Ankara’da yaya olmak zor iki gözüm

Burası, Şehit Ömer Halis Demir Bulvarı. Okurumuz Gültekin Atik, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Mevki Binası ile Tongaç(Baba Harman) Parkı arasındaki refüje dikkat çekmiş. “Demir bariyerlerden yalnızca biri açık, yayalar yolun karşısına geçmeye çalışırken büyük tehlike atlatıyor” diyen okurumuzun iletisi -özetiyle- şöyle:

HER AN KAZA YAŞANABİLİR CAN GÜVENLİĞİ SAĞLANMALI

Ankara’da yaya olmak zor iki gözüm


“Ziraat ve Zübeyde Hanım mahalleleri arasında kalan okullar, hastanelere gidiş-geliş, otobüs/dolmuş durakları... Her gün genci yaşlısı çok sayıda insan, buradan yolun karşısına geçmeye çalışıyor. Demir bariyerlerden sadece birinin açık olması nedeniyle, yayalar iki yol arasında sıkışıyor. Her an bir kaza yaşanabilir. Ankara Büyükşehir Belediyesi bu noktada bir önlem almalı, yayaların can güvenliği sağlanmalı.”

Ankara’da yaya olmak zor iki gözüm

OKUL DUVARI ÜÇ AYDIR BU HALDE

TAŞ DÜŞEBİLİR

Okurumuz Hakan Sezim, Cebeci’deki Ertuğrulgazi Ortaokulu’nun yıkık duvarı için “Üç aydır bu halde” demiş ve tehlikeye şöyle dikkat çekmiş:
“45 yaşındayım, ilkokulu burada okudum. Okul müdürüne durumu defalarca iletmemize rağmen oralı olmadı. Kaldırımdan yürüyen birinin ya da bir arabanın üzerine taş devrilme riski var.”

Ankara’da yaya olmak zor iki gözüm

MUHTARIN KÖŞESİ

DOKTOR YETERSİZLİĞİNE ÇARE BULUNMASINI İSTİYORUZ

Çukurambar Mahallesi muhtarı Mehmet İhsan Gülbudak, Beytepe Murat Erdi Eker Devlet Hastanesi Çukurambar Semt Polikliniği’nde “doktor yetersizliği” olduğunu söylemiş ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan şu talepte bulunmuş:
“Eskiden mini bir hastane görevi gören ve çevre hastanelerinin yükünü azaltan polikliniğimiz, şimdilerde en verimsiz günlerini yaşıyor. Bölge sakinlerinden aşırı şikâyet var. Doktor yetersizliğine çare bulunmasını istiyoruz. Lütfen sesimizi duyun.”

SABAH AKŞAM AYNI MANZARA

Ankara’da yaya olmak zor iki gözüm

Bir okurumuz, Çankaya’nın Yıldızevler Mahallesi 736. Sokak’ta aynı gün içinde biri sabah 08.45, diğeri akşam 21.45’te çektiği iki fotoğraf göndermiş ve “Çankaya’nın göbeğinde çöp sorununa bile çözüm bulunamaz mı?” diye isyan etmiş.

Ankara’da yaya olmak zor iki gözüm

SOKAĞI ÇÖP İÇİNDE BIRAKIP GİDİYORLAR

Okurumuz Hidayet Koçak, 70 yaşında. Almanya’da yaşamış ve emekli olmuş. Şimdilerde Çankaya’nın Çiğdem Mahallesi’nde ikâmet eden okurumuz, “kentin çöp konusu/sorunu” hakkında -özetiyle- şunları kaydetmiş:
“Akşam saatlerinde birileri gelip mahallemizdeki çöp konteynerlerinin içini boşaltıyor, istediklerini aldıktan sonra sokağı çöp içinde bırakıp gidiyor. Bu kişilerin denetiminden kimler sorumluysa, bu kişilere kimler izin veriyorsa, artık bir çekidüzen getirilmeli. Çöp ayrıştırma nedir ve nasıl yapılmalıdır, bunlar öğretilmeli.”

SORUM VAR

BU KİŞİLERİ KİM DENETLİYOR?

Bir okurumuz da kentte el arabaları ya da kamyonetlerle kâğıt ve plastik toplayan kişiler hakkında şu iki soruyu sormuş:
1) Çoğunluğu Suriyeli olan bu kişiler, atıkları belediyeler namına mı yoksa kendi gelirleri için mi topluyor?
2) Kasalarını dağ gibi yığılmış çuvallarla doldurup trafikte tehlikeli şekilde dolaşan bu kişileri kim denetliyor?

FOTOKAPAN

* “Turan Güneş Bulvarı’nın orta refüjü böyle rezil bir vaziyette bekliyor.”

Ankara’da yaya olmak zor iki gözüm

* “Yaşamkent 3250. Cadde, kaderine terk edilmiş halde. Kaldırım da yok.”

Ankara’da yaya olmak zor iki gözüm

* “Çukurambar 1443. Cadde’de kaldırım, taksi durağına çıkıyor.”

Ankara’da yaya olmak zor iki gözüm

* “Altınpark Türk-İş girişindeki köpekler insanlara saldırıyor.”

Ankara’da yaya olmak zor iki gözüm

* “Anıttepe Yücetepe Mahallesi’nde ‘park yasaktır’ levhasına uyulmuyor.”

Ankara’da yaya olmak zor iki gözüm

SÖZ YETKİLİDE-1

PARKE TAŞI GİTTİ FİDAN GELDİ

Bir okurumuz, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin “bordür-tretuvar onarımı” ekiplerini, Çankaya’nın Lizbon Caddesi’nde ağaç dikimi için ayrılan boş yerleri parke taşıyla kapatırken fotoğraflamış ve 24 Şubat’ta bu köşeden “Uygulama yaygınlaşırsa, kentimizi betona çevirir” eleştirisinde bulunmuştu.

*
Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı, Mavi Masa’ya yapılan “ağaç dikim boşluklarının engelli arabasının ve çocuk arabalarının geçişine engel olduğu” yönündeki şikâyet üzerine parke taşı ile kapatıldığını doğruladı. Ancak, açıklamada yine okurumuzun şikâyetinin yayınlandığı günden önce (17 Şubat) ağaç dikim çukurlarının açılıp, bitkisel toprak ile doldurularak fidan dikimi yapıldığı kaydedildi. Ankara Büyükşehir Belediyesi, şu bilgiyi de verdi:
“Ankara geneli bitki dikimi için plan ve projeler doğrultusunda çalışmalar yapılmaktadır. Belediye Başkanlığımızın ağaç dikmeme gibi bir politikası söz konusu değildir.”

SORUNA YÜZEYSEL BAKILMIŞ

Fikri takip yapan okurumuzun bir şey daha dikkatini çekmiş.
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Lizbon Caddesi’nde sadece üç adet fidan dikimi yapmış, geri kalan yerler boş bekliyormuş.
Hatta okurumuz tek tek saymış.
“12 adet” demiş.
Sonra da bir kez daha Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne seslenmiş:
“Betonla kapatma imalatının ne kadar yanlış olduğunu anladığınız için teşekkür ediyoruz. Ancak soruna yüzeysel bakılmış. Caddenin geri kalan ağaç dikim yerleri (12 adet) bir yıldır boş duruyor.
SORUYORUM:
* Bu yıl park alanları hariç kaldırım ve orta refüjlere kaç adet fidan dikimi planlanmaktadır?
* Ağaç dikim mevsimine girilmişken, kent genelinde eksikliklerin tespitini yaptınız mı?

Ankara’da yaya olmak zor iki gözüm

SÖZ YETKİLİDE-2

ODTÜ ÇIKIŞINDAKİ ÜST GEÇİDE ENGELLİ ASANSÖRÜ MONTAJI YAPILACAK

Okurumuz Gökhan Alparslan, “Engelli bir vatandaşım” demiş ve 10 Şubat’ta bu köşeden Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne şöyle seslenmişti:
“Kızılay’dan metroyla ODTÜ istasyonuna geldim, tekerlekli sandalyeyle karşıya geçemedim, taksiye binmek zorunda kaldım. Neden asansör yok?”
*
Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı, okurumuz Gökhan Alparslan’a yanıt gönderdi. Özeti şöyle:
“ODTÜ metro istasyonu çıkışında bulunan üst geçide yeni bir engelli asansörü montajı yapılması işi, 2020 mali hizmet yılı bütçe planlaması içerisinde değerlendirilmektedir. Konu, tarafımızdan özenle takip edilmektedir.”

OKURLAR YAZIYOR SORUNLAR ÇÖZÜLÜYOR

Yazıyor yazıyor..!
Kentimizin, kendimizin gazetesi Hürriyet Ankara’da okurlar, daha güzel ve daha yaşanabilir bir Ankara için şikâyetlerini yazıyor...
Ankara Büyükşehir Belediyesi, sorumluluk alanındaki sorunları çözüp, Hürriyet Ankara okurlarına geri dönüş yapıyor.

Ankara’da yaya olmak zor iki gözüm

***

Ankara’da yaya olmak zor iki gözüm

***

Ankara’da yaya olmak zor iki gözüm

***
Ankara’da yaya olmak zor iki gözüm

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle
X

Çankaya değil sanki Mars

Nasa’nın paylaştığı bu inanılmaz görüntüler Mars’ta çekildi. Dünya şokta! Çünkü bu görüntüler arasında ASKİ’ye ait bir de rögar kapağı var.Şaka şaka.
Burası Çankaya’nın Beytepe Mahallesi.
Uzayla olan tek bağı ise tam adresi:
“Gündönümü Caddesi Kuyrukluyıldız Sokak.”

Yazının Devamını Oku

Şebeke suyuyla bahçe sulayanları ASKİ engellemeli

Ankara’da önce barajlar alarm verdi. Sonra da Ankara Büyükşehir Belediyesi bu alarmın kentliler için ne anlama geldiğini açıkladı: “Ankara’nın 110 günlük suyu kaldı.”

Suyun tasarruflu kullanılmasının büyük bir önem taşıdığı bu dönemde, okurumuz Hüseyin Kamalıoğlu, “Yenimahalle’nin Turgut Özal Mahallesi’ndeki birçok büyük site, yeşil alanlarını şebeke(içme) suyu ile suluyor” şikâyetini iletmiş.
Okurumuz, “ASKİ Genel Müdürlüğü bunu engellemeli” talebinde bulunmuş.

SORUM VAR

BAŞKAN MANSUR YAVAŞ’IN ‘ASFALT BEDELİ’ VAADİ NE ZAMAN HAYATA GEÇECEK?

Okurumuz Kudret Kaatsız, “Ben tamı tamına bin 710 TL asfalt katılım bedeli ödemiştim” demiş ve aylardır yanıt bekleyen o meşhur soruyu sormuş:
“Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş’ın seçim öncesi verdiği ‘Ödenmiş olan asfalt katılım parası, vatandaşın bundan sonra ödeyeceği emlak vergisinden düşülecek’ vaadi ne zaman hayata geçecek?”

Yazının Devamını Oku

Yapmayın yahu!

1 Ocak 2021. Temiz bir sayfa açtığımız yeni yılın ilk gününde Hürriyet Ankara WhatsApp Şehir Hattı’na işte bu fotoğraf geldi.Burası kentin arterlerinden İstanbul Yolu’ndaki bir oto lastikçi.
Biri(leri) lastikleri ateşe vermiş.
Yükselen simsiyah duman adeta kenti boğuyor.
*
Fotoğrafa dikkat!

Yazının Devamını Oku

Asfalt katılım bedelini ödeyenler ‘su faturası’ ile mahsuplaşsın

Hani: Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Ödeme yapan tüm Ankaralılara borcumuz borç. Mahsuplaşmaya gideceğiz” demişti. Hani: Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Ödenmiş asfalt katılım parası, vatandaşın ödeyeceği emlak vergisinden düşülecek” demişti.

ÖNERİM VAR

İşte bu hatırlatmaları yapan okurumuz Murat Mutlu’nun, “yol harcamalarına katılma payı bedeli” yani bir diğer adıyla “asfalt katılım bedeli” konusunda Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bir önerisi var. Okurumuzun iletisi şöyle:

YATIRANLAR CEZALANDIRILDI

* YORUM: Sayın Mansur Yavaş’ın seçim öncesi vaadine rağmen bugüne kadar bir adım atılmadı. Bu nedenle benim gibi bu ücreti yatıran insanlar maalesef cezalandırılmış oldu.

Yazının Devamını Oku

Yüz yüze sınav koronaya davet

Koronavirüs salgını yüzünden öğrenciler önce “uzaktan eğitim” sonra da “online sınav sistemi” ile tanıştı.Hatta öyle ki...
Sınavların online yapılması, kopya sorununu da gündeme getirdi.
*
Belki kaçırmış olabilirsiniz.
Cumartesi günü Hürriyet’te Abdullah Şanlı’nın “Kopyacılara aynalı önlem” başlıklı bir haberi vardı.

Yazının Devamını Oku

Göz kararı park cezası

Yıl 2013... Ankara’da güzel bir çalışma başlatılmıştı. Şöyle ki...Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Ankara Emniyet Müdürlüğü, hem otobüs duraklarının önüne park yapılmasını engellemek hem de ceza kesilecek alanı belirlemek için “sarı çizgi” uygulamasına geçmişti.
Kent içi trafiğin güveni ve düzeni için atılan bu adım, o yıllarda maalesef kentin tamamında uygulan(a)madı.
Sonra da...
Unutuldu gitti.
*

Yazının Devamını Oku

50. Yıl Mahallesi’nin 60 yıllık tapu sorunu

Okurumuz Mehmet Topsakal, Çankaya’nın 50. Yıl Mahallesi’ndeki gecekondular(Güllüce Caddesi ile 50. Yıl Parkı arası) için 60 senedir tapu beklediklerini aktarmış. Okurumuzun iletisi -özetiyle- şöyle:* Maalesef 1960’tan bu yana göz ardı edilen bir konu bu.
* Vergilerimizi ödüyoruz ama 60 yıldır tapu bekliyoruz.
* ‘Çalışmalar devam ediyor’ diyerek bizi oyalıyorlar.
* Her yer hurdacılarla doldu, hırsızlık olayları da arttı.

Yazının Devamını Oku

Bağlıca Bulvarı-Çevre Yolu bağlantısında son durum

Hürriyet Ankara okurları geçen hafta bu köşeden Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne(ABB) şu soruyu yöneltmişti: “Bağlıca Bulvarı-Çevre Yolu bağlantısı neden hâlâ bitmedi?”

İki gün sonra yani 11 Kasım Çarşamba günü ABB Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı Basın Yayın Şube Müdürlüğü’nden yazılı bir açıklama geldi.
Açıklamada, ABB Fen İşleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı ekiplerin gerekli incelemeleri yaparak verdiği cevap var.
Ama bu açıklamaya geçmeden önce ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın 22 Mayıs 2020’de Twitter’dan paylaştığı tweet’ini hatırlayalım.
DEMİŞTİ Kİ:
“Hazırlıklarını tamamladığımız Bağlıca Bulvarı-Çevre Yolu bağlantısı projesini haziran ayı içerisinde hayata geçiriyoruz. Şehrimizin ulaşım ağını genişletmek ve tüm bölgelerimizde kesintisiz trafik akışını sağlamak için çalışmaya devam edeceğiz.”
*
Ve şimdi...

Yazının Devamını Oku

Bağlıca bağlantısı neden hâlâ bitmedi?

Okurlarımız soruyor: “Etimesgut’un Bağlıca Mahallesi’ni direkt Batı Çevre Yolu’na bağlayacak çalışma neden hâlâ bitmedi?”

İşte bu konuyla ilgili gelen iletiler:
* Engin Demirbaş: “Bağlantı çalışması haziran ayından beri durmuş durumda. En son eylül ayında biteceği söylenmişti ama herhangi bir çalışma yok.”
* Erhan Saydam: “Bölge halkı olarak ciddi derecede mağdur durumdayız. Haziran ayında başlayıp bitireceklerdi ancak inşaat durmuş vaziyette.”
* Aytekin Işıkal: “Her 2-3 ayda bir ‘Açılıyor’ deniliyor. Kasım ayına girdik, halen inşaat halinde bekliyor. Halkın ve kamunun zararı milyonları geçti.”
* Hacer ........: Bu yolun neden söz verildiği gibi yapılmadığını, hiç ilerleme olmadığını öğrenmek istiyorum. Bizler vatandaş olarak sabırsızlıkla bekliyoruz.”


Yazının Devamını Oku

AYKOME ne iş yapıyor?

Yazıyor... Yazıyor... Hürriyet Ankara okurları, yıllardır “boz/yap” ve “yap/boz” haline dönen kenti(ni) yazıyor.Kazıyor... Kazıyor...
Dün asfaltlanan cillop gibi yol için daha belediyeye “Elinize sağlık” bile diyemeden, bi bakıyorsun ertesi gün biri(leri) gelip kazıyor!
Sapasağlam yollar...
Gıcır gıcır kaldırım taşları..
Maalesef heba oluyor.

Yazının Devamını Oku

Söz uçar, yazı kalır

Gazetecilikte bir haberin sonrasını izlemek -yani fikri takip- önemlidir. Sonuçta, “Söz uçar, yazı kalır.” E, tabii “Burada Okur Yazar” ise unutmaz, hatırlatır.

İşte, Hürriyet Ankara okurlarının bir yandan hatırlatma yaparken bir yandan da akıbetini merak ettiği soruları:

1) ESENBOĞA METROSU

* Okurumuz Ünal Taşdelen, dönem dönem gündeme gelen ve Ankaralıları heyecanlandıran Esenboğa Havalimanı Metro Projesi’nin yolunu gözlediklerini belirtmiş ve bir de soru eklemiş:
* Türkiye’nin başkenti Ankara, Esenboğa Havalimanı’na metroyla ulaşabilmek için daha kaç yıl bekleyecek?”

2) YENİ STAT PROJESİ

* Okurumuz Metin Eryılmaz, Ankara 19 Mayıs Stadyumu’nun yerine yapılması planlanan yeni stat projesinin akıbetini merak etmiş.

Yazının Devamını Oku

Esenboğa’yı saran tezek kokusu

Okurumuz Kadir Kuplay’ın gönderdiği bu fotoğraf, beni 2012 yılına götürdü. Dönemin Ankara Valisi Alaaddin Yüksel’di.

Ve bir genelge yayınlamıştı.
O genelgede özetle, “Esenboğa Havalimanı çevresindeki besi çiftliklerinin çevreye yaydıkları kötü koku nedeniyle kapatılması” şeklinde bir talimat vardı.
Sonra.
Tebligat, zabıta, polis, olaylar...
Bir çare olmadı.
O dönemin ‘tez vakitte’ çözüm bekleyen bu sorunu, aradan sekiz yıl geçtikten sonra bugün de ‘tezek gibi’ karşımıza çıktı.
Okurumuz Kadir Kuplay’dan gelen fotoğraf da bunun kanıtı.

Yazının Devamını Oku

ASKİ’nin pili bitmiş

Ankara’da, ‘kartlı su sayacı aboneleri’ isyanda! Şikâyet üzerine şikâyet var. Çayyolu-Türkkonut’tan okurumuz Ünsal Erdem de işte onlardan biri.Okurumuz, 60.54 metreküp suyu olmasına rağmen kartlı su sayacının biten pili nedeniyle günlerce susuzluk çektiklerini aktarmış.
İletisi ise -özetiyle- şöyle:

SÖZLEŞME İPTAL EDİLMİŞ

* Elektronik su sayaçlarını takan Elektromed firmasının ‘444 25 32’ numaralı telefonunu aradığımda, ‘ASKİ ile olan sözleşmelerinin iptal edildiğini’ söylediler. * Başkent 153’ü(Mavi Masa) aradığımda, ekiplerin geleceğini söylediler ama gün boyunca gelen giden olmadı. * Ertesi gün Başkent 153’ü tekrar aradığımda ise ‘Elektromed firması ile mevcut olan sözleşmenin iptal edildiğini, ASKİ’nin elinde elektronik su sayaçlarının pilinin bulunmadığını’ söylediler. * Sonuç olarak, Türkiye’nin başkenti Ankara’nın orta yerinde susuz kaldık.

Yazının Devamını Oku

Bu manzara yakışmıyor!

Burası, Çankaya’nın Yukarı Dikmen Mahallesi 635. Sokak...Maalesef bu manzara, Türkiye’nin başkenti Ankara’ya da... Başkent içindeki başkent Çankaya’ya da... YAKIŞMIYOR!

SORU(YORUM)

BALIKLARIN ÖLÜM NEDENİ METAN GAZI MI?

Okurumuz Ebuzer Oral, Eymir Gölü ile “Soru(yorum)” diyor.

Yazının Devamını Oku

Başkentgaz bu işe pandemi sürecinde bir formül bulmalı

Başkentgaz, ‘müşteri talebi olmaksızın’ ön ödemeli(kartlı) sayaçları mekanik(faturalı) sayaçlarla değiştirebiliyor.

* 14 yılını doldurmuş sayaçlarda teknik bir arıza meydana gelmesi gerekiyor.
* 20 yılını doldurmuş sayaçlar zaten arızalı sayılıyor, yani kaçarı yok.
Lakin.
Okurumuz Murat Alagöz, burada Başkentgaz’ın da üzerinde önemle durması gereken bir hususa dikkat çekiyor.
Zurnanın zırt dediği yer, Başkentgaz’ın tüketiciye elden vermek yerine posta kutusuna ya da kapı önüne koyduğu ‘bildirim’, yani bir nevi ‘tabligat.’
*
İşte okurumuz, bu konuda Başkentgaz’ı eleştiriyor.

Yazının Devamını Oku

Maske ya da dezenfektan seyyar tezgâhlarına kadar düşmemeli

Koronavirüsten korunmanın yolu belli: * Maske * Mesafe * HijyenOkurumuz Metin Çelik, salgının ilk ortaya çıktığı dönemde zor bulunan maskelerin bugün seyyar tezgâhlarında bile satılır hale geldiğini söylemiş.
Okurumuz, iletisinde -özetle- şöyle demiş:Yazının Devamını Oku

Asansörlü üst geçit nefes aldırır

Keçiören’in Yeşiltepe Mahallesi muhtarı Ferhat Aygün, Kuzey Ankara TOKİ Konutları’nda (1. ve 2. etaplar) ikamet eden engelli ve yaşlı vatandaşlar için, “Evlerinde hapis hayatı yaşamaya mahkûm edilmiş durumdalar” demiş.Bölgedeki 424 konutta yaşan 7’den 70’e her bir vatandaşın toplu taşıma araçlarına binebilmeleri için 300’ün üzerinde basamağı olan merdivenleri kullanmak durumunda kaldıklarına dikkat çeken muhtar Ferhat Aygün, taleplerini ise şöyle aktarmış:NASIL TIRMANSINLAR?

Yazının Devamını Oku

Yerinde duramayan konteynerler

Okurumuzun Ferhat Ünal, kentin dik cadde ve sokaklarında hiçbir önlem alınmadan bırakılan çöp konteynerlerinin yokuş aşağı kayarak araçlara zarar verdiğine dikkat çekmiş.

İki yıl önce Çankaya’nın Birlik Mahallesi 467. Sokak’ta park halindeki aracına çöp konteyneri çarpan ve aynı sokakta tehlikenin halen sürdüğünü aktaran okurumuzun uyarısı şöyle:

NEDEN DEĞİŞTİRMİYORSUNUZ?

“Bu tarz bir olay yine yaşanabilir, hatta bir insanın/çocuğun hayatına mal olabilir. Belediyeler halka hizmet götürmek için varlar. Ancak aradan iki yıl geçmesine rağmen Çankaya’da hâlâ milattan önceden kalma çöp konteynerleri kullanılıyor. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’e sormak istiyorum:
* Sabitlenmedikleri için tehlike saçan bu eski tip çöp konteynerlerini neden değiştirmiyorsunuz?”

 

FRENİ TAŞ!

Zaman zaman vatandaşlara “kâbus” yaşatan çöp konteynerlerine, tekerleklerinin önüne konulan taşlarla önlem alınmaya çalışılıyor.

ANKARA 16. İDARE MAHKEMESİ BU KARARI NEYE DAYANARAK ALDI

Yazının Devamını Oku

Yerinde duramayan konteynerler

Okurumuzun Ferhat Ünal, kentin dik cadde ve sokaklarında hiçbir önlem alınmadan bırakılan çöp konteynerlerinin yokuş aşağı kayarak araçlara zarar verdiğine dikkat çekmiş.

İki yıl önce Çankaya’nın Birlik Mahallesi 467. Sokak’ta park halindeki aracına çöp konteyneri çarpan ve aynı sokakta tehlikenin halen sürdüğünü aktaran okurumuzun uyarısı şöyle:

NEDEN DEĞİŞTİRMİYORSUNUZ?

“Bu tarz bir olay yine yaşanabilir, hatta bir insanın/çocuğun hayatına mal olabilir. Belediyeler halka hizmet götürmek için varlar. Ancak aradan iki yıl geçmesine rağmen Çankaya’da hâlâ milattan önceden kalma çöp konteynerleri kullanılıyor. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’e sormak istiyorum:
* Sabitlenmedikleri için tehlike saçan bu eski tip çöp konteynerlerini neden değiştirmiyorsunuz?”

 

FRENİ TAŞ!

Zaman zaman vatandaşlara “kâbus” yaşatan çöp konteynerlerine, tekerleklerinin önüne konulan taşlarla önlem alınmaya çalışılıyor.

Yazının Devamını Oku

Gölbaşı’nın gölü var ama suyu yok

Okurumuz Nurettin Topaloğlu, Gölbaşı’nın Hacılar Mahallesi Sonbaşak Sitesi’nde yaşanan “su kesintisi” sorununu, iletisinde aynen şöyle aktarmış:

* Bölgemize günde yaklaşık bir saat su veriliyor ve suyun ne zaman verileceği ya da kesileceği belli olmuyor.
* Sanki Afrika çöllerinde yaşıyormuşuz gibi günde bir saat verilen su ile kim temel ihtiyaçlarını giderebilir?
* Ne çamaşır yıkayabiliyoruz, ne bulaşık yıkayabiliyoruz, ne de banyo yapabiliyoruz. Şu an bile su bekliyoruz.
* Başkent Ankara’nın gölü bulunan ilçesi Gölbaşı’nda yaşıyoruz ama bu ilçede maalesef susuzluk çekiyoruz.
* Bu nasıl bir belediyecilik anlayışıdır. İnsanların en temel ihtiyaçlarını karşılayamıyorlarsa bıraksınlar bu işi.

ASKİ BÖYLE YANIT VERMİŞ: ‘İDARE EDECEKSİNİZ’

ASKİ Genel Müdürlüğü’nün Gölbaşı Bölge Müdürlüğü’nü aradığını aktaran okurumuz Nurettin Topaloğlu, ‘Aşırı su tüketiminden dolayı su yetmemekte. Böyle idare edeceksiniz’ yanıtı aldığını kaydetmiş.

Yazının Devamını Oku