Kapkaranlık bir pandeminin apaydınlık 20 umut insanı

Geçen yıl köşemde bir yenilik yaptım ve “Yılın 20 İnsanı”nı seçtim.

Hemen söyleyeyim, tamamen kendi görüşüme dayalı sübjektif bir seçimdi bu...

Ama yaparken elimden geldiğince objektif olmaya çalıştım.

Kutuplaşmış bir ülkede “yılın insanını seçmek” çok zor bir iş...

Tabii ki bu yıl da böyle olacak.

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da siyasetçileri liste dışı tuttum.

İZMİR DEPREMİNİN İKİ UMUT BEBEĞİ

Kapkaranlık bir pandeminin apaydınlık 20 umut insanı


- Ayda Gezgin ve Elif Perinçek:  Günler sonra depremin altından sağ salim çıktılar... Çıkarken yüzlerinde gülücük vardı. Pandemiden sonra depremin enkaza çevirdiği kalplerimize apaydınlık bir umut ışığını taşıdılar. Ekranlarımızın başında hep birlikte ağladık. Hep birlikte sevinç gözyaşı döktük, birbirimize sarılıp kutladık. Umutları kaybolmuş bir ülkeye yeniden millet olma duygusunu taşıdılar.


SADECE BURADA DEĞİL ORADA DA YILIN İNSANI

Kapkaranlık bir pandeminin apaydınlık 20 umut insanı


- Özlem Türeci ve Uğur Şahin: Önce yılın haberi geldi. “COVID-19 aşısı bulundu.” Sonra en gurur verici bilgi geldi. Sonra bir değil iki kişi olduğu... İkisi de Almanya’ya yerleşmiş iki Türk’tü... Dünyanın umudu, bizimse hem umudumuz hem gururumuz oldular. Aziz Sancar’dan sonra bilim dünyasına iki Türk’ün ismini daha altın harflerle yazdılar.


MEÇHUL KAHRAMAN ANITINI ASKERLERDEN ALAN İNSANLAR

- Sağlık çalışanları: Vaka sayıları sadece Türkiye’de 120 bin. Hastabakıcısı, ambulans görevlisi, doktoru, profesörü ile 225 sağlık çalışanı hayatını kaybetti. Evet onlar COVID virüsüyle mücadele eden insanları kurtarmaya çalışan kahramanlar. Belki de tarihimizde ilk defa “meçhul asker” deyimini “meçhul kahraman” deyimine çevirerek, “kahramanlık payesini” askerlerin tekelinden alan insanlar onlar. Hayat boyu yılın insanları olarak kalacaklar.

GEÇEN YIL YILIN İNSANIYDI BU YIL DÜNYANIN İNSANI

Kapkaranlık bir pandeminin apaydınlık 20 umut insanı


- Selçuk Bayraktar: Dünyadaki dron (insansız hava aracı) devrimini, gelişmiş ülkelerden bile önce fark edip harekete geçti. Boeing 737 Max’lerini yere çakarken, o üzerinde ay-yıldız olan İHA’ları gökyüzüne dikti. Bugün dünya dron pazarında bir Türk İHA markası varsa, onun ve ailesinin girişimciliği sayesindedir. Geçen yıl bu listede yine vardı. Ama bu yıl Azerbaycan’daki başarısından sonra dünyada yılın insanı olmaya aday.


TÜRK ‘DİJİTAL ZEKASINI’ DÜNYAYA TANITAN İNSAN

Kapkaranlık bir pandeminin apaydınlık 20 umut insanı


- Sidar Şahin: Bu yıl bir sabah uyandık ki, dünya ekonomi medyasında sürpriz bir haber. Bir Türk’ün kurduğu dijital oyun şirketi dünyanın en büyük oyun şirketi Amerikan Zynga’ya satılmıştı. Üstelik fiyatı 1.8 milyar dolardı. Dünyada dijital rekabetin en yüksek olduğu sektörlerden birinde bu başarıyı gösteren Türk’ün adı Sidar Şahin’di... Böylece Türk dijital zekâsını dünyaya kabul ettirdi.


TÜRKİYE’NİN ‘EN DERİN’ YARASINA DOKUNAN İNSAN

Berkun Oya: Türkiye pandemi ile boğuşurken yıl sonunda sürpriz bir dizi ile tanıştı: “Bir Başkadır...” Yönetmeni ve senaristi Berkun Oya’ydı... Dizinin konusu Türkiye’nin 150 yıldır boğuştuğu “muhafazakâr-laik” tartışmasının en can alıcı ve can yakıcı noktasıydı. Hiç çekinmeden cesurca dokundular o noktaya. Belki de çok gecikmiş bir yüzleşmeyi gözümüzün önüne getirip bıraktılar. Gerisi artık bizim vicdanımıza, bizim demokrasi ve adalet duygusuna kaldı...

TÜRKİYE’NİN SOFT POWER’INI YENİDEN ATEŞLEYEN İNSAN

- Fatih Aksoy: “Muhteşem Yüzyıl”, “Aşk-ı Memnu”, “Binbir Gece” ve başkaları... 15 yıl önce Türkiye dünya dizi pazarının yükselen yıldızıydı. Türkiye’nin “soft power”ı (yumuşak gücüydü) bu. Sonra Türkiye askeri gücünü yükseltirken bu yumuşak gücünü kaybetti. Şimdi “Sadakatsiz” dizisiyle bunu yeniden yakalama fırsatı var. Kanal D’de yayınlanan dizinin başarısının arkasındaki isim MedYapım’ın kurucusu Fatih Aksoy.


STREAMING DEVLERİ ARASINDA KÜÇÜK BİR GARAJ ÇOCUĞU

Kapkaranlık bir pandeminin apaydınlık 20 umut insanı


- Aydın Doğan Yalçındağ: BluTV’nin kurucusu. Yani Netflix, Disney Plus, Amazon Prime, Hulu, HBO Max gibi küresel devlerin tekelindeki streaming film ve video sektöründeki Türk şirketini kuran genç insan. Doğan ailesinin üçüncü kuşağından bir genç ama bu başarı hikâyesini kendi başına yazdı. Sidar Şahin gibi o da Türk dijital zekâsının öncülerinden biri.

‘GÖTÜR’ÜN YÜKSELDİĞİ DÜNYADA ‘GETİR’ KELİMESİNİ YÜCELTEN İNSAN

Kapkaranlık bir pandeminin apaydınlık 20 umut insanı


- Nazım Salur: Hep söylenen bir söz vardır. “Kriz” sözcüğünün Çincedeki karşılığı “fırsat”mış. İşte size canlı örneği. Türkiye’de bazı insanlar “getir” kelimesi ile 5 yıl önce tanıştı. Karşımızdaki bir motosiklet ve sürücüsüydü. 10 liralık bir siparişi bile 10 dakikada eve getiriyordu. Sonra pandemide hepimiz tanıştık. Eve siparişin “yıldırım servisiydi”, vazgeçilmeziydi. Kurucusu Nazım Salur’du. İş âleminde banko yılın insanı...


DEPREM ENKAZLARINDAN ÇIKAN İKİ DÜNYA MODELİ

- AKUT ve AFAD: Biri sivil toplum kuruluşu, öteki devlet... Biri 25 yıl önce kuruldu, öteki 11 yıl önce... Türkiye önce 1999 depreminde AKUT’u tanıdı ve çok sevdi. Sonra 2009’da AFAD’ı... Her ikisi de deprem enkazları altında mucizeler yarattılar. Her ikisi de enkaz altında kalan insanların mucize dostları oldular. En önemlisi bütün dünyaya rol modeli haline geldiler.


TÜRKİYE’NİN PULITZER’İ OLSA KAZANACAK GAZETECİ ODUR

Kapkaranlık bir pandeminin apaydınlık 20 umut insanı


- Sedat Ergin: Hürriyet’in köşe yazarı... Çok parlaktı, pandemi döneminde daha da parladı. Dünya ve Türkiye rakamlarının ne anlama geldiğini onun köşesinde okuduk. Değişen rakamları, görünmeyen rakamları, bize söylenmeyen rakamları o buldu çıkardı bize söyledi. Üstelik de adildi. Yapılan iyi işlere haksızlık etmedi, iyi gitmeyenlere göz yummadı. Hiç kuşkusuz pandeminin gazetecisiydi.


UZAYDA VE MERKEZ BANKASI’NDA AKILLI HAYAT VAR MI DİYE SONRA İNSAN

Kapkaranlık bir pandeminin apaydınlık 20 umut insanı


- İsmet Berkan: “Tek kişilik medya” trendinin geçen yılki iki insanı Cüneyt Özdemir ve Memduh Bayraktaroğlu’ydu. Bu yılki temsilcisi ise İsmet Berkan... Önce “Gündem” adlı bülteni ile başladı. Harika ve tarafsız yorumları ile küçük bir çevrenin dikkatini çekti. Sonra “Haftalık Gazete” ve “10 Haber” adlı servisleri ile daha geniş bir izleyiciye ulaştı. Merkez Bankası’ndaki gelişmeleri hep çok tarafsız biçimde yorumladı. Ve haftalık Tekno Bülteni ile de “Ay’da akıllı hayat var mı” gibi soruların en son cevaplarını da o anlattı bize.


KENDİMİZE İYİ DAVRANIŞIN YOLLARINI ANLATAN İNSAN

- Beyhan Budak: Belki çoğunuz onun adını hiç duymadınız. Oysa bize durmadan “Kendimize iyi davranmamızın yollarını” anlatan insan o. Mesela “Bu arıza tipler niye hep beni buluyor” sorusuna cevap veriyor. Nerede ve nasıl mı? Bu yıl bütün dünyada “Podcast” dediğimiz dijital söyleşi yayınlarının yükseliş yılıydı. Beyhan Budak da Spotify’daki “Kendine iyi davran” başlıklı sohbetleri ile bu yılın en çok izlenen podcast’i unvanını kazandı. Yani yükselen bir yıldız, yükselen bir psikolog o. Şu sıralar en çok ihtiyacımız olan insanlardan biri.


METROPOL MAHALLERİNİN VE DE ANADOLU’NUN YÜKSELEN İTİRAZ SESİ

Kapkaranlık bir pandeminin apaydınlık 20 umut insanı


- Ezhel: Zuhal Olcay’ın şahane şarkısının ilk nakaratındaki gibi: “Ankara’dan bir kuş uçtu, kuzeye doğru...” Bu yıl streaming platformlarında şarkıları en çok indirilen sanatçı. Ankara’da doğdu, şimdi Almanya’ya göç etti. Dünyanın en büyük müzik şirketi Universal’in sanatçısı artık. Hiç şüphesiz bu ülkenin Anadolu sokaklarının, metropol varoşlarının yükselen sesi. Genç itiraz onun sesinde ve şarkılarında buluyor kendisini.


‘TANRI’NIN SESİ’Nİ MANGAL BAŞINA GETİREN BİR TÜRK

Kapkaranlık bir pandeminin apaydınlık 20 umut insanı


- Nusret: Biliyorum bir kısmınız hemen dudak bükecek. Özellikle benim yaşımdakiler... Ama gençler onun SaltBee’sini çok sevdiler. Kim ne derse desin bir dünya starı o. Et denince artık ilk akla gelen isim. Türkiye’nin en tanınmış markalarından birini yarattı. Son olarak o et pişirirken, ünlü tenor Andrea Bocelli’yi, “Con te Partiro”yu söyleyerek eşlik ettiğini görünce pes yahu dedik. Celin Dion, Andrea Bocelli için, “Eğer Tanrı’nın bir sesi olsaydı o Andrea Bocelli’ninki gibi olurdu” demişti. İşte size mangal başından ilahi bir ses ve yılın insanı bir etçi....


IRKÇILIĞI KRAMPONLARLA EZEN TAKIM VE İNSANLAR

- Başakşehir Futbol Kulübü: Paris’te... Yani “Liberte, Fraternite, Egalite”... Yani “Özgürlük, Kardeşlik, Eşitlik” sloganının doğduğu şehirde tek kelimelik bir ırkçı seslenişe anında tek kelime ile cevap vererek sahadan çekilen Başakşehir Futbol Kulübü... Bütün dünyada “Black Lives Matter” sloganlarının yankılandığı bir yılda en güzel “Black Lives Matter” mesajını verdiler. Bunun bir Türk takımı olması hepimize gurur verdi. O nedenle Başakşehir yöneticileri ve oyuncuları yılın insanları listesini fazlasıyla hak etti.


GEÇ ANLADIĞIMIZ POST MORTEM BİR YILIN İNSANI

- Timur Selçuk: Duvardaki her tuğla aynı sanırız ama biri çekilince bıraktığı boşluk bize onun önemini anlatır. Timur Selçuk’u son yıllarda hafıza boşluğumuza bırakmıştık. 6 Kasım günü kaybedince, Emine Erdoğan’dan hepimize kadar bize neyi miras bıraktığını, hangi vasiyeti emanet ettiğini hatırladık: Kolektif hafızamıza yerleşmiş şarkılar ve bir de şu gerçek: İnançla Atatürk arasında bir tercih yapmak zorunda değiliz.


BİR KEDİ, BİR KÖPEK VE BİR DE TAM EŞEK SIPASI

Kapkaranlık bir pandeminin apaydınlık 20 umut insanı


- Gli, Pamuk ve Kömür: Artık onları da insanlar âlemine kattık. Onların da insan hakları gibi “hayvan hakları” olduğunu kabul ettik. Bu yılın üç hayvanından biri Ayasofya’nın kedisi “Gli”... Yıllarca o mabedi gezen insanlara eşlik etti. Bu yıl yaşlılıktan hayatını kaybetti. Bütün Türkiye üzüldü. Öteki Samsun’da hunhar bir insanın patilerini kestiği Pamuk’tu... Hepimizi ağlattı, hepimize bir vicdanımız olduğunu hatırlattı. Üçüncüsü ise ünlü işinsanı Cem Boyner’in yeni doğan eşek yavrusu Kömür oldu. Eşek sıpalarının harika bir neşe kaynağı olabileceğini gösterdi. 


SAKARYA’DAKİ EV ODASINDAN DÜNYA ZİRVESİNE GİDEN İKİ GENÇ

Kapkaranlık bir pandeminin apaydınlık 20 umut insanı


- Didomido ve Eglo G: Biri Sakaryalı bir genç kız. Öteki Kıbrıslı genç bir erkek. Pandemide ikisi de evlerinde oturuyordu. Kıbrıs’taki bir şarkı yazdı. Öteki söyledi ve bir anda dünya streaming listelerinde 2 numaraya çıktı. Videolarını 120 milyon kişi seyretti. Bütün Türkiye’ye evden de harikalar yapılabileceğini gösterdiler.


NOKTA NOKTA DİYEREK GELECEK YIL AÇIKLAYACAĞIMIZ YILIN İNSANI

- Henüz adı konmamış insan: Bu yılın son 2 ayının en büyük umut kelimesi “Adalet ve demokrasi reformu” oldu. Kimimiz inandık, kimimiz inanmadık, kimimiz inanamadık, kimimiz inanmış gibi yaptık. Ama hepimiz mutlaka yapılmalı diye iman ettik. Bu yıl bu alanda yılın insanı henüz belli değil. Ama bu reformu yapacak insanı şimdiden “Gelecek yılın 1 numaralı insanı” seçmeye hazır olduğumuzu kayda geçiriyoruz.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle
X

Fikri Bey kardeşim bu kareye bir de sen bak

Önceki gün çekilen bu fotoğraf karesinde ne görüyoruz...

Cumhurbaşkanı Erdoğan aşı oluyor...

*

Tamam güncel olan o...Ama gözümüzü hafifçe sağa ve sola çevirince ne görüyoruz...

Yazının Devamını Oku

Bir selfie fotoğrafı ve üç gün önce atılan bir tweet

Önümüzdeki not defterinde iki tarih var...

Biri 11 Ocak 2021...

Yani geçen pazartesi günü...

Öteki ise bundan 3 gün öncesine ait...

Yani 8 Ocak 2021...

Önce ikincisinden başlayayım...

Gördüğünüz bu fotoğraf geçen pazartesi günü Kahire’de çekildi... Eminim MİT’in elinde de vardır, çünkü açık istihbarattan gelen bir fotoğraf...

Dikkatle bakarsanız arka planda 4 bayrak göreceksiniz...

Yazının Devamını Oku

Bugün ayaktaysa kendisi ve bu iki insan sayesinde

Dün Posta gazetesinin manşeti şöyleydi:

“Ebru’nun zaferi”...

Aslında, bu başlığı Adnancı çetenin mahkûm olduğu gün ben atmalıydım...

Ama Posta’yı kutluyorum...

Benim 25 yıldır takip ettiğim bir olaydı bu...

Adnancı zalimlerin “Adnan Hoca” olduğu günlerde, herkesin ondan korkup sindiği günlerde, onun zulmüne uğrayıp da tek başına mücadele eden bir kadın vardı.

Adı Ebru Şimşek...

Bu çete ona yapmadığı zulmü bırakmamıştı...

Yazının Devamını Oku

Hangisi fazla: 'Önce Türküm' diyen mi 'Elhamdülillah Müslümanım' diyen mi

Kadir Has Üniversitesi’nin her yıl yaptığı “Türkiye’nin eğilimleri” araştırmasının sonuçları 7 Ocak günü yayınlandı.

Her yıl olduğu gibi sonuçları bir sosyolog gözüyle ilgiyle okudum.

Araştırmanın siyasi sonuçlarına hiç girmeyeceğim...

Çünkü beni hiç ilgilendirmiyor.

Ama sosyal ve kültürel sonuçlarında çok çarpıcı bazı öyle ilginç rakamlar var ki, işte onları anlatmak istiyorum.

Belki 2023 seçimleri için partilere yol gösterebilir.

En ilgincinden başlayayım.

SORU ŞU:

Yazının Devamını Oku

WhatsApp kâbusu-Neee o çıplak fotoğrafları başkalarına mı vereceksin

Herkesin kulaktan kulağa sorduğu soruyu ben açıkça sorayım: Hani pandemi sırasında erkek WhatsApp gruplarında karşılıklı atılan o çıplak kadın fotoğrafları var ya...

Yapılan o erkek geyikleri...

Hani bir uçtan ötekine şifreli diye fantezi meraklılarının yaptığı o anatomik paylaşımlar...

Kadınlar, siyasetçiler hakkında o yazılıp çizilen fıkralar...

Paylaşılan siyasi karikatürler...

Normal sohbetlerimizde ağzımıza almayacağımız ifadeler, kavramlar, küfürler...


Yazının Devamını Oku

O dört saatte beni en çok şaşırtan şey

İki gündür önümdeki iki fotoğrafa bakıp bakıp soruyorum...

O iki fotoğraf şu:

Sakallı bir adam, Senato başkanının koltuğunda oturuyor...

Bir başka sakallı adam da Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin koltuğunda...Pişmiş kelle gibi sırıtıyorlar...

Yazının Devamını Oku

Bir Big Lebowski atasözü: Bir gün bir adam gelir ve

Benim kült filmim “Big Lebowski”nin 3 bowlingci kahramanının yanında, bir de yan karakteri var...

Onun adı yok...

Sadece “The Stranger”, yani “Yabancı” diye biliyoruz...

Arada bir bowling salonunun barında tek başına otururken görürüz onu...

Genellikle de Jeffrey Lebowski’ye ettiği büyük laflarıyla hatırlarız...

Mesela aklımdan hiç çıkmayan şu lafı:

“Bir ülkede bazen bir adam gelir ve...”

“Yabancı” 

Yazının Devamını Oku

Steve Jobs'un dediği olsaydı pandemide kaç video gelirdi

Son zamanlarda başladığım “podcast sohbetler”de bugün konuğum özel sektörün en büyük enerji dağıtım şirketlerinden biri olan EnerjiSA’nın CEO’su Murat Pınar...

Epeydir aradığım bir insandı.

Çünkü elinde müthiş bir veri tabanı var.

20 milyon müşteriye hizmet götürüyor. 11 bin çalışanı var.

Dolayısıyla pandemi sırasında kim ne tüketti, ne kadar evde oturdu, ne harcadı, bugün durum ne herkesten iyi biliyor.

Karşımda uzun saçları ve hali tavrı ile klasik bir enerji şirketinden çok Silikon Vadisi’nde yükselen bir startup tipi duruyor.  


Murat Pınar

Türkiye hakkında ona sormak istediğim çok şey var.

Yazının Devamını Oku

Bu Müslüman kadın 9 Şubat'ta çok önemli bir işi başaracak

Biz Boğaziçi rektörünü tartışırken 9 Şubat günü uzayda çok ilginç bir şey olacak.

Mini Cooper araba büyüklüğünde bir araç Mars’ın yörüngesine oturacak.

Ve bu, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) uzaya gönderdiği bir araç olacak.

Aracın adı “Hope”.

Yani “Umut”.

Tarihte ilk defa Müslüman bir ülkenin uzaya attığı araç böylesine ileri bir noktaya gidiyor...

Üstelik güzel bir haber daha var. Birleşik Arap Emirlikleri’nde bu bilimsel Mars projesinin başında 33 yaşında bir kadın var.

Adı

Yazının Devamını Oku

Yatak odasında devrim yapan bir kadının 14 ve 51 numaralı sorusu

Geçtiğimiz 9 Eylül 2020 günü Londra’da bir kadın öldü...

77 yaşındaydı...

Geçen yılın sessiz ölümlerinden biriydi... Ama, bu dünyadan ayrılırken arkasında çok gürültülü bir yakın geçmiş bırakmıştı...

Simone de Beauvoir’larla başlayan “birinci dalga feminizm”in, ikinci dalga sörfçülerinden biriydi...

Ve o kadın bizim erkek neslimizin dimağına çok korkutucu iki soruyu sokmuştu...Yazının Devamını Oku

Fikri kardeşim başörtüsü flama da, kimin flaması

Önceki gün şunu artık iyice anladım...

Bu ülkenin iyiye gitmesi için...

Şu Allah’ın belası kutuplaşmadan kurtulması için...

Allah rızası için...

Bazı tipleri televizyonda canlı yayına katiyen çıkarmamak gerekiyor...Yazının Devamını Oku

İlk gün: 'AKP içinden destek için çok sayıda mesaj geliyor'

Şimdi anlatacağım konuşmayı 3 gün geciktirerek yayınlıyorum.

İki nedenden dolayı bilerek erteledim.

Birincisi bu sözleri söyleyen Kılıçdaroğlu’ndan yazmak için izin istedim.

İkinci ve daha önemlisi ise...

Bu konuşmayı yılın ilk günü yayınlamak istedim.

Çünkü o felaket yılından sonra 2021’e umutla girmeyi arzuladım...

Geçen salı günü...

Yer Ankara’daki Ahmet Hamdi Akseki Camisi...

Yazının Devamını Oku

Türkiye'nin en güzel yeni yıl kartpostalı

Önceki gün arkadaşım Ahmet Acar’ın cenazesine katılmak için arabayla Ankara’ya gidip geldik...

İlk defa Kuzey Marmara otoyolunu kullandım...

İstanbul dışına çıkışı çok kolaylaştırmış...

Yolu en az 30-40 dakika kısaltıyor.

İstanbul’a dönüşte, bugüne kadar bana en çok heyecan veren duvar resimlerinden birine rastladım.

“Pasific” benzin istasyonunun market duvarına çizilmiş olağanüstü bir Türk bayrağıydı bu...

Kim çizdiyse gerçekten çok başarılı...

Bayrağın dalgalanışına o kadar güzel bir hareket vermiş ki, insan önünde durup fotoğraf çektirmeden geçemiyor....

Yazının Devamını Oku

Beluga balinası ve Amur kaplanı ile uyuyan hücrelere mesaj mı

Dün Rusya Devlet Başkanlığı’nın internet sitesinde dolaşırken çok ilginç bir şeyle karşılaştım.

Biliyorum bazılarınızın aklına hemen şu soru gelecek.

“Ne işin var senin oralarda?”

Sedat Ergin soktu kanıma bunu...

Biliyorsunuz, o, başlığında “resmi” kelimesi bulunan her devlet sitesini ziyaret eder.

Tabii ki, onun Rusya resmi internet sitesine girip dolaşması ile benimki arasında esaslı bir fark var.

Onun ilgi alanı “Diplomatik belgeler”, “Resmi heyetler arasındaki görüşmeler” ve “Dokümanlar” bölümü olur...

Ya ben Rusya Devlet Başkanı’nın sitesine girersem ne görürüm?

Yazının Devamını Oku

Kaybettiğim bir tebessüm ve en güzel komşularımız

‘Hayatın şeyleri” bazen insanı en hazırlıksız anında yakalar...

Kendinizi mütevazı ve sakin bir yılbaşına hazırlarken çalar birden kapınızı...

En hazırlıksız olanı ise yüzünüzdür öyle anlarda...

O yüz ne hissettiğini anlatamayacak kadar çaresizdir çünkü...

Pazar akşamı işte böyle oldu...

Hiç beklemediğimiz, en hazırlıksız anımızda öğrendik oda arkadaşımın ölümünü...

ODTÜ’nün eski rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar benim ilk akademik yoldaşımdı...

Aynı yıl yurtdışından dönüp, Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde göreve başladık....

Yazının Devamını Oku

26 yaşındaki David mi 70'lik ben mi daha yakışıklı

Michelangelo, David heykelini yaptığında 26 yaşındaydı...

Tahmin ediyorum yaptığı heykel de anatomik olarak 20-30 yaşlarında bir erkektir...

Biliyorum başlıktaki soruyu okuduğunuz an, “Yine ne saçmalamış” diyeceksiniz...

Hayır ciddiyim...

O nedenle, soruyu yeniden soruyorum:

Evrensel güzellik ölçülerine vurursanız, Michelangelo’nun David heykelindeki erkek mi daha güzel ben mi...

*

Hiç kuşkusuz David de kusursuz bir erkek değildi... Başı normalden büyük, elleri de öyle...

Genital organı küçük...

Yazının Devamını Oku

Dün Metin Akpınar'ı arayıp şu soruyu sordum

Önceki gün Metin Akpınar’ın mahkeme koridorundaki fotoğrafı çok dokundu bana...

Bir bankın ucunda yapayalnız oturuyordu...

1970’lerin terör yıllarına döndüm...

Sonra 1980’li yıllara...

12 Eylül’ün o karanlığında bile siyasi hicivleri, mizahı ile bizi gülümseterek, kahkahalar attırarak dayanma gücümüzü nasıl arttırdıklarını hatırladım...Yazının Devamını Oku

Müslüman bir ülkede kadın içmeyi mi içki yapıp satmayı mı daha çok sever

Sizce Türkiye’nin en büyük içki gruplarından birinin CEO’su hangi şehirden bir insandır?

İzmir? İstanbul... Antalya... Edirne...

Yanıldınız...

Dünyanın en büyük iki içki grubundan biri olan “Pernod-Ricard”ın Türkiye, Afrika ve Ortadoğu (MENAT) bölgesinden sorumlu CEO’su Selçuk Tümay, Karaman doğumlu...

Yani eskiden Konya Karaman diye bildiğimiz şehirden...

O zaman geleyim ikinci soruya...

Pernod-Ricard grubunun, daha çok Müslüman ülkeleri kapsayan “Ortadoğu, Afrika ve Türkiye” bölümünün yönetim kurulunda sizce kimler vardır?

Sakın “İçmeyi seven erkekler” demeyin...

Yazının Devamını Oku