanınırdı.
Lakin...
Şimdilerde Ankara da tıpkı İstanbul gibi “trafik çilesi” konuşur hale geldi.
Öyle ki...
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı(ABB) Mansur Yavaş, bu ayki Meclis’te yaptığı konuşmasında “trafik yoğunluğunun arttığını” söyledi.

Yazının Devamını Oku

Burada Okur Yazar 8 yaşında

“Kentini Yaşayan Gazete” mottosuna bağ(ım)lı Hürriyet Ankara, “Kalem Sizin, Söz Sizin” selamını çakıp, kendini “Burada Okur Yazar” olarak tanıttığında tarihler 1 Kasım 2013’ü gösteriyordu.

Okurlarımızın eline doğan...
Okurlarımızın eseri olan...
Ve elbette yine okurlarımızın eşsiz destekleriyle büyüyen “Burada Okur Yazar”, bugün 8 yaşını doldurdu.
*
Bu köşe, 8 yıldır başkent Ankara’nın hizmetinde.
Bu köşe, 8 yıldır Ankaralıların hizmetinde.
Bu köşe, 8 yıldır kentin gözü, kulağı, sesi.

Yazının Devamını Oku

Çıkrıkçılar Yokuşu dinlenme tesisi kapısına kilit

Okurumuz A.T.’nin şikâyet adresi, kentin merkezi noktalarından Anafartalar ile Işıklar caddelerinin kesişimi... Burası aynı zamanda meşhur Çıkrıkçılar Yokuşu’nun tam da başı.Ankara Büyükşehir Belediyesi(ABB) sorumluluğunda olan “BAY-BAYAN WC ÜCRETSİZDİR” yazısının da yer aldığı tuvaletlerin iki yıldır kapalı olduğunu ve önündeki bankların sebepsizce kaldırıldığını aktaran okurumuzun iletisi -özetiyle- şöyle:İNSANLAR OTURUR, NEFES ALIRDI

Yazının Devamını Oku

Bisiklet yollarının devamı ne oldu da yapılmıyor?

Tarih: 26 Kasım 2019. Yer: Ankara Büyükşehir Belediyesi(ABB) Konferans Salonu. ABB, 6 etaptan oluşan 53.6 kilometre uzunluğundaki “Bisiklet Yolu Projesi” için lansman yapmış... ABB Başkanı Mansur Yavaş, “Üç ay içinde başlayarak bir yıl içerisinde tamamlamayı hedefliyoruz” demişti.

SORUM VAR
Dün itibarıyla aradan 690 gün geçti.
İsmi bende saklı(gizli kalmasını istemiş) bir okurumuz, şu ana kadar kent merkezinde bisiklet yolu projesinin sadece ilk etabı olan 2.5 kilometrelik kısmının yapıldığına dikkat çekmiş.
Ve şu soruyu yöneltmiş:Yazının Devamını Oku

Bir kentte değişim sokaktan başlar

Hürriyet Ankara... Kentin gözü, kulağı, sesi. Hürriyet Ankara... Tarafsız, eşitlikçi ve güvenilir haberleriyle Ankaralıların sorunlarına el atan, dertlerine çare olan, kentin en güçlü gazetesi.

Kentimizin ve kendimizin gazetesi Hürriyet Ankara’nın, “Kalem sizin, söz sizin” diyerek okurlarıyla “omuz omuza” verdiği Burada Okur Yazar’da ise okurlar yazıyor, yetkililer harekete geçiyor, sorunlar bir bir çözülüyor.
Unutmayın!
“Bir kentte değişim sokaktan başlar.”
İşte bu hafta Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden(ABB) okurlarımıza gelen yanıtlar ve çözüm bulan sorunlar.
Ve söz yetkilide.

SÖZ YETKİLİDE-1ANITKABİR’E RİNG SEFERİ İÇİN GÖRÜŞMELER BAŞLADI

Hürriyet Ankara okuru Kudret Kaatsız, “Ankara Büyükşehir Belediye(ABB) Başkanı Mansur Yavaş’a bir önerim var” demiş ve eklemişti:

Yazının Devamını Oku

01.40 sonrası ulaşımda gece ayazı

1) Hürriyet Ankara okuru Aydın Güzel, “Şehir dışından gelenler büyük problem yaşıyor. ANKARAY ve metro hatları 01.00’e kadar çalışmalı” dedi.2) Ankara Büyükşehir Belediye(ABB) Meclisi’nde konuşma yapan MHP Grup Başkanvekili Murat Ilıkan, “Gece ulaşımı problemi çözülmeli” dedi.3) Ve kısa bir süre sonra EGO Genel Müdürlüğü, geçen pazartesi(27 Eylül) itibarıyla “gece ulaşımında saat ayarı” yapıldığını vatandaşlara duyurdu.

Yazının Devamını Oku

Sağlık çalışanlarının merak ettikleri soru yanıt buldu

Koronavirüs salgını nedeniyle sağlık çalışanlarına tanınan “ücretsiz ulaşım hakkı” 30 Haziran 2021 itibarıyla sona ermiş, Ankara Büyükşehir Belediye(ABB) Meclisi de 7 Temmuz 2021’de “30 Haziran’da sona eren sağlık çalışanlarına ücretsiz ulaşım hakkının 31 Aralık’a kadar uzatılması” şeklindeki bir önergeyi oy birliğiyle kabul etmişti.

SÖZ YETKİLİDE

Ancak uygulamaya geçmeyen bu karardan yaklaşık bir ay sonra okurumuz Şaban Tatlı, sağlık çalışanlarının merak ettikleri soruyu, 2 Ağustos 2021’de yine bu köşeden şu ifadelerle sormuştu:
“ABB Meclisi’nde alınan karara rağmen sağlık çalışanları maalesef halen otobüse de metroya da ücretli biniyor. Peki bizler sağlık çalışanları olarak kimi bekliyoruz ve daha ne kadar bekleyeceğiz?”
*
Ve bu soru yanıt buldu.
Meğer ABB Meclisi’nin 7 Temmuz 2021’de oy birliğiyle aldığı “30 Haziran’da sona eren sağlık çalışanlarına ücretsiz ulaşım hakkının 31 Aralık’a kadar uzatılması” şeklindeki karar iptal edilmiş.
EGO Genel Müdürlüğü, kararın iptaline “Uzatılması yönünde Cumhurbaşkanlığı kararı olmaması” yönünde gerekçe gösteriyor.

Yazının Devamını Oku

Anıtkabir’e ring seferi

Okurumuz Kudret Kaatsız, kısa ve öz olan iletisinde, “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a bir önerim var” demiş. Ve şöyle devam etmiş:

ÖNERİM VAR

* “29 Ekim, 10 Kasım, 23 Nisan ve 19 Mayıs’ta Anıtkabir’e ring seferi konulsun. Belki de bu uygulama daha sonraları sadece milli bayramlarla sınırlı kalmayıp, günlük rutin bir hizmet haline döndürülebilir.
* Araç olarak da EGO’nun kentin dar yollarında ve yolcu sayısının az olduğu bazı metro ring hatlarında kullanılmak üzere Devlet Malzeme Ofisi’nden yeni satın aldığı sekiz metrelik midibüsler kullanılabilir.”Yazının Devamını Oku

‘S’ plakaya sınır engeli

Ankara’nın dış ilçelerinde “korsan taşımacılığı önlemek, denetimi kolaylaştırmak” amacıyla personel ve öğrenci servis araçlarına “S plaka” verilmişti. Buraya kadar her şey güzel. Ancak Çubuk’ta yaşayan ve isminin gizli kalmasını isteyen bir okurumuzdan gelen ileti, uygulamada bazı sorunlar olduğunu gösteriyor. Okurumuzun iletisi aynen şöyle:

ÖĞRENCİ DE VELİ DE MAĞDUR

“Çubuk’ta ikâmet edip Pursaklar Fen Lisesi’ne gidecek olan öğrencilerimiz var. Gelgelelim ilçemizdeki ‘S’ plakalı servis araçlarının izni, Pursaklar Fen Lisesi’ne bir buçuk kilometre mesafedeki Karyağdı Kavşağı’na kadar. Sonrasına izin olmadığı için öğrencilerimiz de veliler de mağdur durumda. Çubuk ilçemizdeki servis tarifesi ile Ankara’daki servis tarifesi arasında ise iki kat fark var. Bu nedenle ‘S’ plakalı servislerin sınırlarının uzatılması veya özel izin belgesi ile servis kullanımının sağlanması hususlarında yetkililerden yardım bekliyoruz.”

ANKARA VALİLİĞİ’NİN ARTIK BU DURUMA EL ATMASI LAZIM

OKURUMUZ Kudret Başçoban, pandemi döneminde daha fazla okula ihtiyaç duyulmasına rağmen Mamak’ın Abidinpaşa Mahallesi’ndeki 29 Ekim Ortaokulu’nun bir türlü bitirilemeyen inşaat çalışmalarını eleştirmiş. Okurumuz, “Ankara Valiliği’nin artık bu duruma el atması lazım” çağrısında bulunmuş.

ANKARAY VE METRO HATLARI 01.00’E KADAR ÇALIŞMALI

EGO Genel Müdürlüğü, okulların açılmasıyla birlikte toplu taşıma hizmetlerinde(otobüs, metro ve ANKARAY) tam kapasite ile kışlık servis programına geçildiğini duyurdu.

Yazının Devamını Oku

Bahçeye de huzur gelsin

Bu fotoğraf, Altındağ’daki Gicik Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin bahçesinde çekilmiş

Geçen günlerde huzurevine ziyarette bulunan ismi bende saklı(gizli kalmasını istemiş) bir okurumuzun “bir şikâyet ve bir talep” içerikli iletisi şöyle:
BİR ŞİKÂYET
* “Huzurevinin bahçesindeki ağaçlar kurumuş. Ayrıca bahçenin zemini, tekerlekli sandalyelerle dolaşan yaşlılarımız için uygun durumda değil. Toprak üzerinde ilerlemeleri hayli zor.”
VE BİR TALEP
* “Huzurevi sakinlerinin yeşil alanları daha sağlıklı kullanabilmeleri için öncelikle bahçenin düzenlenmesi, tekerlekli sandalyelerin ilerleyebileceği bir yolun yapılması lazım.”
OKURDAN NOT: “Gicik Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi her ne kadar Altındağ Kaymakamlığı’na bağlı olsa da Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı’nın hem bahçeyle ilgileneceğine hem de tekerlekli sandalyeler için gereken yolu yapacağına inanıyorum.”

SORUM VAR

Yazının Devamını Oku

301 yeni EGO otobüsünün plakaları Ankara’yı yansıtsın

Okurlarımız İzzet Onur Nazlıaka ve Tunç Durmaz, geçen günlerde ihalesi yapılan “301 yeni EGO otobüsü” ile ilgili Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bir önerileri olduğunu aktarmış. Okurlarımızın makul önerileri şöyle:

ÖNERİM VAR

OTOBÜS FİRMALARININ YAPTIĞI GİBİ

“Otobüslerin plakaları Ankara’yı, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni veya EGO Genel Müdürlüğü’nü yansıtacak şekilde belirlenebilir. Daha ziyade şehirler arası otobüs firmalarının yaptığı ve firma isimlerinden esinlenerek plakalarını özel olarak belirledikleri bu uygulama, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce de gerçekleştirilebilir. Bu doğrultuda Ankara’yı belirtmek üzere 06 ANK xxx serisi, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni belirtmek üzere 06 ABB xxx serisi ve EGO Genel Müdürlüğü’nü belirtmek üzere 06 EGO xxx serisi plakaların otobüslere alınması konusunda Ankara Emniyet Müdürlüğü nezdinde etkili girişimlerde bulunulabilir.

KENT KİMLİĞİNE CİDDİ KATKI SAĞLAR

Yazının Devamını Oku

Çoğu gitti azı kaldı

Hürriyet Ankara, ‘tarihi Ankara Kalesi’nin surlarına sprey boyalarla zarar veren vandallara karşı’ yıllardır mücadele ediyor.Başta Ankara Valiliği olmak üzere Ankara Emniyet Müdürlüğü, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Altındağ Belediyesi ve Ankara Kent Konseyi’nin de gösterdiği ekstra çaba/duyarlılık sayesinde önemli bir mesafe kat ettik.
Turistlerin en çok ziyaret ettikleri seyir terası kısmında bir dönem ‘yazı/okul tahtası’ görünümündeki iç acıtan o manzara bugün yok.
Peki bitti mi?
Hayır.
Çoğu gitti azı kaldı.

Yazının Devamını Oku

Sağlık çalışanları için karar var uygulama yok

Ankara Büyükşehir Belediye(ABB) Meclisi’nin geçen ay 7 Temmuz’da gerçekleşen ilk oturumunda AK Parti grubu, “30 Haziran’da sona eren sağlık çalışanlarına ücretsiz ulaşım hakkının 31 Aralık’a kadar uzatılması” yönünde bir önerge verdi.

Ve bu önerge tüm parti gruplarının oy birliğiyle kabul edildi.
Ancak 24 Temmuz Cumartesi günü -yani bu karardan tam iki hafta sonra- sağlık çalışanı okurumuz Şaban Tatlı’dan bir ileti geldi.
Aktardıkları aynen şöyle:

KİMİ BEKLİYORUZ VE DAHA NE KADAR BEKLEYECEĞİZ?

“ABB Meclisi’nde alınan karara rağmen sağlık çalışanları maalesef halen otobüse de metroya da ücretli biniyor. Otobüslerde şoförler, metro istasyonlarında ise güvenlik görevlileri, ‘Karar bize ulaşmadığı için mecburen kart basmanız lazım’, ‘Bize henüz emir gelmedi’ şeklinde uyarılarda bulunuyor.

Yazının Devamını Oku

Çankaya ile Başkentgaz fiyatta anlaşamamış

Çankaya’da ikâmet eden okurumuz Baskın Oran’dan önce şöyle bir ileti geldi: “Çankaya Belediyesi ile Başkentgaz arasındaki fiyat ihtilafı yüzünden, Çankaya sınırları içinde aylardır doğalgaz bağlanamıyor.”

“Burası başkent Ankara...
Söz konusu yer Çankaya...
Peki nasıl olur da aylardır doğalgaz bağlanamaz?” diye sorduğumda, okurumuz Baskın Oran, ikinci bir ileti daha gönderdi.
Özetle aktardığı şu:

AYLARDIR UĞRAŞIYORUM

Yazının Devamını Oku

Yine vale yine dert

Okurumuz E.D. “Panora AVM’nin önünde çok ciddi bir vale sorunu var” demiş ve iletisinde -özetiyle- şunları aktarmış:

“Panora AVM’nin önü tamamen paralı, valeler göz açtırmıyor. Oysa araçların 15 dakikalık bekleme hakları var, ancak valeler atmaca gibi atlayıp para istiyorlar ve bu da yetmezmiş gibi saygısız davranıyorlar.
SORU(YORUM):
* Bu valeler kimin adına çalışıyor?
* AVM yönetimi bu duruma neden göz yumuyor?”Yazının Devamını Oku

Kentimiz için kendimizi kendimiz için kentimizi değiştirmeliyiz

Bu yılın ilk “Burada Okur Yazar” günü(4 Ocak Pazartesi), kentin en önemli arterlerinden İstanbul Yolu’ndaki bir oto lastikçinin önünden yükselen ve adeta kent(liy)i boğan kapkara dumana dikkat çekmiş, özetle şöyle demiştim:“O lastikçinin yaktığı ateş söndü, kapkara duman havaya karışıp dağıldı. Peki ‘oldubitti’ mi diyeceğiz? Küçük gibi görünse de bu da bir ‘kent(li) suçu’ elbette. Ankara Kent Konseyi’ne önerim, ‘kent(li) suçu’ konusunda bir manifesto hazırlamaları ve yayınlamaları yönünde. Bu çalışma, hem kentlilik bilincinin oluşması ve geliştirilmesi hem de şehrin orta yerinde lastik yakmak gibi olayların sona erdirilmesi için şart.”
Ve bu konuyu Hürriyet Ankara, “BU BİR KENT SUÇU” manşetiyle birinci sayfadan vermişti.
*


Yazının Devamını Oku